Sortowanie ubrań do prania, szczególnie dla początkującej gospodyni, czy młodej mamy może wydawać się czymś wręcz niemożliwym do przejścia. Spokojnie, nie jest to takie trudne. Wystarczy poznać kilka prostych zasad. Początkowo możesz przygotować sobie ściągę i postępować według niej, ale z czasem wpadniesz w rytm i wyrobisz sobie własny system. Dzięki temu będzie Ci łatwiej ogarnąć jeden z bardziej czasochłonnych domowych obowiązków, jakim jest pranie, a dodatkowo Twoje ubrania będą zdecydowanie dłużej wyglądać jak nowe.
Ubrania należy prać w pralce z rozgraniczeniem przede wszystkim na kolory i rodzaje materiału. Te zbliżone do siebie rodzajem wymagają podobnego postępowania, więc wywabianie zabrudzeń będzie również skuteczniejsze. Tkaniny delikatne warto prać osobno.
Pomieszanie kolorów we wsadzie pralki może przysporzyć sporo kłopotów. Czerwone i różowe tkaniny lubią napsuć nam krwi i zafarbować. Jeśli więc dopuścisz do wrzucenia białych śpioszków syna lub ulubionej, białej koszulki męża wraz z Twoją czerwoną bluzką, to mogą nie być zadowoleni z chodzenia w różowej garderobie. Jak więc dzielić kolory?
Najlepiej, jeśli podzielisz ubrania swojej rodziny na 4 kategorie kolorystyczne:
Tkaniny w zależności od ich gatunku mają inną, optymalną temperaturę prania, suszenia i szybkość wirowania. Gdy nie będziesz ich przestrzegać ubrania mogą zafarbować, skurczyć się, rozciągnąć lub zmechacić. Żeby mieć pewność jak prać daną rzecz zapoznaj się z informacjami na metce. Rzeczy delikatne lub wełniane pierz w specjalnie do tego przeznaczonych programach. Dzięki zmniejszonej liczbie obrotów i niższej temperaturze nie zniszczą one ubrań.
Pamiętaj, aby nowe ręczniki i polarowe koce prać osobno, gdyż przy pierwszym praniu swoimi niteczkami zabrudzą pozostałe tkaniny.
Na dziecięcych ubrankach często znajdują się kolorowe nadruki. Wypranie ich w wysokiej temperaturze może spowodować zniszczenie, skurczenie się i popękanie, przez co nie będzie już tak ładne. W takim przypadku warto zdecydować się na pranie ręczne lub ustawić krótki program w niskiej temperaturze.
Małe dzieci często intensywnie brudzą ubranka. Noworodki i niemowlęta ulewają mleko, co powoduje trudne do wywabienia zażółcenia na tkaninach. Starsze dzieci kosztują nowych smaków i tu pojawiają się plamy, chociażby z marchewki, które należy usunąć przed włożeniem ubrań do pralki. Tak więc mamy dodatkowo kategorię: „palmy do wywabienia”. Z uwagi na fakt, że przy dzieciach unikamy chemicznych substancji, warto poszukać konkretnych domowych metod na wywabianie plam, przykładowo plamy z marchewki ponoć świetnie ustępują, jeśli zostawimy ubranka w pełnym słońcu.
Jeśli chcesz, aby Twoje ubrania służyły Ci jak najdłużej, pamiętaj, żeby przed każdym praniem opróżnić kieszenie, zapiąć rzepy i suwaki oraz zawiązać wszystkie sznurki.
Powodzenia!
Już niedługo, po zapamiętaniu podstaw pranie z pewnością wejdzie Ci w nawyk i ubrania Twoich bliskich będą wyglądać pięknie przez długie miesiące.
Zdjęcie: Fotolia.pl
Z wykształcenia jestem Kosmetologiem. W skład moich licznych zainteresowań wchodzi szeroko pojęte zdrowie, prawidłowe żywienie oraz aktywność – nie tylko fizyczna. Od lat pracuję jako copywriter i każdy temat nawet z najbardziej nietypowej dziedziny jest dla mnie okazją do samorozwoju i poszerzania swojej wiedzy.
Zapraszam na moją stronę: https://www.piszebolubie.pl/