Data modyfikacji:

Jak sortować pranie?

Autor: Marta Podgórska

Sortowanie ubrań do prania, szczególnie dla początkującej gospodyni, czy młodej mamy może wydawać się czymś wręcz niemożliwym do przejścia. Spokojnie, nie jest to takie trudne. Wystarczy poznać kilka prostych zasad. Początkowo możesz przygotować sobie ściągę i postępować według niej, ale z czasem wpadniesz w rytm i wyrobisz sobie własny system. Dzięki temu będzie Ci łatwiej ogarnąć jeden z bardziej czasochłonnych domowych obowiązków, jakim jest pranie, a dodatkowo Twoje ubrania będą zdecydowanie dłużej wyglądać jak nowe.

 

jak sortować pranie, pranie w pralce, pralka, sortowanie pra

 

Najważniejszy podział

Ubrania należy prać w pralce z rozgraniczeniem przede wszystkim na kolory i rodzaje materiału. Te zbliżone do siebie rodzajem wymagają podobnego postępowania, więc wywabianie zabrudzeń będzie również skuteczniejsze. Tkaniny delikatne warto prać osobno.

 

Kolory

Pomieszanie kolorów we wsadzie pralki może przysporzyć sporo kłopotów. Czerwone i różowe tkaniny lubią napsuć nam krwi i zafarbować. Jeśli więc dopuścisz do wrzucenia białych śpioszków syna lub ulubionej, białej koszulki męża wraz z Twoją czerwoną bluzką, to mogą nie być zadowoleni z chodzenia w różowej garderobie. Jak więc dzielić kolory?
Najlepiej, jeśli podzielisz ubrania swojej rodziny na 4 kategorie kolorystyczne:

  1. Biel – zwykle pierze się białe tkaniny w temperaturze z zakresu 60-90 stopni. Warto jednak dokonać dodatkowego podziału z uwagi na rodzaj tkaniny i dokładnie dobrać parametry prania. Uważaj, aby do białego nie dodać innych kolorów, bo to może się źle skończyć.
  2. Czarne – dopuszczalne jest ich łączenie z ciemnym fioletem, granatem lub bardzo ciemną zielenią. Warto uważać na temperaturę, gdyż nadmiernie wysoka może powodować blaknięcie ciemnej odzieży.
  3. Jasne – tu dorzucamy wszystko, co nie jest białe, ale jest w jasnych odcieniach: jasny róż, błękit, beż itp.
  4. Intensywne – najczęściej dotyczy to osobnego prania czerwieni i różu. Jednak dość powszechne jest zaliczanie do tej grupy również pomarańczowego, żółtego czy fioletowego.

 

 


Rodzaj materiałów

  1. Pranie ręczne – niektóre elementy naszej garderoby nie nadają się do prania w pralce, gdyż grozi to ich zniszczeniem. Takie ubrania należy wyprać ręcznie.
  2. Tkaniny delikatne oraz wełna – pierzemy najczęściej w delikatnym i krótkim programie, w zakresie temperatur 30-40 stopni. Do najdelikatniejszych warto stosować specjalne woreczki do prania.
  3. Tkaniny syntetyczne – program prania powinien być krótki, wirowanie ograniczone, temperatura z zakresu 40-50 stopni.
  4. Tkaniny lniane i bawełniane – ta wiedza przyda się przy małych dzieciach, o których ubranka często się boimy. Nie wybieramy wysokiej temperatury w obawie, że się zniszczą. Większość z nich wykonana jest z bawełny, a to jeden z materiałów, który lubi długie pranie, wysoką temperaturę, z zakresu 60-90 stopni oraz intensywne wirowanie. Możemy więc włożyć dziecięce śpioszki, odpowiednio podzielone na kolory, na długie i gorące pranie, które pozwoli wywabić uporczywe zabrudzenia.

 

 

Tkaniny w zależności od ich gatunku mają inną, optymalną temperaturę prania, suszenia i szybkość wirowania. Gdy nie będziesz ich przestrzegać ubrania mogą zafarbować, skurczyć się, rozciągnąć lub zmechacić. Żeby mieć pewność jak prać daną rzecz zapoznaj się z informacjami na metce. Rzeczy delikatne lub wełniane pierz w specjalnie do tego przeznaczonych programach. Dzięki zmniejszonej liczbie obrotów i niższej temperaturze nie zniszczą one ubrań.

Pamiętaj, aby nowe ręczniki i polarowe koce prać osobno, gdyż przy pierwszym praniu swoimi niteczkami zabrudzą pozostałe tkaniny.

 

 


Uwaga na nadruki!

Na dziecięcych ubrankach często znajdują się kolorowe nadruki. Wypranie ich w wysokiej temperaturze może spowodować zniszczenie, skurczenie się i popękanie, przez co nie będzie już tak ładne. W takim przypadku warto zdecydować się na pranie ręczne lub ustawić krótki program w niskiej temperaturze.

 


Plamy

Małe dzieci często intensywnie brudzą ubranka. Noworodki i niemowlęta ulewają mleko, co powoduje trudne do wywabienia zażółcenia na tkaninach. Starsze dzieci kosztują nowych smaków i tu pojawiają się plamy, chociażby z marchewki, które należy usunąć przed włożeniem ubrań do pralki. Tak więc mamy dodatkowo kategorię: „palmy do wywabienia”. Z uwagi na fakt, że przy dzieciach unikamy chemicznych substancji, warto poszukać konkretnych domowych metod na wywabianie plam, przykładowo plamy z marchewki ponoć świetnie ustępują, jeśli zostawimy ubranka w pełnym słońcu.

 

Jeśli chcesz, aby Twoje ubrania służyły Ci jak najdłużej, pamiętaj, żeby przed każdym praniem opróżnić kieszenie, zapiąć rzepy i suwaki oraz zawiązać wszystkie sznurki.

Powodzenia!

Już niedługo, po zapamiętaniu podstaw pranie z pewnością wejdzie Ci w nawyk i ubrania Twoich bliskich będą wyglądać pięknie przez długie miesiące. 

 

 

Zdjęcie: Fotolia.pl


Autor

Marta Podgórska

Z wykształcenia jestem Kosmetologiem. W skład moich licznych zainteresowań wchodzi szeroko pojęte zdrowie, prawidłowe żywienie oraz aktywność – nie tylko fizyczna. Od lat pracuję jako copywriter i każdy temat nawet z najbardziej nietypowej dziedziny jest dla mnie okazją do samorozwoju i poszerzania swojej wiedzy.

Zapraszam na moją stronę: https://www.piszebolubie.pl/

Komentarze
26-07-2020
Ocena:
Jak widać czerwień z bielą w opisie odpada A sam tak robiłem
04-06-2018
Ocena:
Bardzo przydatny artykuł :) Dla mnie żadna nowość, ale mlodzi na pewno skorzystają. Ja na ogół zawsze piorę wszystko w niskich temperaturach, a jeżeli coś jest bardzo delikatne to tylko ręcznie
08-02-2018
Ocena:
To czerwonego nie można prać z białym?!
Dziewczynka wręcza kwiaty na Dzień Matki

Dzień Matki - 26 maja. Jak obchodziliśmy go dawniej? - Dzidziusiowo.pl

2022-05-26
Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. 26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Prześledźmy historię tego święta, a także zobaczmy, gdzie jeszcze obchodzi się ten wyjątkowy dzień.
wielkanoc zwyczaje

Wielkanoc - tradycje i obyczaje

2022-04-06
Wielkanocne zwyczaje - co oznacza Wielki Piątek, a co Lany Poniedziałek? Jakie są wielkanocne obrzędy? Sprawdź.
przepisy na jajka

Wielkanoc - przepisy na jajka

2022-04-06
Jajko to niekwestionowany symbol Świąt Wielkanocnych. Na twardo, zapiekane w piekarniku, zasmażane, faszerowane lub pływające w świętecznym żurku na pewno zagoś...
co do koszyczka wielkanocnego

Wielkanocny koszyczek - co powinno się w nim znaleźć

2022-04-05
Tradycyjny koszyczek wielkanocny powinien być wiklinowy i wyłożony w środku białą serwetką, udekorowany bukszpanem, baziami lub wiosennymi kwiatami. Nie powinno...
Basen do ogrodu dla dziecka

Jaki basen dla dzieci do ogrodu?

2022-03-26
Basen ogrodowy zapewnia dzieciom fantastyczną zabawę i umożliwia schłodzenie się w upalny dzień. Aby jednak maluchy były w nim bezpieczne i aby mogły cieszyć się wspaniałą zabawą przez długi czas, przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech produktu. Podpowiadamy, jak wybrać basen dla dzieci do ogrodu i czym różnią się poszczególne modele.
łóżeczko i komoda dla niemowlaka

Jakie łóżeczko i komoda dla niemowlaka?

2021-11-18
Urządzanie pokoju dziecięcego jest przyjemne, ale bywa również źródłem wielu dylematów. Jeden z nich dotyczy tego, jakie łóżeczko z komodą dla niemowlaka wybrać. Czy zdecydować się na mebel „2 w 1”, czy może jednak na dwa oddzielne? A może w ogóle zrezygnować z komody na rzecz wysokiej szafy? Jeśli i ty zadajesz sobie takie pytania – koniecznie przeczytaj ten tekst.
organizer na przewijak

Jaki organizer na przewijak?

2021-08-22
Aby zmienianie pieluszki niemowlaka odbywało się sprawnie, a on sam ani na sekundkę nie pozostał bez opieki, wszystkie akcesoria – pieluszki, kremy i chusteczki, muszą znajdować się w pobliżu przewijaka. Dla porządku dobrze byłoby je oczywiście jakoś posegregować – np. w specjalnym organizerze. Sprawdź, jaki organizer na przewijak ułatwi ci czynności pielęgnacyjne.