Data publikacji:

Tata - aktor drugoplanowy? [Felieton]

Autor: Tata Szymona

"Mamusiu, dzisiaj chcę spać z Tobą" - powiedział Szymon do Mamy Sz., gdy wycierałem go ręcznikiem po kąpieli. I kilka minut później faktycznie położyłem go do jego łóżka, a obok niego położyła się Mama Szymona. Oboje dostali buziaka na dobranoc i zostawiłem ich samych, zamykając drzwi do jego pokoju. Zacząłem się zastanawiać. Czy ojciec dziecka jest aktorem drugoplanowym? Czy ja jestem takim aktorem?

 

Rodzinny wypoczynek za miastem

 

Jak to u nas jest?

Taką usłyszałem kiedyś wśród znajomych tezę - że właśnie ojciec jest taką postacią drugiego planu, a zdecydowanie na pierwszym miejscu jest matka. I zacząłem zastanawiać się, na ile jest w tym prawdy. Doszedłem do wniosku, że jednak niewiele. W naszej rodzinie chyba nigdy nie było takiego jednoznacznego podziału. Jak tylko na teście pojawiły się dwie kreski, oboje poczuliśmy się w pełni rodzicami i od tego dnia wszystkie decyzje związane z naszym rosnącym w brzuszku Mamy Sz. dzieckiem podejmowaliśmy wspólnie. Nawet na wszystkie badania związane z przebiegiem ciąży chodziliśmy razem, a ja towarzyszyłem Żonie w gabinecie ginekologa.

Potem był dzień narodzin. Jako ojciec dziecka i mąż byłem obecny przez cały czas trwania porodu, wspierając i pomagając na wszystkie możliwe sposoby. I pojawił się on - Szymon - który wywrócił nasz świat dosłownie i w przenośni do góry nogami. Czy gdzieś tutaj było miejsce na "aktora drugiego planu"? Wydaje mi się, że nie, od samego początku na równi współpracowaliśmy.

Niedługo po narodzinach Szymona wróciłem do pracy, ponieważ rozpoczął się rok szkolny. Mama Sz. została w domu, z nowonarodzonym dzieckiem. Wydawać by się mogło, że taki układ ułatwi powstanie podziału na zasadzie mama - pierwsza, tata - drugi, ale my wykorzystaliśmy to do zbudowania równowagi. Mama Sz. opiekowała się synkiem do mojego powrotu z pracy, ja przejmowałem go po powrocie do domu. Nie było "pierwszoplanowych" i "drugoplanowych" aktorów, tylko rozsądny i dający odpoczynek obu rodzicom podział ról: zarówno mama jak i tata potrafili zająć się w pełni samodzielnie taką kilkudniową kruszynką, by dać drugiemu rodzicowi trochę odpoczynku.

 

Ale czy to standard każdej rodziny?

Niestety, często można spotkać rodziny, w których matka całkowicie przejmuje opiekę nad dzieckiem, dopuszczając ojca dosłownie od święta. Albo, w których ojciec "nie poczuwa się" do pomocy przy dziecku, zwłaszcza na początku, chociażby przy przewijaniu kilkumiesięcznej pociechy. A przecież najlepszym rozwiązaniem jest rozsądnie ustalony kompromis. Każdy potrzebuje czasem oddechu i nie można być bez przerwy "na pierwszym planie".

Teraz, gdy Szymon ma cztery lata, wiem, że oboje z Mamą Sz. jesteśmy po równo "pierwszoplanowymi" rodzicami. Każde z nas zawsze, od samego początku naszego bycia rodzicami, potrafiło zająć się Szymonem zupełnie samodzielnie, dając drugiemu chwilę wytchnienia. A z drugiej strony oboje zawsze mogliśmy liczyć na swoją wzajemną pomoc.

Nie można jednoznacznie powiedzieć, że ojciec zawsze jest aktorem drugiego planu. To się przecież zmienia. Czasem to matka jest bardziej zmęczona, chora, czy po prostu zajęta pracą i to tata jest na pierwszym planie albo wręcz właśnie on chętniej opiekuje się swoim "oczkiem w głowie", prawie nie dopuszczając mamy do synka czy córki. Najlepszym rozwiązaniem jest - jak chyba zawsze w takich mogących rodzić konflikty sytuacjach - równowaga i kompromis. I to jest chyba najlepszy sposób na naprawdę wspólne wychowywanie dziecka.

Jak u Was wygląda podział obowiązków? Czy też utrzymujecie równowagę i kompromis, czy jednak te proporcje są nieco zaburzone?

 

Zdjęcie: Pixabay


Autor

Tata Szymona

Prywatnie mąż, a od 2009 r. również ojciec. Urodził się w sierpniu 1982-ego. Żyje i pracuje dzieląc różne pasje. Z wykształcenia i zawodu pedagog i grafik, z zamiłowania pisarz-amator.

Wolne chwile spędza pisząc prozę na nieodłącznej komórce. Gdy nie pisze, czyta polską fantastykę, słucha muzyki albo spędza czas z synkiem na placu zabaw. Prowadzi również bloga: www.tataszymona.blogujacy.pl

ślub

Ślub konkordatowy - jakie dokumenty są potrzebne i do kiedy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego?

2021-05-19
Ślub to uwiecznienie miłości i zadeklarowanie chęci bycia razem. Młodzi ludzie, którzy pragną spędzić wspólnie resztę życia, powinni sformalizować swój związek. Do wyboru mają kilka opcji, tzn. ślub cywilny, ślub kościelny lub ślub konkordatowy. Właśnie to ostatnie rozwiązanie jest najbardziej popularne, łączy w sobie dwie pozostałe opcje. Na czym polega ślub konkordatowy i jakie formalności należy załatwić?
kobieta

Jak sobie poradzić ze zdradą emocjonalną?

2021-05-12
Zdrada w związku najczęściej kojarzy się ze zdradą fizyczną, która ma związek z cielesną bliskością z inną osobą niż partner czy partnerka. Ale to nie jedyny rodzaj zdrady. Równie niebezpieczna i często kończąca się rozstaniem jest zdrada emocjonalna. Jak sobie poradzić z tym zjawiskiem, na czym polega i czy można ją wybaczyć?
kalendarz

Ślub i wesele krok po kroku, czyli kalendarz młodej pary

2021-04-10
Ślub i wesele to niezwykle ważne wydarzenia w życiu każdej pary, która decyduje się na ten krok. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby był to dzień wyjątkowy. Aby mogło tak być, konieczne jest zadbanie o wiele szczegółów i kwestii. Warto więc wiedzieć, jak planować ślub krok po kroku, by nie zapomnieć o wszystkich ważnych elementach organizacji tego wydarzenia. Kiedy zacząć zajmować się poszczególnymi kwestiami? Odpowiedzmy na to pytanie.
W każdym związku zdarzają się kryzysy. Jak sobie z nimi pora

Rodzaje kryzysów w związku. Etapy związku

2021-03-03
Czy Wasza miłość ma szansę przetrwać? Czy przeżyjecie kryzys? Sprawdź jakie etapy występują w związku, ile i jakie kryzysy mogą się pojawić na Waszej drodze.
Złamane serce zawsze boli. Skąd się bierze rozwód i jakie są

Najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce

2021-03-02
Liczba rozwodów w Polsce rośnie z roku na rok. Sprawdź dlaczego ludzie się rozwodzą, jakie są najczęstsze przyczyny rozpadu małżeństwa i jak znaleźć receptę na trwały związek.
Jak wygląda mapa erotyczna męskiego ciała, gdzie szukać męsk

Strefy erogenne u mężczyzn, czyli jak podniecić faceta

2021-02-26
Sprawdź jak podniecić chłopaka, gdzie umiejscowione są najważniejsze strefy erogenne u mężczyzn, jak znaleźć męski punkt g. Słowem odkrywamy tajniki sztuki kochania i podniecania męskiego ciała.
Ile lat ma najmłodsza babcia świata?

Ile lat ma najmłodsza babcia świata?

2021-01-18
Sprawdź kto jest najmłodszą babcią na świecie, ile lat miała jak została babcią i skąd pochodzi. Czy w Polsce również można znaleźć tak młode babcie?