Data modyfikacji:

Niespodzianka dla mamy - domowy obiad [felieton]

Autor: Tata Szymona

„Ja! Ja chcę zważyć!” - krzyczy Szymon. Podjeżdżamy sklepowym wózkiem pod elektroniczną wagę, Szymon kładzie na niej marchewkę, wciska odpowiedni guzik i po chwili nakleja kod kreskowy. Po marchewce czeka nas jeszcze to samo z cebulą, selerem i pozostałymi warzywami potrzebnymi do ugotowania rosołu. Potem jeszcze mamy na liście udko kurczaka i przyprawy. Ale te ostatnie mamy w domu, możemy sobie odpuścić. Dzisiaj to my - faceci - gotujemy obiad dla nas i Mamy Sz. Ot, taka mała niespodzianka.

 

niespodzianka na dzień matki

 

Mała rzecz, a cieszy ...

Tymczasem patrzę na listę zakupów. No tak, po warzywach i kurczaku jeszcze tylko wybór makaronu. To zadanie zawsze powierzam Szymonowi i to on wybiera kształt i wielkość. Tym razem zdecydował się na literki. A teraz już tylko coś na drugie danie. Tak, to taki „standardowy”, dwudaniowy obiad, ale właśnie taki lubi Szymon, z zupą i wspomnianym „drugim”. Więc kupujemy resztę produktów potrzebnych do zrobienia „schabowych” i jedziemy do domu. Poza obiadem czekają na nas jeszcze inne zadania.

 

Bo chłopaki też umieją gotować ;)

Oczywiście jak to często bywa, mamy mało czasu, więc trochę oszukujemy, sięgając po szybkowar. Szymon towarzyszy mi przy obieraniu warzyw, wykorzystuje też moją nieuwagę - porywa mały kawałek marchewki i ucieka do swojego pokoju. Po chwili słyszę radosne piski - tak, świnka morska lubi marchewkę, zawsze pilnuję, by mały kawałek tego warzywa zostawić dla niej. Potem obieram resztę warzyw i gotowe. Wszystko, włącznie z udkiem kurczaka ląduje w szybkowarze. Potem jeszcze dodaję trzy laurowe liście oraz pięć kulek angielskiego ziela i sól. Wraz z Szymonem zalewamy wodą, zamykamy i ognia - dosłownie, na gazowej kuchence. W tym samym czasie na drugie danie gotują się ziemniaki, gotowe ogórki czekają już w lodówce, a Szymon tłuczkiem pracuje nad kotletami. Potem tylko usmażyć i gotowe. Albo raczej gotowy - obiad. Bo nasza niespodzianka dla mamy ma kilka etapów.

 

 

Gdy rosół wesoło dmucha przez zawór szybkowaru, my z Szymonem zabieramy się za sprzątanie. Gdy pracujemy nad niespodzianką, to niech już będzie to całkowite zaskoczenie. Więc Szymon sprząta swój pokój, a ja kuchnię. Potem wspólnie odkurzamy mieszkanie. Szymon pomaga mi, ile tylko może, od czasu do czasu przeszkadzając. Jednak dajemy radę i wyrabiamy się ze sprzątaniem do czasu, kiedy rosół jest gotowy. Wyłączam, otwieram zawór, by szybkowar pozbył się ciśnienia i wrzucam dawno już przygotowane kotlety na patelnię. Synchronizacja jest niemal idealna - gdy kończę, rozlega się dzwonek do drzwi – to Mama Sz. wraca do domu i patrzy na nas zaskoczona. Wiemy więc, że niespodzianka się udała.

 

To wszystko powyżej to tylko jeden ze sposobów na niespodziankę dla mamy - bo przecież każdemu z nas może przyjść do głowy coś zupełnie innego. Może to być na przykład śniadanie w wolny dzień, ładnie pokolorowana kartka z życzeniami na urodziny albo Dzień Matki, czy chociażby... kwiaty wręczone zupełnie bez okazji. Przecież tak naprawdę każdy pomysł jest dobry i powiedzmy sobie szczerze - często nawet mała drobnostka może wywołać miłe zaskoczenie.

 

Co myślicie o takiej niespodziance? A może macie własny sprawdzony sposób? Ja myślę, że raz na jakiś czas warto naszą mamę zaskakiwać.

 

Zdjęcie: Fotolia by © BlueOrange Studio


Autor

Tata Szymona

Prywatnie mąż, a od 2009 r. również ojciec. Urodził się w sierpniu 1982-ego. Żyje i pracuje dzieląc różne pasje. Z wykształcenia i zawodu pedagog i grafik, z zamiłowania pisarz-amator.

Wolne chwile spędza pisząc prozę na nieodłącznej komórce. Gdy nie pisze, czyta polską fantastykę, słucha muzyki albo spędza czas z synkiem na placu zabaw. Prowadzi również bloga: www.tataszymona.blogujacy.pl

para w łóżku

Ból podczas stosunku po porodzie – co to oznacza?

2022-07-04
Ból podczas stosunku po porodzie to dość często występująca przypadłość, która może wystąpić zarówno u kobiet, które rodziły w sposób naturalny, jak i tych, które przeszły cesarskie cięcie. Zazwyczaj przyczyną dolegliwości są zawirowania hormonalne i wynikające z nich niedostateczne nawilżenie pochwy, w rzadszych przypadkach – źle zagojona rana. Jeśli i ty odczuwasz dolegliwości bólowe w tracie współżycia, dowiedz się, jak możesz pokonać ten problem i kiedy udać się do lekarza.
ślub

Ślub konkordatowy - jakie dokumenty są potrzebne i do kiedy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego?

2021-05-19
Ślub to uwiecznienie miłości i zadeklarowanie chęci bycia razem. Młodzi ludzie, którzy pragną spędzić wspólnie resztę życia, powinni sformalizować swój związek. Do wyboru mają kilka opcji, tzn. ślub cywilny, ślub kościelny lub ślub konkordatowy. Właśnie to ostatnie rozwiązanie jest najbardziej popularne, łączy w sobie dwie pozostałe opcje. Na czym polega ślub konkordatowy i jakie formalności należy załatwić?
kobieta

Jak sobie poradzić ze zdradą emocjonalną?

2021-05-12
Zdrada w związku najczęściej kojarzy się ze zdradą fizyczną, która ma związek z cielesną bliskością z inną osobą niż partner czy partnerka. Ale to nie jedyny rodzaj zdrady. Równie niebezpieczna i często kończąca się rozstaniem jest zdrada emocjonalna. Jak sobie poradzić z tym zjawiskiem, na czym polega i czy można ją wybaczyć?
kalendarz

Ślub i wesele krok po kroku, czyli kalendarz młodej pary

2021-04-10
Ślub i wesele to niezwykle ważne wydarzenia w życiu każdej pary, która decyduje się na ten krok. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby był to dzień wyjątkowy. Aby mogło tak być, konieczne jest zadbanie o wiele szczegółów i kwestii. Warto więc wiedzieć, jak planować ślub krok po kroku, by nie zapomnieć o wszystkich ważnych elementach organizacji tego wydarzenia. Kiedy zacząć zajmować się poszczególnymi kwestiami? Odpowiedzmy na to pytanie.
W każdym związku zdarzają się kryzysy. Jak sobie z nimi pora

Rodzaje kryzysów w związku. Etapy związku

2021-03-03
Czy Wasza miłość ma szansę przetrwać? Czy przeżyjecie kryzys? Sprawdź jakie etapy występują w związku, ile i jakie kryzysy mogą się pojawić na Waszej drodze.
Złamane serce zawsze boli. Skąd się bierze rozwód i jakie są

Najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce

2021-03-02
Liczba rozwodów w Polsce rośnie z roku na rok. Sprawdź dlaczego ludzie się rozwodzą, jakie są najczęstsze przyczyny rozpadu małżeństwa i jak znaleźć receptę na trwały związek.
Jak wygląda mapa erotyczna męskiego ciała, gdzie szukać męsk

Strefy erogenne u mężczyzn, czyli jak podniecić faceta

2021-02-26
Sprawdź jak podniecić chłopaka, gdzie umiejscowione są najważniejsze strefy erogenne u mężczyzn, jak znaleźć męski punkt g. Słowem odkrywamy tajniki sztuki kochania i podniecania męskiego ciała.