Data publikacji:

Zmiana prawa w organizowaniu ślubu cywilnego w plenerze

Autor: Magdalena Szewczyk

Zmiany prawa w organizowaniu ślubu poza urzędem stanu cywilnego weszły w życie z dniem 1 marca 2015 r. wraz z ustawą Prawo o aktach stanu cywilnego. 

 

Zmiana prawa w organizowaniu ślubu cywilnego w plenerze

 

Jak było wcześniej?

Przed zmianami obowiązywała ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego z 1986 r. Zgodnie z nią narzeczonym trudno było wziąć ślub cywilny poza urzędem. Pozwalały na to tylko ściśle określone okoliczności, mianowicie gdy jeden z przyszłych małżonków znajdował się w jednym z dwóch poniższych miejsc:

  • W szpitalu,
  • W zakładzie karnym.

Poza tymi wyjątkami ślub „pod chmurką” był praktycznie niemożliwy. Z danych Stowarzyszenia Urzędników Stanu Cywilnego RP wynika, że na 69 tys. małżeństw zawartych w 2013r. tylko 2 tys. odbyło się poza urzędem.

Warunki i koszt ślubu w plenerze

Nowa ustawa pozwala na cywilne zawieranie małżeństw w przeróżnych okolicznościach. Postawiono jednak istotny warunek – wybrane miejsce ma gwarantować zachowanie powagi ślubu. Może więc okazać się, że propozycja narzeczonych spotka się z odmową urzędu. Ponadto, wszyscy uczestnicy uroczystości muszą mieć zagwarantowane bezpieczeństwo. W przeciwnym razie, również w tej sytuacji, urząd nie wyrazi zgody na ślub cywilny w wybranym miejscu. Nie ma więc szans, żeby pobrać się np. na Giewoncie. 

Z możliwości wzięcia ślubu poza urzędem korzysta coraz więcej par. Z pewnością byłoby ich jeszcze więcej, gdyby nie jeszcze jeden warunek takiej plenerowej uroczystości – zapłata w wysokości 1 tys. zł. Jest to więc usługa dodatkowo płatna, a koszty wynikają m.in. z obecności i kosztów dojazdu urzędnika Urzędu Stanu Cywilnego na miejsce ślubu. Podczas ustalania opłaty, jeszcze na etapie tworzenia projektu rozporządzenia, uwzględniono także koszty stroju dla urzędnika, patery na obrączki, a także wynagrodzenie dla zastępcy kierownika USC (zapewniającego ciągłość pracy urzędu w czasie nieobecności kierownika).

Kwota obowiązująca za ślub cywilny poza urzędem ma stanowić dochód gminy.

Z opłaty dodatkowej za organizację ślubu cywilnego poza budynkiem urzędu zwolnione są osoby, które do ślubu przystępują w jednej z dwóch wspomnianych okoliczności (szpital lub zakład karny).

 

Wymarzone plenerowe miejsca

Sondaż przeprowadzony na zlecenie Ministerstwa spraw Wewnętrznych, a dotyczący marzeń o ślubie, dostarczył wielu ciekawych odpowiedzi:

  • 1/3 osób pytanych marzy o ślubie na łonie natury: plaża (7 proc.), ogród (7 proc.) nad morzem (5 proc.).
  • Innym preferowanym miejscem jest zamek.
  • Wśród częstych odpowiedzi wskazywano również na konkretne miasto. Przoduje Zakopane (1,5 proc.), dalej Kraków i Warszawa. 
  • 5 proc. pytanych wzięłoby ślub cywilny w jednym z zagranicznych miast (w Europie najczęściej Włochy).
  • 4 proc. pytanych wskazało na miejsca bardziej egzotyczne (Majorka, Hawaje, Karaiby).
  • Pojawiły się także miejsca nietypowe: statek, łódź, stadion, palmiarnia, w kopalni Wieliczka i… kosmos. 

Nowe przepisy otwierają nowe możliwości. Zainteresowanie ślubami plenerowymi sukcesywnie rośnie, powstają też firmy organizujące takie wesela.

 

Autor: Anna Chmielewska

Zdjęcie: Pixabay.com

para w łóżku

Ból podczas stosunku po porodzie – co to oznacza?

2022-07-04
Ból podczas stosunku po porodzie to dość często występująca przypadłość, która może wystąpić zarówno u kobiet, które rodziły w sposób naturalny, jak i tych, które przeszły cesarskie cięcie. Zazwyczaj przyczyną dolegliwości są zawirowania hormonalne i wynikające z nich niedostateczne nawilżenie pochwy, w rzadszych przypadkach – źle zagojona rana. Jeśli i ty odczuwasz dolegliwości bólowe w tracie współżycia, dowiedz się, jak możesz pokonać ten problem i kiedy udać się do lekarza.
ślub

Ślub konkordatowy - jakie dokumenty są potrzebne i do kiedy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego?

2021-05-19
Ślub to uwiecznienie miłości i zadeklarowanie chęci bycia razem. Młodzi ludzie, którzy pragną spędzić wspólnie resztę życia, powinni sformalizować swój związek. Do wyboru mają kilka opcji, tzn. ślub cywilny, ślub kościelny lub ślub konkordatowy. Właśnie to ostatnie rozwiązanie jest najbardziej popularne, łączy w sobie dwie pozostałe opcje. Na czym polega ślub konkordatowy i jakie formalności należy załatwić?
kobieta

Jak sobie poradzić ze zdradą emocjonalną?

2021-05-12
Zdrada w związku najczęściej kojarzy się ze zdradą fizyczną, która ma związek z cielesną bliskością z inną osobą niż partner czy partnerka. Ale to nie jedyny rodzaj zdrady. Równie niebezpieczna i często kończąca się rozstaniem jest zdrada emocjonalna. Jak sobie poradzić z tym zjawiskiem, na czym polega i czy można ją wybaczyć?
kalendarz

Ślub i wesele krok po kroku, czyli kalendarz młodej pary

2021-04-10
Ślub i wesele to niezwykle ważne wydarzenia w życiu każdej pary, która decyduje się na ten krok. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby był to dzień wyjątkowy. Aby mogło tak być, konieczne jest zadbanie o wiele szczegółów i kwestii. Warto więc wiedzieć, jak planować ślub krok po kroku, by nie zapomnieć o wszystkich ważnych elementach organizacji tego wydarzenia. Kiedy zacząć zajmować się poszczególnymi kwestiami? Odpowiedzmy na to pytanie.
W każdym związku zdarzają się kryzysy. Jak sobie z nimi pora

Rodzaje kryzysów w związku. Etapy związku

2021-03-03
Czy Wasza miłość ma szansę przetrwać? Czy przeżyjecie kryzys? Sprawdź jakie etapy występują w związku, ile i jakie kryzysy mogą się pojawić na Waszej drodze.
Złamane serce zawsze boli. Skąd się bierze rozwód i jakie są

Najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce

2021-03-02
Liczba rozwodów w Polsce rośnie z roku na rok. Sprawdź dlaczego ludzie się rozwodzą, jakie są najczęstsze przyczyny rozpadu małżeństwa i jak znaleźć receptę na trwały związek.
Jak wygląda mapa erotyczna męskiego ciała, gdzie szukać męsk

Strefy erogenne u mężczyzn, czyli jak podniecić faceta

2021-02-26
Sprawdź jak podniecić chłopaka, gdzie umiejscowione są najważniejsze strefy erogenne u mężczyzn, jak znaleźć męski punkt g. Słowem odkrywamy tajniki sztuki kochania i podniecania męskiego ciała.