Zmiana prawa w organizowaniu ślubu cywilnego w plenerze

Data:

Zmiany prawa w organizowaniu ślubu poza urzędem stanu cywilnego weszły w życie z dniem 1 marca 2015 r. wraz z ustawą Prawo o aktach stanu cywilnego. 

 

Zmiana prawa w organizowaniu ślubu cywilnego w plenerze

 

Jak było wcześniej?

Przed zmianami obowiązywała ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego z 1986 r. Zgodnie z nią narzeczonym trudno było wziąć ślub cywilny poza urzędem. Pozwalały na to tylko ściśle określone okoliczności, mianowicie gdy jeden z przyszłych małżonków znajdował się w jednym z dwóch poniższych miejsc:

  • W szpitalu,
  • W zakładzie karnym.

Poza tymi wyjątkami ślub „pod chmurką” był praktycznie niemożliwy. Z danych Stowarzyszenia Urzędników Stanu Cywilnego RP wynika, że na 69 tys. małżeństw zawartych w 2013r. tylko 2 tys. odbyło się poza urzędem.

Warunki i koszt ślubu w plenerze

Nowa ustawa pozwala na cywilne zawieranie małżeństw w przeróżnych okolicznościach. Postawiono jednak istotny warunek – wybrane miejsce ma gwarantować zachowanie powagi ślubu. Może więc okazać się, że propozycja narzeczonych spotka się z odmową urzędu. Ponadto, wszyscy uczestnicy uroczystości muszą mieć zagwarantowane bezpieczeństwo. W przeciwnym razie, również w tej sytuacji, urząd nie wyrazi zgody na ślub cywilny w wybranym miejscu. Nie ma więc szans, żeby pobrać się np. na Giewoncie. 

Z możliwości wzięcia ślubu poza urzędem korzysta coraz więcej par. Z pewnością byłoby ich jeszcze więcej, gdyby nie jeszcze jeden warunek takiej plenerowej uroczystości – zapłata w wysokości 1 tys. zł. Jest to więc usługa dodatkowo płatna, a koszty wynikają m.in. z obecności i kosztów dojazdu urzędnika Urzędu Stanu Cywilnego na miejsce ślubu. Podczas ustalania opłaty, jeszcze na etapie tworzenia projektu rozporządzenia, uwzględniono także koszty stroju dla urzędnika, patery na obrączki, a także wynagrodzenie dla zastępcy kierownika USC (zapewniającego ciągłość pracy urzędu w czasie nieobecności kierownika).

Kwota obowiązująca za ślub cywilny poza urzędem ma stanowić dochód gminy.

Z opłaty dodatkowej za organizację ślubu cywilnego poza budynkiem urzędu zwolnione są osoby, które do ślubu przystępują w jednej z dwóch wspomnianych okoliczności (szpital lub zakład karny).

 

Wymarzone plenerowe miejsca

Sondaż przeprowadzony na zlecenie Ministerstwa spraw Wewnętrznych, a dotyczący marzeń o ślubie, dostarczył wielu ciekawych odpowiedzi:

  • 1/3 osób pytanych marzy o ślubie na łonie natury: plaża (7 proc.), ogród (7 proc.) nad morzem (5 proc.).
  • Innym preferowanym miejscem jest zamek.
  • Wśród częstych odpowiedzi wskazywano również na konkretne miasto. Przoduje Zakopane (1,5 proc.), dalej Kraków i Warszawa. 
  • 5 proc. pytanych wzięłoby ślub cywilny w jednym z zagranicznych miast (w Europie najczęściej Włochy).
  • 4 proc. pytanych wskazało na miejsca bardziej egzotyczne (Majorka, Hawaje, Karaiby).
  • Pojawiły się także miejsca nietypowe: statek, łódź, stadion, palmiarnia, w kopalni Wieliczka i… kosmos. 

Nowe przepisy otwierają nowe możliwości. Zainteresowanie ślubami plenerowymi sukcesywnie rośnie, powstają też firmy organizujące takie wesela.

 

Autor: Anna Chmielewska

Zdjęcie: Pixabay.com

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.