Seks po porodzie. Czym różni się seks pary od seksu rodziców?

Data:

Powrót do seksu, bliskości i intymności po porodzie spędza wielu parom sen z powiek. Obawy budzą pierwsze miesiące po porodzie, ale nie tylko. Zarówno mężczyźni jak i kobiety zastanawiają się, jak będzie wyglądał związek, kiedy staną się już rodzicami. Jak wygląda seks pary, a jak seks rodziców. Czy pożądanie nie zniknie, czy codzienność nie odbierze związkowi magii?

ile czekać z seksem po porodzie


Spis treści:

Ile trzeba czekać z seksem po porodzie

Kiedy współżycie  po porodzie wraca do normy

Jak ułatwić sobie seks po porodzie?

Opinia psychologa

Seks rodziców, gdy dzieci są starsze

Co robić, by jako rodzice dalej cieszyć się bliskością?

 

Pierwszy trudny moment w związku następuje w trakcie i zaraz po porodzie. Obawy występują z obu stron. Kobiety martwią się, czy obecność mężczyzny przy porodzie nie  spowoduje utraty zainteresowania seksem. Mężczyźni również mają swoje obawy. Dotyczą one głównie tego, czy są w stanie dać partnerce oczekiwane wsparcie w tych niełatwych chwilach. Jest sytuacją niezwykle trudną dla partnera, gdy jego ukochana cierpi, a on nie może jej pomóc. Szczególnie, gdy poród przebiega z komplikacjami, konieczne jest nagłe cięcie cesarskie czy poród zabiegowy.

Ile trzeba czekać z seksem po porodzie

Kiedy noworodek jest już w domu, kobieta nadal zmaga się ze swoją fizycznością, boryka się z trudami połogu, nierzadko ma problemy z karmieniem piersią. Brzuch, który mieścił dziecko wcale nie znika od razu. Do tego dochodzą lęki i zmęczenie związane z rolą mamy i opieką nad dzieckiem.

Mężczyzna, nawet ten o dojrzałej postawie może czuć się nieco odsunięty na dalszy tor. Oto w centrum uwagi jest jego partnerka i dziecko. Łączy ich nierozerwalna, silna więź. Rola mężczyzny nierzadko sprowadza się do pomocnika, tego, który tylko realizuje polecenia. Może czuć się niepotrzebny.

 

Mija 6 tygodni, kobieta kończy połóg, cała rodzina powoli przyzwyczaja się do sytuacji i zwykle z inicjatywy partnera pojawia się temat powrotu do aktywności seksualnej. Mężczyzna oczekuje powrotu do bliskości z partnerką. Niestety kobieta może nie mieć na to ochoty. Powodują to nie tylko zmiany w ciele, niezadowolenie z wyglądu czy zmęczenie. Przeszkadza jej w tym fizjologia, a przede wszystkim hormony. Podwyższony poziom prolaktyny i obniżony poziom estrogenów powodują spadek libido.Do tego okolice intymne mogą być wrażliwe na dotyk, bo wciąż trwa proces regeneracji. W czasie, gdy nie występuje menstruacja (u kobiet karmiących piersią, miesiączka może nie występuje zwykle kilka miesięcy) pochwa nie ma odpowiedniego nawilżenia, a jej śluzówka jest cienka. Może to powodować brak komfortu w czasie współżycia.

 

Kiedy współżycie po porodzie wraca do normy

Ważne, aby zadbać o to, żeby oboje partnerów miało świadomość zmian, jakie ich czekają, a także tego, że większość z nich jest zupełnie niezależna od ich woli. Im większa wiedza na temat naturalnych procesów, tym potem mniejsze zdziwienie i rozczarowanie. Dzięki takiej wiedzy, partnerzy nie będą obwiniać samych siebie, a także siebie wzajemnie.

 

Statystyki mówią, że seks wraca do normy średnio po 3 miesiącach od porodu. Może to potrwać dłużej i ma to wpływ wiele czynników. Są to: przebieg porodu i ewentualnie uszkodzenia krocza, karmienie piersią, to, czy u kobiety pojawił się baby blues lub depresja poporodowa, lęk przed kolejną ciążą.

 

Jak ułatwić sobie seks po porodzie?

 • porozmawiać o potrzebach obydwojga partnerów, jeśli są przeciwstawne,poszukać kompromisu

 • zaplanować seks, jako niezwykłe  wydarzenie

 • zadbajcie o Wasz obopólny komfort

 • kolacja przy świecach stworzy nastrój

 • masaż pozwoli jej się rozluźnić

 • lubrykant rozwiąże problem braku nawilżenia w pochwie

 • cierpliwość i brak pośpiechu są kluczowe

Opinia eksperta

Joanna Michałowska, psycholog, psychoterapeutkaW łóżku ogniskują się wszystkie aspekty związku. To często swoisty papierek lakmusowy. Tam też najwcześniej słychać kryzysy. Warto o seksie rozmawiać i przygotować się na zmiany (w większości przejściowe), żeby nie oddać steru przekonaniom, fantazjom o myślach partnera, lękowi.  Po porodzie kobiety zwykle nie mają ochoty na seks; tak natura chroni je przed kolejną ciążą i pozwala oddać się opiece nad niemowlęciem. Hormony, karmienie piersią, zmęczenie, opieka nad maluchem - to wszystko ma wpływ na intymność pary, ale nie świadczy o więzi czy jakości związku. Częstą trudnością jest czytanie w myślach partnera, dopowiadanie sobie: "już mnie nie chce", "nie podobam mu/jej się już; przewidywanie przyszłości: "już nigdy nie będzie mieć ochoty na seks", "znajdzie sobie inną"; personalizacja: “"nie kochamy się, bo jestem gruba i zaniedbana". To gotowy przepis na spiralę, która najnormalniejszy etap w życiu związku może zmienić w kryzys. Warto pamiętać, że intymność to nie tylko seks. Jeśli chwilowo seksu w związku nie ma, to może jest przestrzeń i energia na przytulenie, kolacje przy świecy między karmieniami, a może na wypitą wspólnie w ciszy herbatę? Warto sprawdzać swoje wyobrażenia, mówić o obawach, pamiętać o tymczasowości tego etapu. Bo seks jest między uszami, a nie między nogami.


 

Seks rodziców, gdy dzieci są starsze

Rodzina, praca zawodowa, dom, to wiele obowiązków. Rutyna, zmęczenie, problemy wychowawcze z dziećmi –  przez to bliskość i zaufanie zostają narażone na szwank z biegiem czasu i powiększaniem się rodziny. Warto wiedzieć, że wzajemna bliskość rodziców, okazywanie sobie uczuć, czułości wpływa pozytywnie na rozwój dzieci. Buduje ich poczucie bezpieczeństwa, ale również uczy i je czym polega dobra relacja między partnerami. Nie trzeba więc unikać bliskości w obecności dzieci. Ale od czasu do czasu warto podarować sobie czas tylko we dwoje. Takie „święto” dla związku jest bardzo ożywcze. Choć organizacja może wymagać nieco wysiłku, warto spróbować. Nierzadko jeden wieczór pozwala naładować związkowe baterie na bardzo długo.

 

Co zrobić, by jako rodzice dalej cieszyć się bliskością?

 • przed porodem poczytajcie wspólnie rzetelne źródła na temat tego, co dzieje się z ciałem kobiety w pierwszych miesiącach po porodzie

 • po porodzie ustalcie, jaka pomoc jest najbardziej potrzebna i nie bójcie się prosić najbliższych o przysługi lub pomoc w domu

 • dbajcie o czas spędzony razem na przyjemnych rzeczach - choćby miało to być jedynie wspólne oglądanie serialu

 • rozmawiajcie o swoich obawach i uczuciach

 • niech żadne z Was nie liczy, że drugie się domyśli, czego w danej chwili potrzebuje drugie

 • szukajcie okazji do spędzania czasu razem

Komentarze
Dodaj komentarz
26-3-2019
Ocena:
Ja mam proglemy po drugiej tesarce .raz dostalam okres.ciogle musza seksu.ja male dzieci.mowie nie chce dalej to samo ja zrobic przestal?