Data publikacji:

Seks po porodzie. Czym różni się seks pary od seksu rodziców?

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Powrót do seksu, bliskości i intymności po porodzie spędza wielu parom sen z powiek. Obawy budzą pierwsze miesiące po porodzie, ale nie tylko. Zarówno mężczyźni jak i kobiety zastanawiają się, jak będzie wyglądał związek, kiedy staną się już rodzicami. Jak wygląda seks pary, a jak seks rodziców. Czy pożądanie nie zniknie, czy codzienność nie odbierze związkowi magii?

ile czekać z seksem po porodzie


Spis treści:

Ile trzeba czekać z seksem po porodzie

Kiedy współżycie  po porodzie wraca do normy

Jak ułatwić sobie seks po porodzie?

Opinia psychologa

Seks rodziców, gdy dzieci są starsze

Co robić, by jako rodzice dalej cieszyć się bliskością?

 

Pierwszy trudny moment w związku następuje w trakcie i zaraz po porodzie. Obawy występują z obu stron. Kobiety martwią się, czy obecność mężczyzny przy porodzie nie  spowoduje utraty zainteresowania seksem. Mężczyźni również mają swoje obawy. Dotyczą one głównie tego, czy są w stanie dać partnerce oczekiwane wsparcie w tych niełatwych chwilach. Jest sytuacją niezwykle trudną dla partnera, gdy jego ukochana cierpi, a on nie może jej pomóc. Szczególnie, gdy poród przebiega z komplikacjami, konieczne jest nagłe cięcie cesarskie czy poród zabiegowy.

Ile trzeba czekać z seksem po porodzie

Kiedy noworodek jest już w domu, kobieta nadal zmaga się ze swoją fizycznością, boryka się z trudami połogu, nierzadko ma problemy z karmieniem piersią. Brzuch, który mieścił dziecko wcale nie znika od razu. Do tego dochodzą lęki i zmęczenie związane z rolą mamy i opieką nad dzieckiem.

Mężczyzna, nawet ten o dojrzałej postawie może czuć się nieco odsunięty na dalszy tor. Oto w centrum uwagi jest jego partnerka i dziecko. Łączy ich nierozerwalna, silna więź. Rola mężczyzny nierzadko sprowadza się do pomocnika, tego, który tylko realizuje polecenia. Może czuć się niepotrzebny.

 

Mija 6 tygodni, kobieta kończy połóg, cała rodzina powoli przyzwyczaja się do sytuacji i zwykle z inicjatywy partnera pojawia się temat powrotu do aktywności seksualnej. Mężczyzna oczekuje powrotu do bliskości z partnerką. Niestety kobieta może nie mieć na to ochoty. Powodują to nie tylko zmiany w ciele, niezadowolenie z wyglądu czy zmęczenie. Przeszkadza jej w tym fizjologia, a przede wszystkim hormony. Podwyższony poziom prolaktyny i obniżony poziom estrogenów powodują spadek libido.Do tego okolice intymne mogą być wrażliwe na dotyk, bo wciąż trwa proces regeneracji. W czasie, gdy nie występuje menstruacja (u kobiet karmiących piersią, miesiączka może nie występuje zwykle kilka miesięcy) pochwa nie ma odpowiedniego nawilżenia, a jej śluzówka jest cienka. Może to powodować brak komfortu w czasie współżycia.

 

Kiedy współżycie po porodzie wraca do normy

Ważne, aby zadbać o to, żeby oboje partnerów miało świadomość zmian, jakie ich czekają, a także tego, że większość z nich jest zupełnie niezależna od ich woli. Im większa wiedza na temat naturalnych procesów, tym potem mniejsze zdziwienie i rozczarowanie. Dzięki takiej wiedzy, partnerzy nie będą obwiniać samych siebie, a także siebie wzajemnie.

 

Statystyki mówią, że seks wraca do normy średnio po 3 miesiącach od porodu. Może to potrwać dłużej i ma to wpływ wiele czynników. Są to: przebieg porodu i ewentualnie uszkodzenia krocza, karmienie piersią, to, czy u kobiety pojawił się baby blues lub depresja poporodowa, lęk przed kolejną ciążą.

 

Jak ułatwić sobie seks po porodzie?

 • porozmawiać o potrzebach obydwojga partnerów, jeśli są przeciwstawne,poszukać kompromisu

 • zaplanować seks, jako niezwykłe  wydarzenie

 • zadbajcie o Wasz obopólny komfort

 • kolacja przy świecach stworzy nastrój

 • masaż pozwoli jej się rozluźnić

 • lubrykant rozwiąże problem braku nawilżenia w pochwie

 • cierpliwość i brak pośpiechu są kluczowe


 •  

  Seks rodziców, gdy dzieci są starsze

  Rodzina, praca zawodowa, dom, to wiele obowiązków. Rutyna, zmęczenie, problemy wychowawcze z dziećmi –  przez to bliskość i zaufanie zostają narażone na szwank z biegiem czasu i powiększaniem się rodziny. Warto wiedzieć, że wzajemna bliskość rodziców, okazywanie sobie uczuć, czułości wpływa pozytywnie na rozwój dzieci. Buduje ich poczucie bezpieczeństwa, ale również uczy i je czym polega dobra relacja między partnerami. Nie trzeba więc unikać bliskości w obecności dzieci. Ale od czasu do czasu warto podarować sobie czas tylko we dwoje. Takie „święto” dla związku jest bardzo ożywcze. Choć organizacja może wymagać nieco wysiłku, warto spróbować. Nierzadko jeden wieczór pozwala naładować związkowe baterie na bardzo długo.

   

  Co zrobić, by jako rodzice dalej cieszyć się bliskością?

  • przed porodem poczytajcie wspólnie rzetelne źródła na temat tego, co dzieje się z ciałem kobiety w pierwszych miesiącach po porodzie

 • po porodzie ustalcie, jaka pomoc jest najbardziej potrzebna i nie bójcie się prosić najbliższych o przysługi lub pomoc w domu

 • dbajcie o czas spędzony razem na przyjemnych rzeczach - choćby miało to być jedynie wspólne oglądanie serialu

 • rozmawiajcie o swoich obawach i uczuciach

 • niech żadne z Was nie liczy, że drugie się domyśli, czego w danej chwili potrzebuje drugie

 • szukajcie okazji do spędzania czasu razem


 • Autor

  Katarzyna Chmielewska-Walas

  z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

  Komentarze
  26-03-2019
  Ocena:
  Ja mam proglemy po drugiej tesarce .raz dostalam okres.ciogle musza seksu.ja male dzieci.mowie nie chce dalej to samo ja zrobic przestal?
  para w łóżku

  Ból podczas stosunku po porodzie – co to oznacza?

  2022-07-04
  Ból podczas stosunku po porodzie to dość często występująca przypadłość, która może wystąpić zarówno u kobiet, które rodziły w sposób naturalny, jak i tych, które przeszły cesarskie cięcie. Zazwyczaj przyczyną dolegliwości są zawirowania hormonalne i wynikające z nich niedostateczne nawilżenie pochwy, w rzadszych przypadkach – źle zagojona rana. Jeśli i ty odczuwasz dolegliwości bólowe w tracie współżycia, dowiedz się, jak możesz pokonać ten problem i kiedy udać się do lekarza.
  ślub

  Ślub konkordatowy - jakie dokumenty są potrzebne i do kiedy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego?

  2021-05-19
  Ślub to uwiecznienie miłości i zadeklarowanie chęci bycia razem. Młodzi ludzie, którzy pragną spędzić wspólnie resztę życia, powinni sformalizować swój związek. Do wyboru mają kilka opcji, tzn. ślub cywilny, ślub kościelny lub ślub konkordatowy. Właśnie to ostatnie rozwiązanie jest najbardziej popularne, łączy w sobie dwie pozostałe opcje. Na czym polega ślub konkordatowy i jakie formalności należy załatwić?
  kobieta

  Jak sobie poradzić ze zdradą emocjonalną?

  2021-05-12
  Zdrada w związku najczęściej kojarzy się ze zdradą fizyczną, która ma związek z cielesną bliskością z inną osobą niż partner czy partnerka. Ale to nie jedyny rodzaj zdrady. Równie niebezpieczna i często kończąca się rozstaniem jest zdrada emocjonalna. Jak sobie poradzić z tym zjawiskiem, na czym polega i czy można ją wybaczyć?
  kalendarz

  Ślub i wesele krok po kroku, czyli kalendarz młodej pary

  2021-04-10
  Ślub i wesele to niezwykle ważne wydarzenia w życiu każdej pary, która decyduje się na ten krok. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby był to dzień wyjątkowy. Aby mogło tak być, konieczne jest zadbanie o wiele szczegółów i kwestii. Warto więc wiedzieć, jak planować ślub krok po kroku, by nie zapomnieć o wszystkich ważnych elementach organizacji tego wydarzenia. Kiedy zacząć zajmować się poszczególnymi kwestiami? Odpowiedzmy na to pytanie.
  W każdym związku zdarzają się kryzysy. Jak sobie z nimi pora

  Rodzaje kryzysów w związku. Etapy związku

  2021-03-03
  Czy Wasza miłość ma szansę przetrwać? Czy przeżyjecie kryzys? Sprawdź jakie etapy występują w związku, ile i jakie kryzysy mogą się pojawić na Waszej drodze.
  Złamane serce zawsze boli. Skąd się bierze rozwód i jakie są

  Najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce

  2021-03-02
  Liczba rozwodów w Polsce rośnie z roku na rok. Sprawdź dlaczego ludzie się rozwodzą, jakie są najczęstsze przyczyny rozpadu małżeństwa i jak znaleźć receptę na trwały związek.
  Jak wygląda mapa erotyczna męskiego ciała, gdzie szukać męsk

  Strefy erogenne u mężczyzn, czyli jak podniecić faceta

  2021-02-26
  Sprawdź jak podniecić chłopaka, gdzie umiejscowione są najważniejsze strefy erogenne u mężczyzn, jak znaleźć męski punkt g. Słowem odkrywamy tajniki sztuki kochania i podniecania męskiego ciała.