Data modyfikacji:

Poradnik dobrej żony

Autor: Katarzyna Michniewska

‘The Good wife’s guide’ to poradnik, który został zamieszczony w pochodzącym z 1955 roku podręczniku gospodarstwa domowego (Housekeeping Monthly). Książka przeznaczona była dla uczennic liceum i mówiła o tym w jaki sposób powinna zachowywać się dobra żona, aby zadowolić swojego męża.

poradnik_zony_duze

 

Skąd wziął się Poradnik Dobrej Żony?

‘The Good wife’s guide’ od wielu lat cytowany jest w publikacjach na całym świecie. Jest przedmiotem licznych medialnych dyskusji i nierzadko zaciekłych uwag. Przede wszystkim zastanawiają pytania: Czy tekst jest autentyczny? Czy naprawdę został umieszczony w podręczniku dla licealistek? Czy może to być mentalny obraz tamtych czasów?


Trudno to jednoznacznie ocenić, a "Poradnik Dobrej Żony" do dziś wzbudza wiele kontrowersji. Chociażby dlatego, że zamieszczona w nim grafika jest kopią okładki wydanego w 1957 roku magazynu John Bull.

 

Co dobra żona robić powinna:

 • Przygotuj obiad. Zaplanuj go wcześniej, nawet poprzedniego wieczora, tak by potrawa czekała na jego przyjście. W ten sposób dajesz mu znać, że myślałaś o nim i przejmujesz się jego potrzebami. Wracający do domu mężczyzna jest głodny, a perspektywa dobrego posiłku jest niezbędną częścią ciepłego powitania.
 • Przygotuj się. Odpocznij 15 minut, byś była odświeżona na jego przyjście. Popraw makijaż, zawiąż wstążkę na włosach i zadbaj, abyś wyglądała promiennie. Pamiętaj, że on wraca z pracy, gdzie przez cały dzień patrzył na zmęczonych ludzi.
 • Bądź trochę bardziej radosna i interesująca dla niego.Twoim obowiązkiem jest rozświetlenie mu jego nudnego dnia.
 • Posprzątaj. Przed jego przyjściem jeszcze raz spójrz na mieszkanie. Upewnij się, że nie ma porozrzucanych książek i zabawek. Odkurz stoły.
 • W chłodniejsze dni rozpal ogień w kominku, aby on mógł się zrelaksować.Twój mąż poczuje, że jest w raju, w świątyni odpoczynku i porządku. Jego komfort przyniesie ci dużą satysfakcję.
 • Zminimalizuj wszystkie hałasy i przygotuj dzieci. Umyj im ręce i buzie, uczesz włosy i przebierz je. Na czas jego przyjścia wyeliminuj hałas zmywarki, suszarki i odkurzacza. Zachęć dzieci, aby były cicho.
 • Szczerze uciesz się na jego widok.
 • Powitaj go ciepłym, szczerym uśmiechem.
 • Wysłuchaj go.Być może masz wiele ważnych rzeczy, o których chcesz mu opowiedzieć, ale moment jego przyjścia nie jest właściwy. Niech mówi pierwszy - pamiętaj, jego tematy konwersacji są ważniejsze niż twoje.
 • Nie narzekaj, gdy wróci późno, wychodzi bez ciebie lub nie wraca na noc. Musisz zrozumieć, że w ciągu dnia on ma dużo stresów, które musi odreagować.
 • Zadbaj o jego wygodę. Zaproponuj, aby usiadł w wygodnym fotelu lub położył się w sypialni. Przygotuj mu coś ciepłego bądź chłodnego do picia.
 • Ułóż dla niego poduszki i zaproponuj, że zdejmiesz mu buty. Mów cichym i kojącym głosem.
 • Nie podważaj jego sądów i poczynań. Pamiętaj, że to on jako pan domu, postępuje sprawiedliwie i rozmyślnie. Nie masz prawa tego kwestionować.
 • I na koniec … Dobra żona zawsze zna swoje miejsce.

Oto oryginalny tekst:
 

goodwifeguide_big

 

Co my o tym myślimy?

No cóż ... Być może tekst wyszedł spod pióra męskiej szowinistycznej świni, dla której model idealnej żony to niemająca własnego zdania, perfekcyjna pani domu. Możliwe też, że w wielu ówczesnych domach po prostu tak wyglądało życie rodzinne.

Jednakże bez względu na to, czy poradnik jest, czy nie jest autentyczny skłonił mnie do zastanowienia się nad współczesną rolą Matki Polki. W XXI wieku istnieje dość szeroka grupa zajmujących się domem kobiet. Niektóre z nich świadomie podjęły decyzję o zostaniu w domu i spełnianiu się w tej roli. Inne, szczególnie te mieszkające na tzw. 'prowincjach', pozbawione perspektyw na własny rozwój, czy spełnianie się w innych dziedzinach życia wychowują dzieci, prowadzą dom, usługują mężowi i przymykają oko na jego wyskoki. Może ich życie przypomina czasami to z przytoczonego poradnika dobrej żony?

 

A jak to z Wami jest? Czy Wy drogie czytelniczki podajecie mężowi kapcie i poprawiacie poduszeczki, gdy ten dla rozluźnienia po ciężkim dniu, odpoczywa przed nocnymi wojażami?

 

Zdjęcie: Fotolia by © NinaMalyna All rights reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
19-10-2018
Ocena:
Katolickie debilstwo!
15-05-2018
Ocena:
Perfekcyjna pani domu?
para w łóżku

Ból podczas stosunku po porodzie – co to oznacza?

2022-07-04
Ból podczas stosunku po porodzie to dość często występująca przypadłość, która może wystąpić zarówno u kobiet, które rodziły w sposób naturalny, jak i tych, które przeszły cesarskie cięcie. Zazwyczaj przyczyną dolegliwości są zawirowania hormonalne i wynikające z nich niedostateczne nawilżenie pochwy, w rzadszych przypadkach – źle zagojona rana. Jeśli i ty odczuwasz dolegliwości bólowe w tracie współżycia, dowiedz się, jak możesz pokonać ten problem i kiedy udać się do lekarza.
ślub

Ślub konkordatowy - jakie dokumenty są potrzebne i do kiedy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego?

2021-05-19
Ślub to uwiecznienie miłości i zadeklarowanie chęci bycia razem. Młodzi ludzie, którzy pragną spędzić wspólnie resztę życia, powinni sformalizować swój związek. Do wyboru mają kilka opcji, tzn. ślub cywilny, ślub kościelny lub ślub konkordatowy. Właśnie to ostatnie rozwiązanie jest najbardziej popularne, łączy w sobie dwie pozostałe opcje. Na czym polega ślub konkordatowy i jakie formalności należy załatwić?
kobieta

Jak sobie poradzić ze zdradą emocjonalną?

2021-05-12
Zdrada w związku najczęściej kojarzy się ze zdradą fizyczną, która ma związek z cielesną bliskością z inną osobą niż partner czy partnerka. Ale to nie jedyny rodzaj zdrady. Równie niebezpieczna i często kończąca się rozstaniem jest zdrada emocjonalna. Jak sobie poradzić z tym zjawiskiem, na czym polega i czy można ją wybaczyć?
kalendarz

Ślub i wesele krok po kroku, czyli kalendarz młodej pary

2021-04-10
Ślub i wesele to niezwykle ważne wydarzenia w życiu każdej pary, która decyduje się na ten krok. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby był to dzień wyjątkowy. Aby mogło tak być, konieczne jest zadbanie o wiele szczegółów i kwestii. Warto więc wiedzieć, jak planować ślub krok po kroku, by nie zapomnieć o wszystkich ważnych elementach organizacji tego wydarzenia. Kiedy zacząć zajmować się poszczególnymi kwestiami? Odpowiedzmy na to pytanie.
W każdym związku zdarzają się kryzysy. Jak sobie z nimi pora

Rodzaje kryzysów w związku. Etapy związku

2021-03-03
Czy Wasza miłość ma szansę przetrwać? Czy przeżyjecie kryzys? Sprawdź jakie etapy występują w związku, ile i jakie kryzysy mogą się pojawić na Waszej drodze.
Złamane serce zawsze boli. Skąd się bierze rozwód i jakie są

Najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce

2021-03-02
Liczba rozwodów w Polsce rośnie z roku na rok. Sprawdź dlaczego ludzie się rozwodzą, jakie są najczęstsze przyczyny rozpadu małżeństwa i jak znaleźć receptę na trwały związek.
Jak wygląda mapa erotyczna męskiego ciała, gdzie szukać męsk

Strefy erogenne u mężczyzn, czyli jak podniecić faceta

2021-02-26
Sprawdź jak podniecić chłopaka, gdzie umiejscowione są najważniejsze strefy erogenne u mężczyzn, jak znaleźć męski punkt g. Słowem odkrywamy tajniki sztuki kochania i podniecania męskiego ciała.