Data modyfikacji:

Czy istnieje miłość od pierwszego wejrzenia

Autor: Katarzyna Michniewska

Przyjaciele zaprosili Cię na ‘domówkę’. Zjawiasz się punktualnie z butelką wina w ręku. Jeszcze stojąc w przedpokoju witasz się z gospodarzami. Ściągasz płaszcz, ręką przeczesujesz włosy i pewnie wchodzisz dalej. Głośna muzyka, przygaszone światło i kilka znajomych Ci osób, które machają radośnie na Twój widok. Zaraz, chwileczkę, a ten przystojny brunet stojący przy oknie? Kim on jest? Czy przyszedł sam? Serce wali Ci jak oszalałe, w brzuchu wariują motyle, a Twoje ciało przeszywa fala gorąca. On podnosi głowę i patrzy wprost na Ciebie. Świat zatrzymał się na kilka sekund, dookoła wszystko wiruje, a Ty już wiesz, że musisz go mieć.

 

milosc_spojrzenie_duze

 

Nieoczekiwanie, jak grom z jasnego nieba spada na Ciebie uczucie o wielkiej mocy rażenia. Jedni mówią, że tomiłość od pierwszego wejrzenia, inni, że to chwilowe zauroczenie. A jak jest naprawdę? Czy można pokochać drugiego człowieka kompletnie go nie znając?

 

Miłość – co to takiego?

Miłość to coś nienamacalnego i niedefiniowalnego. Uczucie, które żyje w naszych sercach. Tajemnicza moc, która sprawia, że jesteśmy w stanie góry przenosić. Miłość to coś, czego większość z nas doświadcza, ale czy ktokolwiek potrafi opisać czym ona jest?

Wiadomo, że przybiera różne formy. Począwszy od agape – miłości bezinteresownej i altruistycznej oraz philii – platonicznej, opartej na uczuciu duchowym i wolnej od zmysłowości, poprzez eros - miłość romantyczną opartą na tęsknocie i pragnieniu bliskości, aż do sexus, czyli miłości zmysłowej, budowanej na wzajemnym pożądaniu.
Ale czy jest możliwe, aby istniała miłość od pierwszego wejrzenia?

 

Nauka o miłości

Erich Fromm - niemiecki filozof uważał, że miłość to sztuka, której należy się nauczyć. Według niego nie możemy zatem pokochać kogoś kogo nie znamy.

Do uczucia od pierwszego wejrzenia sceptycznie podchodzi także amerykański psycholog - Robert Sternberg. Twierdzi bowiem, że aby mówić o miłości muszą zaistnieć namiętność, intymność oraz zaangażowanie. Ponadto Sternberg wyróżnia 6 faz związku: zakochanie, romantyczne początki, związek kompletny, przyjacielski oraz pusty, a w jego konsekwencji rozpad związku.

Koncepcji uczucia od pierwszego wejrzenia trudno również doszukiwać się u amerykańskiej socjolog Iry Reiss. Według niej miłość to zamknięte koło wpływających na siebie pięciu czynników: zrozumienia, wzajemnego uzależnienia, ujawnienia siebie, spełniania się osobowości oraz realizacji potrzeb.

 


W tym miejscu sceptycy za pewne powiedzą ‘a nie mówiłem’. Miłość od pierwszego wejrzenia to bujda, wymysł autorów powieści romantycznych oraz jeden z ulubionych tematów hollywoodzkiego kina. Z koncepcją takiej miłości nie zgodzą się zapewne także profesorowie chemii oraz biolodzy, którzy uważają, że miłość to ciąg zmian w naszym organizmie.

 

Tymczasem pojawia się światełko w tunelu. Pochodzący z Anglii John Lee wyróżnia 3 typy miłości: miłość przyjacielską - storge, ludus – miłość przybierającą formę zabawy oraz eros, czyli miłość romantyczną. Charakterystyczne dla eros jest zafascynowanie kochaną osobą. Ludzie prezentujący ten typ miłości wierzą w uczucie od pierwszego wejrzenia. Partnerzy chcą spędzać ze sobą jak najwięcej czasu i odczuwają do siebie silny pociąg seksualny. Dość szybko przechodzą do ‘fazy łóżkowej’ i zależy im na tym, aby drugiej osobie dostarczać jak największej przyjemności.

 

Nie zważając na naukowe teorie oraz docinki sceptyków głęboko wierzę w miłość od pierwszego wejrzenia. Uważam, że elektryzujące i przepełnione magią spojrzenie może być wspaniałym punktem wyjścia w stworzeniu trwałego związku. Przecież tak często słyszy się o ludziach, którzy będąc w wieloletnich związkach pewnego razu, zupełnie przypadkowo wpadli na kogoś na ulicy i … zakochali się po uszy. Warto zatem zaufać koncepcji Johna Lee, uwierzyć w miłość od pierwszego wejrzenia i zakochać się bez pamięci.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Liv Friis-larsen All rights reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
15-05-2018
Ocena:
Raczej zauroczenie, które później może przerodzić się w miłość. W to jestem w stanie uwierzyć
para w łóżku

Ból podczas stosunku po porodzie – co to oznacza?

2022-07-04
Ból podczas stosunku po porodzie to dość często występująca przypadłość, która może wystąpić zarówno u kobiet, które rodziły w sposób naturalny, jak i tych, które przeszły cesarskie cięcie. Zazwyczaj przyczyną dolegliwości są zawirowania hormonalne i wynikające z nich niedostateczne nawilżenie pochwy, w rzadszych przypadkach – źle zagojona rana. Jeśli i ty odczuwasz dolegliwości bólowe w tracie współżycia, dowiedz się, jak możesz pokonać ten problem i kiedy udać się do lekarza.
ślub

Ślub konkordatowy - jakie dokumenty są potrzebne i do kiedy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego?

2021-05-19
Ślub to uwiecznienie miłości i zadeklarowanie chęci bycia razem. Młodzi ludzie, którzy pragną spędzić wspólnie resztę życia, powinni sformalizować swój związek. Do wyboru mają kilka opcji, tzn. ślub cywilny, ślub kościelny lub ślub konkordatowy. Właśnie to ostatnie rozwiązanie jest najbardziej popularne, łączy w sobie dwie pozostałe opcje. Na czym polega ślub konkordatowy i jakie formalności należy załatwić?
kobieta

Jak sobie poradzić ze zdradą emocjonalną?

2021-05-12
Zdrada w związku najczęściej kojarzy się ze zdradą fizyczną, która ma związek z cielesną bliskością z inną osobą niż partner czy partnerka. Ale to nie jedyny rodzaj zdrady. Równie niebezpieczna i często kończąca się rozstaniem jest zdrada emocjonalna. Jak sobie poradzić z tym zjawiskiem, na czym polega i czy można ją wybaczyć?
kalendarz

Ślub i wesele krok po kroku, czyli kalendarz młodej pary

2021-04-10
Ślub i wesele to niezwykle ważne wydarzenia w życiu każdej pary, która decyduje się na ten krok. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby był to dzień wyjątkowy. Aby mogło tak być, konieczne jest zadbanie o wiele szczegółów i kwestii. Warto więc wiedzieć, jak planować ślub krok po kroku, by nie zapomnieć o wszystkich ważnych elementach organizacji tego wydarzenia. Kiedy zacząć zajmować się poszczególnymi kwestiami? Odpowiedzmy na to pytanie.
W każdym związku zdarzają się kryzysy. Jak sobie z nimi pora

Rodzaje kryzysów w związku. Etapy związku

2021-03-03
Czy Wasza miłość ma szansę przetrwać? Czy przeżyjecie kryzys? Sprawdź jakie etapy występują w związku, ile i jakie kryzysy mogą się pojawić na Waszej drodze.
Złamane serce zawsze boli. Skąd się bierze rozwód i jakie są

Najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce

2021-03-02
Liczba rozwodów w Polsce rośnie z roku na rok. Sprawdź dlaczego ludzie się rozwodzą, jakie są najczęstsze przyczyny rozpadu małżeństwa i jak znaleźć receptę na trwały związek.
Jak wygląda mapa erotyczna męskiego ciała, gdzie szukać męsk

Strefy erogenne u mężczyzn, czyli jak podniecić faceta

2021-02-26
Sprawdź jak podniecić chłopaka, gdzie umiejscowione są najważniejsze strefy erogenne u mężczyzn, jak znaleźć męski punkt g. Słowem odkrywamy tajniki sztuki kochania i podniecania męskiego ciała.