Połóg po CC: ile trwa?
Wiele kobiet zastanawia się, ile trwa połóg po CC. Zasadniczo czas trwania połogu wynosi około sześć tygodni – po tym czasie kobieta, która rodziła drogami natury, może już wrócić do współżycia seksualnego. W przypadku porodu drogą cesarskiego cięcia, podczas którego doszło do przerwania ciągłości powłok brzusznych, rekonwalescencja trwa nieco dłużej, bo do ośmiu tygodniu. Po tym czasie większość młodych mam czuje się już naprawdę świetnie, choć czasem rana po cesarskim cięciu może jeszcze dawać o sobie „znać”.
Połóg po CC: samopoczucie
Połóg po CC rozpoczyna się bezpośrednio po przyjściu dziecka na świat, czyli od razu po operacji.
Kiedy znieczulenie przestanie już działać, zaczniesz odczuwać ból w miejscu, w którym dokonano cięcia. Różne kobiety opisują tę dolegliwość w odmienny sposób – dla niektórych jest ona do wytrzymania, innym ból uniemożliwia swobodne funkcjonowanie.
W pierwszych dniach po operacji możesz odczuwać również skutki znieczulenia. Należą do nich bóle głowy, nudności i wymioty, a także bóle gardła i osłabienie
Połóg po CC: wstawanie i chodzenie
Połóg po CC nie jest wskazaniem do ciągłego leżenia. Jeśli tylko poczujesz się na siłach, powinnaś wstać i wykonać chociaż kilka małych kroków. Osiągnięcie etapu gotowości ułatwiają ćwiczenia fizyczne, które możesz wykonywać w łóżku – to unoszenie nóg, kręcenie stopami i łagodne wymachy rąk. Jeśli po około ośmiu godzinach od operacji wciąż nie masz odwagi wstać – bo np. boisz się omdlenia, poproś pielęgniarkę o pomoc.
Pamiętaj, że połóg po CC nie jest aż tak straszny, jak się wydaje. Wiele kobiet obawia się, że na skutek przyjęcia wyprostowanej pozycji w czasie chodzenia dojdzie do rozejścia się szwów, jednak jest to zupełnie bezpodstawny lęk.