Data publikacji:

Spacerówka do samolotu, czyli jaki wózek na wakacje?

Czy posiadanie małego dziecka oznacza konieczność wstrzymania się z zagranicznymi wakacjami? Absolutnie nie – wystarczy tylko dobrze się zorganizować. W zakres tej organizacji wchodzi między innymi zakup odpowiedniego wózka, czyli takiego, który sprawi jak najmniej kłopotu podczas podróży samolotem. Wyjaśniamy, czym powinna charakteryzować się najlepsza spacerówka do samolotu, w tekście znajdziesz również kilka najbardziej polecanych modeli.
spacerowka do samolotu

Spacerówka do samolotu – co mówi prawo?

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, jak prezentują się przepisy związane z zabraniem wózka na pokład samolotu. Wszystko zależy od wieku dziecka, mianowicie:
 • Dziecko do lat 2

  Jeśli dziecko ma mniej niż 2 latka, przewóz wózka jest bezpłatny, dodatkowo wózek nie wchodzi w limit bagażowy. Można nadać go wraz z bagażem albo po prostu oddać obsłudze przed wejściem na pokład.

 • Dziecko powyżej 2 lat

  Tutaj sprawy wyglądają już nieco inaczej. Wózek dla dzieci powyżej 2. roku życia wagowo wchodzi w skład głównego bagażu. Innymi słowy – im cięższy będzie wózek, tym mniejsza musi być waga walizek. To również tłumaczy, dlatego tak bardzo ważna jest lekka spacerówka do samolotu.

Jaka spacerówka do samolotu? Cechy idealnego wózka

Idealny wózek spacerówka do samolotu to taki, który posiada cztery bardzo ważne cechy:
 • Ma mały rozmiar po złożeniu

  Dobra spacerówka do samolotu to taka, która nie zajmuje dużo miejsca. To ważne zarówno na lotnisku, gdzie trzeba ją czasem po prostu przenieść, jak i później, w samochodzie. Bagaż rodziny z małym dzieckiem lub małymi dziećmi jest zazwyczaj naprawdę spory, dlatego liczy się każdy centymetr.

 • Jest lekki

  Lekka spacerówka do samolotu pozwala wziąć sporo pozostałego bagażu. Biorąc pod uwagę fakt, że do walizek trzeba schować nie tylko ubrania i buty, ale również ulubione misie, zabawki i różne dziecięce akcesoria – ma to naprawdę ogromne znaczenie. Wózek powinien być lekki również z uwagi na fakt, że na wakacjach często będzie trzeba go przenosić (np. na schodach) czy pchać pod wysoką górkę.

 • Jest łatwy w obsłudze

  Trzymając malucha na rękach albo pilnując go, żeby nigdzie nie odszedł, trudno obsłużyć skomplikowany wózek. Dlatego idealna spacerówka do samolotu to taka, którą składa się i rozkłada dosłownie jednym ruchem, a najlepiej i jedną ręką.

 • Jest wygodny

  Przy tych wszystkich cechach spacerówka musi być też oczywiście wygodna. Przede wszystkim powinna mieć opuszczane oparcie, tak aby malec w dowolnej chwili mógł się zdrzemnąć.

Najlepsza spacerówka do samolotu: polecane modele

Nie masz czasu na przeglądanie setek modeli wózków? Nie ma sprawy, zrobiliśmy to za ciebie. Oto ciekawe, lekkie wózki spacerowe, które z pewnością sprawdzą się w samolocie i na wakacjach.

Chicco Lite Way3

To wózek, który wraz z opakowaniem waży jedynie 10 kilogramów. Ma rozsuwaną budkę i rozkładane jedną ręką oparcie. Po złożeniu ma naprawdę niewielkie rozmiary. Można w nim przewozić dzieci od urodzenia do wagi około 22 kilogramów. Na uwagę zasługuje wygodny system składania, dzięki któremu wózek w kilka chwil zmienia się w parasolkę. Podsumowując: świetna i stosunkowo niedroga spacerówka do samolotu.

Zuma Kids

Bardzo lekka spacerówka do samolotu – jej waga to zaledwie 7 kilogramów. Bardzo łatwo się składa, a po złożeniu ma niewielkie rozmiary. Możliwość całkowitego „położenia” oparcia sprawia, że dziecko może się wygodnie wyspać w trakcie drzemki na spacerze. Pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa utrzymają w wózku nawet najbardziej ruchliwe dziecko, a amortyzowane koła sprawią, że maluchowi będzie wygodnie podczas każdej wędrówki. Na koniec warto wspomnieć również o regulowanym podnóżku, dodatkowym koszyku na akcesoria oraz obszernej, chroniącej przed deszczem i słońcem budce.

Peg-Perego Pliko Mini Classico

Jeżeli zależy ci na tym, aby spacerówka do samolotu była naprawdę ultralekka, wybierz model Peg-Perego Pliko Mini Classico, który waży zaledwie 5,7 kg. Oparcie siedziska tego wózka opuszcza się do prawie leżącej pozycji, regulację posiada również podnóżek. Składanie tego wózka jest intuicyjne i bardzo proste, a po złożeniu zajmuje on bardzo mało miejsca. Naturalnie pięciopunktowe pasy są w tak dobrym modelu oczywistością.

Elodie Details Mondo Meadow Blossom

Jedna z ciekawszych propozycji na rynku. To bardzo lekka spacerówka do samolotu – waży tylko 6,7 kg. Składa się ją jedną ręką, a po złożeniu zajmuje tak mało miejsca, że większość linii lotniczych pozwala na przewożenie jej jako bagaż podręczny. Oparcie opuszcza się do pozycji leżącej. Wózek ma ciche koła i można w nim przewozić dziecko o wadze do 22 kilogramów. Na uwagę zasługuje fakt, że w komplecie z wózkiem rodzice otrzymują stylowy plecak, daszek ma filtr UPF 50, a materiał wózka w 100% wykonany jest z recyklingu z butelek PET. Podsumowując: jeśli interesuje cię spacerówka do samolotu „z wyższej półki”, to to jest właśnie taki produkt.

Babyzen Yoyo 2

Zdaniem wielu rodziców najlepsza spacerówka do samolotu to bez wątpienia Babyzen Yoyo 2. Ten ważący jedynie 6,2 kg wózek jest niezwykle kompaktowy – po złożeniu zajmuje niewiele miejsca w bagażniku, a samo złożenie trwa nie więcej niż kilka sekund. Wózek ma fantastyczną amortyzację, dlatego niestraszne mu nawet dalekie, wakacyjne wyprawy. Spacerówka posiada budkę z filtrem UPF 50, której daszek można dowolnie regulować. Pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa zapewniają maluszkowi bezpieczeństwo, a odchylane oparcie – możliwość zapadnięcia w błogi sen w dowolnej chwili. Z pewnością jest to wózek do zadań specjalnych i idealna, lekka oraz wygodna spacerówka do samolotu.
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.