Data modyfikacji:

Czy noworodek może pić wodę? Jak wybrać wodę dla niemowląt?

Wielu świeżo upieczonych rodziców zastanawia się, czy noworodek może pić wodę i czy właściwie powinien ją dostawać. Odpowiedź nie jest jednak jednoznaczna – wiele zależy od tego, jakie mleko pije maluszek. Przeczytaj, kiedy należy go dopajać, czy do wody należy dodawać cukier lub glukozę i jaką wodę wybrać.
czy noworodek może pić wodę

Czy noworodek może pić wodę?

Jeśli i ty zastanawiasz się, czy noworodek może pić wodę, to odpowiedź brzmi: to zależy. Dzieci, które są karmione mlekiem matki, nie muszą być dopajane wodą nawet w czasie upałów. Kobiece mleko jest bowiem wyjątkowe – dopasowuje się do potrzeb oseska. Z tego względu zawsze najpierw jest ono wodniste (ma nawodnić dziecko), a dopiero potem staje się gęste i sycące. Innymi słowy: nie musisz zastanawiać się nad tym, jaka woda dla niemowlaka karmionego piersią będzie najlepsza – maluszkowi naprawdę wystarczy twoje mleko.

Nieco inaczej jest w przypadku, gdy noworodek karmiony jest mlekiem modyfikowanym. Zazwyczaj w zupełności wystarcza ono zarówno do nakarmienia, jak i nawodnienia maluszka. Niemniej w okresie upałów można spróbować podać dziecku również odrobinę wody.

Ile wody podawać noworodkowi?

Noworodkowi i niemowlęciu, które karmione jest tylko mlekiem, w zupełności wystarczy ilość wody odpowiadająca 1/5 ilości mleka spożywanego w ciągu dnia. Jeśli więc dziecko wypija dziennie 750 ml mleka, to można podawać mu około 150 ml wody. Oczywiście to tylko orientacyjne dane – jeżeli dziecko nie przerywa picia po spożyciu 150 ml wody, to oczywiście nie należy nagłym ruchem wyrywać mu butelki.

Dziecko, które ma już rozszerzoną dietę, musi wypijać więcej wody. W świetle aktualnych zaleceń medycznych jest to 400 ml na dobę, a w czasie upałów – do woli.

Jaka woda dla niemowlaka jest najlepsza?

Wiesz już, czy noworodek może pić wodę. Pytanie tylko: skoro może, to jaką?

Do wyboru masz wodę mineralną albo źródlaną. Najbardziej popularna jest woda mineralna, zawierająca ważne pierwiastki. Woda mineralna może być niskozmineralizowana (mniej niż 500 mg składników mineralnych na litr), średniozmineralizowana (500-1500 składników mineralnych na litr), a także wysokozmineralizowana (więcej niż 1500 mg składników mineralnych na litr).

Odpowiednia woda mineralna dla niemowląt to tylko i wyłącznie ta niskozmineralizowana, o jak najniższej zawartości sodu i siarczanów. Należy kupować tylko taką, ponieważ tylko taka jest odpowiednia dla nierozwiniętego w pełni układu pokarmowego.

Poszukując dobrej wody dla noworodka albo niemowlęcia, najlepiej posiłkować się oznaczeniami na opakowaniu. Bezpieczne dla maluchów produkty mają certyfikaty, takie jak Pozytywna Opinia Centrum Zdrowia Dziecka czy rekomendacje pediatrycznych ośrodków medycznych.

Dobra woda dla niemowląt to również wspomniana już woda źródlana. Wody tego rodzaju zawierają mało składników mineralnych, a do tego są czyściutkie pod względem chemicznym oraz mikrobiologicznym.

Czy noworodek może pić wodę z kranu?

A może zastanawiasz się, czy malutkie dziecko może otrzymywać wodę z kranu? Choć wielu rodziców taki pomysł może wydawać się szokujący, badania sanepidu wskazują, że wcale nie jest to dla dziecka niebezpieczne. W większości polskich miast woda kranowa jest naprawdę wysokiej jakości, więc jej spożywanie teoretycznie nie powinno wiązać się z niebezpieczeństwem dla dziecka.

Problem polega na tym, że zanim ta naprawdę dobra woda dotrze do naszych kranów, musi pokonać kilometry rur, które już takie czyste nie są – często pokrywa je rdza i kamień.

Odpowiedź na pytanie: czy noworodek może pić wodę z kranu, brzmi zatem: tak, ale pod warunkiem, że będzie ona przegotowana, a następnie oczywiście ostudzona.

Woda z cukrem dla niemowlaka

Dla niektórych rodziców (i dla wielu babć) dopajanie niemowlęcia czystą wodą jest niemal okrutne – taki płyn nie ma przecież smaku, a wiadomo, że malutkie dzieci kochają wszystko, co słodkie. Pojawia się zatem pytanie: czy woda z glukozą dla niemowlaka nie jest lepszym pomysłem?

Odpowiedź brzmi: zdecydowanie nie. Noworodek albo niemowlę jak najbardziej powinno pić wodę, ale nie może dostawać wody z glukozą czy cukrem. Taki płyn zaspokoi głód malca, przez co wypije on mało o wiele bardziej wartościowego mleka, a do tego przyzwyczai go do słodkiego smaku. Takie przyzwyczajenie zwiększa ryzyko wystąpienia u dziecka otyłości i cukrzycy.

Warto też pamiętać, że woda z cukrem dla niemowlaka już dawno nie jest uznawana za remedium na dziecięce dolegliwości, takie jak biegunka, zaparcia czy kolki. Jeśli chcesz ulżyć niemowlęciu, użyj innych, bardziej zalecanych sposobów.

Woda dla niemowlaka – czy jest lepsza niż sok?

A może w ogóle porzucić nawadnianie dziecka wodą na rzecz słodkich soków albo herbatek? Niestety, takie pomysły także są bojkotowane przez lekarzy.

 Jeszcze niedawno uważano, że podawanie niemowlętom soków, zwłaszcza słodkich soków przecierowych, jest dobrym urozmaiceniem diety. Z czasem jednak Amerykańska Akademia Pediatrii ogłosiła, że aż do ukończenia pierwszego roku życia niemowlę powinno pić tylko mleko oraz wodę. Następnie można podawać już dziecku soki oraz herbaty – pod warunkiem, że będą one traktowane jako jeden posiłek (zwłaszcza soki). Dla przykładu kubek gęstego soku przecierowego może stanowić drugie śniadanie albo podwieczorek.

Do czasu, gdy dziecko ukończy pierwszy rok życia, do picia podawaj mu zatem tylko mleko i wodę. Dzięki temu niemowlę będzie gasiło pragnienie w odpowiedni, zdrowy sposób, a do tego wykształcą się u niego prawidłowe nawyki żywieniowe.
Autor: Robert Wojtaś