Data modyfikacji:

Ból w piersiach przed okresem a ciąża

Mówi się, że ból i obrzmienie piersi są jednym z pierwszych objawów ciąży. Z drugiej strony dolegliwości te mogą być związane ze zbliżaniem się miesiączki. Jak odróżnić od siebie te dwa stany? I czy jeśli piersi nie bolą, to na pewno nie doszło do zapłodnienia? Koniecznie przeczytaj.
ból w piersiach

Ból piersi przed okresem

Ból w piersiach przed okresem to dolegliwość, która występuje u wielu kobiet. U części z nich objawy pojawiają się już na około 7 dni przed terminem miesiączki – piersi zaczynają być tkliwe, wrażliwe, obrzmiałe, czasem też zaczynają boleć brodawki.

Przyczynami bólu piersi przed okresem są zmiany hormonalne. W drugiej połowie cyklu, czyli tuż po owulacji a przed miesiączką, dochodzi do wzrostu progesteronu, spada natomiast poziom estrogenów. Za sprawą tych gwałtownych zmian w tkance gruczołowej piersi zatrzymuje się woda, a one same stają się tkliwe, mogą też zwiększyć się nawet o jeden rozmiar. Stan ten ustępuje bardzo szybko po nastaniu miesiączki – piersi znowu stają się miękkie, a kobieta przestaje odczuwać ból.

Ból piersi na początku ciąży

Za dolegliwości w obrębie biustu, które pojawiają się na początku ciąży, także odpowiadają wahania hormonalne – przede wszystkim wzrost hormonów ciążowych. To za ich sprawą piersi są niezwykle tkliwe, wrażliwe, obrzmiałe (aczkolwiek nie u wszystkich kobiet).

Dodatkowo zwiększają swój rozmiar, a na ich skórze uwidaczniają się niebieskie naczynia krwionośne. Warto wiedzieć, że ból piersi w ciąży z czasem może stać się nieco słabszy, co znacznie poprawia funkcjonowanie przyszłej mamy. Jeśli natomiast chodzi o wielkość, to wraz z kolejnymi miesiącami ciąży biust może zwiększyć się o nawet dwa rozmiary.

Ból w piersiach przed okresem a ciąża – jak odróżnić oba te stany?

Odczuwanie bólu w piersiach jest tak subiektywne, że trudno jednoznacznie opisać, czym różni się dolegliwość związana z ciążą oraz ta wynikająca ze zbliżającej się miesiączki. Niemniej fraza „ból w piersiach przed okresem a ciąża” jest jedną z częściej wpisywanych w wyszukiwarkach – warto zatem wyjaśnić, na jakie różnice najczęściej wskazują doświadczone mamy.

Ból w piersiach przed okresem a ciąża – różnice:

  • dolegliwości związane z ciążą wydają się być o wiele silniejsze niż te związane z miesiączką; wiele kobiet podkreśla, że jest to ból uniemożliwiający swobodne funkcjonowanie,
  • ból związany z ciążą mocno odczuwany jest po zdjęciu biustonosza – można odnieść wrażenie, że piersi są w tym momencie wyjątkowo wrażliwe,
  • w czasie ciąży bardzo często pojawia się objaw w postaci niezwykle obolałych brodawek – ich pieszczoty podczas seksu stają się nieznośne,
  • bólowi związanemu z ciążą nierzadko towarzyszy pojawienie się na piersiach sieci niebieskich żyłek.
Ponadto bardzo znacząca jest zmiana charakteru bólu. Wiele kobiet zauważa po prostu, że boli je inaczej niż zwykle – piersi bardziej ciążą albo są wyjątkowo wrażliwe.

Ból w piersiach po bokach a ciąża

Czy lokalizacja bólu piersi może świadczyć o ciąży? Niestety nie, chyba że jest to miejsce inne niż zwykle. Jeśli do tej pory przed okresem daną kobietę bolały całe piersi, a pewnego miesiąca ból pojawia się przede wszystkim po bokach, to rzeczywiście może to świadczyć o rozwijającej się ciąży. Nie jest to jednak pewny wskaźnik – dla uzyskania niemal 100% pewności należy wykonać test ciążowy (ale dopiero po terminie spodziewanej miesiączki).

Jak radzić sobie z bólem piersi w ciąży?

Ból w piersiach może w znacznym stopniu uniemożliwić swobodne funkcjonowanie. Jak sobie z nim radzić?
  • Dobry biustonosz
W złagodzeniu dolegliwości w obrębie piersi z pewnością przyda się dobry biustonosz. Powinien on mieć odpowiedni rozmiar (w szczególności należy zwrócić uwagę na rozmiar obwodu), szerokie ramiączka oraz miseczki bez wewnętrznych, drażniących brodawki szwów. Jeżeli ból piersi w ciąży jest tak silny, że uniemożliwia spokojny sen, przyszła mama może spać w biustonoszu – z pewnością jej to nie zaszkodzi.
  • Chłodne okłady
Jeśli dolegliwości w obrębie piersi są wyjątkowo silne, przyszła mama może przykładać do biustu chłodzące okłady (np. ze schłodzonych w zamrażarce pieluszek tetrowych albo dostępnych w aptekach kompresów żelowych).
  • Ciepłe okłady
Niektórym ciężarnym ulgę przynosi stosowanie ciepłych okładów. Sposób ten może być skuteczny z uwagi na fakt, że ciepło rozszerza kanaliki mlekowe. Do przygotowania takiego okładu możesz użyć ręcznika zmoczonego gorącą wodą.
  • Okłady z liści kapusty
Okłady z liści kapusty stosowane są przede wszystkim przez młode matki, które cierpią na nawał pokarmu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby z ich dobroczynnego działania skorzystała również kobieta we wczesnej ciąży. Aby poczuć niemal natychmiastową ulgę, rozbij kilka liści białej kapusty, schłodź je w zamrażarce, a następnie połóż na piersi na około 20 minut.
  • Rezygnacja z intensywnej aktywności fizycznej
Choć aktywność fizyczna nie jest zabroniona w prawidłowo przebiegającej ciąży (a nawet jest wskazana), to w pierwszym trymestrze może ona być zbyt męcząca właśnie z uwagi na obolałe, tkliwe piersi. Jeśli więc czujesz, że podczas biegania biust daje ci się we znaki, załóż sportowy stanik albo zacznij ruszać się mniej energicznie (np. zamień bieganie na jazdę rowerem).
  • Prysznic
Twoją bronią w walce z dolegliwościami może być również prysznic. Po ciężkim dniu, kiedy piersi są obrzęknięte i bardzo obolałe, wejdź pod prysznic i polewaj się na zmianę ciepłą i chłodną (ale nie lodowatą) wodą. Taki prysznic powinien trwać około 5 minut. Nie martw się, z pewnością nie zaszkodzi on dziecku, za to znakomicie poprawi twoje samopoczucie.
Autor: Robert Wojtaś

Ból w piersiach przed okresem a ciąża - najczęściej zadawane pytania

Czy ból w piersiach przed okresem jest normalny?
Tak, ból w piersiach przed okresem jest częstym objawem i jest związany z hormonalnymi zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety.

Jakie są jeszcze inne objawy, które mogą towarzyszyć bólowi piersi przed okresem?
Innymi objawami, które mogą towarzyszyć bólowi piersi przed okresem, są powiększenie i obrzęk piersi, wrażliwość na dotyk oraz uczucie ciężkości.

Czy ból w piersiach przed okresem może być oznaką ciąży?
Ból w piersiach przed okresem może być objawem ciąży, jednak nie jest to jedyny objaw i nie można na jego podstawie potwierdzić ciąży. Aby potwierdzić ciążę należy wykonać test ciążowy lub skonsultować się z lekarzem.