Test potrójny jest badaniem przesiewowym, które przeprowadza się w drugim trymestrze ciąży. Wykonuje się go między 17. a 20. tygodniem, a jego celem jest ocena ryzyka wystąpienia nieprawidłowości i wad chromosomowych u płodu – zespołu Downa (trisomia 21), zespołu Edwardsa (trisomia 18) oraz wad cewy nerwowej, takich jak rozszczep kręgosłupa lub bezmózgowie. Trisomia chromosomu 13, czyli zespół Patau, nie jest wykrywalny przez test potrójny.
Test potrójny to badanie prenatalne, które bada poziomy HCG, AFP oraz estriolu (uE3) i pozwala na wykrycie 6 na 10 przypadków kobiet noszących dziecko z którymś z zespołów. Jego czułość jest zatem zasadniczo niższa, niż testu PAPP-A, aczkolwiek zaleca się jego wykonanie zwłaszcza u kobiet, które wcześniej nie wykonały żadnego badania w kierunku oceny ryzyka wad wrodzonych. Test ten, podobnie jak w przypadku innych, odbywa się poprzez analizę biochemiczną pobranej próbki krwi i jest badaniem nieinwazyjnym, a więc bezpiecznym zarówno dla matki, jak i dziecka.
Jeśli okaże się, że wyniki są w normie, oznacza to, że ryzyko urodzenia chorego dziecka jest bardzo niskie. Jeśli jednak wynik badania wykaże nieprawidłowości, wskazują one na wysokie ryzyko wystąpienia choroby u dziecka. W przypadku, gdy badanie wykazuje większe niż 1:200 ryzyko nieprawidłowości, zaleca się wykonanie jeszcze jednego testu. W takiej sytuacji najczęściej rekomendowanym badaniem prenatalnym jest amniopunkcja.
O wystąpieniu nieprawidłowości decydują następujące oznaczenia markerów:
Należy pamiętać, że rezultat badania w bardzo dużym stopniu zależy od dokładnego określenia wieku płodu. Jeśli któryś z badań prenatalnych, w tym test podwójny, potrójny, czy PAPP-A, zostanie wykonany zbyt wcześnie lub zbyt późno, wyniki mogą okazać się fałszywe – zawyżone lub zaniżone. W przypadku ciąż bliźniaczych obliczanie ryzyka wad genetycznych, takich jak zespół Downa i Edwardsa także jest utrudnione. Na wyniki nie wpływają jednak takie czynniki jak pora pobrania próbek, czy też wykonanie testów na czczo lub po jedzeniu.
Zdjęcie: Fotolia by © Angel_a All right reserved