Data publikacji:

Badania prenatalne - Test potrójny

Autor: Sylwia Wanowicz

Test potrójny jest badaniem przesiewowym, które przeprowadza się w drugim trymestrze ciąży. Wykonuje się go między 17. a 20. tygodniem, a jego celem jest ocena ryzyka wystąpienia nieprawidłowości i wad chromosomowych u płodu – zespołu Downa (trisomia 21), zespołu Edwardsa (trisomia 18) oraz wad cewy nerwowej, takich jak rozszczep kręgosłupa lub bezmózgowie. Trisomia chromosomu 13, czyli zespół Patau, nie jest wykrywalny przez test potrójny.

 

test potrójny w ciąży, badanie potrójne w ciąży, badanie prz

 

Co to jest test potrójny?

Test potrójny to badanie prenatalne, które bada poziomy HCG, AFP oraz estriolu (uE3) i pozwala na wykrycie 6 na 10 przypadków kobiet noszących dziecko z którymś z zespołów. Jego czułość jest zatem zasadniczo niższa, niż testu PAPP-A, aczkolwiek zaleca się jego wykonanie zwłaszcza u kobiet, które wcześniej nie wykonały żadnego badania w kierunku oceny ryzyka wad wrodzonych. Test ten, podobnie jak w przypadku innych, odbywa się poprzez analizę biochemiczną pobranej próbki krwi i jest badaniem nieinwazyjnym, a więc bezpiecznym zarówno dla matki, jak i dziecka.

 

 

Test potrójny – wyniki

Jeśli okaże się, że wyniki są w normie, oznacza to, że ryzyko urodzenia chorego dziecka jest bardzo niskie. Jeśli jednak wynik badania wykaże nieprawidłowości, wskazują one na wysokie ryzyko wystąpienia choroby u dziecka. W przypadku, gdy badanie wykazuje większe niż 1:200 ryzyko nieprawidłowości, zaleca się wykonanie jeszcze jednego testu. W takiej sytuacji najczęściej rekomendowanym badaniem prenatalnym jest amniopunkcja.

 

O wystąpieniu nieprawidłowości decydują następujące oznaczenia markerów:

  • obniżenie stężeń AFP i uE3 i podwyższenie stężenia HCG (wskazuje na ryzyko wystąpienia zespołu Downa),
  • obniżenie stężenia wszystkich estrogenów (wskazuje na ryzyko wystąpienia zespołu Edwardsa).

Należy pamiętać, że rezultat badania w bardzo dużym stopniu zależy od dokładnego określenia wieku płodu. Jeśli któryś z badań prenatalnych, w tym test podwójny, potrójny, czy PAPP-A, zostanie wykonany zbyt wcześnie lub zbyt późno, wyniki mogą okazać się fałszywe – zawyżone lub zaniżone. W przypadku ciąż bliźniaczych obliczanie ryzyka  wad genetycznych, takich jak zespół Downa i Edwardsa także jest utrudnione. Na wyniki nie wpływają jednak takie czynniki jak pora pobrania próbek, czy też wykonanie testów na czczo lub po jedzeniu.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Angel_a  All right reserved


Autor

Komentarze
21-02-2017
Ocena:
Panorama jest nieinwazyjnym, przesiewowym badaniem prenatalnym. Można je wykonać od 9 tygodnia ciąży ze względu na obecność odpowiedniej ilości DNA płodu w krwi matki.est to metoda nieinwazyjna. Do badania wystarczy krew matki pobrana standardowo z żyły przedramienia.
25-01-2017
Ocena:
Ja rownież zastanawiam sie nad wykonaniem badania prenatalnego Panorama. JEst to nowe badanie w Polsce. Z tego co mi wiadomo jako jedyne wykrywa zespol DiGeorge’a.
21-05-2016
Ocena:
Ja robiłam te test IONA w medgenetix - jest na pewno całkowicie bezpieczny i bezinwazyjny, więc nie ma ryzyka. Na podstawie próbki krwi pobranej od matki po 10. tygodniu ciąży pozwala ocenić ryzyko wystąpienia zespołu Downa, Edwardsa lub Patau i co także ważne możliwe jest wykonanie badania oceny płci płodu i/lub mutacji w genie MTHFR w cenie badania, no i co ważne można na raty rozłożyć płatność.
06-03-2016
Ocena:
czy robiła może któraś z Was badania iona? zastanawiam się czy nie zrobić bo jednak w mojej rodzinie, co prawda dość dalekiej ale występowały choroby tj jak zespół Downa itp. Co prawda i tak muszę poczekać przynajmniej do 10 tyg bo z tego co się orientowałam to dopiero wtedy wykonują takie testy.
Progesteron w ciąży. Jakie normy?

Progesteron w ciąży. Jakie normy? Co oznacza zbyt wysoki lub zbyt niski poziom?

2021-08-14
O tym, czy ciąża będzie rozwijała się prawidłowo, decydują nie tylko geny, ale również hormony – między innymi progesteron. Sprawdź, jaką dokładnie rolę odgrywa progesteron w ciąży, o czym świadczy jego zbyt wysoki lub zbyt niski poziom i czy można go wyrównać.
badanie glukozy w ciąży

Badanie glukozy w ciąży. Co oznaczają wyniki?

2021-06-18
Choć ciąża to piękny stan, w czasie jej trwania organizm jest bardziej podatny na wystąpienie pewnych chorób – przykładem jest choćby cukrzyca. Aby ją rozpoznać, niezbędne jest oznaczenie poziomu glukozy we krwi. Wyjaśniamy, jak przebiega badanie glukozy w ciąży, kiedy należy je wykonać i dlaczego jest to tak ważne.
jakich badań nie wolno robić w ciąży

Jakich badań nie wolno robić w ciąży?

2020-09-02
W czasie ciąży kobieta jest poddawana wielu badaniom, które mają za zadanie sprawdzić stan zdrowia jej, jak i dziecka. Jest jednak szereg badań, których nie moż...
cytologia nowa metoda

Cytologia - badanie, które ratuje życie

2019-11-19
Dlaczego zaawansowany rak szyjki macicy zbiera w Polsce żniwo, podczas, gdy są kraje w Europie, gdzie lekarze nie mają już okazji widywać zaawansowanych stadiów...
usg wady genetyczne

Wady genetyczne płodu

2019-08-01
O wadach genetycznych płodu staramy się nawet nie myśleć. Jeśli nawet podczas badania prenatalnego, gdzieś tam w środku pojawia się lęk i niepokój, to i tak prz...
USG genetyczne

USG genetyczne w ciąży - jak przebiega, kiedy je zrobić

2019-04-26
Zastanawiasz się jak wygląda Twoje dziecko? Czy jest zdrowe i dobrze się rozwija? A może obawiasz się że może być obciążone wadą genetyczną? Na te wszystkie pyt...
karta ciąży, karta przebiegu ciąży, książeczka ciąży

Karta ciąży bez tajemnic

2017-12-18
Karta przebiegu ciąży to podstawowy dokument, który jako przyszła mama otrzymasz podczas jednej z pierwszych wizyt u ginekologa. Od tego momentu powinnaś mieć j...