Pływanie w ciąży - dozwolone, czy zabronione?

Data:

Jeśli uwielbiasz pływać, mam dla Ciebie dobrą wiadomość - w ciąży nie musisz rezygnować ze swojej ulubionej aktywności. Oczywiście nie możesz sobie pozwolić na wszystko, ale przestrzegając pewnych zasad, możesz cieszyć się pływaniem przez cały okres ciąży. 

 

pływanie w ciąży, kobieta w ciąży na basenie, basen w ciąży

 

Pływanie dobrze ci zrobi

Aktywność w basenie jest w ciąży nie tylko dopuszczalna, ale w pewnych formach wręcz wskazana! Pływanie ma wiele zalet: odciąża kręgosłup, rozluźnia mięśnie, łagodzi bóle krzyża i relaksuje. Jeśli masz problemy z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa, unikaj pływania żabką. Tych stylów, które wiążą się z pływaniem na brzuchu, unikaj też od momentu, kiedy Twój brzuch zacznie być widoczny - wówczas wybieraj pływanie na grzbiecie. Po terenie pływalni zawsze poruszaj się w klapkach. Postaraj się też wybierać na pływanie godziny, w których basen jest najmniej oblegany - najczęściej są to godziny południowe. Jeśli mimo to trafisz na moment, w którym basen jest pełen ludzi, postaraj się nie przebywać na torach, gdzie jest dużo osób - szczególnie dzieci.

 

Atrakcje wodne - na co należy uważać, a z czego śmiało można korzystać?

Aquaparki obfitują w różnego rodzaju atrakcje. Z których z nich możesz korzystać, a czego na pewno musisz unikać, spodziewając się dziecka? Zdecydowanie powinnaś odpuścić sobie zjeżdżanie na zjeżdżalniach - nietrudno o kontuzje i urazy, które mogą by groźne nie tylko dla Ciebie, ale i dla Twojego maluszka. Nie powinnaś też siedzieć w jacuzzi, gdyż występujące tam bakterie są wyjątkowo oporne na leczenie. Za tą formą relaksu nie przemawia też panująca tam temperatura - zazwyczaj wyższa, niż w pozostałych częściach pływalni.

Wiele pływalni oferuje specjalne zajęcia aqua aerobic dla pań w ciąży. Bardzo korzystnie wpływa on zarówno na figurę, jak i kondycję przyszłych mam (a ta ostatnia w czasie porodu bardzo się liczy). Zalet wodnego aerobiku jest sporo: po pierwsze, nie obciąża on stawów. Dzięki wyporności wody nie będziesz odczuwała wagi swojego ciała, a tym samym dasz swoim nogom i plecom szansę na odpoczynek. Z drugiej strony woda stawia mięśniom większy opór, niż powietrze, dzięki czemu zmusza je do wzmożonej pracy. Cyrkulacja i ciśnienie hydrostatyczne wody z kolei pozytywnie wpływają na krążenie i wygląd skóry.

 

 

Kilka słów o bakteriach

Bardzo często kobiety w ciąży rezygnują z basenu z powodu ryzyka wystąpienia infekcji intymnych. Warto, żebyś nie myślała o pływalniach jako pewnym źródle wirusów i bakterii - są one regularnie badane przez Sanepid, a te, które nie spełniają norm czystości, są zamykane. Zorientuj się też, czy na pływalni, na którą zamierzasz się wybrać, są organizowane zajęcia dla dzieci i niemowląt. Jeśli tak, z pewnością spełnia ona wymogi sanitarne.

Dodatkowo zadbaj o profilaktykę. Przed wejściem na basen zaaplikuj sobie tampon, który będzie stanowił fizyczną barierę dla bakterii. Nie zapomnij go jednak zdjąć od razu po opuszczeniu basenu, gdyż zbyt długo trzymamy tampon może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego i sam stać się przyczyną infekcji. Możesz też zdecydować się na stosowanie probiotyków dopochwowych po opuszczeniu basenu. Jeśli jednak masz duże skłonności do infekcji lub takowa u Ciebie wystąpi, zrezygnuj z pływalni.

Pływacie na basenie w czasie ciąży? Jakie macie doświadczenia? Podzielcie się z nami po artykułem!

 

Zdjęcie: Fotolia.pl

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
24-11-2016
Ocena:
ja pływałam ale trzeba pamiętać o odpowiedniej higienie intymnej i probiotykach. Dużo zależy od tego jaki basen wybierzemy i jak zabezpieczymy się po wizycie na basenie. Pływanie przyjemnie odciąża kręgosłup.