Data modyfikacji:

Pływanie w ciąży - dozwolone, czy zabronione?

Jeśli uwielbiasz pływać, mam dla Ciebie dobrą wiadomość - w ciąży nie musisz rezygnować ze swojej ulubionej aktywności. Oczywiście nie możesz sobie pozwolić na wszystko, ale przestrzegając pewnych zasad, możesz cieszyć się pływaniem przez cały okres ciąży. 

 

pływanie w ciąży, kobieta w ciąży na basenie, basen w ciąży

 

Pływanie dobrze ci zrobi

Aktywność w basenie jest w ciąży nie tylko dopuszczalna, ale w pewnych formach wręcz wskazana! Pływanie ma wiele zalet: odciąża kręgosłup, rozluźnia mięśnie, łagodzi bóle krzyża i relaksuje. Jeśli masz problemy z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa, unikaj pływania żabką. Tych stylów, które wiążą się z pływaniem na brzuchu, unikaj też od momentu, kiedy Twój brzuch zacznie być widoczny - wówczas wybieraj pływanie na grzbiecie. Po terenie pływalni zawsze poruszaj się w klapkach. Postaraj się też wybierać na pływanie godziny, w których basen jest najmniej oblegany - najczęściej są to godziny południowe. Jeśli mimo to trafisz na moment, w którym basen jest pełen ludzi, postaraj się nie przebywać na torach, gdzie jest dużo osób - szczególnie dzieci.

 

Atrakcje wodne - na co należy uważać, a z czego śmiało można korzystać?

Aquaparki obfitują w różnego rodzaju atrakcje. Z których z nich możesz korzystać, a czego na pewno musisz unikać, spodziewając się dziecka? Zdecydowanie powinnaś odpuścić sobie zjeżdżanie na zjeżdżalniach - nietrudno o kontuzje i urazy, które mogą by groźne nie tylko dla Ciebie, ale i dla Twojego maluszka. Nie powinnaś też siedzieć w jacuzzi, gdyż występujące tam bakterie są wyjątkowo oporne na leczenie. Za tą formą relaksu nie przemawia też panująca tam temperatura - zazwyczaj wyższa, niż w pozostałych częściach pływalni.

Wiele pływalni oferuje specjalne zajęcia aqua aerobic dla pań w ciąży. Bardzo korzystnie wpływa on zarówno na figurę, jak i kondycję przyszłych mam (a ta ostatnia w czasie porodu bardzo się liczy). Zalet wodnego aerobiku jest sporo: po pierwsze, nie obciąża on stawów. Dzięki wyporności wody nie będziesz odczuwała wagi swojego ciała, a tym samym dasz swoim nogom i plecom szansę na odpoczynek. Z drugiej strony woda stawia mięśniom większy opór, niż powietrze, dzięki czemu zmusza je do wzmożonej pracy. Cyrkulacja i ciśnienie hydrostatyczne wody z kolei pozytywnie wpływają na krążenie i wygląd skóry.

 


 

Kilka słów o bakteriach

Bardzo często kobiety w ciąży rezygnują z basenu z powodu ryzyka wystąpienia infekcji intymnych. Warto, żebyś nie myślała o pływalniach jako pewnym źródle wirusów i bakterii - są one regularnie badane przez Sanepid, a te, które nie spełniają norm czystości, są zamykane. Zorientuj się też, czy na pływalni, na którą zamierzasz się wybrać, są organizowane zajęcia dla dzieci i niemowląt. Jeśli tak, z pewnością spełnia ona wymogi sanitarne.

Dodatkowo zadbaj o profilaktykę. Przed wejściem na basen zaaplikuj sobie tampon, który będzie stanowił fizyczną barierę dla bakterii. Nie zapomnij go jednak zdjąć od razu po opuszczeniu basenu, gdyż zbyt długo trzymamy tampon może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego i sam stać się przyczyną infekcji. Możesz też zdecydować się na stosowanie probiotyków dopochwowych po opuszczeniu basenu. Jeśli jednak masz duże skłonności do infekcji lub takowa u Ciebie wystąpi, zrezygnuj z pływalni.

Pływacie na basenie w czasie ciąży? Jakie macie doświadczenia? Podzielcie się z nami po artykułem!

 

Zdjęcie: Fotolia.pl


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

Komentarze
24-11-2016
Ocena:
ja pływałam ale trzeba pamiętać o odpowiedniej higienie intymnej i probiotykach. Dużo zależy od tego jaki basen wybierzemy i jak zabezpieczymy się po wizycie na basenie. Pływanie przyjemnie odciąża kręgosłup.
bieganie w ciąży

Bieganie w ciąży, czyli czy będąc w ciąży, można biegać

2022-07-09
Lubisz biegać, ale nie wiesz, czy możesz to robić po zajściu w ciążę? Na szczęście bieganie w ciąży wcale nie jest tak niebezpieczne, jak się wielu osobom wydaje. Możesz to robić, chociaż oczywiście pod pewnymi warunkami oraz tylko wtedy, jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo. Poniżej znajdziesz informacje, kiedy bieganie w ciąży jest niewskazane i o czym pamiętać, rozpoczynając trening.
suplementy

Jakie suplementy w ciąży stosować?

2022-03-13
Gdy kobieta spodziewa się dziecka, znacząco wzrasta jej zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy. Już na etapie planowania dziecka warto zastanowić się nad suplementacją niektórych z nich. Dzięki temu zwiększysz szansę na prawidłowy rozwój maluszek oraz to, że ciąża minie ci w dobrym zdrowiu i samopoczuciu. Jakie suplementy w ciąży warto stosować?
orzechy w ciąży

Orzechy w ciąży. Czy można jeść? Jakie?

2021-12-07
Jeśli spodziewasz się dziecka, to zapewne często stajesz przed dylematem, czy to, na co masz ochotę, nie zaszkodzi maluszkowi. Chodzi nie tylko o takie smakołyki jak ser z pleśnią czy surowe ryby, ale również o niektóre owoce albo… orzechy. Sprawdź, czy możesz jeść orzechy w ciąży i jeśli tak, to które warto wybrać.
jaką wodę pić w ciąży

Jaką wodę pić w ciąży? Czy można gazowaną?

2021-11-13
Jaką wodę pić w ciąży? Czy wzmożone pragnienie w ciąży to coś naturalnego? Która woda jest lepsza dla ciężarnej – mineralna czy źródlana? I czy to prawda, że woda gazowana w ciąży to nienajlepszy pomysł? Te i inne pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. W tym artykule postaramy się na nie odpowiedzieć.
kobieta w ciąży

Jakie ćwiczenia oddechowe stosować w trakcie ciąży?

2021-07-08
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, który wymaga szczególnej troski zarówno o kobietę, jak i o dziecko. Poza pięknymi i wzruszającymi momentami są też chwile pełne stresu i obaw, z którymi trzeba walczyć. Jedną z najskuteczniejszych metod relaksu w ciąży, ale też walki z bólem przy porodzie jest stosowanie ćwiczeń oddechowych. Okazuje się jednak, że nie każda osoba potrafi oddychać tak, by czuć się odprężonym. W jaki sposób oddychać i jakie ćwiczenia oddechowe w ciąży spełnią swoją rolę?
kobieta w ciąży

Błonnik w ciąży. Czy warto włączyć go do diety?

2021-04-23
Jest nazywany miotłą, która czyści jelita ze złogów oraz wszelkich, zalegających resztek pokarmowych. Błonnik jest przede wszystkim dobrze znany osobom usiłującym schudnąć. Czy jednak błonnik w ciąży jest wskazany? A jeśli tak, to w jakiej formie? Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz go stosować.
co jeść w ciąży, jak się odżywiać w ciąży, zdrowe odżywianie

Czego nie można jeść w ciąży, czyli niebezpieczna dieta

2021-03-10
Niestety, istnieje wiele produktów, których spożywanie jest niekorzystne, a nawet może zagrozić bezpieczeństwu obojga. Jak skomponować dietę w ciąży?