Golenie krocza

Data:

Kiedyś było standardem okołoporodowym w większości szpitali, dziś spotyka się je o wiele rzadziej i zazwyczaj decyduje o nim sama rodząca. Golenie krocza przed porodem, bo o nim mowa, ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, a to dlatego, że jak większość zabiegów, ma swoje wady i zalety. Po co w ogóle się to robi?

 

golenie krocza przed porodem

 

Czy golenie krocza przed porodem ma dzisiaj sens?

Golenie łona przed porodem może obejmować okolicę całego krocza, wraz ze wzgórkiem łonowym, same krocze, lub tylko wargi sromowe. Obecnie golenie przed porodem stosowane jest coraz rzadziej. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być fakt, że coraz więcej kobiet preferuje dość skąpe fryzury intymne. A jeśli już rodzącej proponuje się golenie, w zdecydowanej większości przypadków decyzja o jego wykonaniu zostawiana jest kobiecie.

 

Więc po co w ogóle golić? Nie chodzi tu, rzecz jasna, o wizualne walory estetyczne. :) Golenie krocza przed porodem podyktowane jest względami higieny. Po pierwsze, na włosach mogą osadzać się bakterie, do nich przykleja się krew. Po drugie, nigdy do końca nie wiadomo, czy podczas porodu nie trzeba będzie naciąć krocza, aby kobieta nie uległa samoistnym pęknięciom. Wówczas, taka ogolona skóra jest łatwiejsza do dezynfekcji, wykonania samego nacięcia, a na koniec, do zszycia. No i aspekt pielęgnacji w połogu także ogrywa tu nie małą rolę. Miejsce jest bardziej odsłonięte, a co za tym idzie, powietrze ma do niego znacznie łatwiejszy dostęp, co sprzyja szybszemu gojeniu się.  

 

Zalety golenia:

Okolice intymne warto ogolić przed porodem, ponieważ pozbawione włosów są:

  • łatwiejsze w utrzymaniu higieny - nie osadzają się na nich bakterie i krew z odchodów poporodowych;
  • wygodniejsze w pielęgnacji krocza po porodzie ;
  • lepiej przygotowane w razie potrzeby wykonania niektórych zabiegów np. nacięcia krocza;
  • łatwiejsze do oceny stanu krocza podczas porodu – położna lub lekarz mogą dostrzec charakterystyczne bielenie poprzedzające pęknięcie.

 

Wady golenia krocza

Teoretycznie, golenie łona przed porodem nie posiada uzasadnienia medycznego. Warto jednak wiedzieć, że  zwłaszcza przeprowadzone niedbale, może: 

  • powodować mikrourazy, które mogą być wrotami dla bakterii;
  • być dodatkowym ogniskiem bólowym w czasie dezynfekcji przed porodem;
  • jest dla ciężarnej wyzwaniem jeśli chce wykonać golenie sama. Duży brzuch skutecznie przeszkadza przy tego typu zabiegach.

 

 

Jak golić - samodzielnie, czy w szpitalu?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się ogolić krocze samodzielnie (co może być dość problematyczne pod koniec ciąży), skorzystać z gabinetu kosmetycznego, czy z pomocy położnej w szpitalu, bezpośrednio przed porodem, pamiętaj o tym, że golenie maszynką może skończyć się zapaleniem mieszków włosowych, a to z kolei, prowadzi do zaczerwienienia, swędzenia, a nawet, pojawienia się ropnej wydzieliny. Wierz mi - nie masz ochoty na takie „atrakcje” przed porodem, ani w połogu. Jeżeli zdecydujesz się na usuniecie włosków, zrób to woskiem, najlepiej kilkanaście dni przed porodem. I trzymamy kciuki abyś trafiła z datą ;-)

Nie martw się, że w szpitalu przymuszą Cię do golenia. Pamiętaj, że każdy szpital ma obowiązek uszanować Twoje prawo do podjęcia decyzji zarówno odnoście golenia krocza, jego nacięcia, jak i stosowanej przed porodem lewatywy.

 

Zdjęcie: Pixabay.com 

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
13-10-2017
Ocena:
wg mnie ma sens dla samego komfortu mamy. Po porodzie pozszywana, zeby dobrze sie zagoily miejsca intymne, aplikowalam na nie emulsje z mucovagin, gdybym sie wczesniej nie ogolila, aplikacje bylaby duzo trudniejsza