Data modyfikacji:

Golenie krocza

Autor: Katarzyna Moryc

Kiedyś było standardem okołoporodowym w większości szpitali, dziś spotyka się je o wiele rzadziej i zazwyczaj decyduje o nim sama rodząca. Golenie krocza przed porodem, bo o nim mowa, ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, a to dlatego, że jak większość zabiegów, ma swoje wady i zalety. Po co w ogóle się to robi?

 

golenie krocza przed porodem

 

Czy golenie krocza przed porodem ma dzisiaj sens?

Golenie łona przed porodem może obejmować okolicę całego krocza, wraz ze wzgórkiem łonowym, same krocze, lub tylko wargi sromowe. Obecnie golenie przed porodem stosowane jest coraz rzadziej. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być fakt, że coraz więcej kobiet preferuje dość skąpe fryzury intymne. A jeśli już rodzącej proponuje się golenie, w zdecydowanej większości przypadków decyzja o jego wykonaniu zostawiana jest kobiecie.

 

Więc po co w ogóle golić? Nie chodzi tu, rzecz jasna, o wizualne walory estetyczne. :) Golenie krocza przed porodem podyktowane jest względami higieny. Po pierwsze, na włosach mogą osadzać się bakterie, do nich przykleja się krew. Po drugie, nigdy do końca nie wiadomo, czy podczas porodu nie trzeba będzie naciąć krocza, aby kobieta nie uległa samoistnym pęknięciom. Wówczas, taka ogolona skóra jest łatwiejsza do dezynfekcji, wykonania samego nacięcia, a na koniec, do zszycia. No i aspekt pielęgnacji w połogu także ogrywa tu nie małą rolę. Miejsce jest bardziej odsłonięte, a co za tym idzie, powietrze ma do niego znacznie łatwiejszy dostęp, co sprzyja szybszemu gojeniu się.  

 

Zalety golenia:

Okolice intymne warto ogolić przed porodem, ponieważ pozbawione włosów są:

  • łatwiejsze w utrzymaniu higieny - nie osadzają się na nich bakterie i krew z odchodów poporodowych;
  • wygodniejsze w pielęgnacji krocza po porodzie ;
  • lepiej przygotowane w razie potrzeby wykonania niektórych zabiegów np. nacięcia krocza;
  • łatwiejsze do oceny stanu krocza podczas porodu – położna lub lekarz mogą dostrzec charakterystyczne bielenie poprzedzające pęknięcie.

 


Wady golenia krocza

Teoretycznie, golenie łona przed porodem nie posiada uzasadnienia medycznego. Warto jednak wiedzieć, że  zwłaszcza przeprowadzone niedbale, może: 

  • powodować mikrourazy, które mogą być wrotami dla bakterii;
  • być dodatkowym ogniskiem bólowym w czasie dezynfekcji przed porodem;
  • jest dla ciężarnej wyzwaniem jeśli chce wykonać golenie sama. Duży brzuch skutecznie przeszkadza przy tego typu zabiegach.

 



Jak golić - samodzielnie, czy w szpitalu?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się ogolić krocze samodzielnie (co może być dość problematyczne pod koniec ciąży), skorzystać z gabinetu kosmetycznego, czy z pomocy położnej w szpitalu, bezpośrednio przed porodem, pamiętaj o tym, że golenie maszynką może skończyć się zapaleniem mieszków włosowych, a to z kolei, prowadzi do zaczerwienienia, swędzenia, a nawet, pojawienia się ropnej wydzieliny. Wierz mi - nie masz ochoty na takie „atrakcje” przed porodem, ani w połogu. Jeżeli zdecydujesz się na usuniecie włosków, zrób to woskiem, najlepiej kilkanaście dni przed porodem. I trzymamy kciuki abyś trafiła z datą ;-)

Nie martw się, że w szpitalu przymuszą Cię do golenia. Pamiętaj, że każdy szpital ma obowiązek uszanować Twoje prawo do podjęcia decyzji zarówno odnoście golenia krocza, jego nacięcia, jak i stosowanej przed porodem lewatywy.

 

Zdjęcie: Pixabay.com 


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
13-10-2017
Ocena:
wg mnie ma sens dla samego komfortu mamy. Po porodzie pozszywana, zeby dobrze sie zagoily miejsca intymne, aplikowalam na nie emulsje z mucovagin, gdybym sie wczesniej nie ogolila, aplikacje bylaby duzo trudniejsza
Czy poród zawsze musi być bolesny?

Poród jak po maśle: Na czym polega metoda Butter Birth i jak może ułatwić poród?

2024-12-20
Wiele kobiet marzy o tym, aby ich poród przebiegł szybko, sprawnie i bez komplikacji. Czy jest to możliwe? Metoda Butter Birth, określana jako „poród jak po maśle”, przyciąga uwagę przyszłych mam, oferując techniki, które mogą pomóc w łagodniejszym przejściu przez ten wyjątkowy moment. Na czym polega ta metoda i jakie korzyści może przynieść? Odpowiadamy!
wyprawka do szpitala

Wyprawka do szpitala – jak ją przygotować, aby czuć się spokojnie i komfortowo?

2024-09-30
Przygotowanie wyprawki do szpitala to ważny krok przed porodem. To moment, kiedy każda przyszła mama chce mieć pewność, że ma wszystko, co potrzebne, zarówno dla siebie, jak i dla maluszka. Dowiedz się, co zabrać na porodówkę, aby być w pełni przygotowaną i poczuć się komfortowo w tym wyjątkowym momencie. Podpowiemy również, jak przygotować się psychicznie na te wyjątkowe chwile.
Co kupić na baby shower

Prezent dla przyszłej mamy: 10 oryginalnych propozycji

2024-09-09
Przyjaciółka, siostra lub partnerka spodziewa się dziecka, a ty nie wiesz, co podarować jej po porodzie? Wręczenie upominku mamie jest niezwykle miłym gestem, który pomoże jej lepiej odnaleźć się w nowej roli i podjąć życiowe wyzwanie z większą werwą. Dziś przedstawiamy 10 oryginalnych prezentów dla mamy po porodzie, a także garść propozycji, które sprawdzą się z okazji baby shower.
koszula do porodu

Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

2024-03-08
W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.