Drętwiejące ręce w ciąży

Data:

Pod koniec drugiego trymestru ciąży wiele kobiet cierpi z powodu drętwiejących dłoni. Około 26. tygodnia pojawia się mrowienie, drętwienie i ból w palcach, czasem promieniujący aż do ramienia. To zespół cieśni nadgarstka, który u ciężarnych związany jest ze zmianami hormonalnymi i zatrzymywaniem wody w organizmie.

 

drętwiejące ręce w ciąży

 

W efekcie zastoju płynów dochodzi do obrzęku torebki stawowej nadgarstka i ucisku na nerwy, docierające do palców. Objawy dolegliwości nasilają się szczególnie w nocy. Ból bywa tak silny, że może wybudzić kobietę lub skutecznie uniemożliwić jej sen. Choć zespół cieśni nadgarstka jest problemem dokuczliwym, jednak najczęściej ustępuje samoistnie 2-3 tygodnie po porodzie.

 

Jak sobie radzić z drętwieniem rąk w ciąży?

Panie, którym dokucza cierpnięcie rąk, powinny unikać pozycji, powodujących ucisk na dłoń. Czasem ulgę przynosi potrząsanie drętwiejącą kończyną albo ułożenie jej poniżej linii serca (np. na kolanie) lub swobodne opuszczenie ręki w dół (także podczas snu). W takich przypadkach lekarze zalecają spanie na lewym boku, co zmniejsza ucisk na żyłę główną. 

Osoby, u których pojawiły się objawy zespołu cieśni nadgarstka powinny zrezygnować z zadań wymagających powtarzania tych samym ruchów palców i ręki. Chodzi m.in. o pracę przy  komputerze (pisanie, projektowanie graficzne), prace przy linii produkcyjnej, ale też haftowanie, szydełkowanie, czy nawet obieranie warzyw i owoców. 

Jeśli całkowite wyeliminowanie tych obowiązków nie jest możliwe, należy zaplanować sobie częste przerwy, starać się chwytać przedmioty całymi dłońmi, prostować i gimnastykować nadgarstki. W przypadku pracy przy komputerze można zadbać o specjalne podkładki i ergonomiczne klawiatury które ułatwią właściwe ułożenie dłoni. Dla prawidłowego krążenia ważna jest również pozycja naszego ciała. Unikajmy krzyżowania i zakładania nogi na nogę oraz długotrwałego siedzenia czy stania. Warto zadbać również o oparcie dla kończyn. Najlepiej odpoczywać z uniesionymi nogami.

 

 

Odpowiednia dieta 

Pomocna w zapobieganiu i łagodzeniu objawów zespołu cieśni nadgarstka jest dieta bogata w magnez i witaminę B6.  Warto więc zadbać o urozmaicone posiłki na bazie drobiu, ryb, ziemniaków i mleka.  Źródłem witaminy B6 są również: orzechy, fasola, soja, awokado, słonecznik, jajka i banany Niedobory magnezu uzupełnić można jedząc: pietruszkę, pestki dyni, koper, gorzką czekoladę, kaszę gryczaną czy pijąc kakao.

Warto też ograniczyć spożywanie soli, kawy i herbaty (nie wspominając o paleniu tytoniu i alkoholu!), które wypłukują minerały z organizmu, utrudniając przeciwdziałanie zespołowi cieśni nadgarstka.

 

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Chociaż drętwienie rąk jest dolegliwością typową dla ciężarnych, czasem zdarza się, że domowe sposoby zmniejszania jej objawów nie pomagają. Kiedy ból staje się coraz większy, pojawiają się problemy z normalnym funkcjonowaniem, czy trzymaniem przedmiotów w rękach, warto zgłosić się do lekarza. Może się okazać, że niezbędna będzie suplementacja diety witaminami, czy przyjmowanie środków przeciwbólowych (w ciąży w tym zakresie lepiej unikać samodzielnej diagnozy i leczenia).

Czasem konieczne może okazać się unieruchomienie nadgarstka specjalną opaską lub wizyta u specjalisty, czyli ortopedy, neurologa lub fizjoterapeuty.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
4-5-2017
Ocena:
Jestem w ciąży i mam drentwienie rak.Czy to jest niebezpieczne dla dziecka?
27-5-2016
Ocena:
Drewniane ręki lewej podczas snu ja się co noc budzę czemu tak to jest
27-5-2016
Ocena:
Drewniane ręki lewej podczas snu ja się co noc budzę czemu tak to jest
26-10-2015
Ocena:
agnieszkakoziol, czy ta supermami poduszka podczas ciaglego uzytkowania zmienila swoj ksztalt? wygniotła sie?
12-10-2015
Ocena:
w nocy szczególnie drętwiały mi konczyny.. wiec spałam na supermami poduszce, ktora pozwalala chodz przez sen się zrelaksowac i odpocząć!
26-9-2015
Ocena:
dretwienie konczyn dokuczalo mi szczegolnie w nocy, mimo to ze spalam na poduszce ortopedycznej ktora dawala mi 100 procent wygody.. po prostu od tego uciec sie nie da nie ma zadnych sposobow na dretwienie