Alergiczka w ciąży

Data:

Alergia to choroba przewlekła i tak jak większość takich chorób powoduje niepokój kobiet, które chcą zostać mamami. Zawsze pojawia się dużo pytań związanych z tym, czy ciąża jest bezpieczna dla kobiety, czy dziecko będzie zdrowe, jak leczyć alergię u ciężarnej? Odpowiadamy na te, które pojawiają się najczęściej.

 

alergia w ciąży

 

Jaki lekarz powinien opiekować się mną podczas trwania ciąży?

Jeśli jesteś alergiczką to podczas ciąży powinni opiekować się tobą: ginekolog oraz alergolog (najlepiej, aby to był Twój lekarz prowadzący, który Cię już bardzo dobrze zna).

 

Czy ciąża nasili objawy alergiczne?

To sprawa bardzo indywidualna. tak naprawdę bardzo trudno przewidzieć reakcję organizmu kobiety na ciążę. U jednych alergiczek objawy bardzo się nasilają, u innych alergia podczas ciąży nie występuje, a jeszcze inne przyszłe mamy nie odczuwają szczególnych zmian związanych z nasileniem objawów.

 

Co zrobić, aby alergia w ciąży tak mi nie dokuczała?

Teoretycznie najprostszym, a za razem najskuteczniejszym sposobem na zapobieganie alergii jest unikanie alergenów. Jeśli jesteś uczulona na kakao, wyklucz je z diety. Znacznie trudniej jest unikać np. pylących roślin, jednak to również w pewnym stopniu jest możliwe. Z pewnością nie powinnaś wybierać się na spacery w okolice, gdzie takie rośliny rosną. Jeśli jednak objawy alergii nasilą się lub zmienią swoją formę w porównaniu z tym, co było przed ciążą, koniecznie zgłoś się do alergologa.

 

Czy jeśli wykluczę niektóre produkty z diety nie będzie to szkodliwe dla mnie mojego dziecka?

Jeżeli wprowadzisz do swojej diety niewielkie zmiany np. nie będziesz jadła czekolady czy owoców, na które masz uczulenie, nic złego się nie stanie. Co innego jeśli masz zamiar wprowadzić bardziej rygorystyczną dietę np. wycofanie produktów zawierających białko. Musisz pamiętać, że dieta w ciąży musi zawierać odpowiednie składniki, a wprowadzenie takiego sposobu odżywiania może zaszkodzić zarówno Tobie jak i dziecku. Dlatego wszystkie większe zmiany, które chcesz wprowadzić w swojej diecie powinnaś konsultować z lekarzem.

 

Choruję na astmę, czy to groźne dla mojego dziecka?

Najczęściej astma nie zagraża maluszkowi, jeśli podczas ciąży jest dobrze prowadzona. Dlatego musisz pamiętać o przestrzeganiu zaleceń lekarza. Każda przyszła mama chora na astmę musi być też świadoma, że niekontrolowana astma jest znacznie groźniejsza dla niej i dla dziecka niż leki, które przyjmuje.

 

Czy podczas ciąży mogę brać te same leki antyalergiczne, co przed?

Alergia w ciąży wymaga tak samo leczenia jak przed. Zazwyczaj jednak lekarze nieco modyfikują leczenia. W przypadku chorób przewlekłych specjaliści starają się przyszłym mamom podawać jak najmniej różnorodne leki oraz w jak najmniejszych dawkach. Pamiętaj jednak, że o zmianach w leczeniu nie powinnaś decydować sama.

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Jose Manuel Gelpi

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
18-10-2018
Ocena:
Przezorny zawsze ubezpieczony. Dlatego też mam posciel antyalergiczną
12-10-2015
Ocena:
zeby dmuchać na zimne mąz kupil mi tez do snu supermami antyalergiczną poduszkę.. bo w czasie ciązy dobre samopoczucie przyszłej matki jest najważniejsze
9-9-2015
Ocena:
na wszelki wypadek, bylam przygotowana i spalam na antyalergicznej supermami poduszce, wszystko prane i plukane bylo rowniez w antyalergicznych plynach