Data modyfikacji:

Alergiczka w ciąży

Autor: Agnieszka Pytlińska

Alergia to choroba przewlekła i tak jak większość takich chorób powoduje niepokój kobiet, które chcą zostać mamami. Zawsze pojawia się dużo pytań związanych z tym, czy ciąża jest bezpieczna dla kobiety, czy dziecko będzie zdrowe, jak leczyć alergię u ciężarnej? Odpowiadamy na te, które pojawiają się najczęściej.

 

alergia w ciąży

 

Jaki lekarz powinien opiekować się mną podczas trwania ciąży?

Jeśli jesteś alergiczką to podczas ciąży powinni opiekować się tobą: ginekolog oraz alergolog (najlepiej, aby to był Twój lekarz prowadzący, który Cię już bardzo dobrze zna).

 

Czy ciąża nasili objawy alergiczne?

To sprawa bardzo indywidualna. tak naprawdę bardzo trudno przewidzieć reakcję organizmu kobiety na ciążę. U jednych alergiczek objawy bardzo się nasilają, u innych alergia podczas ciąży nie występuje, a jeszcze inne przyszłe mamy nie odczuwają szczególnych zmian związanych z nasileniem objawów.

 

Co zrobić, aby alergia w ciąży tak mi nie dokuczała?

Teoretycznie najprostszym, a za razem najskuteczniejszym sposobem na zapobieganie alergii jest unikanie alergenów. Jeśli jesteś uczulona na kakao, wyklucz je z diety. Znacznie trudniej jest unikać np. pylących roślin, jednak to również w pewnym stopniu jest możliwe. Z pewnością nie powinnaś wybierać się na spacery w okolice, gdzie takie rośliny rosną. Jeśli jednak objawy alergii nasilą się lub zmienią swoją formę w porównaniu z tym, co było przed ciążą, koniecznie zgłoś się do alergologa.

 

Czy jeśli wykluczę niektóre produkty z diety nie będzie to szkodliwe dla mnie mojego dziecka?

Jeżeli wprowadzisz do swojej diety niewielkie zmiany np. nie będziesz jadła czekolady czy owoców, na które masz uczulenie, nic złego się nie stanie. Co innego jeśli masz zamiar wprowadzić bardziej rygorystyczną dietę np. wycofanie produktów zawierających białko. Musisz pamiętać, że dieta w ciąży musi zawierać odpowiednie składniki, a wprowadzenie takiego sposobu odżywiania może zaszkodzić zarówno Tobie jak i dziecku. Dlatego wszystkie większe zmiany, które chcesz wprowadzić w swojej diecie powinnaś konsultować z lekarzem.



Choruję na astmę, czy to groźne dla mojego dziecka?

Najczęściej astma nie zagraża maluszkowi, jeśli podczas ciąży jest dobrze prowadzona. Dlatego musisz pamiętać o przestrzeganiu zaleceń lekarza. Każda przyszła mama chora na astmę musi być też świadoma, że niekontrolowana astma jest znacznie groźniejsza dla niej i dla dziecka niż leki, które przyjmuje.

 

Czy podczas ciąży mogę brać te same leki antyalergiczne, co przed?

Alergia w ciąży wymaga tak samo leczenia jak przed. Zazwyczaj jednak lekarze nieco modyfikują leczenia. W przypadku chorób przewlekłych specjaliści starają się przyszłym mamom podawać jak najmniej różnorodne leki oraz w jak najmniejszych dawkach. Pamiętaj jednak, że o zmianach w leczeniu nie powinnaś decydować sama.

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Jose Manuel Gelpi


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
18-10-2018
Ocena:
Przezorny zawsze ubezpieczony. Dlatego też mam posciel antyalergiczną
12-10-2015
Ocena:
zeby dmuchać na zimne mąz kupil mi tez do snu supermami antyalergiczną poduszkę.. bo w czasie ciązy dobre samopoczucie przyszłej matki jest najważniejsze
09-09-2015
Ocena:
na wszelki wypadek, bylam przygotowana i spalam na antyalergicznej supermami poduszce, wszystko prane i plukane bylo rowniez w antyalergicznych plynach
ból brzucha w ciąży

Co stosować na ból głowy w ciąży?

2024-03-20
Ból głowy to częsta przypadłość ciężarnych. Niestety z uwagi na rozwijający się płód powinny one zażywać jak najmniej leków – bardziej zalecane są naturalne metody leczenia bólu. Co na ból głowy w ciąży sprawdzi się najlepiej, jakie leki są najbardziej bezpieczne dla mamy i dziecka i kiedy warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży: jak dbać o zdrowie jelit dla dobra twojego i dziecka?

2024-02-26
Badania wskazują, że zażywanie dobrze dobranych probiotyków w ciąży może nieść liczne korzyści zarówno dla matki, jak i jej dziecka – to między innymi zmniejszenie nasilenia wzdęć i zaparć u matki, zmniejszenie ryzyko jej zachorowania na cukrzycę ciężarnych, a także ograniczenie kolek i zmniejszenie ryzyka otyłości u dziecka. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają probiotyki w ciąży i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
melisa w ciąży

Czy można pić melisę w ciąży? 

2024-02-19
Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania - pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować. 
kolagen w ciąży

Kolagen w ciąży: jak wspierać zdrową skórę i stawy w oczekiwaniu na dziecko?

2024-01-24
Kolagen jest bardzo ważnym budulcem komórek w naszych organizmach. Odpowiada między innymi za kondycję stawów oraz nawilżenie i elastyczność skóry, a także za siłę kości oraz zębów. Nic dziwnego zatem, że bardzo chętnie po niego sięgamy, chcąc wesprzeć pracę organizmu. Pytanie jednak: czy kolagen w ciąży to dobry pomysł? Jeśli tak, to jaki produkt tego typu wybrać? Na co zwrócić uwagę i jak go stosować?
czopki glicerynowe w ciąży

Czopki glicerynowe w ciąży: jakie wybrać i jak stosować? Poradnik

2024-01-12
Zaparcia w ciąży to częsta i bardzo nieprzyjemna przypadłość. Na szczęście istnieją sposoby, aby “rozruszać” jelita i w końcu poczuć ulgę. Jednym z nich jest aplikacja czopka glicerynowego. Sprawdź, czy czopki glicerynowe w ciąży są bezpieczne, jak często można ich używać i czy sprawdzają się jako środek oczyszczający przed porodem.
elektrolity w ciąży

Elektrolity w ciąży: czy można stosować?

2023-12-01
W okresie ciąży może zwiększyć się zapotrzebowanie na elektrolity - zwłaszcza jeśli przyszłej mamie przytrafi się tzw. grypa żołądkowa. W takich sytuacjach intuicyjnie sięgamy po specjalistyczne środki nawadniające - czy jednak elektrolity w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, czym właściwie są elektrolity, jaką mają funkcję i czy można pić je codziennie.
badania prenatalne 3. trymestr

Badania prenatalne - 3 trymestr. Wszystko co powinnaś wiedzieć

2023-04-18
Trzeci trymestr ciąży zaczyna się od 28. tygodnia i trwa do momentu porodu. Jest to okres, w którym rozwój płodu nabiera tempa, a kobieta w ciąży doświadcza wielu zmian fizycznych i emocjonalnych. Badania prenatalne 3 trymestr są badaniami koniecznymi w celu monitorowania prawidłowego rozwoju dziecka oraz w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości. Nie wiesz na czym polegają badania prenatalne 3 trymestru? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!