Alergia to choroba przewlekła i tak jak większość takich chorób powoduje niepokój kobiet, które chcą zostać mamami. Zawsze pojawia się dużo pytań związanych z tym, czy ciąża jest bezpieczna dla kobiety, czy dziecko będzie zdrowe, jak leczyć alergię u ciężarnej? Odpowiadamy na te, które pojawiają się najczęściej.
Jeśli jesteś alergiczką to podczas ciąży powinni opiekować się tobą: ginekolog oraz alergolog (najlepiej, aby to był Twój lekarz prowadzący, który Cię już bardzo dobrze zna).
To sprawa bardzo indywidualna. tak naprawdę bardzo trudno przewidzieć reakcję organizmu kobiety na ciążę. U jednych alergiczek objawy bardzo się nasilają, u innych alergia podczas ciąży nie występuje, a jeszcze inne przyszłe mamy nie odczuwają szczególnych zmian związanych z nasileniem objawów.
Teoretycznie najprostszym, a za razem najskuteczniejszym sposobem na zapobieganie alergii jest unikanie alergenów. Jeśli jesteś uczulona na kakao, wyklucz je z diety. Znacznie trudniej jest unikać np. pylących roślin, jednak to również w pewnym stopniu jest możliwe. Z pewnością nie powinnaś wybierać się na spacery w okolice, gdzie takie rośliny rosną. Jeśli jednak objawy alergii nasilą się lub zmienią swoją formę w porównaniu z tym, co było przed ciążą, koniecznie zgłoś się do alergologa.
Jeżeli wprowadzisz do swojej diety niewielkie zmiany np. nie będziesz jadła czekolady czy owoców, na które masz uczulenie, nic złego się nie stanie. Co innego jeśli masz zamiar wprowadzić bardziej rygorystyczną dietę np. wycofanie produktów zawierających białko. Musisz pamiętać, że dieta w ciąży musi zawierać odpowiednie składniki, a wprowadzenie takiego sposobu odżywiania może zaszkodzić zarówno Tobie jak i dziecku. Dlatego wszystkie większe zmiany, które chcesz wprowadzić w swojej diecie powinnaś konsultować z lekarzem.
Najczęściej astma nie zagraża maluszkowi, jeśli podczas ciąży jest dobrze prowadzona. Dlatego musisz pamiętać o przestrzeganiu zaleceń lekarza. Każda przyszła mama chora na astmę musi być też świadoma, że niekontrolowana astma jest znacznie groźniejsza dla niej i dla dziecka niż leki, które przyjmuje.
Alergia w ciąży wymaga tak samo leczenia jak przed. Zazwyczaj jednak lekarze nieco modyfikują leczenia. W przypadku chorób przewlekłych specjaliści starają się przyszłym mamom podawać jak najmniej różnorodne leki oraz w jak najmniejszych dawkach. Pamiętaj jednak, że o zmianach w leczeniu nie powinnaś decydować sama.
Zdjęcie: Fotolia fot by © Jose Manuel Gelpi
Ukończyłam Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.
Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.
Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.