Data publikacji:

Spa w ciąży

Autor: Punta Mika

Czy kobieta w ciąży może zafundować sobie weekend w SPA? Oczywiście! Nic tak nie relaksuje i nie odpręża, jak wypoczynek połączony z zabiegami i delikatną aromaterapią. Przyszłe mamy nie mogą jednak korzystać ze wszystkich świadczeń, ponieważ część może źle wpłynąć na maleństwo w ich brzuchach.

 

spa w ciąży

 

Kiedy najbezpieczniej korzystać ze SPA?

SPA w ciąży to świetny pomysł, ale są pewne ograniczenia. Najlepszym okresem na spędzenie relaksującego weekendu w SPA jest drugi trymestr ciąży. W pierwszym kształtują się najważniejsze organy dziecka, poza tym kobieta może mieć mdłości, więc i tak mija się to z celem. Natomiast w trzecim trymestrze przyszła mama powinna szczególnie na siebie uważać ze względu na ryzyko przedwczesnego porodu.

 

Jakie SPA wybrać?

Coraz więcej salonów piękności oferuje zabiegi dedykowane specjalnie dla ciężarnych, dotyczy to również SPA w ciąży. Podczas wyboru ośrodka najlepiej kierować się bliskością od miejsca zamieszkania - kobieta powinna mieć stały kontakt z lekarzem prowadzącym. Jeśli czujemy się dobrze i mamy ochotę na dłuższą wyprawę, a lekarz wyraził na to zgodę, wybierzmy kompleks, w którym medyk będzie stale na miejscu. Najbardziej ekskluzywne, ale odizolowane od świata miejsce to zły pomysł. Ośrodek musi mieć też w ofercie zabiegi dla kobiet w ciąży oraz doświadczenie w opiece na ciężarnymi. Obsługa powinna przed przyjazdem zrobić krótki wywiad, m.in. dowiedzieć się, w którym miesiącu ciąży jest kobieta, a na miejscu wymagać przedstawienia zaświadczenia od lekarza o braku przeciwwskazań do pobytu w SPA. Tylko wtedy mamy pewność o profesjonalizmie, a co za tym idzie bezpieczeństwie nie tylko swoim, ale także maluszka.

 

Jakie zabiegi SPA są odpowiednie dla kobiet w ciąży?

Kobieta w ciąży może spokojnie poddać się zabiegom relaksującym i nawilżającymi z wykorzystaniem delikatnej aromaterapii. Poprawią one nie tylko wygląd skóry, ale także samopoczucie. Doskonałym lekarstwem na obolałe plecy i ramiona jest masaż. Nie będzie to oczywiście klasyczny masaż całego ciała, ale specjalnie przygotowany dla kobiet w ciąży - ośrodki mają na ten cel nawet wyprofilowane odpowiednio fotele. Przyszła mama podczas weekendu w SPA może także wybrać się na manicure i pedicure, upewniając się, czy ośrodek nie stosuje produktów z acetonem, formaldehydem i toluenem, które w okresie ciąży mogą mieć działanie szkodliwe. Ciężarna powinna jak najwięcej korzystać z basenu - pływanie ma zbawienny wpływ na częstą dolegliwość kobiet w odmiennym stanie a mianowicie łagodzi bóle kręgosłupa w ciąży.

 

Jakie zabiegi są zabronione dla kobiet w ciąży?

Przyszłe mamy nie mogą poddawać się zabiegom, które wykorzystują działanie prądu, ciepła lub podciśnienie. Łaźnie, sauny czy solarium będą musiały poczekać, to samo dotyczy jacuzzi i wszelkich kapsuł rozgrzewających skórę. Należy także uważać z maskami do ciała - substancje wchłaniają się w skórę i mogą dostać się do krwiobiegu, a nie jest to korzystne dla dziecka, np. jod z masek algowych czy kofeina z masek kawowych.  Zabiegi liftingujące i przeciwzmarszczkowe wykonywane są za pomocą preparatów o wysokim stężeniu witaminy A, co może spowodować wady płodu, dlatego lepiej ich także unikać.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Valua Vitaly


Autor

Punta Mika

Nie zaczyna dnia bez filiżanki mocnej kawy i porannego przeglądu prasy. Żyje bardzo aktywnie i prowadzi kilka projektów na raz. Marzy, by doba miała 48 godzin. Jak każda kobieta lubi dbać o zdrowie i urodę, dlatego chętnie o tym pisze i dzieli się wiedzą z czytelniczkami Dzidziusiowa.

Komentarze
05-11-2019
Ocena:
Najlepiej chyba wybrać takie SPA, które ma dostępne pakiety właśnie dla kobiet w ciąży. Wiem że w Beauty Spot w Gdyni mają coś takiego i dziewczyny sobie chwalą.
05-05-2019
Ocena:
Słuchajcie, poszukuję fajnego SPA dla kobiety w ciąży w okolicach Wrocławia. Znalazłam firmę UNIKATONIA która ma pakiety dla przyszłych mam. Ktoś może był albo poleca tę firmę?
08-11-2016
Ocena:
mnie taka wizja odpoczynku w spa w czasie cięży bardzo się właśnie bardzo się podobała i kiedy mąż wręczył mi dane o pobycie który dla mnie zaplanował nie mogłam się doczekać, byłam w hotelu lubicz w Ustce i to był cudownie spędzony czas, chodziłam na zabiegi, wszyscy byli świetnie zorientowani na co mogę a na co nie mogę sobie w ciąży pozwolić, zajadałam się pysznościami jakie serwują w restauracji a do tego spacerowałam po plaży łapiąc jeszcze trochę słońca
21-10-2016
Ocena:
fajna spraw z tym ciążowym spa i też z przyjemnością z takiego relaksu skorzystałam, byłam nad morzem w Mielnie w hotelu Unitral i szczególnie specjalnym masażem dla przyszłych mam podbili moje serce chociaż cała reszta zabiegów też świetnie się sprawdziła na mojej skórze
29-07-2016
Ocena:
Ja polecam wyjazd na wczasy do SPA. Babymoon na Wyspach w Świnoujściu. W ofercie mają zabiegi SPA dla przyszłych rodziców, sesję zdjęciową, Yogę i Pilates dla ciężarnych i Akademię Super Rodzica. Warto skorzystać.
01-10-2015
Ocena:
moje domowe spa wygladalo nastepujaco- relaksacyjna muzyka, maseczka na twarz, supermami poduszka pod plecami.. dzieki temu odpoczywal mi kregoslup a po maseczce skora nabierala blasku
co na ból gardła w ciąży

Co stosować na ból gardła w ciąży: domowe sposoby i leki

2024-09-23
Ból gardła w ciąży to dolegliwość, która może budzić niepokój, szczególnie w kontekście ograniczeń związanych z przyjmowaniem leków. Warto pamiętać, że w okresie ciąży priorytetem jest bezpieczeństwo zarówno matki, jak i rozwijającego się dziecka, dlatego dobór odpowiednich metod łagodzenia bólu gardła jest niezwykle istotny. W tym artykule przedstawiamy zarówno domowe sposoby, jak i bezpieczne leki, które odpowiedzą na pytanie “co na ból gardła w ciąży?”.
zgaga w ciąży

Jakie są przyczyny zgagi w ciąży? Jak ją leczyć?

2024-08-16
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, pełen radości i oczekiwania na narodziny dziecka. Niestety, dla wielu przyszłych mam jest to również okres wyzwań związanych z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Jednym z najczęściej występujących problemów jest zgaga w ciąży. Uczucie pieczenia w przełyku, które często pojawia się po posiłkach lub w nocy, może znacząco obniżyć komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są przyczyny zgagi w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić, aby cieszyć się spokojnym i zdrowym okresem oczekiwania na maleństwo.
łupież w ciąży

Łupież w ciąży. Jak z nim walczyć?

2024-06-17
Wbrew pozorom łupież w ciąży jest dość powszechnym problemem. To wszystko za sprawą zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, będących przyczyną prawdziwej rewolucji. Kobiety mogą uskarżać się też na bezsenność, na ich nogach pojawiają się żylaki, a brzuch pokrywa się rozstępami. Jak walczyć z łupieżem w ciąży? Pomożemy ci znaleźć skuteczne produkty, które są jednocześnie bezpieczne dla przyszłej mamy i maluszka.
ból brzucha w ciąży

Co stosować na ból głowy w ciąży?

2024-03-20
Ból głowy to częsta przypadłość ciężarnych. Niestety z uwagi na rozwijający się płód powinny one zażywać jak najmniej leków – bardziej zalecane są naturalne metody leczenia bólu. Co na ból głowy w ciąży sprawdzi się najlepiej, jakie leki są najbardziej bezpieczne dla mamy i dziecka i kiedy warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży: jak dbać o zdrowie jelit dla dobra twojego i dziecka?

2024-02-26
Badania wskazują, że zażywanie dobrze dobranych probiotyków w ciąży może nieść liczne korzyści zarówno dla matki, jak i jej dziecka – to między innymi zmniejszenie nasilenia wzdęć i zaparć u matki, zmniejszenie ryzyko jej zachorowania na cukrzycę ciężarnych, a także ograniczenie kolek i zmniejszenie ryzyka otyłości u dziecka. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają probiotyki w ciąży i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
melisa w ciąży

Czy można pić melisę w ciąży? 

2024-02-19
Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania - pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować. 
kolagen w ciąży

Kolagen w ciąży: jak wspierać zdrową skórę i stawy w oczekiwaniu na dziecko?

2024-01-24
Kolagen jest bardzo ważnym budulcem komórek w naszych organizmach. Odpowiada między innymi za kondycję stawów oraz nawilżenie i elastyczność skóry, a także za siłę kości oraz zębów. Nic dziwnego zatem, że bardzo chętnie po niego sięgamy, chcąc wesprzeć pracę organizmu. Pytanie jednak: czy kolagen w ciąży to dobry pomysł? Jeśli tak, to jaki produkt tego typu wybrać? Na co zwrócić uwagę i jak go stosować?