Data publikacji:

Spa w ciąży

Autor: Punta Mika

Czy kobieta w ciąży może zafundować sobie weekend w SPA? Oczywiście! Nic tak nie relaksuje i nie odpręża, jak wypoczynek połączony z zabiegami i delikatną aromaterapią. Przyszłe mamy nie mogą jednak korzystać ze wszystkich świadczeń, ponieważ część może źle wpłynąć na maleństwo w ich brzuchach.

 

spa w ciąży

 

Kiedy najbezpieczniej korzystać ze SPA?

SPA w ciąży to świetny pomysł, ale są pewne ograniczenia. Najlepszym okresem na spędzenie relaksującego weekendu w SPA jest drugi trymestr ciąży. W pierwszym kształtują się najważniejsze organy dziecka, poza tym kobieta może mieć mdłości, więc i tak mija się to z celem. Natomiast w trzecim trymestrze przyszła mama powinna szczególnie na siebie uważać ze względu na ryzyko przedwczesnego porodu.

 

Jakie SPA wybrać?

Coraz więcej salonów piękności oferuje zabiegi dedykowane specjalnie dla ciężarnych, dotyczy to również SPA w ciąży. Podczas wyboru ośrodka najlepiej kierować się bliskością od miejsca zamieszkania - kobieta powinna mieć stały kontakt z lekarzem prowadzącym. Jeśli czujemy się dobrze i mamy ochotę na dłuższą wyprawę, a lekarz wyraził na to zgodę, wybierzmy kompleks, w którym medyk będzie stale na miejscu. Najbardziej ekskluzywne, ale odizolowane od świata miejsce to zły pomysł. Ośrodek musi mieć też w ofercie zabiegi dla kobiet w ciąży oraz doświadczenie w opiece na ciężarnymi. Obsługa powinna przed przyjazdem zrobić krótki wywiad, m.in. dowiedzieć się, w którym miesiącu ciąży jest kobieta, a na miejscu wymagać przedstawienia zaświadczenia od lekarza o braku przeciwwskazań do pobytu w SPA. Tylko wtedy mamy pewność o profesjonalizmie, a co za tym idzie bezpieczeństwie nie tylko swoim, ale także maluszka.

 

Jakie zabiegi SPA są odpowiednie dla kobiet w ciąży?

Kobieta w ciąży może spokojnie poddać się zabiegom relaksującym i nawilżającymi z wykorzystaniem delikatnej aromaterapii. Poprawią one nie tylko wygląd skóry, ale także samopoczucie. Doskonałym lekarstwem na obolałe plecy i ramiona jest masaż. Nie będzie to oczywiście klasyczny masaż całego ciała, ale specjalnie przygotowany dla kobiet w ciąży - ośrodki mają na ten cel nawet wyprofilowane odpowiednio fotele. Przyszła mama podczas weekendu w SPA może także wybrać się na manicure i pedicure, upewniając się, czy ośrodek nie stosuje produktów z acetonem, formaldehydem i toluenem, które w okresie ciąży mogą mieć działanie szkodliwe. Ciężarna powinna jak najwięcej korzystać z basenu - pływanie ma zbawienny wpływ na częstą dolegliwość kobiet w odmiennym stanie a mianowicie łagodzi bóle kręgosłupa w ciąży.

 

Jakie zabiegi są zabronione dla kobiet w ciąży?

Przyszłe mamy nie mogą poddawać się zabiegom, które wykorzystują działanie prądu, ciepła lub podciśnienie. Łaźnie, sauny czy solarium będą musiały poczekać, to samo dotyczy jacuzzi i wszelkich kapsuł rozgrzewających skórę. Należy także uważać z maskami do ciała - substancje wchłaniają się w skórę i mogą dostać się do krwiobiegu, a nie jest to korzystne dla dziecka, np. jod z masek algowych czy kofeina z masek kawowych.  Zabiegi liftingujące i przeciwzmarszczkowe wykonywane są za pomocą preparatów o wysokim stężeniu witaminy A, co może spowodować wady płodu, dlatego lepiej ich także unikać.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Valua Vitaly


Autor

Punta Mika

Nie zaczyna dnia bez filiżanki mocnej kawy i porannego przeglądu prasy. Żyje bardzo aktywnie i prowadzi kilka projektów na raz. Marzy, by doba miała 48 godzin. Jak każda kobieta lubi dbać o zdrowie i urodę, dlatego chętnie o tym pisze i dzieli się wiedzą z czytelniczkami Dzidziusiowa.

Komentarze
05-11-2019
Ocena:
Najlepiej chyba wybrać takie SPA, które ma dostępne pakiety właśnie dla kobiet w ciąży. Wiem że w Beauty Spot w Gdyni mają coś takiego i dziewczyny sobie chwalą.
05-05-2019
Ocena:
Słuchajcie, poszukuję fajnego SPA dla kobiety w ciąży w okolicach Wrocławia. Znalazłam firmę UNIKATONIA która ma pakiety dla przyszłych mam. Ktoś może był albo poleca tę firmę?
08-11-2016
Ocena:
mnie taka wizja odpoczynku w spa w czasie cięży bardzo się właśnie bardzo się podobała i kiedy mąż wręczył mi dane o pobycie który dla mnie zaplanował nie mogłam się doczekać, byłam w hotelu lubicz w Ustce i to był cudownie spędzony czas, chodziłam na zabiegi, wszyscy byli świetnie zorientowani na co mogę a na co nie mogę sobie w ciąży pozwolić, zajadałam się pysznościami jakie serwują w restauracji a do tego spacerowałam po plaży łapiąc jeszcze trochę słońca
21-10-2016
Ocena:
fajna spraw z tym ciążowym spa i też z przyjemnością z takiego relaksu skorzystałam, byłam nad morzem w Mielnie w hotelu Unitral i szczególnie specjalnym masażem dla przyszłych mam podbili moje serce chociaż cała reszta zabiegów też świetnie się sprawdziła na mojej skórze
29-07-2016
Ocena:
Ja polecam wyjazd na wczasy do SPA. Babymoon na Wyspach w Świnoujściu. W ofercie mają zabiegi SPA dla przyszłych rodziców, sesję zdjęciową, Yogę i Pilates dla ciężarnych i Akademię Super Rodzica. Warto skorzystać.
01-10-2015
Ocena:
moje domowe spa wygladalo nastepujaco- relaksacyjna muzyka, maseczka na twarz, supermami poduszka pod plecami.. dzieki temu odpoczywal mi kregoslup a po maseczce skora nabierala blasku
elektrolity w ciąży

Elektrolity w ciąży: czy można stosować?

2023-12-01
W okresie ciąży może zwiększyć się zapotrzebowanie na elektrolity - zwłaszcza jeśli przyszłej mamie przytrafi się tzw. grypa żołądkowa. W takich sytuacjach intuicyjnie sięgamy po specjalistyczne środki nawadniające - czy jednak elektrolity w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, czym właściwie są elektrolity, jaką mają funkcję i czy można pić je codziennie.
badania prenatalne 3. trymestr

Badania prenatalne - 3 trymestr. Wszystko co powinnaś wiedzieć

2023-04-18
Trzeci trymestr ciąży zaczyna się od 28. tygodnia i trwa do momentu porodu. Jest to okres, w którym rozwój płodu nabiera tempa, a kobieta w ciąży doświadcza wielu zmian fizycznych i emocjonalnych. Badania prenatalne 3 trymestr są badaniami koniecznymi w celu monitorowania prawidłowego rozwoju dziecka oraz w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości. Nie wiesz na czym polegają badania prenatalne 3 trymestru? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!
rotawirus w ciąży

Grypa żołądkowa, rotawirus w ciąży – postępowanie

2022-11-09
Grypa żołądkowa, jelitówka, infekcja rotawirusowa – to wszystko oznacza infekcję układu pokarmowego, która objawia się wymiotami i biegunką. Na szczęście w ciąży ta choroba nie wpływa negatywnie dziecko. Sprawdź, jak postępować, gdy dopadnie cię rotawirus w ciąży oraz w jakich sytuacjach należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

2022-08-04
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Uraz brzucha ciążowego może doprowadzić do odklejenia łożyska, a to zawsze stan zagrożenia zdrowia i życia płodu. Nie musi być to nawet mocne uderzenie, ani nawet upadek w ciąży ze znaczącej wysokości. Czasem po prostu uraz jest niefortunny lub łożysko jest bardziej podatne na odklejenie. Szczególnie groźny dla matki i dla dziecka jest upadek w 3 trymestrze ciąży. Kiedy należy udać się do lekarza?
co na zgagę w ciąży

Co na zgagę w ciąży? Domowe sposoby na zgagę

2021-10-31
Zgaga to powszechny problem, który może spotkać każdego. Jeśli pojawia się sporadycznie, nie powinna wzbudzać niepokoju. Na tę dolegliwość bardzo często skarżą się przyszłe mamy. Jeśli zgaga dokucza bez przerwy przez wiele miesięcy, może być bardzo uporczywa, a także prowadzić do komplikacji. Co ją powoduje? I co na zgagę w ciąży sprawdzi się najlepiej?
Łożysko na przedniej ścianie macicy

Łożysko na przedniej ścianie macicy

2021-08-21
Termin „łożysko na przedniej ścianie macicy” określa położenie łożyska – struktury, która odżywia płód w łonie matki. Takie ułożenie nie jest związane z żadnymi nieprawidłowościami, jak to jest w przypadku łożyska przodującego. Wyjaśniamy, czy łożysko na przedniej ścianie wpływa na odczuwanie ruchów płodu i wielkość brzucha oraz czy jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia.
kobieta w ciąży

Jakie leki są groźne w ciąży?

2021-05-01
Wiele kobiet, które dowiadują się, że są w ciąży, rozpoczyna suplementację preparatami mającymi korzystny wpływ na rozwój płodu – czy to za radą rodziny, koleżanek, czy pod wpływem kampanii reklamowych takich preparatów. Jednak niewiele z nich zdaje sobie sprawę z faktu, że istnieją także leki groźne w ciąży. Nawet te, przyjmowane raz na jakiś czas (które można kupić bez recepty w aptece czy sklepie spożywczym), mogą nieść ze sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia płodu, a nawet doprowadzić do poronienia.