Czy kobieta w ciąży może zafundować sobie weekend w SPA? Oczywiście! Nic tak nie relaksuje i nie odpręża, jak wypoczynek połączony z zabiegami i delikatną aromaterapią. Przyszłe mamy nie mogą jednak korzystać ze wszystkich świadczeń, ponieważ część może źle wpłynąć na maleństwo w ich brzuchach.
SPA w ciąży to świetny pomysł, ale są pewne ograniczenia. Najlepszym okresem na spędzenie relaksującego weekendu w SPA jest drugi trymestr ciąży. W pierwszym kształtują się najważniejsze organy dziecka, poza tym kobieta może mieć mdłości, więc i tak mija się to z celem. Natomiast w trzecim trymestrze przyszła mama powinna szczególnie na siebie uważać ze względu na ryzyko przedwczesnego porodu.
Coraz więcej salonów piękności oferuje zabiegi dedykowane specjalnie dla ciężarnych, dotyczy to również SPA w ciąży. Podczas wyboru ośrodka najlepiej kierować się bliskością od miejsca zamieszkania - kobieta powinna mieć stały kontakt z lekarzem prowadzącym. Jeśli czujemy się dobrze i mamy ochotę na dłuższą wyprawę, a lekarz wyraził na to zgodę, wybierzmy kompleks, w którym medyk będzie stale na miejscu. Najbardziej ekskluzywne, ale odizolowane od świata miejsce to zły pomysł. Ośrodek musi mieć też w ofercie zabiegi dla kobiet w ciąży oraz doświadczenie w opiece na ciężarnymi. Obsługa powinna przed przyjazdem zrobić krótki wywiad, m.in. dowiedzieć się, w którym miesiącu ciąży jest kobieta, a na miejscu wymagać przedstawienia zaświadczenia od lekarza o braku przeciwwskazań do pobytu w SPA. Tylko wtedy mamy pewność o profesjonalizmie, a co za tym idzie bezpieczeństwie nie tylko swoim, ale także maluszka.
Kobieta w ciąży może spokojnie poddać się zabiegom relaksującym i nawilżającymi z wykorzystaniem delikatnej aromaterapii. Poprawią one nie tylko wygląd skóry, ale także samopoczucie. Doskonałym lekarstwem na obolałe plecy i ramiona jest masaż. Nie będzie to oczywiście klasyczny masaż całego ciała, ale specjalnie przygotowany dla kobiet w ciąży - ośrodki mają na ten cel nawet wyprofilowane odpowiednio fotele. Przyszła mama podczas weekendu w SPA może także wybrać się na manicure i pedicure, upewniając się, czy ośrodek nie stosuje produktów z acetonem, formaldehydem i toluenem, które w okresie ciąży mogą mieć działanie szkodliwe. Ciężarna powinna jak najwięcej korzystać z basenu - pływanie ma zbawienny wpływ na częstą dolegliwość kobiet w odmiennym stanie a mianowicie łagodzi bóle kręgosłupa w ciąży.
Przyszłe mamy nie mogą poddawać się zabiegom, które wykorzystują działanie prądu, ciepła lub podciśnienie. Łaźnie, sauny czy solarium będą musiały poczekać, to samo dotyczy jacuzzi i wszelkich kapsuł rozgrzewających skórę. Należy także uważać z maskami do ciała - substancje wchłaniają się w skórę i mogą dostać się do krwiobiegu, a nie jest to korzystne dla dziecka, np. jod z masek algowych czy kofeina z masek kawowych. Zabiegi liftingujące i przeciwzmarszczkowe wykonywane są za pomocą preparatów o wysokim stężeniu witaminy A, co może spowodować wady płodu, dlatego lepiej ich także unikać.
Zdjęcie: Fotolia fot. by © Valua Vitaly
Nie zaczyna dnia bez filiżanki mocnej kawy i porannego przeglądu prasy. Żyje bardzo aktywnie i prowadzi kilka projektów na raz. Marzy, by doba miała 48 godzin. Jak każda kobieta lubi dbać o zdrowie i urodę, dlatego chętnie o tym pisze i dzieli się wiedzą z czytelniczkami Dzidziusiowa.