Data modyfikacji:

E-papieros w ciąży - czy to na pewno bezpieczne?

Autor: Mariusz Kłos - Lekarz

Palenie w ciąży to liczne negatywne następstwa, zarówno dla mamy jak i dziecka. Ale co zrobić jeśli naprawdę nie możemy rzucić? Czy e-papieros może być w tym przypadku atrakcyjnym zamiennikiem. O wypowiedź poprosiliśmy naszego specjalistę lek. Mariusza Kłosa.

e-papierosy w ciąży

 

Palenie w ciąży - jak nikotyna wpływa na przebieg ciąży?

Nie ma wątpliwości, co do zagrożeń wynikających z palenia papierosów w ciąży – jest ono szkodliwe dla wielu układów i narządów człowieka. W dyskusji nad wieloma aspektami palenia e-papierosów w ciąży warto wspomnieć o szkodliwości samej nikotyny. Nikotyna w ciąży zaburza proces zagnieżdżania zapłodnionego jaja i wpływa na pojawienie się trudniejszych warunków dla rozwoju ciąży, w rezultacie są to częste przyczyny poronienia samoistnego. Ponadto przyspiesza akcję serca płodu i obkurcza naczynia krwionośne, co niekorzystnie wpływa na funkcję układu krążeniowo-oddechowego płodu. Wykazano również, że maluchy matek uzależnionych od nikotyny (czyli również tych stosujących e-papierosy) w przyszłości łatwiej wchodzą w nałóg nikotynizmu.

Gdy ciężarna mama pali

Noworodki kobiet palących w trakcie ciąży często charakteryzuje niska waga urodzeniowa, nierzadko są one wcześniakami. W trakcie 9. miesięcy kobiety są częściej narażone na krwawienia w ciąży, wystąpienie nieprawidłowości łożyska, czy ciąży pozamacicznej, wyższe jest również ryzyko poronienia i urodzenia martwego płodu.

W związku z tym wiele ciężarnych decyduje się na tzw. elektronicznego papierosa, który ma pomóc rzucić palenie i zlikwidować zagrożenia wynikające z wpływu substancji zawartych w dymie papierosowym na płód. Czy e-papieros w ciąży jest rzeczywiście zupełnie bezpiecznym rozwiązaniem?

 

E-papieros - skuteczne rozwiązanie?

Producenci wynalazku, jakim jest e-papieros zapewniają, że ich produkt jest pomocny w rzucaniu palenia oraz dostarcza uzależnionemu organizmowi nikotynę w sposób całkowicie „zdrowy”. W badaniach klinicznych widoczna jest ogromna rozpiętość: jedne zapewniają o bezpieczeństwie e-papierosów, inne wręcz odradzają stosowania takiego typu rozwiązania w walce z nikotynizmem, zarzucając, że w aerozolach obecne są różne pomocnicze substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe dla zdrowia, a nawet rakotwórcze – na dzień dzisiejszy nie można dokładnie określić skutków zdrowotnych przewlekłego używania e-papierosów. Poza tym stężenie samej nikotyny niestety nie jest zgodne z tym, co podają producenci.

 


Czy e-papieros to alternatywa?

Elektronicznego papierosa nazywa się „mniejszym złem” w nikotynizmie. Nie można jednak uważać e-papierosów za zupełnie bezpieczne dla zdrowia, nie mogą być również ratunkiem dla palącej papierosy kobiety, której test ciążowy okazał się pozytywny. Nawet, jeśli ich szkodliwość jest niższa od tradycyjnego papierosa to trzeba zdawać sobie sprawę z ryzyka zagrożeń, które niesie ze sobą palenie elektronicznych papierosów w ciąży. Producenci co prawda oferują olejki uzupełniające nie zawierające nikotyny ale to wciąż chemikalia, które przedostają się do naszego organizmu, a chodzi przecież o zdrowie malucha, który wkrótce przyjdzie na świat.


Autor

Komentarze
24-07-2018
Ocena:
Może to zabrzmi śmiesznie, ale przerzucilam się na e-papierosa i się nim NIE ZACIĄGAM. Zaspokajam tak swój nawyk, ale nie wciagam tego do płuc. Lekarz ginekolog nawet nie pytał czy palę, bo po kondycji dziecka stwierdził, że nie. Kupiłam słaby olejek (raz 3 raz 6) a max jest 18. Mam jednocześnie wyrzuty sumienia, a z drugiej strony wiem co się ze mną dzieję, gdy nie pale. 6mg/1ml - opakowanie ma 10ml wiec 60mg nikotyny wystarcza mi na ponad tydzień. Paczka linków ma 14mg więc bilans jest prosty. Trzymam kciuki za wszystkie mamy, które walczą z nałogiem.
07-02-2018
Ocena:
Na czas ciąży proponuję odstawić własne słabości na bok!
02-06-2017
Ocena:
nie rozumiem jak tak mozna ryzykowac zdrowiem dziecka... wszelkie uzywki powinno sie odrzucic juz na rok przed planowana ciaza... ja zmienilam swoje nawyki i lykalam folika na dluugo przed
23-04-2017
Ocena:
W pierwszej ciąży nie udalo mi się rzucić paleni,jedynie ograniczyc,urodziłam zdrowego chlopca w 42tc 3800. W drugiej ciąży(nie jestem z tego dumna;( papsierosy wręcz "łykałam" urodzilam na szczeście zdrowego chłopca w 41tc waga 4200. Obecnie znowu jestem w ciąży ale mam złe przeczucia dlatego starm się jak mogę rzucić,jak narazie udało mi sie ograniczyć z 30szt do 10...mam nadzieje że jutro uda mi się spalić jeszcze mniej albo wgle nie zapalic...
25-08-2016
Ocena:
Nie jestem z siebie dumna ale podczas ciąży paliłam tradycyjne papierosy, oczywiście ograniczyłam ich ilość i moc do minimum co nie zmienia faktu ;) Urodziłam silną, zdrową córkę w 38tyg. (2880g) każdy organizm jest inny. Gdybym zaczęła w trakcie ciąży źle się odżywiać i kompulsywnie pożerać słodycze (z powodu rzucenia palenia) równie mocno zagroziłabym zdrowiu dziecka. Teraz noszę pod sercem więcej niż jedno serduszko i obecność córki przy mnie mnie stopuje, może tym razem uda mi się całkiem odstawić e-papierosa. Nie ukrywam że żałuję że informacje w tym temacie są tak rozbieżne.
01-03-2016
Ocena:
Jeśli kupuje sie liqudy to tylko te znanych marek które są badane w laboratoriach. Olejki ktore nie zawierają nikotyny na pewno są mniejszym złem e ciazy niz zwykly papieros
co na ból gardła w ciąży

Co stosować na ból gardła w ciąży: domowe sposoby i leki

2024-09-23
Ból gardła w ciąży to dolegliwość, która może budzić niepokój, szczególnie w kontekście ograniczeń związanych z przyjmowaniem leków. Warto pamiętać, że w okresie ciąży priorytetem jest bezpieczeństwo zarówno matki, jak i rozwijającego się dziecka, dlatego dobór odpowiednich metod łagodzenia bólu gardła jest niezwykle istotny. W tym artykule przedstawiamy zarówno domowe sposoby, jak i bezpieczne leki, które odpowiedzą na pytanie “co na ból gardła w ciąży?”.
zgaga w ciąży

Jakie są przyczyny zgagi w ciąży? Jak ją leczyć?

2024-08-16
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, pełen radości i oczekiwania na narodziny dziecka. Niestety, dla wielu przyszłych mam jest to również okres wyzwań związanych z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Jednym z najczęściej występujących problemów jest zgaga w ciąży. Uczucie pieczenia w przełyku, które często pojawia się po posiłkach lub w nocy, może znacząco obniżyć komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są przyczyny zgagi w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić, aby cieszyć się spokojnym i zdrowym okresem oczekiwania na maleństwo.
łupież w ciąży

Łupież w ciąży. Jak z nim walczyć?

2024-06-17
Wbrew pozorom łupież w ciąży jest dość powszechnym problemem. To wszystko za sprawą zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, będących przyczyną prawdziwej rewolucji. Kobiety mogą uskarżać się też na bezsenność, na ich nogach pojawiają się żylaki, a brzuch pokrywa się rozstępami. Jak walczyć z łupieżem w ciąży? Pomożemy ci znaleźć skuteczne produkty, które są jednocześnie bezpieczne dla przyszłej mamy i maluszka.
ból brzucha w ciąży

Co stosować na ból głowy w ciąży?

2024-03-20
Ból głowy to częsta przypadłość ciężarnych. Niestety z uwagi na rozwijający się płód powinny one zażywać jak najmniej leków – bardziej zalecane są naturalne metody leczenia bólu. Co na ból głowy w ciąży sprawdzi się najlepiej, jakie leki są najbardziej bezpieczne dla mamy i dziecka i kiedy warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży: jak dbać o zdrowie jelit dla dobra twojego i dziecka?

2024-02-26
Badania wskazują, że zażywanie dobrze dobranych probiotyków w ciąży może nieść liczne korzyści zarówno dla matki, jak i jej dziecka – to między innymi zmniejszenie nasilenia wzdęć i zaparć u matki, zmniejszenie ryzyko jej zachorowania na cukrzycę ciężarnych, a także ograniczenie kolek i zmniejszenie ryzyka otyłości u dziecka. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają probiotyki w ciąży i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
melisa w ciąży

Czy można pić melisę w ciąży? 

2024-02-19
Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania - pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować. 
kolagen w ciąży

Kolagen w ciąży: jak wspierać zdrową skórę i stawy w oczekiwaniu na dziecko?

2024-01-24
Kolagen jest bardzo ważnym budulcem komórek w naszych organizmach. Odpowiada między innymi za kondycję stawów oraz nawilżenie i elastyczność skóry, a także za siłę kości oraz zębów. Nic dziwnego zatem, że bardzo chętnie po niego sięgamy, chcąc wesprzeć pracę organizmu. Pytanie jednak: czy kolagen w ciąży to dobry pomysł? Jeśli tak, to jaki produkt tego typu wybrać? Na co zwrócić uwagę i jak go stosować?