Data modyfikacji:

E-papieros w ciąży - czy to na pewno bezpieczne?

Autor: Mariusz Kłos - Lekarz

Palenie w ciąży to liczne negatywne następstwa, zarówno dla mamy jak i dziecka. Ale co zrobić jeśli naprawdę nie możemy rzucić? Czy e-papieros może być w tym przypadku atrakcyjnym zamiennikiem. O wypowiedź poprosiliśmy naszego specjalistę lek. Mariusza Kłosa.

e-papierosy w ciąży

 

Palenie w ciąży - jak nikotyna wpływa na przebieg ciąży?

Nie ma wątpliwości, co do zagrożeń wynikających z palenia papierosów w ciąży – jest ono szkodliwe dla wielu układów i narządów człowieka. W dyskusji nad wieloma aspektami palenia e-papierosów w ciąży warto wspomnieć o szkodliwości samej nikotyny. Nikotyna w ciąży zaburza proces zagnieżdżania zapłodnionego jaja i wpływa na pojawienie się trudniejszych warunków dla rozwoju ciąży, w rezultacie są to częste przyczyny poronienia samoistnego. Ponadto przyspiesza akcję serca płodu i obkurcza naczynia krwionośne, co niekorzystnie wpływa na funkcję układu krążeniowo-oddechowego płodu. Wykazano również, że maluchy matek uzależnionych od nikotyny (czyli również tych stosujących e-papierosy) w przyszłości łatwiej wchodzą w nałóg nikotynizmu.

Gdy ciężarna mama pali

Noworodki kobiet palących w trakcie ciąży często charakteryzuje niska waga urodzeniowa, nierzadko są one wcześniakami. W trakcie 9. miesięcy kobiety są częściej narażone na krwawienia w ciąży, wystąpienie nieprawidłowości łożyska, czy ciąży pozamacicznej, wyższe jest również ryzyko poronienia i urodzenia martwego płodu.

W związku z tym wiele ciężarnych decyduje się na tzw. elektronicznego papierosa, który ma pomóc rzucić palenie i zlikwidować zagrożenia wynikające z wpływu substancji zawartych w dymie papierosowym na płód. Czy e-papieros w ciąży jest rzeczywiście zupełnie bezpiecznym rozwiązaniem?

 

E-papieros - skuteczne rozwiązanie?

Producenci wynalazku, jakim jest e-papieros zapewniają, że ich produkt jest pomocny w rzucaniu palenia oraz dostarcza uzależnionemu organizmowi nikotynę w sposób całkowicie „zdrowy”. W badaniach klinicznych widoczna jest ogromna rozpiętość: jedne zapewniają o bezpieczeństwie e-papierosów, inne wręcz odradzają stosowania takiego typu rozwiązania w walce z nikotynizmem, zarzucając, że w aerozolach obecne są różne pomocnicze substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe dla zdrowia, a nawet rakotwórcze – na dzień dzisiejszy nie można dokładnie określić skutków zdrowotnych przewlekłego używania e-papierosów. Poza tym stężenie samej nikotyny niestety nie jest zgodne z tym, co podają producenci.

 


Czy e-papieros to alternatywa?

Elektronicznego papierosa nazywa się „mniejszym złem” w nikotynizmie. Nie można jednak uważać e-papierosów za zupełnie bezpieczne dla zdrowia, nie mogą być również ratunkiem dla palącej papierosy kobiety, której test ciążowy okazał się pozytywny. Nawet, jeśli ich szkodliwość jest niższa od tradycyjnego papierosa to trzeba zdawać sobie sprawę z ryzyka zagrożeń, które niesie ze sobą palenie elektronicznych papierosów w ciąży. Producenci co prawda oferują olejki uzupełniające nie zawierające nikotyny ale to wciąż chemikalia, które przedostają się do naszego organizmu, a chodzi przecież o zdrowie malucha, który wkrótce przyjdzie na świat.


Autor

Komentarze
24-07-2018
Ocena:
Może to zabrzmi śmiesznie, ale przerzucilam się na e-papierosa i się nim NIE ZACIĄGAM. Zaspokajam tak swój nawyk, ale nie wciagam tego do płuc. Lekarz ginekolog nawet nie pytał czy palę, bo po kondycji dziecka stwierdził, że nie. Kupiłam słaby olejek (raz 3 raz 6) a max jest 18. Mam jednocześnie wyrzuty sumienia, a z drugiej strony wiem co się ze mną dzieję, gdy nie pale. 6mg/1ml - opakowanie ma 10ml wiec 60mg nikotyny wystarcza mi na ponad tydzień. Paczka linków ma 14mg więc bilans jest prosty. Trzymam kciuki za wszystkie mamy, które walczą z nałogiem.
07-02-2018
Ocena:
Na czas ciąży proponuję odstawić własne słabości na bok!
02-06-2017
Ocena:
nie rozumiem jak tak mozna ryzykowac zdrowiem dziecka... wszelkie uzywki powinno sie odrzucic juz na rok przed planowana ciaza... ja zmienilam swoje nawyki i lykalam folika na dluugo przed
23-04-2017
Ocena:
W pierwszej ciąży nie udalo mi się rzucić paleni,jedynie ograniczyc,urodziłam zdrowego chlopca w 42tc 3800. W drugiej ciąży(nie jestem z tego dumna;( papsierosy wręcz "łykałam" urodzilam na szczeście zdrowego chłopca w 41tc waga 4200. Obecnie znowu jestem w ciąży ale mam złe przeczucia dlatego starm się jak mogę rzucić,jak narazie udało mi sie ograniczyć z 30szt do 10...mam nadzieje że jutro uda mi się spalić jeszcze mniej albo wgle nie zapalic...
25-08-2016
Ocena:
Nie jestem z siebie dumna ale podczas ciąży paliłam tradycyjne papierosy, oczywiście ograniczyłam ich ilość i moc do minimum co nie zmienia faktu ;) Urodziłam silną, zdrową córkę w 38tyg. (2880g) każdy organizm jest inny. Gdybym zaczęła w trakcie ciąży źle się odżywiać i kompulsywnie pożerać słodycze (z powodu rzucenia palenia) równie mocno zagroziłabym zdrowiu dziecka. Teraz noszę pod sercem więcej niż jedno serduszko i obecność córki przy mnie mnie stopuje, może tym razem uda mi się całkiem odstawić e-papierosa. Nie ukrywam że żałuję że informacje w tym temacie są tak rozbieżne.
01-03-2016
Ocena:
Jeśli kupuje sie liqudy to tylko te znanych marek które są badane w laboratoriach. Olejki ktore nie zawierają nikotyny na pewno są mniejszym złem e ciazy niz zwykly papieros
Łożysko na przedniej ścianie macicy

Łożysko na przedniej ścianie macicy

2021-08-21
Termin „łożysko na przedniej ścianie macicy” określa położenie łożyska – struktury, która odżywia płód w łonie matki. Takie ułożenie nie jest związane z żadnymi nieprawidłowościami, jak to jest w przypadku łożyska przodującego. Wyjaśniamy, czy łożysko na przedniej ścianie wpływa na odczuwanie ruchów płodu i wielkość brzucha oraz czy jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia.
kobieta w ciąży

Jakie leki są groźne w ciąży?

2021-05-01
Wiele kobiet, które dowiadują się, że są w ciąży, rozpoczyna suplementację preparatami mającymi korzystny wpływ na rozwój płodu – czy to za radą rodziny, koleżanek, czy pod wpływem kampanii reklamowych takich preparatów. Jednak niewiele z nich zdaje sobie sprawę z faktu, że istnieją także leki groźne w ciąży. Nawet te, przyjmowane raz na jakiś czas (które można kupić bez recepty w aptece czy sklepie spożywczym), mogą nieść ze sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia płodu, a nawet doprowadzić do poronienia.
test ciążowy

Zatrucie ciążowe, czyli gestoza. Czym jest i jak sobie z nią radzić?

2021-04-14
Niedawno odebrałaś cudowną nowinę. Jesteś w ciąży i nie możesz doczekać się chwili, kiedy weźmiesz swoje maleństwo w ramiona. Wiesz doskonale, że powinnaś o siebie teraz dbać, jak nigdy dotąd. A całkiem niedawno usłyszałaś, że jest coś takiego, jak zatrucie ciążowe. Poznaj tę przykrą dolegliwość nieco bliżej.
badanie ciśnienia w ciąży

Jak sobie radzić ze skokami ciśnienia w ciąży?

2021-03-09
Ciśnienie w ciąży zmienia się i nie jest to groźne, jeśli nie przynosi skrajnych objawów. Sprawdź, jak kontrolować ciśnienie w ciąży, jakie są objawy za niskiego lub za dużego ciśnienia.
jakie środki na uspokojenie w ciąży?

Środki na uspokojenie w ciąży - jak możemy sobie pomóc?

2021-03-03
Czym możesz się wspomóc w ich ukojeniu, a czego, jako ciężarna, powinnaś unikać? Na te i setki innych pytań znajdziesz odpowiedź na Dzidziusiowo.pl
drętwiejące ręce w ciąży

Drętwiejące ręce w ciąży

2021-03-01
Drętwiejące ręce w ciąży to jedna z dolegliwości dotykających przyszłe mamy. Pojawia się najczęściej w II trymestrze i jest dokuczliwa czasem aż do kilku tygodniu po porodzie. Sprawdź, jak ją leczyć.
czego unikać w ciąży?

Czego nie robić w ciąży? Lista rzeczy, których należy unikać aby nie poronić

2021-02-18
Ciąża to pod wieloma względami wyjątkowy czas. Niektórzy będą Cię rozpieszczać i wyręczać niemal we wszystkim czego spróbujesz się dotknąć. Inni, przekonani, że...