Dlaczego pojawiają się bóle brzucha w początkowej fazie ciąży?

Data:

Bóle lokalizujące się głównie w podbrzuszu są częstym symptomem początkowej fazy ciąży. W wielu przypadkach stanowią naturalne, fizjologiczne zachowanie naszego organizmu, porównywalne do porannych mdłości. Istnieją jednak sytuacje, gdy mogą być spowodowane poważniejszymi dolegliwościami. Każdy, nawet najmniej niepokojący objaw w czasie ciąży należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Jeśli poza bólem pojawiły się krwawienia lub plamienia, a nasz lekarz akurat dziś nie przyjmuje, nie czekajcie. Jak najszybciej musicie udać się na najbliższą ginekologiczną izbę przyjęć.

 

bóle brzucha na początku ciąży

 

Bóle brzucha na początku ciąży 

Najczęściej bóle brzucha w początkowej fazie ciąży nie są niczym groźnym i nie powinnyśmy się nimi zbytnio przejmować. Przyczyny tej dolegliwości są różne. Pierwszy ból w podbrzuszu pojawia się już na samym początku ciąży gdy następuje implantacja jajeczka, czyli jego zagnieżdżanie, późniejsze łączą się z rozwojem ciąży i są najczęściej związane z powiększaniem się macicy i rozwojem samego dziecka. W tym okresie nasz organizm przygotowuje się stopniowo, aby donosić ciążę i zagwarantować dziecku jak najlepsze warunki. Cały ten wzrost powoduje podniesienie się ciśnienia w jamie brzusznej, które wywołuje piekący, skurczowy ból lokalizujący się właśnie w podbrzuszu, dole pleców lub miednicy.

 

Niekiedy jednak przyczyny pojawiania się bólu brzucha na początku ciąży mogą być zdecydowanie bardziej skomplikowane i mogą świadczyć o wystąpieniu pewnych nieprawidłowości: schorzeń położniczych, ginekologicznych niepołożniczych lub nieginekologicznych.

 

Schorzenia położnicze, które mogą wywołać ból na początku ciąży to:

 • Ciąża ektopowa – pozamaciczna – to zdecydowanie najgroźniejsza przyczyna pojawienia się bólu brzucha na początku ciąży. Niestety takiej ciąży nie da się utrzymać. Stwarza duże zagrożenie, również życia, dla matki i wymaga podjęcia zdecydowanych i szybkich działań, z uwagi na groźne powikłania.
 • Poronienie samoistne – jest to najczęstsza położnicza przyczyna pojawienia się bólu podbrzusza, powszechnie towarzyszy jej krwawienie z dróg rodnych, a ból jest skurczowy i rozlany.
 • Poronienie septyczne – wiąże się ze współistniejącymi objawami ogólnymi jak dreszcze, gorączka, nieustający ból brzucha oraz miednicy, jak również ropne upławy z pochwy. Poronienie takie pojawia się często u kobiet, które przeszły zabieg w obrębie macicy lub wcześniejsze indukowane poronienie.

 

 

Ginekologiczne schorzenia niepołożnicze:

Ból mogą w podbrzuszu mogą wywołać także schorzenia niepołożnicze. Należą do nich:

 1. Skręt jajników – ciąża sprzyja temu schorzeniu, niekiedy objawy ustępują w sposób samoistny, w pozostałych przypadkach wymagają leczenia.
 2. Zwyrodnienie mięśniaka macicy – pojawia się nagły ból w miednicy, wymioty, nudności oraz gorączka. W niektórych przypadkach wstępuje również krwawienie.
 3. Przewlekłe zapalenie miednicy mniejszej – dolegliwość raczej sporadyczna w okresie ciąży towarzyszą jej upławy z szyjki macicy oraz dość duża tkliwość przydatków.
 4. Pęknięta torbiel ciałka żółtego – ból jest dokładnie zlokalizowany, często dochodzi krwawienie z dróg rodnych. Rozpoczyna się zazwyczaj gwałtownie.

 

 

A jakie nieginekologiczne schorzenia mogą wywołać ból brzucha?

 1. Zespół jelita wrażliwego.
 2. Wirusowe zapalenie przewodu pokarmowego.
 3. Zapalne schorzenia jelit.
 4. Zapalenie wyrostka robaczkowego.
 5. Niedrożność jelit.
 6. Dysfunkcja układu moczowego.

 

Pamiętaj! Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, u każdej z nas przebiega inaczej i nigdy nie możemy do końca same zinterpretować reakcji naszego organizmu. Jeśli cokolwiek Cię niepokoi, pojawia się ból, udaj się do lekarza lub na najbliższą ginekologiczną izbę przyjęć upewnić się, że wszystko jest w porządku.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl all rights reserved

 

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
15-11-2018
Ocena:
Żeby to tylko było najgorsze...