Data modyfikacji:

Dlaczego pojawiają się bóle brzucha w początkowej fazie ciąży?

Autor: Marta Podgórska

Bóle lokalizujące się głównie w podbrzuszu są częstym symptomem początkowej fazy ciąży. W wielu przypadkach stanowią naturalne, fizjologiczne zachowanie naszego organizmu, porównywalne do porannych mdłości. Istnieją jednak sytuacje, gdy mogą być spowodowane poważniejszymi dolegliwościami. Każdy, nawet najmniej niepokojący objaw w czasie ciąży należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Jeśli poza bólem pojawiły się krwawienia lub plamienia, a nasz lekarz akurat dziś nie przyjmuje, nie czekajcie. Jak najszybciej musicie udać się na najbliższą ginekologiczną izbę przyjęć.

 

bóle brzucha na początku ciąży

 

Bóle brzucha na początku ciąży 

Najczęściej bóle brzucha w początkowej fazie ciąży nie są niczym groźnym i nie powinnyśmy się nimi zbytnio przejmować. Przyczyny tej dolegliwości są różne. Pierwszy ból w podbrzuszu pojawia się już na samym początku ciąży gdy następuje implantacja jajeczka, czyli jego zagnieżdżanie, późniejsze łączą się z rozwojem ciąży i są najczęściej związane z powiększaniem się macicy i rozwojem samego dziecka. W tym okresie nasz organizm przygotowuje się stopniowo, aby donosić ciążę i zagwarantować dziecku jak najlepsze warunki. Cały ten wzrost powoduje podniesienie się ciśnienia w jamie brzusznej, które wywołuje piekący, skurczowy ból lokalizujący się właśnie w podbrzuszu, dole pleców lub miednicy.

 

Niekiedy jednak przyczyny pojawiania się bólu brzucha na początku ciąży mogą być zdecydowanie bardziej skomplikowane i mogą świadczyć o wystąpieniu pewnych nieprawidłowości: schorzeń położniczych, ginekologicznych niepołożniczych lub nieginekologicznych.

 

Schorzenia położnicze, które mogą wywołać ból na początku ciąży to:

 • Ciąża ektopowa – pozamaciczna – to zdecydowanie najgroźniejsza przyczyna pojawienia się bólu brzucha na początku ciąży. Niestety takiej ciąży nie da się utrzymać. Stwarza duże zagrożenie, również życia, dla matki i wymaga podjęcia zdecydowanych i szybkich działań, z uwagi na groźne powikłania.
 • Poronienie samoistne – jest to najczęstsza położnicza przyczyna pojawienia się bólu podbrzusza, powszechnie towarzyszy jej krwawienie z dróg rodnych, a ból jest skurczowy i rozlany.
 • Poronienie septyczne – wiąże się ze współistniejącymi objawami ogólnymi jak dreszcze, gorączka, nieustający ból brzucha oraz miednicy, jak również ropne upławy z pochwy. Poronienie takie pojawia się często u kobiet, które przeszły zabieg w obrębie macicy lub wcześniejsze indukowane poronienie.

 

 

Ginekologiczne schorzenia niepołożnicze:

Ból mogą w podbrzuszu mogą wywołać także schorzenia niepołożnicze. Należą do nich:

 1. Skręt jajników – ciąża sprzyja temu schorzeniu, niekiedy objawy ustępują w sposób samoistny, w pozostałych przypadkach wymagają leczenia.
 2. Zwyrodnienie mięśniaka macicy – pojawia się nagły ból w miednicy, wymioty, nudności oraz gorączka. W niektórych przypadkach wstępuje również krwawienie.
 3. Przewlekłe zapalenie miednicy mniejszej – dolegliwość raczej sporadyczna w okresie ciąży towarzyszą jej upławy z szyjki macicy oraz dość duża tkliwość przydatków.
 4. Pęknięta torbiel ciałka żółtego – ból jest dokładnie zlokalizowany, często dochodzi krwawienie z dróg rodnych. Rozpoczyna się zazwyczaj gwałtownie.

 

 

A jakie nieginekologiczne schorzenia mogą wywołać ból brzucha?

 1. Zespół jelita wrażliwego.
 2. Wirusowe zapalenie przewodu pokarmowego.
 3. Zapalne schorzenia jelit.
 4. Zapalenie wyrostka robaczkowego.
 5. Niedrożność jelit.
 6. Dysfunkcja układu moczowego.

 

Pamiętaj! Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, u każdej z nas przebiega inaczej i nigdy nie możemy do końca same zinterpretować reakcji naszego organizmu. Jeśli cokolwiek Cię niepokoi, pojawia się ból, udaj się do lekarza lub na najbliższą ginekologiczną izbę przyjęć upewnić się, że wszystko jest w porządku.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl all rights reserved

 


A jakie nieginekologiczne schorzenia mogą wywołać ból brzucha?

 1. Zespół jelita wrażliwego.
 2. Wirusowe zapalenie przewodu pokarmowego.
 3. Zapalne schorzenia jelit.
 4. Zapalenie wyrostka robaczkowego.
 5. Niedrożność jelit.
 6. Dysfunkcja układu moczowego.

 

Pamiętaj! Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, u każdej z nas przebiega inaczej i nigdy nie możemy do końca same zinterpretować reakcji naszego organizmu. Jeśli cokolwiek Cię niepokoi, pojawia się ból, udaj się do lekarza lub na najbliższą ginekologiczną izbę przyjęć upewnić się, że wszystko jest w porządku.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl all rights reserved

 


Autor

Marta Podgórska

Z wykształcenia jestem Kosmetologiem. W skład moich licznych zainteresowań wchodzi szeroko pojęte zdrowie, prawidłowe żywienie oraz aktywność – nie tylko fizyczna. Od lat pracuję jako copywriter i każdy temat nawet z najbardziej nietypowej dziedziny jest dla mnie okazją do samorozwoju i poszerzania swojej wiedzy.

Zapraszam na moją stronę: https://www.piszebolubie.pl/

Komentarze
15-11-2018
Ocena:
Żeby to tylko było najgorsze...
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

2022-08-04
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Uraz brzucha ciążowego może doprowadzić do odklejenia łożyska, a to zawsze stan zagrożenia zdrowia i życia płodu. Nie musi być to nawet mocne uderzenie, ani nawet upadek w ciąży ze znaczącej wysokości. Czasem po prostu uraz jest niefortunny lub łożysko jest bardziej podatne na odklejenie. Szczególnie groźny dla matki i dla dziecka jest upadek w 3 trymestrze ciąży. Kiedy należy udać się do lekarza?
co na zgagę w ciąży

Co na zgagę w ciąży? Domowe sposoby na zgagę

2021-10-31
Zgaga to powszechny problem, który może spotkać każdego. Jeśli pojawia się sporadycznie, nie powinna wzbudzać niepokoju. Na tę dolegliwość bardzo często skarżą się przyszłe mamy. Jeśli zgaga dokucza bez przerwy przez wiele miesięcy, może być bardzo uporczywa, a także prowadzić do komplikacji. Co ją powoduje? I co na zgagę w ciąży sprawdzi się najlepiej?
Łożysko na przedniej ścianie macicy

Łożysko na przedniej ścianie macicy

2021-08-21
Termin „łożysko na przedniej ścianie macicy” określa położenie łożyska – struktury, która odżywia płód w łonie matki. Takie ułożenie nie jest związane z żadnymi nieprawidłowościami, jak to jest w przypadku łożyska przodującego. Wyjaśniamy, czy łożysko na przedniej ścianie wpływa na odczuwanie ruchów płodu i wielkość brzucha oraz czy jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia.
kobieta w ciąży

Jakie leki są groźne w ciąży?

2021-05-01
Wiele kobiet, które dowiadują się, że są w ciąży, rozpoczyna suplementację preparatami mającymi korzystny wpływ na rozwój płodu – czy to za radą rodziny, koleżanek, czy pod wpływem kampanii reklamowych takich preparatów. Jednak niewiele z nich zdaje sobie sprawę z faktu, że istnieją także leki groźne w ciąży. Nawet te, przyjmowane raz na jakiś czas (które można kupić bez recepty w aptece czy sklepie spożywczym), mogą nieść ze sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia płodu, a nawet doprowadzić do poronienia.
test ciążowy

Zatrucie ciążowe, czyli gestoza. Czym jest i jak sobie z nią radzić?

2021-04-14
Niedawno odebrałaś cudowną nowinę. Jesteś w ciąży i nie możesz doczekać się chwili, kiedy weźmiesz swoje maleństwo w ramiona. Wiesz doskonale, że powinnaś o siebie teraz dbać, jak nigdy dotąd. A całkiem niedawno usłyszałaś, że jest coś takiego, jak zatrucie ciążowe. Poznaj tę przykrą dolegliwość nieco bliżej.
badanie ciśnienia w ciąży

Jak sobie radzić ze skokami ciśnienia w ciąży?

2021-03-09
Ciśnienie w ciąży zmienia się i nie jest to groźne, jeśli nie przynosi skrajnych objawów. Sprawdź, jak kontrolować ciśnienie w ciąży, jakie są objawy za niskiego lub za dużego ciśnienia.
jakie środki na uspokojenie w ciąży?

Środki na uspokojenie w ciąży - jak możemy sobie pomóc?

2021-03-03
Czym możesz się wspomóc w ich ukojeniu, a czego, jako ciężarna, powinnaś unikać? Na te i setki innych pytań znajdziesz odpowiedź na Dzidziusiowo.pl