Data modyfikacji:

Dlaczego pojawiają się bóle brzucha w początkowej fazie ciąży?

Autor: Marta Podgórska

Bóle lokalizujące się głównie w podbrzuszu są częstym symptomem początkowej fazy ciąży. W wielu przypadkach stanowią naturalne, fizjologiczne zachowanie naszego organizmu, porównywalne do porannych mdłości. Istnieją jednak sytuacje, gdy mogą być spowodowane poważniejszymi dolegliwościami. Każdy, nawet najmniej niepokojący objaw w czasie ciąży należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Jeśli poza bólem pojawiły się krwawienia lub plamienia, a nasz lekarz akurat dziś nie przyjmuje, nie czekajcie. Jak najszybciej musicie udać się na najbliższą ginekologiczną izbę przyjęć.

 

bóle brzucha na początku ciąży

 

Bóle brzucha na początku ciąży 

Najczęściej bóle brzucha w początkowej fazie ciąży nie są niczym groźnym i nie powinnyśmy się nimi zbytnio przejmować. Przyczyny tej dolegliwości są różne. Pierwszy ból w podbrzuszu pojawia się już na samym początku ciąży gdy następuje implantacja jajeczka, czyli jego zagnieżdżanie, późniejsze łączą się z rozwojem ciąży i są najczęściej związane z powiększaniem się macicy i rozwojem samego dziecka. W tym okresie nasz organizm przygotowuje się stopniowo, aby donosić ciążę i zagwarantować dziecku jak najlepsze warunki. Cały ten wzrost powoduje podniesienie się ciśnienia w jamie brzusznej, które wywołuje piekący, skurczowy ból lokalizujący się właśnie w podbrzuszu, dole pleców lub miednicy.

 

Niekiedy jednak przyczyny pojawiania się bólu brzucha na początku ciąży mogą być zdecydowanie bardziej skomplikowane i mogą świadczyć o wystąpieniu pewnych nieprawidłowości: schorzeń położniczych, ginekologicznych niepołożniczych lub nieginekologicznych.

 

Schorzenia położnicze, które mogą wywołać ból na początku ciąży to:

  • Ciąża ektopowa – pozamaciczna – to zdecydowanie najgroźniejsza przyczyna pojawienia się bólu brzucha na początku ciąży. Niestety takiej ciąży nie da się utrzymać. Stwarza duże zagrożenie, również życia, dla matki i wymaga podjęcia zdecydowanych i szybkich działań, z uwagi na groźne powikłania.
  • Poronienie samoistne – jest to najczęstsza położnicza przyczyna pojawienia się bólu podbrzusza, powszechnie towarzyszy jej krwawienie z dróg rodnych, a ból jest skurczowy i rozlany.
  • Poronienie septyczne – wiąże się ze współistniejącymi objawami ogólnymi jak dreszcze, gorączka, nieustający ból brzucha oraz miednicy, jak również ropne upławy z pochwy. Poronienie takie pojawia się często u kobiet, które przeszły zabieg w obrębie macicy lub wcześniejsze indukowane poronienie.

 

 

Ginekologiczne schorzenia niepołożnicze:

Ból mogą w podbrzuszu mogą wywołać także schorzenia niepołożnicze. Należą do nich:

  1. Skręt jajników – ciąża sprzyja temu schorzeniu, niekiedy objawy ustępują w sposób samoistny, w pozostałych przypadkach wymagają leczenia.
  2. Zwyrodnienie mięśniaka macicy – pojawia się nagły ból w miednicy, wymioty, nudności oraz gorączka. W niektórych przypadkach wstępuje również krwawienie.
  3. Przewlekłe zapalenie miednicy mniejszej – dolegliwość raczej sporadyczna w okresie ciąży towarzyszą jej upławy z szyjki macicy oraz dość duża tkliwość przydatków.
  4. Pęknięta torbiel ciałka żółtego – ból jest dokładnie zlokalizowany, często dochodzi krwawienie z dróg rodnych. Rozpoczyna się zazwyczaj gwałtownie.

 

 

A jakie nieginekologiczne schorzenia mogą wywołać ból brzucha?

  1. Zespół jelita wrażliwego.
  2. Wirusowe zapalenie przewodu pokarmowego.
  3. Zapalne schorzenia jelit.
  4. Zapalenie wyrostka robaczkowego.
  5. Niedrożność jelit.
  6. Dysfunkcja układu moczowego.

 

Pamiętaj! Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, u każdej z nas przebiega inaczej i nigdy nie możemy do końca same zinterpretować reakcji naszego organizmu. Jeśli cokolwiek Cię niepokoi, pojawia się ból, udaj się do lekarza lub na najbliższą ginekologiczną izbę przyjęć upewnić się, że wszystko jest w porządku.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl all rights reserved

 


A jakie nieginekologiczne schorzenia mogą wywołać ból brzucha?

  1. Zespół jelita wrażliwego.
  2. Wirusowe zapalenie przewodu pokarmowego.
  3. Zapalne schorzenia jelit.
  4. Zapalenie wyrostka robaczkowego.
  5. Niedrożność jelit.
  6. Dysfunkcja układu moczowego.

 

Pamiętaj! Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, u każdej z nas przebiega inaczej i nigdy nie możemy do końca same zinterpretować reakcji naszego organizmu. Jeśli cokolwiek Cię niepokoi, pojawia się ból, udaj się do lekarza lub na najbliższą ginekologiczną izbę przyjęć upewnić się, że wszystko jest w porządku.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl all rights reserved

 


Autor

Marta Podgórska

Z wykształcenia jestem Kosmetologiem. W skład moich licznych zainteresowań wchodzi szeroko pojęte zdrowie, prawidłowe żywienie oraz aktywność – nie tylko fizyczna. Od lat pracuję jako copywriter i każdy temat nawet z najbardziej nietypowej dziedziny jest dla mnie okazją do samorozwoju i poszerzania swojej wiedzy.

Zapraszam na moją stronę: https://www.piszebolubie.pl/

Komentarze
15-11-2018
Ocena:
Żeby to tylko było najgorsze...
Ciąża i zwierzęta domowe

Ciąża i zwierzęta domowe – jak to pogodzić?

2025-01-08
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, ale co zrobić, gdy w domu są zwierzęta domowe? Czy ich obecność może stanowić zagrożenie dla przyszłej mamy lub dziecka? W artykule odpowiemy na te pytania i rozwiejemy wątpliwości dotyczące ciąży w domu, w którym żyją zwierzęta.
co na ból gardła w ciąży

Co stosować na ból gardła w ciąży: domowe sposoby i leki

2024-09-23
Ból gardła w ciąży to dolegliwość, która może budzić niepokój, szczególnie w kontekście ograniczeń związanych z przyjmowaniem leków. Warto pamiętać, że w okresie ciąży priorytetem jest bezpieczeństwo zarówno matki, jak i rozwijającego się dziecka, dlatego dobór odpowiednich metod łagodzenia bólu gardła jest niezwykle istotny. W tym artykule przedstawiamy zarówno domowe sposoby, jak i bezpieczne leki, które odpowiedzą na pytanie “co na ból gardła w ciąży?”.
zgaga w ciąży

Jakie są przyczyny zgagi w ciąży? Jak ją leczyć?

2024-08-16
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, pełen radości i oczekiwania na narodziny dziecka. Niestety, dla wielu przyszłych mam jest to również okres wyzwań związanych z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Jednym z najczęściej występujących problemów jest zgaga w ciąży. Uczucie pieczenia w przełyku, które często pojawia się po posiłkach lub w nocy, może znacząco obniżyć komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są przyczyny zgagi w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić, aby cieszyć się spokojnym i zdrowym okresem oczekiwania na maleństwo.
łupież w ciąży

Łupież w ciąży. Jak z nim walczyć?

2024-06-17
Wbrew pozorom łupież w ciąży jest dość powszechnym problemem. To wszystko za sprawą zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, będących przyczyną prawdziwej rewolucji. Kobiety mogą uskarżać się też na bezsenność, na ich nogach pojawiają się żylaki, a brzuch pokrywa się rozstępami. Jak walczyć z łupieżem w ciąży? Pomożemy ci znaleźć skuteczne produkty, które są jednocześnie bezpieczne dla przyszłej mamy i maluszka.
ból brzucha w ciąży

Co stosować na ból głowy w ciąży?

2024-03-20
Ból głowy to częsta przypadłość ciężarnych. Niestety z uwagi na rozwijający się płód powinny one zażywać jak najmniej leków – bardziej zalecane są naturalne metody leczenia bólu. Co na ból głowy w ciąży sprawdzi się najlepiej, jakie leki są najbardziej bezpieczne dla mamy i dziecka i kiedy warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży: jak dbać o zdrowie jelit dla dobra twojego i dziecka?

2024-02-26
Badania wskazują, że zażywanie dobrze dobranych probiotyków w ciąży może nieść liczne korzyści zarówno dla matki, jak i jej dziecka – to między innymi zmniejszenie nasilenia wzdęć i zaparć u matki, zmniejszenie ryzyko jej zachorowania na cukrzycę ciężarnych, a także ograniczenie kolek i zmniejszenie ryzyka otyłości u dziecka. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają probiotyki w ciąży i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
melisa w ciąży

Czy można pić melisę w ciąży? 

2024-02-19
Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania - pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować.