Data publikacji:

Co kupić dla noworodka? Co kupić noworodkowi, wybierając się w odwiedziny?

W odwiedziny do noworodka i świeżo upieczonych rodziców nie wypada przyjść z pustymi rękoma. Nie każdy jednak wie, jaki prezent będzie mile widziany i rzeczywiście przydatny. Jeśli ty też masz wątpliwości, zerknij na nasze zestawienie. Oto, co kupić dla noworodka.

Czytaj również: Jaki prezent dla niemowlaka?
co kupić dla noworodka

Co kupić noworodkowi? Polecane zabawki

Idealnym upominkiem dla noworodka jest zabawka, jednak tylko pod warunkiem, że będzie to zabawka trafiona. Pamiętaj zatem, że:
 • produkt musi być przeznaczony dla najmłodszej grupy wiekowej; nie kupuj jeździka, bo dziecko jeszcze długo z niego nie skorzysta, a gdzieś go trzeba przechowywać;
 • zabawka nie może mieć żadnych małych elementów,
 • zwróć uwagę na certyfikaty – im ich więcej, tym lepiej.
Oczywiście pozostaje pytanie, co kupić noworodkowi na prezent z całej ogromnej oferty zabawek? „Pewniaki”, które z pewnością się przydadzą, to:
 • zawieszka do wózka albo fotelika samochodowego; wybierz taką, która zawiera różnorodne elementy (w tym piszczące lub szeleszczące),
 • karuzelka nad łóżeczko – najlepiej z wygodnym pilotem, dzięki któremu można sterować zabawką z daleka,
 • przytulanka; w przypadku tak małych dzieci sprawdzają się nie tyle duże pluszaki, co małe maskotki połączone z niewielkim kocykiem – przy takiej „szmaciance” łatwiej zasnąć,
 • grzechotka; jeśli naprawdę nie masz pomysłu, co kupić na narodziny dziecka, zdecyduj się na bardzo modną grzechotkę z drewna,
 • gryzak; zawsze możesz kupić również gryzak; najbardziej popularna jest żyrafka Sophie – wszystkie dzieci ją kochają!

Co kupić dla noworodka? Ubranka

 Co kupić noworodkowi na pierwsze odwiedziny, jeśli zależy nam na nieco bardziej praktycznym podarunku? W takiej sytuacji sprawdzić mogą się ubranka. I tutaj musisz jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach:
 • zapytaj świeżo upieczonych rodziców o to, jaki rozmiar nosi maluszek; może okazać się, że bobas jest dość duży albo że rodzice woleliby otrzymać ubranka w nieco większym rozmiarze, bo tych dla noworodka mają wręcz za dużo,
 • raczej zrezygnuj z ubranek „na wyjątkową okazję”; zdecydowanie bardziej sprawdzą się zwykłe bodziaki, półśpiochy i pajacyki, ewentualnie sweterki albo bluzy,
 • zwróć uwagę na jakość wykonania danej rzeczy – rodzice na pewno docenią fakt, że dla ich maluszka wybierasz ubrania z bawełny ekologicznej.

Co kupić na narodziny dziecka? Kocyk

Każdy rodzic potwierdzi, że gdy w domu jest małe dziecko, kocyków nigdy dość. Jeśli zatem nie wiesz, co kupić niemowlakowi – oto podpowiedź. Kupując kocyk, możesz kierować się porą roku. Na jesień, zimę i wczesną wiosnę sprawdzi się kocyk polarowy, z mikrofibry albo akrylu. Kocyk na późną wiosnę i lato może być wykonany z muślinu albo bawełny. Idealnie byłoby, gdyby miał ażurowy splot.

Wskazówka: kocyk dłużej posłuży dziecku, jeżeli wybierzesz większy rozmiar. Idealny to ten o wymiarach 100 x 120 cm.

Co kupić dla noworodka na prezent? Przydatne gniazdo

Powyższe propozycje cię nie przekonują i wciąż nie wiesz, co kupić na narodziny dziecka? Pomyśl nad tzw. „gniazdem dla dzieci”, czyli kokonem niemowlęcym. Taki produkt ma całe mnóstwo zalet:
 • kokon dla niemowlaka świetnie sprawdza się podczas wspólnego spania – dziecko jest blisko mamy, a jednocześnie jest bezpieczne, bo dzięki ściankom nie ma ryzyka podduszenia go,
 • gniazdko świetnie sprawdza się podczas codziennych zajęć – szybciej go przenieść niż leżaczek albo łóżeczko,
 • kokon może pełnić funkcję podróżnego łóżeczka; będzie wspaniałym podarunkiem dla rodziców, którzy często wyjeżdżają na wakacje.
Przede wszystkim należy jednak zauważyć, że kokon zwiększa poczucie bezpieczeństwa dziecka. Malutkie dzieci nie czują się dobrze w bardzo otwartych przestrzeniach, ponieważ bardzo odbiegają one od ich przyzwyczajeń – czyli od ciasnoty brzucha mamy.

Co kupić dla noworodka? Zestaw do odcisków, czyli „na pamiątkę”

A może pytając, co kupić noworodkowi na prezent, masz na myśli raczej coś pamiątkowego? W takim razie najlepiej sprawdzi się ramka ze specjalną masą, w której można wykonać odcisk dłoni i stópki noworodka. Kupując tego typu produkt, postaraj się o jego personalizację – byłoby idealnie, gdyby na ramce albo w dodatkowym okienku znalazły się dane dziecka: jego imię oraz wzrost i waga przy narodzinach.

Co kupić noworodkowi? Otulacz

Kolejny znakomity pomysł na dobry prezent dla noworodka to otulacz – produkt niezastąpiony w pierwszych tygodniach życia.

Otulacz, w przeciwieństwie do tradycyjnego śpiworka albo rożka, dość mocno „ściska” dziecko, przypominając mu warunki panujące w brzuchu mamy. To z kolei sprawia, że maluszek czuje się bezpieczny – mocniej i dłużej śpi, rzadziej wpada w gwałtowny płacz, a nawet łatwiej przechodzi kolki.

Kupując otulacz dla niemowlęcia, zwróć uwagę na to, czy produkt posiada atest Oeko-Tex Standard. Upewnij się również, czy nie ma on wszytych troczków albo twardych metek.

Co kupić na narodziny dziecka? Miś szumiś

Wciąż nie wiesz, co kupić noworodkowi? Pomyśl o zakupie tzw. „misia szumisia”. To zabawka, bez której wielu rodziców w ogóle nie wyobraża sobie usypiania niemowlęcia!

„Miś szumiś” to pluszak z wbudowanym w środku mechanizmem. Dzięki temu „dodatkowi” zabawka może emitować dźwięki, które zwane są „białym szumem”. To jednostajne, ciche odgłosy, które pozwalają dziecku oderwać się od nadmiaru bodźców.

Pamiętaj, aby wybrać taką zabawkę, w której będzie można regulować nie tylko głośność dźwięku, ale również wybierać spośród kilku rodzajów białego szumu. Ważna jest również jakość wykonania zabawki oraz jej bezpieczeństwo – o obu tych rzeczach świadczą umieszczone na pudełku zabawki certyfikaty.
Autor: Robert Wojtaś