Data publikacji:

Alergia w rozkwicie, czyli survival alergika

Autor: Patrycja Wnorowska

Wszyscy niecierpliwie czekamy na wiosnę. Wszyscy, prócz alergików, dla których ta najpiękniejsza pora roku jest czasem udręki. A wszystko przez pyłki. Osiadają na skórze, włosach, błonach śluzowych. Wdychamy je, i „jemy” - dostają się także do układu pokarmowego. Musimy zatem zabezpieczyć wszystkie fronty. Dzięki temu będziemy cieszyć się świeżym urokiem wiosennych miesięcy.

Łąka dmuchawcy to pełno alergenów - sprawdź jak się bronić

 

Prewencja

Zgodnie z zasadą lepiej zapobiegać niż leczyć, warto byłoby kilka miesięcy, a właściwie lat wcześniej zainteresować się czynnie tzw. odczulaniem. Są osoby, którym taka szczepionka na pyłki bardzo pomaga, są też różne tychże szczepionek rodzaje, nie muszą to być zaraz straszne zastrzyki. No ale sprawę przegapiliśmy. Warto w okresie pylenia zanotować sobie, kiedy mieliśmy najcięższe objawy i co wtedy pyliło (korzystając z dostępnych na portalach dla alergików komunikatach o pyleniu). I wczesną jesienią udać się z taką notatką do alergologa. Być może następna wiosna nie będzie już taka ciężka...

 

Zbroimy się

Niektórzy zaczynają już w lutym (leszczyna, olsza), inni np. w kwietniu, gdy zaczyna pylić brzoza, a jeszcze inni, ci najszczęśliwsi, mogą się niczym nie przejmować do czasu kwitnienia traw, czyli aż do czerwca. Alergicy powinni zacząć przyjmować leki co najmniej tydzień wcześniej, niż zacznie się pylenie uczulającej ich rośliny. Czyli kiedy? To nam powie kalendarz pylenia. Matka Natura jest raczej kapryśna, więc posiłkowanie się kalendarzami jest co prawda tylko ciut lepsze niż wróżenie z fusów, ale musimy się czegoś chwycić. Najlepiej zatem ustalić wizytę u alergologa znacznie wcześniej, uzbroić się w leki i mając je pod ręką, bez obaw oczekiwać ataku pyłków. Gdy dowiemy się, że atak już wkrótce, wdrażamy farmakologię, rzetelnie, obowiązkowo i zgodnie z zaleceniami doktora. Dzięki temu będziemy mogli zagrać pyłkom na tylko nieznacznie zatkanym nosie i okazać tęsknotę za zimą niezbyt mocno zaczerwienionymi oczami. Czyż to nie krzepiące?

 

Do schronu!

Leki przeciwalergiczne to prawdziwe błogosławieństwo w okresie pylenia, ale nie łudźmy się, że całkowicie zniosą nieprzyjemne objawy alergii. Kichanie, swędzenie oraz inne nieżyty i obrzęki błon śluzowych wiedzą, jak nam uprzykrzyć życie. Gdy roślina pokaże, co potrafi, lepiej się wycofać i ukryć. Na przykład w domu z zamkniętymi oknami i włączonym oczyszczaczem powietrza, albo w jakimś miejscu, w którym można pooddychać przefiltrowanym powietrzem z klimatyzacji, np. w centrum handlowym. Obie opcje są bardzo przyjemne, prawda? Przy czym ta pierwsza jest na pewno bardziej ekonomiczna od drugiej. Dla jednych niestety, dla drugich na szczęście, czas izolacji nie będzie zbyt długi, bo szczyt pylenia u rośliny to zazwyczaj dzień, góra dwa w danym rejonie. A potem będzie już tylko... lepiej.

 

Uwaga na prowiant!

Alergik w okresie pylenia musi uważać na to, co je. I nie chodzi tu tylko o groźne dla alergików, czające się w torebkach z ciastkami czy szklankach z sokami błonkoskrzydłe, ale przede wszystkim o reakcje krzyżowe. Produkt spożywczy, który nie robił na nas wrażenia w grudniu, teraz może nam przysporzyć kłopotów, zwłaszcza jedzony na surowo. Wszystko dlatego, że alergeny lubią się wspierać i krzyżować. Ze sobą i nasze plany przy okazji. Zaopatrzmy się w solidną tabelkę alergenów krzyżowych, zanim nam coś mniej lub bardziej spuchnie w trakcie, dajmy na to, śniadania na trawie. Gdyby Adam był świadomym alergikiem i stał pod brzozą, to Ewie na pewno nie udało by się go jabłkiem skusić. No dobra, żarty na bok. Oprócz produktów, które mogą uczulić krzyżowo, w trudnym okresie pylenia alergik unika także amin biogennych oraz cukru. Po co sobie, mówiąc kolokwialnie, dokładać do pieca, podbijając wyrzuty histaminy i stan zapalny. Warto natomiast sięgnąć po probiotyki, które, jeśli uda im się zasiedlić nasz układ pokarmowy, będą dla niego strażą i ostoją.

 

Zmywajmy się

Alergikom nie służy sterylna czystość, ale w okresie pylenia lepiej się przeprosić z prysznicem. I korzystać z niego tyle razy dziennie, ile potrzeba, by zmyć osiadłe na naszym ciele, a zwłaszcza włosach, pyłki. Nie mówię, że mamy się wielokrotnie w ciągu dnia polewać szamponem, wystarczy sama woda. Po takim prysznicu włóżmy nowe ubranie, bo na starym osiadło sporo pyłków. Trzeba też trochę lepiej zadbać o dom – ze dwa razy dziennie wykonać taniec z wilgotną ścierką, która szybko i skutecznie zbierze pyłki z mebli i podłogi.

Nie poddawajmy się i do boju. Alergicy też mają prawo cieszyć się wiosną.


Autor

Patrycja Wnorowska

Filmoznawczyni, copywriterka, mama dwójki alergików, blogerka i wielki łasuch. Autorka książki „100 Smakołyków dla Alergików”. Prowadzi blog Smakołyki Alergika, na którym umieszcza przepisy na proste i pyszne potrawy bez alergenów i chemii. Jej blog zdobył tytuł Blog Roku 2012 w kategorii Zdrowie i Kulinaria.

Komentarze
05-11-2018
Ocena:
U mnie córka szczególnie uczulona jest w miesiącu maju oraz we wrześniu i październiku kiedy pylą zarodniki grzybów :/ Oprócz leków , które przyjmuje znaczna ulge przynosi jej działające urządzenie z sharpa kc d60 euw , które kupiłam w bardzo dobrym sklepie Goodair.pl . Tutaj otrzymałam fachową obsługę oraz profesjonalne doradztwo.
13-06-2018
Ocena:
Powiem wam, że jeśli dziecko pierze prysznic po przyjściu do domu i uważa na reakcje krzyżowe podczas pylenia, nie jest tak źle. Oczywiście, u mojego syna musimy podawać alertec, by mógł spokojnie chodzić do szkoły i skupić się na nauce. Na całe szczęście wszystkie objawy się kończą i za kilka chwil nie będzie śladu po alergii wziewnej.
21-03-2018
Ocena:
no my mamy oczyszczacz Viktor firmy Stadler Form i on bardzo pomaga na alergie. lepiej się oddycha gdy powietrze czyste. mozna spać spokojnie i spędzac czas w domu. trzeba tylko wymyslić jakies kreatywne zabawy żeby sie nie nudziło :)
27-05-2015
Ocena:
niestety ten temat dotyczy także mnie, a raczej mojego dziecka. Daje mu 2x2,5 ml syropu xyzal, dodatkowo Lakcid ma działanie wzmacniające organizm.. (poprzez wzbogacenie organizmu o "dobre"bakterie). Na razie nie jest zle, ale szkoda mi dziecka ze musi brac leki w tak mlodym wieku..:(
uczulenie na pieluchy

Uczulenie na pieluchy. Co zrobić, jeśli niemowlak ma alergię?

2024-06-06
Wbrew pozorom uczulenie na pieluchy jest całkiem często spotykane i wcale nie musi pojawić się w pierwszych tygodniach życia, gdy maluch dopiero zaczyna korzystać z pampersów. Jego objawy są trudne do przeoczenia, a ich zauważenie wymaga natychmiastowej reakcji. Jak objawia się uczulenie na pieluchy u niemowlaka i co robić w takiej sytuacji? Dowiedz się, czytając ten poradnik.
alergia

Alergia pokarmowa u niemowlaka. Objawy i leczenie

2021-11-07
U niemowląt dość często diagnozowane są alergie pokarmowe – szacuje się, że cierpi na nie nawet 5% dzieci poniżej 1. roku życia, przy czym najczęściej występującą alergią jest ta na białko krowiego mleka. Sprawdź, jakie są objawy alergii pokarmowej u niemowlaka, w jaki sposób diagnozuje się taką przypadłość i jak się ją leczy.
gluten

Nietolerancja glutenu. Objawy alergii u niemowlaka

2021-11-06
W ostatnich latach coraz więcej mówi się o nietolerancji glutenu. Niestety problem ten dotyka również małe dzieci, w tym niemowlęta, i wywołuje rozmaite, nieprzyjemne objawy. Sprawdź, czym może objawiać się nietolerancja glutenu dzieci i co zrobić w razie występowania takich symptomów.
Alergia pokarmowa utrudnia życie co dziesiątemu niemowlakowi

Alergia pokarmowa - Dzidziusiowo.pl

2015-07-06
Alergia pokarmowa zazwyczaj jest pierwszą chorobą alergiczną jaką dziecko przechodzi w swoim życiu. Często występuje już u noworodków. Jej objawy bywają dla mal...
alergia-550x350

Czym jest alergia?

2015-07-06
Kaszel, katar i gorączka nie muszą być objawami przeziębienia. Istnieje prawdopodobieństwo, że to alergia. Warto sprawdzić, gdyż wczesne rozpoznanie daje duże s...
alergia-kontaktowa-550x350

Alergia kontaktowa

2015-07-06
Czasami wystarczy krótkotrwały kontakt z przedmiotem zawierającym składnik alergizujący np. nikiel z którego zrobione są zatrzaski w ubrankach, aby na skórze ma...
Objawy ze strony układu pokarmowego

Objawy ze strony układu pokarmowego

2014-07-01
Alergia na białko mleka krowiego jest reakcją własnego systemu odpornościowego dziecka na białka obecne w mleku krowim. Objawy mogą różnić się u poszczególnych ...