Rozwód a dziecko

Data:

Nawet gdy sąd ustali, że małżeństwo istnieje tylko na papierze, bo rozkład pożycia jest zupełny i trwały, nie oznacza to jeszcze, że sprawa zakończy się wyrokiem rozwodowym czy separacją. Rozwód rodziców - jak wygląda wówczas sytuacja dziecka?

 

rozwód, dziecko

 

 

Orzeczenie rozwodu i separacji jest niedopuszczalne:

  • gdy wskutek rozstania małżonków miałoby ucierpieć dobro ich małoletnich dzieci (tj. do ukończenia przez nie 18 roku życia);
  • gdy z innych powodów byłoby to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Rozwód a także separacja są wówczas niedopuszczalne bez względu na to, jak rozkłada się wina małżonków.

Rozwód a dobro dziecka

Żaden przepis nie definiuje "dobra małoletniego dziecka". Chodzi o jego interesy osobiste, sytuację uczuciową, duchową, a także materialną oraz o zapewnienie mu prawidłowego, w danych warunkach rozwoju fizycznego i duchowego. Dzieci cierpią podczas rozwodu rodziców, często nieświadomie proszą opiekunów, by się nie rozwodzili. Niestety, nierzadko zdarza się w sytuacji bardzo ostrego konfliktu między rodzicami, że dobro małoletniego wręcz wymaga, by partnerzy się rozeszli.

Obiektywizm sądu

Sąd nie może też tracić z oczu interesu małżonków, nawet gdyby wywołało to przejściowo pewne ujemne skutki dla dziecka. Przyjmuje się, że interes rodziców musi zejść na dalszy plan dopiero wtedy, gdy w żadnym razie nie da się pogodzić z interesem potomka. Oczywiście zawsze sąd dokonuje tych ocen na tle wszystkich okoliczności konkretnej sprawy.

Nieważne jaką decyzje podejmie sąd, dzieci bardzo przeżywają okres rozwodu lub separacji rodziców.

 

logo_fundacja_akcja

Źródło: Fundacja Akcja

  materiał ze strony

    W Stronę Ojca

 

Zdjęcia: Fotolia by © Miredi

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.