Data publikacji:

Pierwsza wyprawka do szkoły

Autor: Punta Mika

Pierwsza wyprawka dla naszego malucha musi być dobrze przemyślana. Początek nauki wymaga dobrego wyposażenia dziecięcego tornistra - nie chcemy przecież, żeby nasza pociecha na wstępie zanotowała wpadkę z powodu braku któregoś z niezbędnych przedmiotów. Jak mądrze skompletować wyprawkę szkolną?

 

wyprawka-szkolna-550x350


Zakup przyborów szkolnych nie powinien odbywać się przy okazji zwykłych sprawunków. Przedtem warto zajrzeć do szkoły i poszukać informacji dla rodziców pierwszaków. Powinny być wywieszone na tablicy informacyjnej lub dostępne na stronie internetowej, a jeśli nie - zapytaj o nie w sekretariacie. Podpytaj też znajomych mających dzieci w starszych klasach - na pewno podpowiedzą coś praktycznego. Wraz z dzieckiem sporządź w domu listę i razem wybierzcie się po wyprawkę. Co musi się w niej znaleźć?

 

Podręczniki szkolne i zeszyty

Lista podręczników dostarczana jest przez szkołę - trzymaj się jej bardzo surowo. Do każdego przedmiotu kup osobny zeszyt - wybieraj te w miękkiej okładce. Choć te w twardej tak łatwo się nie niszczą i kuszą dzieci swoim wyglądem, są niepraktyczne ze względu na wagę - maluch i tak będzie miał sporo do dźwigania. W pierwszej klasie wystarczą zeszyty 16-kartkowe (3 w linie, 2 w kratkę).


Piórnik

O wyglądzie zewnętrznym niech zadecyduje dziecko - może to być blaszana puszka, pluszak z zamkiem w brzuszku lub klasyczny rozkładany piórnik. Ty skup się bardziej na skompletowaniu zawartości - niezbędne są dwa ołówki i temperówka, długopisy (najlepiej w kilku kolorach) oraz linijka o długości maksymalnej piórnika.

 

Tornister

Wybór plecaka jest bardzo istotny - dziecko będzie z nim chodziło co najmniej cały rok, a źle dobrany może spowodować dużo szkód. Żeby mieć pewność, że jest zdrowy dla kręgosłupa naszej pociechy, należy sprawdzić czy ma atest oraz pozytywną opinię poważanej instytucji, np. Instytutu Matki i Dziecka. Musi być wyposażony w stelaż, odblaskowe elementy i solidny zamek, a z drugiej strony nie może dużo ważyć - wraz z zawartością jego waga nie może przekraczać 10% wagi dziecka (3-5 kg).

 

Pozostałe przybory szkolne

W początkowym stadium nauczania prace plastyczne zajmują większą część zajęć. W wyprawce szkolnej nie może więc także zabraknąć takich elementów jak: teczka, blok (rysunkowy i techniczny), nożyczki, farby i pędzle, klej, kredki czy plastelina.

 

Kapcie i worek na kapcie

Oczywiście nie można także zapomnieć o kapciach na zmianę - zwróć uwagę, żeby były wygodne. Ponadto powinny być łatwe do wkładania i muszą trzymać się stopy. Do kapci trzeba skompletować worek - powinien być na tyle oryginalny, by malec mógł go łatwo odróżnić wśród innych.

 

Strój na WF

Pierwszakowi potrzebny będzie odpowiedni strój do ćwiczeń fizycznych. Najlepiej niech to będzie biały t-shirt i ciemne spodenki - zwróć uwagę, żeby nie krępowały ruchów. Nie wybieraj stroju ze sztucznych materiałów wówczas dziecko będzie się pocić.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © matka_Wariatka


Autor

Punta Mika

Nie zaczyna dnia bez filiżanki mocnej kawy i porannego przeglądu prasy. Żyje bardzo aktywnie i prowadzi kilka projektów na raz. Marzy, by doba miała 48 godzin. Jak każda kobieta lubi dbać o zdrowie i urodę, dlatego chętnie o tym pisze i dzieli się wiedzą z czytelniczkami Dzidziusiowa.

prezent

Jaki prezent na Dzień Nauczyciela? Przedszkole i prezent na Dzień Nauczyciela

2022-10-12
Prezent na Dzień Nauczyciela w przedszkolu powinien być ładny i mieć charakter pamiątkowy, ale nie może wprawiać nikogo w zakłopotanie z powodu swojej zbyt wysokiej ceny. Jeśli nie wiesz, które upominki spełniają te warunki, zerknij na naszą listę z propozycjami.
dzień nauczyciela prezent

Dzień Nauczyciela: prezenty i upominki z pomysłem | Dzidziusiowo.pl

2021-10-13
Dzień Nauczyciela to dziś nazwa potoczna, bo 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjnie w polskim szkolnictwie w ten dzień uczniowie obdar...
dzieci na andrzejkach

Andrzejki w przedszkolu – jak obchodzić andrzejki w przedszkolu?

2021-10-11
Wszystkie dzieci zgodzą się, że każda okazja do zabawy jest dobra. A skoro tak, to w jeden z ostatnich listopadowych dni warto urządzić andrzejki w przedszkolu. Sprawdź, jakie pomysły możesz podsunąć paniom przedszkolankom albo w co bawić się z dziećmi, jeśli to ty organizujesz imprezkę.
dziecko płacze w przedszkolu

Kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola

2021-03-10
Twoje dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Co rano przeżywacie trudne chwile? Radzimy jak pomóc sobie i dziecku zaprzyjaźnić się z przedszkolem.
cechy dobrego nauczyciela

10 cech dobrego nauczyciela

2020-10-14
Jakich cech u nauczyciela szukają dziś rodzice i dzieci? Empatyczny lider z poczuciem humoru, a do tego pracujący z pasją i zaangażowaniem. Czy to możliwe?
nauka w domu homeschooling

Edukacja domowa - home schooling - nauka w domu

2019-10-24
Czy wiesz, że wcale nie musisz posyłać dziecka do przedszkola i do szkoły? Coraz więcej rodziców decyduje się na edukację domową. Home schooling staje się coraz...
korzyści z pprzedszkola

Jakie korzyści rozwojowe wynosi dziecko z przedszkola

2019-09-20
Wielu rodziców zastanawia się, czy fakt, że dziecko chodzi do przedszkola niesie ze sobą w ogóle jakieś korzyści. Takie wątpliwości są naturalne szczególnie na ...