Data publikacji:

Jak to jest z angielskim dla dzieci w przedszkolu - felieton

Autor: Tata Szymona

„Hello Szymon. How are you? Could you tell me, what is your favourite toy in the kindergarten?” – Szymon w odpowiedzi tylko się uśmiecha, a po chwili wybucha śmiechem. „Nie rozumiem” – pada w końcu jego odpowiedź, a ja się zastanawiam, jak to możliwe, że nie rozumie tak prostego pytania? Przecież w swoim przedszkolu ma zajęcia w języku angielskim!

Angielski dla dzieci w przedszkolu felieton

 

Angielski dla dzieci, czy warto?

No dobrze, teraz już żarty na bok. Myślę, że póki co Szymon raczej nie miałby większych szans na zrozumienie trudniejszych pytań zadanych w języku Szekspira. Ale zajęcia dodatkowe w przedszkolu wprowadzające język angielski rzeczywiście ma. Zresztą, tak naprawdę nie mieliśmy wielkiego wyboru w tej kwestii – była to po prostu standardowa oferta przedszkola, w którym ulokowaliśmy naszego syna. Czy można powiedzieć, że to dobry pomysł? Czy dziecko w tak młodym wieku powinno rozpocząć już naukę języka obcego? Naszym zdaniem zdecydowanie tak!

W dzisiejszych czasach znajomość obcego języka – a przeważnie jest nim właśnie język angielski – to jedno z podstawowych wymagań, z którymi trzeba zmierzyć się chociażby w przyszłości szukając pracy. A to przecież tylko jeden z wielu, licznych przykładów, kiedy znajomość języka obcego jest konieczna. Nawet zwyczajny wyjazd na wakacje poza granice naszego kraju zwykle wymaga od nas podstawowej znajomości obcego języka. Bez niego nie „dogadamy” się w hotelu, w sklepie z pamiątkami, czy na lotnisku.

Zwłaszcza angielski to absolutne minimum. Trzeba go znać i koniec – bez tego będziemy bardzo ograniczeni, a wiele możliwości będzie dla nas w ogóle zamkniętych.

 

Jak wygląda angielski w przedszkolu

Poza tym zajęcia z języka angielskiego w naszym przedszkolu są niczym więcej, jak tylko doskonałą zabawą – jak zresztą forma prowadzenia wszystkich pozostałych zajęć. Szymon uczy się języka obcego poprzez śpiewanie piosenek oraz wierszyki – często słyszymy od niego angielskie słówka i proste rymowanki podczas jego codziennych zabaw. I to jest bardzo fajny pomysł na takie „dorzucanie” języka obcego przy okazji zabawy, która przecież jest najlepszym sposobem na naukę.

 

 

I co dalej ...?

A może od razu dwa obce języki? Skoro język angielski Szymek tak dobrze przyjął i lubi te zajęcia, to może od razu jeszcze bardziej wzmocnić jego przyszłą pozycję i zapewnić mu znajomość dwóch obcych języków? Zastanawialiśmy się nad tym, bo w naszym przedszkolu jest taka możliwość – są prowadzone zajęcia dodatkowe z językiem francuskim.

Ale potem doszliśmy do wniosku, że jeden język obcy na razie wystarczy. Z wielu powodów. Jednym z nich było to, że za zajęcia te trzeba dodatkowo płacić, ale też dlatego, że jest to właśnie język francuski. Chcemy, by Szymon, po przedszkolu, poszedł do szkoły w której są dwa języki – a w większości szkół w naszym mieście są to najczęściej języki angielski i niemiecki.

Poza tym mówi się, że na naukę języków obcych nigdy nie jest za późno. My uważamy, że tak samo nigdy nie jest za wcześnie. Jeżeli tylko jest to robione z głową i dobrym podejściem, to przedszkolak jak najbardziej może uczyć się języka obcego – bawiąc się, śpiewając piosenki, czy mówiąc wierszyki. Ba, według najnowszego trendu, nawet młodsze dzieci uczą się już przecież języków obcych. Naszym zdaniem ta umiejętność na pewno ułatwi dziecku start w szkole i zwiększy jego możliwości. Tym bardziej, że przecież nauka języków obcych bardzo pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Dzięki uczeniu się obcego języka w tak młodym wieku nasz mózg rozwija się zdecydowanie lepiej, a nasza pamięć jest o wiele bardziej wyćwiczona.

 

Zdjęcie: Pixabay


Autor

Tata Szymona

Prywatnie mąż, a od 2009 r. również ojciec. Urodził się w sierpniu 1982-ego. Żyje i pracuje dzieląc różne pasje. Z wykształcenia i zawodu pedagog i grafik, z zamiłowania pisarz-amator.

Wolne chwile spędza pisząc prozę na nieodłącznej komórce. Gdy nie pisze, czyta polską fantastykę, słucha muzyki albo spędza czas z synkiem na placu zabaw. Prowadzi również bloga: www.tataszymona.blogujacy.pl

Komentarze
26-09-2020
Ocena:
U nas po angielsku mówią do dzieciaków nauczycieli w takich normalnych sytuacjach w ciągu dnia, to duzo daje. A poza tym 3 razy w tygodniu mają zajęcia z nativem. Ale ja tego starszego (6 lat) zapisałam do Tutlo i jestem bardzo zadowolona! Widać ze to daje efekty.
19-12-2017
Ocena:
Moja córka chodzi właśnie do takiego przedszkola ( Te Vizja w Warszawie na Wawrze ) gdzie nauka języka angielskiego jest na porządku dziennym :) Moim zdaniem jak najbardziej warto dbać o to by dziecko miało z tym styczność jak najwcześniej bo w tym wieku chłonie wiedzę jak przysłowiowa gąbka :) Dobrze już na tym etapie inwestować w rozwój i przyszłość maluchów :)
13-11-2017
Ocena:
Ja już od przedszkola kłądłam nacisk na to aby córka uczyła się języka, wiem że z czasem to zaowocuje, w poźniejszych latach będzie jej łatwiej przyswoich więcej wiedzy. Obecnie chodzi do przedszkola w Krakowie językowego royalschool.eu - mają świetne metody nauczania, jestem mega zadowolona.
14-09-2015
Ocena:
Też jestem zdania, że im szybciej dziecko zaczyna kontakt z językiem tym lepiej i więcej się uczy. Dlatego tez moja córeczka od 8 roku życia uczęszcza na zajęcia z języka angielskiego do warszawskiej szkoły jezykowe Pi School. Nauka przez zabawe daje wiele, nauczyciele i ich podejście do drugi klucz do sukcesu. Kiedyś będzie wdzięczna nam za dobrą edukację
30-07-2015
Ocena:
im wcześniej dziecko zacznie sie uczyć, tym lepiej. u syna w Puchatku kłada na to duzy nacisk, z tego co wiem teraz tworza takie grupy w których lektor angielskiego to przez caly czas z dziećmi ma byc! to znacznei ułatwia nauke języka w późniejszych klasach
prezent

Jaki prezent na Dzień Nauczyciela? Przedszkole i prezent na Dzień Nauczyciela

2022-10-12
Prezent na Dzień Nauczyciela w przedszkolu powinien być ładny i mieć charakter pamiątkowy, ale nie może wprawiać nikogo w zakłopotanie z powodu swojej zbyt wysokiej ceny. Jeśli nie wiesz, które upominki spełniają te warunki, zerknij na naszą listę z propozycjami.
dzień nauczyciela prezent

Dzień Nauczyciela: prezenty i upominki z pomysłem | Dzidziusiowo.pl

2021-10-13
Dzień Nauczyciela to dziś nazwa potoczna, bo 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjnie w polskim szkolnictwie w ten dzień uczniowie obdar...
dzieci na andrzejkach

Andrzejki w przedszkolu – jak obchodzić andrzejki w przedszkolu?

2021-10-11
Wszystkie dzieci zgodzą się, że każda okazja do zabawy jest dobra. A skoro tak, to w jeden z ostatnich listopadowych dni warto urządzić andrzejki w przedszkolu. Sprawdź, jakie pomysły możesz podsunąć paniom przedszkolankom albo w co bawić się z dziećmi, jeśli to ty organizujesz imprezkę.
dziecko płacze w przedszkolu

Kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola

2021-03-10
Twoje dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Co rano przeżywacie trudne chwile? Radzimy jak pomóc sobie i dziecku zaprzyjaźnić się z przedszkolem.
cechy dobrego nauczyciela

10 cech dobrego nauczyciela

2020-10-14
Jakich cech u nauczyciela szukają dziś rodzice i dzieci? Empatyczny lider z poczuciem humoru, a do tego pracujący z pasją i zaangażowaniem. Czy to możliwe?
nauka w domu homeschooling

Edukacja domowa - home schooling - nauka w domu

2019-10-24
Czy wiesz, że wcale nie musisz posyłać dziecka do przedszkola i do szkoły? Coraz więcej rodziców decyduje się na edukację domową. Home schooling staje się coraz...
korzyści z pprzedszkola

Jakie korzyści rozwojowe wynosi dziecko z przedszkola

2019-09-20
Wielu rodziców zastanawia się, czy fakt, że dziecko chodzi do przedszkola niesie ze sobą w ogóle jakieś korzyści. Takie wątpliwości są naturalne szczególnie na ...