Data modyfikacji:

Agresja wobec rodzeństwa

Autor: Tamara Rosłoń

Posiadanie dwojga lub większej ilości dzieci, wiąże się nie tylko z podwójną radością czy z większymi wydatkami. Więcej dzieci to również niezwykle trudne zadanie wychowawcze.

 

Agresja wobec rodzeństwa

 

Dzieci w różnym a nawet w tym samym wieku, nie zawsze radzą sobie dobrze z obecnością siostry czy brata. Rodzeństwo bawiące się zgodnie, przytulające, rzadko kłócące się czy chętnie stające w obronie drugiego – to niestety rzadkość. Częściej pojawiają się wśród nich zachowania agresywne a także – w szczególności, gdy między dziećmi istnieje różnica wiekowa – chęć zdominowania siostry czy brata.

 

Skąd ta agresja wobec rodzeństwa?

Zachowania agresywne między rodzeństwem mają różnorakie podłoże. W przypadku, gdy dzieci różnią się od siebie wiekowo, agresja może być wynikiem chęci podporządkowania sobie siostry czy brata. Poza tym dzieci złoszczą się na siebie, kiedy jedno zabierze drugiemu jego rzeczy bez pytania i mają ataki furiii, kiedy młodsze rodzeństwo w znaczący sposób, staje się uciążliwe dla starszego. Agresja wobec rodzeństwa w tym przypadku, jest także podyktowana zazdrością o młodsze dziecko, któremu zazwyczaj poświęca się więcej uwagi i troski. Zachowania agresywne między rodzeństwem pojawiają się także wtedy, gdy dzieci są w tym samym wieku. Wtedy podłożem agresji jest zabieganie o względy rodziców.

 

Dopóki agresja między rodzeństwem, ogranicza się do niegroźnych sprzeczek czy kłótni, rodzice nie muszą się martwić. Jest to, bowiem coś całkiem normalnego. Niekiedy jednak agresja wśród dzieci, może przybierać postać bardziej „zaawansowaną”. Wtedy, potrzebna jest zdecydowana ingerencja rodziców.

 


Agresja - jak sobie radzić?

Rodzice chcący pogodzić zwaśnione rodzeństwo, powinni przede wszystkim dociec przyczyn zachowań agresywnych. Jeśli jest to nieszanowanie wzajemnych praw czy własności, wówczas należy wyznaczyć jasne granice między rodzeństwem. Jeśli problem dotyczy rywalizacji bądź zazdrości, rodzice powinni poświęcać tyle samo czasu obojgu dzieciom, ale z osobna. Dobrym pomysłem mogą być regularne sobotnie wyjścia jednego z rodziców (taty lub mamy) z jednym dzieckiem. Np. na basen, rower czy do kina. W następnym tygodniu lub w niedzielę, wychodzi drugie dziecko, itd. Aby wszystko było czarno na białym można też zrobić harmonogram takich wyjść i zawiesić w widocznym dla całej rodziny miejscu, np. na lodówce.

 

Zdjęcie: Fotolia by © matka_Wariatka All right reserved


Autor

Komentarze
04-12-2013
Ocena:
ja na przykład byłbym szczęśliwy gdybym miał rodzeństwo
23-11-2013
Ocena:
Ty przemek, nie klnij tak bo ci bozia język upierdoli !!!
Jaki kask do nauki chodzenia?

Jaki kask do nauki chodzenia?

2022-04-18
Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek?

2022-04-16
Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
logopeda

Kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy?

2022-03-16
Pytanie, czy i kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy, jest zagwozdką niejednego rodzica i opiekuna dziecka. Zazwyczaj do gabinetu specjalisty zmartwiona mama i tata udają się dopiero, gdy jakiś objaw zaczyna ich niepokoić w zachowaniu dziecka. Sprawdzamy, co powinno być iskrą zapalną w rezerwacji wizyty u specjalisty. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby do logopedy udać się z dzieckiem profilaktycznie.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

2022-03-15
Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.
co umie 3 miesieczne dziecko

Co umie 3-miesięczne dziecko?

2022-03-07
Trzeci miesiąc życia to czas wyjątkowo dynamicznego rozwoju. Dziecko staje się bardziej świadome i zdecydowanie bardziej kontaktowe, a do tego może nawet zacząć przesypiać całe noce. Sprawdź, co dokładnie umie 3-miesięczne dziecko i kiedy jego rozwój powinien niepokoić.
jaki nocnik dla chlopca

Jaki nocnik dla chłopca wybrać?

2022-02-26
Zaczynasz planować odpieluchowanie swojego synka, ale nie wiesz, od czego zacząć? Dobry pierwszy krok to zakup nocnika. Podpowiadamy, jakie nocniki dla chłopca warto wziąć pod uwagę i jakimi zasadami należy kierować się w procesie odpieluchowywania.
rowerek

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Szybko

2022-02-15
Czy to w ogóle możliwe, żeby dziecko szybko pojęło, jak się jeździ na rowerze bez kółek bocznych? Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze w 15 minut? Kiedy rozpocząć próby? Dziś podpowiadamy, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze. Szybko, skutecznie i bez zdartych kolan (no… może… nie za bardzo zdartych).