Data modyfikacji:

Agresja wobec rodzeństwa

Autor: Tamara Rosłoń

Posiadanie dwojga lub większej ilości dzieci, wiąże się nie tylko z podwójną radością czy z większymi wydatkami. Więcej dzieci to również niezwykle trudne zadanie wychowawcze.

 

Agresja wobec rodzeństwa

 

Dzieci w różnym a nawet w tym samym wieku, nie zawsze radzą sobie dobrze z obecnością siostry czy brata. Rodzeństwo bawiące się zgodnie, przytulające, rzadko kłócące się czy chętnie stające w obronie drugiego – to niestety rzadkość. Częściej pojawiają się wśród nich zachowania agresywne a także – w szczególności, gdy między dziećmi istnieje różnica wiekowa – chęć zdominowania siostry czy brata.

 

Skąd ta agresja wobec rodzeństwa?

Zachowania agresywne między rodzeństwem mają różnorakie podłoże. W przypadku, gdy dzieci różnią się od siebie wiekowo, agresja może być wynikiem chęci podporządkowania sobie siostry czy brata. Poza tym dzieci złoszczą się na siebie, kiedy jedno zabierze drugiemu jego rzeczy bez pytania i mają ataki furiii, kiedy młodsze rodzeństwo w znaczący sposób, staje się uciążliwe dla starszego. Agresja wobec rodzeństwa w tym przypadku, jest także podyktowana zazdrością o młodsze dziecko, któremu zazwyczaj poświęca się więcej uwagi i troski. Zachowania agresywne między rodzeństwem pojawiają się także wtedy, gdy dzieci są w tym samym wieku. Wtedy podłożem agresji jest zabieganie o względy rodziców.

 

Dopóki agresja między rodzeństwem, ogranicza się do niegroźnych sprzeczek czy kłótni, rodzice nie muszą się martwić. Jest to, bowiem coś całkiem normalnego. Niekiedy jednak agresja wśród dzieci, może przybierać postać bardziej „zaawansowaną”. Wtedy, potrzebna jest zdecydowana ingerencja rodziców.

 


Agresja - jak sobie radzić?

Rodzice chcący pogodzić zwaśnione rodzeństwo, powinni przede wszystkim dociec przyczyn zachowań agresywnych. Jeśli jest to nieszanowanie wzajemnych praw czy własności, wówczas należy wyznaczyć jasne granice między rodzeństwem. Jeśli problem dotyczy rywalizacji bądź zazdrości, rodzice powinni poświęcać tyle samo czasu obojgu dzieciom, ale z osobna. Dobrym pomysłem mogą być regularne sobotnie wyjścia jednego z rodziców (taty lub mamy) z jednym dzieckiem. Np. na basen, rower czy do kina. W następnym tygodniu lub w niedzielę, wychodzi drugie dziecko, itd. Aby wszystko było czarno na białym można też zrobić harmonogram takich wyjść i zawiesić w widocznym dla całej rodziny miejscu, np. na lodówce.

 

Zdjęcie: Fotolia by © matka_Wariatka All right reserved


Autor

Komentarze
04-12-2013
Ocena:
ja na przykład byłbym szczęśliwy gdybym miał rodzeństwo
23-11-2013
Ocena:
Ty przemek, nie klnij tak bo ci bozia język upierdoli !!!
rozmowy o mikołaju

Trudne rozmowy o Mikołaju – jak odpowiadać na pytania dziecka?

2024-12-02
Dla wielu dzieci Mikołaj to symbol świątecznej magii, ale w pewnym momencie maluchy zaczynają zadawać trudne pytania. Czy Mikołaj istnieje? Skąd bierze prezenty? Jak poradzić sobie z dziecięcymi wątpliwościami i odpowiedzieć na te pytania w sposób mądry i pełen ciepła? Podpowiadamy, jak rozmawiać, by magia Świąt trwała jak najdłużej.
sprzątanie zabawek

Jak rozwiązać odwieczny problem sprzątania zabawek? Praktyczne porady dla rodziców

2024-11-25
Sprzątanie zabawek to wyzwanie, z którym mierzy się każdy rodzic. Kiedy podłoga tonie w klockach, autkach i lalkach, zastanawiamy się, jak nauczyć dziecko porządku. W tym artykule podpowiemy, jak wprowadzić malucha w świat samodzielnego sprzątania oraz jak sprawić, aby codzienne porządki stały się dla niego nawykiem.
przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.