Data modyfikacji:

Agresja wobec rodzeństwa

Autor: Tamara Rosłoń

Posiadanie dwojga lub większej ilości dzieci, wiąże się nie tylko z podwójną radością czy z większymi wydatkami. Więcej dzieci to również niezwykle trudne zadanie wychowawcze.

 

Agresja wobec rodzeństwa

 

Dzieci w różnym a nawet w tym samym wieku, nie zawsze radzą sobie dobrze z obecnością siostry czy brata. Rodzeństwo bawiące się zgodnie, przytulające, rzadko kłócące się czy chętnie stające w obronie drugiego – to niestety rzadkość. Częściej pojawiają się wśród nich zachowania agresywne a także – w szczególności, gdy między dziećmi istnieje różnica wiekowa – chęć zdominowania siostry czy brata.

 

Skąd ta agresja wobec rodzeństwa?

Zachowania agresywne między rodzeństwem mają różnorakie podłoże. W przypadku, gdy dzieci różnią się od siebie wiekowo, agresja może być wynikiem chęci podporządkowania sobie siostry czy brata. Poza tym dzieci złoszczą się na siebie, kiedy jedno zabierze drugiemu jego rzeczy bez pytania i mają ataki furiii, kiedy młodsze rodzeństwo w znaczący sposób, staje się uciążliwe dla starszego. Agresja wobec rodzeństwa w tym przypadku, jest także podyktowana zazdrością o młodsze dziecko, któremu zazwyczaj poświęca się więcej uwagi i troski. Zachowania agresywne między rodzeństwem pojawiają się także wtedy, gdy dzieci są w tym samym wieku. Wtedy podłożem agresji jest zabieganie o względy rodziców.

 

Dopóki agresja między rodzeństwem, ogranicza się do niegroźnych sprzeczek czy kłótni, rodzice nie muszą się martwić. Jest to, bowiem coś całkiem normalnego. Niekiedy jednak agresja wśród dzieci, może przybierać postać bardziej „zaawansowaną”. Wtedy, potrzebna jest zdecydowana ingerencja rodziców.

 


Agresja - jak sobie radzić?

Rodzice chcący pogodzić zwaśnione rodzeństwo, powinni przede wszystkim dociec przyczyn zachowań agresywnych. Jeśli jest to nieszanowanie wzajemnych praw czy własności, wówczas należy wyznaczyć jasne granice między rodzeństwem. Jeśli problem dotyczy rywalizacji bądź zazdrości, rodzice powinni poświęcać tyle samo czasu obojgu dzieciom, ale z osobna. Dobrym pomysłem mogą być regularne sobotnie wyjścia jednego z rodziców (taty lub mamy) z jednym dzieckiem. Np. na basen, rower czy do kina. W następnym tygodniu lub w niedzielę, wychodzi drugie dziecko, itd. Aby wszystko było czarno na białym można też zrobić harmonogram takich wyjść i zawiesić w widocznym dla całej rodziny miejscu, np. na lodówce.

 

Zdjęcie: Fotolia by © matka_Wariatka All right reserved


Autor

Komentarze
04-12-2013
Ocena:
ja na przykład byłbym szczęśliwy gdybym miał rodzeństwo
23-11-2013
Ocena:
Ty przemek, nie klnij tak bo ci bozia język upierdoli !!!
inteligencja, badanie inteligencji u dziecka, dziecko

Badanie inteligencji u dzieci

2021-03-02
Większość z nas chciałaby znać swój iloraz inteligencji oraz swojego dziecka. Dowiedz się jak zbadać iloraz inteligencji u dziecka i co zrobić, aby jak najlepiej rozwinąć umysł dziecka.
Dlaczego 3 latek nie mówi - przyczyny opóźnionego rozwoju mowy!

Dlaczego 3 latek nie mówi - przyczyny opóźnionego rozwoju mowy!

2021-02-11
Trzylatek nie mówi? Co zrobić, na co zwrócić uwagę i jakie są najczęstsze przyczyny opóźnionego rozwoju mowy?
Zwierzęta domowe, zwierzątka dla dzieci, zwierzę dla dziecka

Zwierzątka dla dzieci - przegląd najciekawszych zwierząt domowych i nasz wybór

2021-02-02
Dziecko męczy Was o zwierzątko? Sprawdź jakie zwierzęta domowe najlepiej sprawdzą się dla was i co przemawia za posiadaniem psa, czy kota.
wyprawka szkolna

Wyprawka szkolna w czasie koronawirusa – czego nie może zabraknąć?

2020-09-01
Ten rok szkolny będzie inny od pozostałych. Niepokój oraz niepewność jutra towarzyszą nam już od kilku miesięcy. Powrót dziecka do szkoły w takich okolicznościa...
przygotowanie dziecka do dorosłości

5 umiejętności, które przygotują dziecko do dorosłości

2020-08-31
Jakie uniwersalne umiejętności pomogą dziecku wejść w dorosłe życie? Liczy się nie tylko podstawowa edukacja, ale także nauka o tym, jak gospodarować pieniędzmi...
płaczące dziecko

Jakich zachowań dziecka nie możemy ignorować?

2020-08-28
Dzieci przechodzą przez różne fazy rozwoju. Bunt oraz złość są w nie naturalne wpisane. Jednakże niektórych zachowań nie możemy ignorować. Brak właściwej reakcj...
niedojrzali emocjonalnie rodzice

Niedojrzali emocjonalnie rodzice – jak wpływają na dzieci

2020-08-01
Okazywanie zdrowych uczuć dziecku to podstawa dla ich rozwoju emocjonalnego. Co jednak, kiedy rodzice sami przejawiają cechy niedojrzałości emocjonalnej? Wpływ ...