Data publikacji:

Córeczka tatusia

Autor: Katarzyna Michniewska

Jestem szczęśliwym ojcem dwójki dzieci – 5. letniego Adasia i niespełna 3. letniej Asi. Na co dzień mam możliwość doświadczać dwóch zupełnie różnych relacji: ojciec i syn oraz ojciec i córka.

 

córeczka tatusia

 

Ojciec i syn

Moja więź z synkiem opiera się na wspólnych zabawach, wprowadzaniu go w świat techniki i męskich prac oraz budowaniu wspólnych konstrukcji czy „wynalazków”. Wszelkie problemy i trudne sprawy w mniejszym lub większym stopniu załatwia krótka „męska rozmowa” a sport i duch rywalizacji są źródłem wspólnej satysfakcji i radości.

 

Ojciec i córka

Ja i córeczka tatusia. Moja relacja z córką jest kompletnie odmienna pod każdym niemal względem. Bodaj jedyną rzeczą wspólną dla obu więzi jest chyba tylko poczucie miłości i odpowiedzialności. Poza tym oczywistym faktem, relacja z Asią w niczym nie przypomina tej, która łączy mnie z synem.

 

Jeden uśmiech córeczki tatusia potrafi w sekundę stopić moje niezadowolenie z jej postępowania i wielokrotnie, gdy staram się zachować powagę odpowiednią do sytuacji ... po prostu nie potrafię. Słowo „tatusiu” brzmi w jej ustach tak słodko, że zapominam o całym świecie, a świat jej zabaw i wyobraźni – choć zupełnie mi obcy – jest niesamowicie czarujący i zajmujący.

Banały? Być może, ale inaczej nie potrafię opisać mojej relacji z córeczką. Jestem zresztą świadomy, że nie potrafię oddać słowami tego, co mnie z nią łączy, a wszelkie słowa są tylko „pływaniem po powierzchni” zachwytu.

 

Z czego wynika czar naszej więzi?

W żaden sposób nie potrafię tego wytłumaczyć. I choć jest to relacja bardzo wymagająca i nie zawsze łatwa, gdyż przeprowadzenie nawet długiej „męskiej rozmowy” zazwyczaj nie przynosi żadnego skutku, jestem szczęśliwy, że mogę jej doświadczać. Mówi się, że prawdziwy mężczyzna powinien zbudować dom, mieć syna i posadzić drzewo. Odkąd urodziła się Asia z opinią się tą nie do końca zgadzam, bo o wiele bogatszym o różnorodne doświadczenia jest ten mężczyzna, który oprócz syna ma córeczkę.

 

Zdjęcie: Fotolia by © WavebreakMediaMicro All right reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.