Rywalizacja rodziców - lepsza mama czy tata?

Data:

Nawet drobne małżeńskie kłótnie mają zły wpływ na dziecko - traci ono poczucie bezpieczeństwa, spada u niego poczucie własnej wartości i może to prowadzić do wielu zaburzeń emocjonalnych. Do prawidłowego rozwoju malucha wymagana jest stabilna sytuacja w domu. Dziecko potrzebuje obojga rodziców - kobieta i mężczyzna uzupełniają się w procesie wychowania. Mimo to rodzice często o tym zapominają, dają się ponieść negatywnym emocjom - kłócą się przy dzieciach i co gorsza rywalizują ze sobą o względy malca. Taka sytuacja nieraz nabiera ekstremalnych rozmiarów, gdy dochodzi do rozwodu.

 

 

rywalizacja-rodzicow-550x350

 

Rozwód - ogromny stres dla dziecka

Rozwód to dla rodziny bardzo ciężki okres - choć w dłuższej perspektywie jest wybawieniem, ponieważ uwalnia domowników od toksycznych relacji, niestety stwarza wiele możliwości do wystąpienia sytuacji konfliktowych. Największą ofiarą może być wówczas dziecko, które wciągane w walkę między rodzicami, narażone jest na ogromny stres. Odpowiedzialni rodzice mają świadomość, że konflikt między nimi nie powinien wpływać na wychowanie potomka. Niestety duża część rozwodzących się małżeństw nie potrafi postawić dobra malucha na pierwszym miejscu i, zamiast go chronić, wciąga go w swoje gierki.

 

Lepsza mama czy tata?

Dzieci po rozwodzie często stają przed dylematem: lepsza mama czy lepszy tata? Doprowadzają je do tego rodzice, którzy rywalizują ze sobą o względy malca. Przekupstwo w postaci zabierania na lody czy do kina, podjudzanie przeciwko drugiemu rodzicowi - takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. Maluch nigdy nie powinien wybierać między matką a ojcem. Należy zapomnieć o niesnaskach między sobą i zapewnić potomkowi poczucie bezpieczeństwa. Z drugiej strony pamiętajmy, że takie sytuacje uczą dziecko je wykorzystywać. Konflikt między rodzicami nie powinien wpływać na wychowanie dziecka. Opieka nad dziećmi po rozwodzenie powinna być racjonalnie podzielona między obojgiem rodziców - pociechy powinny jak najmniej odczuć zmianę sytuacji. Oznacza to nie tylko sprawiedliwy podział obowiązków i czasu spędzanego z dzieckiem, ale także to, że rodzice po rozwodzie muszą się do siebie odnosić z szacunkiem, ponieważ dzieci wbrew pozorom mają doskonałą intuicję i momentalnie wyczują negatywne emocje.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Tomasz Trojanowski

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
9-1-2019
Ocena:
Po prostu trzeba przestac myslec o sobie, a zaczac myslec o dziecku. Wtedy moze zachowania beda bardziej racjonalne