Data publikacji:

Rywalizacja rodziców - lepsza mama czy tata?

Autor: Punta Mika

Nawet drobne małżeńskie kłótnie mają zły wpływ na dziecko - traci ono poczucie bezpieczeństwa, spada u niego poczucie własnej wartości i może to prowadzić do wielu zaburzeń emocjonalnych. Do prawidłowego rozwoju malucha wymagana jest stabilna sytuacja w domu. Dziecko potrzebuje obojga rodziców - kobieta i mężczyzna uzupełniają się w procesie wychowania. Mimo to rodzice często o tym zapominają, dają się ponieść negatywnym emocjom - kłócą się przy dzieciach i co gorsza rywalizują ze sobą o względy malca. Taka sytuacja nieraz nabiera ekstremalnych rozmiarów, gdy dochodzi do rozwodu.

 

 

rywalizacja-rodzicow-550x350

 

Rozwód - ogromny stres dla dziecka

Rozwód to dla rodziny bardzo ciężki okres - choć w dłuższej perspektywie jest wybawieniem, ponieważ uwalnia domowników od toksycznych relacji, niestety stwarza wiele możliwości do wystąpienia sytuacji konfliktowych. Największą ofiarą może być wówczas dziecko, które wciągane w walkę między rodzicami, narażone jest na ogromny stres. Odpowiedzialni rodzice mają świadomość, że konflikt między nimi nie powinien wpływać na wychowanie potomka. Niestety duża część rozwodzących się małżeństw nie potrafi postawić dobra malucha na pierwszym miejscu i, zamiast go chronić, wciąga go w swoje gierki.

 

Lepsza mama czy tata?

Dzieci po rozwodzie często stają przed dylematem: lepsza mama czy lepszy tata? Doprowadzają je do tego rodzice, którzy rywalizują ze sobą o względy malca. Przekupstwo w postaci zabierania na lody czy do kina, podjudzanie przeciwko drugiemu rodzicowi - takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. Maluch nigdy nie powinien wybierać między matką a ojcem. Należy zapomnieć o niesnaskach między sobą i zapewnić potomkowi poczucie bezpieczeństwa. Z drugiej strony pamiętajmy, że takie sytuacje uczą dziecko je wykorzystywać. Konflikt między rodzicami nie powinien wpływać na wychowanie dziecka. Opieka nad dziećmi po rozwodzenie powinna być racjonalnie podzielona między obojgiem rodziców - pociechy powinny jak najmniej odczuć zmianę sytuacji. Oznacza to nie tylko sprawiedliwy podział obowiązków i czasu spędzanego z dzieckiem, ale także to, że rodzice po rozwodzie muszą się do siebie odnosić z szacunkiem, ponieważ dzieci wbrew pozorom mają doskonałą intuicję i momentalnie wyczują negatywne emocje.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Tomasz Trojanowski


Autor

Punta Mika

Nie zaczyna dnia bez filiżanki mocnej kawy i porannego przeglądu prasy. Żyje bardzo aktywnie i prowadzi kilka projektów na raz. Marzy, by doba miała 48 godzin. Jak każda kobieta lubi dbać o zdrowie i urodę, dlatego chętnie o tym pisze i dzieli się wiedzą z czytelniczkami Dzidziusiowa.

Komentarze
09-01-2019
Ocena:
Po prostu trzeba przestac myslec o sobie, a zaczac myslec o dziecku. Wtedy moze zachowania beda bardziej racjonalne
dekoracje świąteczne z dzieckiem

Przygotowania do Świąt z przedszkolakiem – pomysły na wspólny czas pełen magii

2024-12-23
Święta z przedszkolakiem to wyjątkowy czas pełen radości, ale też wyzwań. Jak zaangażować malucha w przygotowanie do Świąt, by stworzyć piękne wspomnienia, a jednocześnie uniknąć chaosu? Podpowiadamy, jak krok po kroku włączyć dziecko w świąteczne przygotowania, ucząc go odpowiedzialności i rozwijając kreatywność.
rozmowy o mikołaju

Trudne rozmowy o Mikołaju – jak odpowiadać na pytania dziecka?

2024-12-02
Dla wielu dzieci Mikołaj to symbol świątecznej magii, ale w pewnym momencie maluchy zaczynają zadawać trudne pytania. Czy Mikołaj istnieje? Skąd bierze prezenty? Jak poradzić sobie z dziecięcymi wątpliwościami i odpowiedzieć na te pytania w sposób mądry i pełen ciepła? Podpowiadamy, jak rozmawiać, by magia Świąt trwała jak najdłużej.
sprzątanie zabawek

Jak rozwiązać odwieczny problem sprzątania zabawek? Praktyczne porady dla rodziców

2024-11-25
Sprzątanie zabawek to wyzwanie, z którym mierzy się każdy rodzic. Kiedy podłoga tonie w klockach, autkach i lalkach, zastanawiamy się, jak nauczyć dziecko porządku. W tym artykule podpowiemy, jak wprowadzić malucha w świat samodzielnego sprzątania oraz jak sprawić, aby codzienne porządki stały się dla niego nawykiem.
przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.