Co zrobić, gdy dziecko unika rówieśników
Patrzysz na swoją pociechę jak siedzi samotnie w kącie piaskownicy spoglądając z boku na zabawę rówieśników i zupełnie nie wiesz jak jej pomóc? A może to samo robi w przedszkolu? Siedzi cicho w kąciku, zamiast ganiać i śmiać się z rówieśnikami. Nasze radami pomogą Ci ośmielić małego samotnika.
Dlaczego moje dziecko jest nieśmiałe?
Przede wszystkim musisz pamiętać, że dzieci dopiero w wieku 3 – 4 lat zaczynają interesować się towarzystwem swoich rówieśników. Dlatego nie ma co się martwić zbyt wcześnie. Warto także wiedzieć, że zazwyczaj pierwsze dziecko w rodzinie jest bardziej nieśmiałe od swojego rodzeństwa . Głównym powodem takiej sytuacji jest to, że malec musi nauczyć się samodzielnie stosunków panujących w grupie, podczas gdy jego młodsze rodzeństwo ma tę wiedzę podaną na tacy – od urodzenia żyje z bratem lub siostrą.
Jeszcze jednym z powodów, dla których dzieci bywają nieśmiałe są stosunki panujące w rodzinie. Psychologowie twierdzą, że maluchy, od których dużo się wymaga i które są często pouczane i karcone, również w towarzystwie, zazwyczaj unikają kontaktów z innymi, z obawy m. in. przed ośmieszeniem.
Jak można pomóc nieśmiałemu malcowi?
- Akceptuj swoje dziecko, takim jakie jest! To podstawa, budująca u dziecka pewność siebie. Kiedy robisz mu wyrzuty lub okazujesz jak bardzo Cię rozczarowało, sprawiasz, że traci pewność siebie, co utrudnia mu zawieranie znajomości z innymi dziećmi.
- Nigdy nie porównuj swojej pociechy z rówieśnikami. Jeśli bowiem porównanie wypadnie negatywnie dla dziecka, będzie się czuło zranione. W przyszłości może unikać kontaktu z innymi, aby sytuacja się nie powtórzyła.
- Postaraj się zrozumieć obawy swojego szkraba, choćby wydawały Ci się całkiem absurdalne, pomagaj mu je przezwyciężać. Rozmawiajcie na ten temat, ale nigdy nie zmuszaj dziecka do angażowania się w trudne dla niego sytuacje. Takie zachowanie może spowodować, że jeszcze bardziej zamknie się w sobie.
- Kiedy widzisz, że malec chciałby pobawić się z dziećmi, ale się boi, pomóż mu. Może razem podejdziecie i zapytacie jak kolega lub koleżanka ma na imię. Możesz też towarzyszyć swojemu dziecku w zabawach.
- Podczas wspólnego spędzania czasu ćwicz razem z dzieckiem zachowania społeczne. Możesz na przykład opowiedzieć historyjkę o chłopcu, który chciał się bawić z kolegą, ale nie wiedział jak zacząć, a potem razem ze swoją pociechą rozwiążcie problem z historyjki. Tego typu zabawy dla dzieci nieśmiałych pokażą Twojemu smykowi jak powinien zachować się w grupie rówieśników.
- Kiedy Twoje dziecko wystraszy się i nie będzie umiało odpowiedzieć na pytanie np. „Jak się nazywasz?”, pomóż mu. Zanim jednak odpowiesz za nie, najpierw poczekaj chwilę. Może nabierze odwagi i coś powie.
- Dawaj swojemu dziecku dobry przykład. Zatrzymaj się, by porozmawiać z sąsiadką, wymieniaj uprzejmości ze znajomymi. Malec patrzy, słucha a potem powtarza, to co zaobserwował.
Zdjęcie: Fotolia fot. by © rebecca abell