Data modyfikacji:

Co zrobić, gdy dziecko unika rówieśników

Autor: Agnieszka Pytlińska

Patrzysz na swoją pociechę jak siedzi samotnie w kącie piaskownicy spoglądając z boku na zabawę rówieśników i zupełnie nie wiesz jak jej pomóc? A może to samo robi w przedszkolu? Siedzi cicho w kąciku, zamiast ganiać i śmiać się z rówieśnikami. Nasze radami pomogą Ci ośmielić małego samotnika.

 

nieśmiałe dziecko

 

Dlaczego moje dziecko jest nieśmiałe?

Przede wszystkim musisz pamiętać, że dzieci dopiero w wieku 3 – 4 lat zaczynają interesować się towarzystwem swoich rówieśników. Dlatego nie ma co się martwić zbyt wcześnie. Warto także wiedzieć, że zazwyczaj pierwsze dziecko w rodzinie jest bardziej nieśmiałe od swojego rodzeństwa . Głównym powodem takiej sytuacji jest to, że malec musi nauczyć się samodzielnie stosunków panujących w grupie, podczas gdy jego młodsze rodzeństwo ma tę wiedzę podaną na tacy – od urodzenia żyje z bratem lub siostrą.

 

 

Jeszcze jednym z powodów, dla których dzieci bywają nieśmiałe są stosunki panujące w rodzinie. Psychologowie twierdzą, że maluchy, od których dużo się wymaga i które są często pouczane i karcone, również w towarzystwie, zazwyczaj unikają kontaktów z innymi, z obawy m. in. przed ośmieszeniem.

 

Jak można pomóc nieśmiałemu malcowi?

  1. Akceptuj swoje dziecko, takim jakie jest! To podstawa, budująca u dziecka pewność siebie. Kiedy robisz mu wyrzuty lub okazujesz jak bardzo Cię rozczarowało, sprawiasz, że traci pewność siebie, co utrudnia mu zawieranie znajomości z innymi dziećmi.
  2. Nigdy nie porównuj swojej pociechy z rówieśnikami. Jeśli bowiem porównanie wypadnie negatywnie dla dziecka, będzie się czuło zranione. W przyszłości może unikać kontaktu z innymi, aby sytuacja się nie powtórzyła.
  3. Postaraj się zrozumieć obawy swojego szkraba, choćby wydawały Ci się całkiem absurdalne, pomagaj mu je przezwyciężać. Rozmawiajcie na ten temat, ale nigdy nie zmuszaj dziecka do angażowania się w trudne dla niego sytuacje. Takie zachowanie może spowodować, że jeszcze bardziej zamknie się w sobie.
  4. Kiedy widzisz, że malec chciałby pobawić się z dziećmi, ale się boi, pomóż mu. Może razem podejdziecie i zapytacie jak kolega lub koleżanka ma na imię. Możesz też towarzyszyć swojemu dziecku w zabawach.
  5. Podczas wspólnego spędzania czasu ćwicz razem z dzieckiem zachowania społeczne. Możesz na przykład opowiedzieć historyjkę o chłopcu, który chciał się bawić z kolegą, ale nie wiedział jak zacząć, a potem razem ze swoją pociechą rozwiążcie problem z historyjki. Tego typu zabawy dla dzieci nieśmiałych pokażą Twojemu smykowi jak powinien zachować się w grupie rówieśników.
  6. Kiedy Twoje dziecko wystraszy się i nie będzie umiało odpowiedzieć na pytanie np. „Jak się nazywasz?”, pomóż mu. Zanim jednak odpowiesz za nie, najpierw poczekaj chwilę. Może nabierze odwagi i coś powie.
  7. Dawaj swojemu dziecku dobry przykład. Zatrzymaj się, by porozmawiać z sąsiadką, wymieniaj uprzejmości ze znajomymi. Malec patrzy, słucha a potem powtarza, to co zaobserwował.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © rebecca abell


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
12-12-2013
Ocena:
To może być również Zespół Aspergera, a to już bardziej poważna sprawa i trzeba udać się po pomoc do specjalisty (psychologa i psychiatry dziecięcego)
przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!