Data modyfikacji:

Mały pomocnik - 4 sposoby na zaangażowanie dziecka w obowiązki domowe

Autor: Tata Szymona

Zostaw! Nie ruszaj! Poczekaj, teraz sprzątam! Odłóż to!” – ile razy my, rodzice, kierujemy takie słowa do naszych pociech? Dzieciaki takie już są, że chcą robić wszystko to, co my i często musimy im zabraniać, by – w naszym odczuciu – nie zrobiły sobie krzywdy, albo po prostu nie przeszkadzały. A gdyby nasze dziecko było pomocnikiem? Ono będzie szczęśliwe, że pracuje z nami i robi coś pożytecznego, a my będziemy mogli nauczyć je, jak pomagać, a nie przeszkadzać. Czytajcie dalej.

 

jak zrobić z dziecka pomocnika

 

1. Pomocnik w kuchni

Pieczemy proste ciasto? A może „tylko” przygotowujemy śniadanie? Nawet czterolatek doskonale poradzi sobie w kuchni, oczywiście pod naszą kontrolą. Doskonale pomoże ubić pianę z białek, wymieszać ciasto na naleśniki, czy przygotować kanapki. Jeżeli tylko pokażemy mu, jak to zrobić, doskonale sobie poradzi z takim zadaniem. Co więcej będzie chciał jeszcze :)

 

2. Czas na sprzątanie

Sprzątanie? Dlaczego nie mogłoby uczestniczyć w tym dziecko? Z wielką radością pomoże nam kierować odkurzaczem. Bardzo chętnie (z naszą pomocą) weźmie się też za uprzątnięcie swoich zabawek. Ok, niektórzy może mniej chętnie, ale pomogą. Zawsze też możemy pójść o krok dalej i pokazać mu jak ścierać kurz z półek, umyć szyby lub lustra płynem w spray'u, a może nawet przetrzeć stół. I znów – dla nas będzie to wygodniejsze, bo zamiast zakazywać, tylko pokażemy, jak nam pomóc. Po drugie uczymy dziecko, że w domu należy sprzątać i pokazujemy jak to robić.

 

Pamiętajmy! Przy zwykłych czynnościach domowych ważne, żeby zrobić z nich dobrą zabawę. Wtedy dzieci chętniej angażują się w takie projekty.

 


3. Wspólne zakupy

Rodzinne zakupy, to kolejna rzecz, w jaką możemy zaangażować nasze dziecko. Potrafi samo wziąć z półki zasugerowany przez nas towar i wrzucić do wózka, prawda? A dzięki włączeniu go do robienia zakupów, te nie będą ciągłą walką z marudzeniem o słodycze, tylko właśnie współpracą, kiedy dziecko będzie z wielką chęcią wkładać nam kolejne, wybrane przez nas produkty. A potem oczywiście z powrotem wyciągnie je na taśmę przy kasie i po zapłaceniu chętnie znów włoży je do wózka.

 

4. Zmywamy naczynia

Zarówno przy zmywarce, jak i zmywaniu ręcznym dziecko może nam pomóc. W tym pierwszym przypadku mamy ułatwione zadanie. Musimy tylko pokazać, gdzie umieszczać poszczególne naczynia w zmywarce i... już będziemy mieli małego pomocnika. Jeszcze łatwiej będzie już po tym, jak zmywarka skończy pracę. Nasz maluch z chęcią weźmie się za wyciąganie umytych naczyń, a my tylko musimy pamiętać o ostrzeżeniu go przed wysoką temperaturą po zakończeniu mycia. Nieco inaczej to wygląda, gdy nasze naczynia są myte ręcznie. Wtedy najłatwiej poprosić nasze dziecko o zrobienie piany w zlewie do umycia naczyń – i nawet jedna czynność będzie mu sprawiać frajdę.

 

To tylko cztery przykłady tego, jak – zamiast zakazywać – wykorzystać chęci naszego dziecka do współpracy z nami. Oczywiście, takich sposobów jest o wiele więcej i każdy z nich jest dobry. Co prawda na początku efekty mogą nas nie zachwycać (szyba może mieć zacieki, mąka krzątać się po całej kuchni), a sumaryczny czas wykonania danej czynności się będzie znacznie dłuższy niż gdybyśmy wykonywali je sami. To i tak warto. Z każdym tygodniem nasze dziecko będzie nabierało wprawy. Zanim się obejrzymy nasz mały szkrab nauczy się samodzielności, będzie coraz częściej nam pomagał i przejmował kolejne zadania, dając nam więcej wolnego.

 

Zdjęcie: Fotolia


Autor

Tata Szymona

Prywatnie mąż, a od 2009 r. również ojciec. Urodził się w sierpniu 1982-ego. Żyje i pracuje dzieląc różne pasje. Z wykształcenia i zawodu pedagog i grafik, z zamiłowania pisarz-amator.

Wolne chwile spędza pisząc prozę na nieodłącznej komórce. Gdy nie pisze, czyta polską fantastykę, słucha muzyki albo spędza czas z synkiem na placu zabaw. Prowadzi również bloga: www.tataszymona.blogujacy.pl

bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.