Data modyfikacji:

Mały pomocnik - 4 sposoby na zaangażowanie dziecka w obowiązki domowe

Autor: Tata Szymona

Zostaw! Nie ruszaj! Poczekaj, teraz sprzątam! Odłóż to!” – ile razy my, rodzice, kierujemy takie słowa do naszych pociech? Dzieciaki takie już są, że chcą robić wszystko to, co my i często musimy im zabraniać, by – w naszym odczuciu – nie zrobiły sobie krzywdy, albo po prostu nie przeszkadzały. A gdyby nasze dziecko było pomocnikiem? Ono będzie szczęśliwe, że pracuje z nami i robi coś pożytecznego, a my będziemy mogli nauczyć je, jak pomagać, a nie przeszkadzać. Czytajcie dalej.

 

jak zrobić z dziecka pomocnika

 

1. Pomocnik w kuchni

Pieczemy proste ciasto? A może „tylko” przygotowujemy śniadanie? Nawet czterolatek doskonale poradzi sobie w kuchni, oczywiście pod naszą kontrolą. Doskonale pomoże ubić pianę z białek, wymieszać ciasto na naleśniki, czy przygotować kanapki. Jeżeli tylko pokażemy mu, jak to zrobić, doskonale sobie poradzi z takim zadaniem. Co więcej będzie chciał jeszcze :)

 

2. Czas na sprzątanie

Sprzątanie? Dlaczego nie mogłoby uczestniczyć w tym dziecko? Z wielką radością pomoże nam kierować odkurzaczem. Bardzo chętnie (z naszą pomocą) weźmie się też za uprzątnięcie swoich zabawek. Ok, niektórzy może mniej chętnie, ale pomogą. Zawsze też możemy pójść o krok dalej i pokazać mu jak ścierać kurz z półek, umyć szyby lub lustra płynem w spray'u, a może nawet przetrzeć stół. I znów – dla nas będzie to wygodniejsze, bo zamiast zakazywać, tylko pokażemy, jak nam pomóc. Po drugie uczymy dziecko, że w domu należy sprzątać i pokazujemy jak to robić.

 

Pamiętajmy! Przy zwykłych czynnościach domowych ważne, żeby zrobić z nich dobrą zabawę. Wtedy dzieci chętniej angażują się w takie projekty.

 


3. Wspólne zakupy

Rodzinne zakupy, to kolejna rzecz, w jaką możemy zaangażować nasze dziecko. Potrafi samo wziąć z półki zasugerowany przez nas towar i wrzucić do wózka, prawda? A dzięki włączeniu go do robienia zakupów, te nie będą ciągłą walką z marudzeniem o słodycze, tylko właśnie współpracą, kiedy dziecko będzie z wielką chęcią wkładać nam kolejne, wybrane przez nas produkty. A potem oczywiście z powrotem wyciągnie je na taśmę przy kasie i po zapłaceniu chętnie znów włoży je do wózka.

 

4. Zmywamy naczynia

Zarówno przy zmywarce, jak i zmywaniu ręcznym dziecko może nam pomóc. W tym pierwszym przypadku mamy ułatwione zadanie. Musimy tylko pokazać, gdzie umieszczać poszczególne naczynia w zmywarce i... już będziemy mieli małego pomocnika. Jeszcze łatwiej będzie już po tym, jak zmywarka skończy pracę. Nasz maluch z chęcią weźmie się za wyciąganie umytych naczyń, a my tylko musimy pamiętać o ostrzeżeniu go przed wysoką temperaturą po zakończeniu mycia. Nieco inaczej to wygląda, gdy nasze naczynia są myte ręcznie. Wtedy najłatwiej poprosić nasze dziecko o zrobienie piany w zlewie do umycia naczyń – i nawet jedna czynność będzie mu sprawiać frajdę.

 

To tylko cztery przykłady tego, jak – zamiast zakazywać – wykorzystać chęci naszego dziecka do współpracy z nami. Oczywiście, takich sposobów jest o wiele więcej i każdy z nich jest dobry. Co prawda na początku efekty mogą nas nie zachwycać (szyba może mieć zacieki, mąka krzątać się po całej kuchni), a sumaryczny czas wykonania danej czynności się będzie znacznie dłuższy niż gdybyśmy wykonywali je sami. To i tak warto. Z każdym tygodniem nasze dziecko będzie nabierało wprawy. Zanim się obejrzymy nasz mały szkrab nauczy się samodzielności, będzie coraz częściej nam pomagał i przejmował kolejne zadania, dając nam więcej wolnego.

 

Zdjęcie: Fotolia


Autor

Tata Szymona

Prywatnie mąż, a od 2009 r. również ojciec. Urodził się w sierpniu 1982-ego. Żyje i pracuje dzieląc różne pasje. Z wykształcenia i zawodu pedagog i grafik, z zamiłowania pisarz-amator.

Wolne chwile spędza pisząc prozę na nieodłącznej komórce. Gdy nie pisze, czyta polską fantastykę, słucha muzyki albo spędza czas z synkiem na placu zabaw. Prowadzi również bloga: www.tataszymona.blogujacy.pl

rozwój motoryczny dziecka

Jak wspierać rozwój motoryczny dziecka?

2023-03-21
Rozwój motoryczny dziecka to inaczej rozwój ruchowy, czyli zwiększanie się sprawności ciała i doskonalenie koordynacji ruchów. Rozwój ten możemy obserwować w zakresie motoryki dużej (np. raczkowanie, chodzenie), jak i małej (np. chwytanie przedmiotów czy układanie dłoni w sposób umożliwiający rysowanie). Najintensywniejszy rozwój motoryczny przebiega w pierwszych trzech latach życia dziecka, ale i później warto go wspierać.
Jaki kask do nauki chodzenia?

Jaki kask do nauki chodzenia?

2022-04-18
Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek?

2022-04-16
Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
logopeda

Kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy?

2022-03-16
Pytanie, czy i kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy, jest zagwozdką niejednego rodzica i opiekuna dziecka. Zazwyczaj do gabinetu specjalisty zmartwiona mama i tata udają się dopiero, gdy jakiś objaw zaczyna ich niepokoić w zachowaniu dziecka. Sprawdzamy, co powinno być iskrą zapalną w rezerwacji wizyty u specjalisty. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby do logopedy udać się z dzieckiem profilaktycznie.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

2022-03-15
Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.
co umie 3 miesieczne dziecko

Co umie 3-miesięczne dziecko?

2022-03-07
Trzeci miesiąc życia to czas wyjątkowo dynamicznego rozwoju. Dziecko staje się bardziej świadome i zdecydowanie bardziej kontaktowe, a do tego może nawet zacząć przesypiać całe noce. Sprawdź, co dokładnie umie 3-miesięczne dziecko i kiedy jego rozwój powinien niepokoić.
jaki nocnik dla chlopca

Jaki nocnik dla chłopca wybrać?

2022-02-26
Zaczynasz planować odpieluchowanie swojego synka, ale nie wiesz, od czego zacząć? Dobry pierwszy krok to zakup nocnika. Podpowiadamy, jakie nocniki dla chłopca warto wziąć pod uwagę i jakimi zasadami należy kierować się w procesie odpieluchowywania.