Data publikacji:

6 sposobów na ułożenie dziecka do snu

Autor: Tata Szymona

Cisza. Spokój. Wieczór. Czas dla mnie i mojej żony. Nagle rozlega się tupot małych stóp i przybiega do nas wcale nie tak bardzo śpiący Szymon. A przecież już kilkanaście minut temu ułożyłem go do spania, dałem buziaka i powiedziałem pełne nadziei (na wolny wieczór dla nas) „dobranoc”. A ten znów przybiegł. Cóż, pauza w filmie wracamy do łóżeczka. Bo przecież każdy z nas – rodziców – układa swoje dziecko do snu. Jak to zrobić skutecznie? Och, to przecież proste – odprowadzić do łóżeczka, dać buziaka i powiedzieć „dobranoc”. Tyle wystarczy, prawda? Cóż, czasem (jak dzisiaj na przykład) właśnie niekoniecznie. Na szczęście jest kilka trików i zasad, które z pewnością to ułatwią.

 

 

1. Regularność

To taka najważniejsza zasada, której staramy się przestrzegać. Nie chodzi tutaj oczywiście o dokładność równą zegarom atomowym. Szymon wie jednak, że w okolicach siódmej wieczorem zawsze jest kolacja, w trakcie niej dobranocka, a potem kąpiel i spanie. Dzięki temu gdy będzie zbliżał się wieczór, organizm naszego dziecka samodzielnie będzie już „nastawiał się” na sen. Oczywiście, zdarzają się pewne wyjątki od tej reguły, gdy „przeciągnie się” wizyta u znajomych, czy też wyjazd do dziadków. Ale generalnie regularność to podstawa.

 

2. Wyciszenie się

Każdy lubi zabawę z dzieckiem. Często lubimy (zwłaszcza ja) powygłupiać się z synkiem i pobawić w jakąś „głośną”, wypełnioną śmiechem zabawę. Ale nie ma nic gorszego od takiej zabawy, gdy kończy się dzień. Późnym popołudniem powinniśmy już zaproponować dziecku zabawę, która go wyciszy i uspokoi. To mogą być puzzle, gra planszowa czy... chociażby zwykłe kolorowanie. To świetny pomysł na przykład na ostatnie dwie godziny przed kolacją.

 

3. Dobranocka

Niestety, nasza polska telewizja wycofała się z dobranocki. Na szczęście tak naprawdę wielu z nas ma w domach telewizję satelitarną, a chyba wszyscy dostęp do Internetu. Bez problemu znajdziemy w sieci dowolną bajkę, jaką możemy puścić naszemu dziecku „na dobranoc”. Uwaga! Tutaj również warto wybrać odpowiednią, to znaczy krótką i raczej „spokojną” bajkę – na przykład jeden odcinek ulubionego, bajkowego serialu dla dzieciaków.

 

4. Poczytaj mi, tato

Gdy nasz maluch leży już w łóżeczku, jednym z dobrych pomysłów jest przeczytanie książeczki. To też warto włączyć do stałego punktu programu. Oczywiście tutaj ważny jest dobór książeczki. Dobrym pomysłem jest też danie dziecku możliwość wyboru. U nas to właśnie Szymon sam wybiera książeczkę do czytania – oczywiście pod naszą kontrolą, by książka nie była zbyt długa.

 

 

5. Aaa, kotki dwa...

Kołysanka, to drugi, bardzo dobry sposób na to, by nasze dziecko wreszcie zamknęło oczy i zasnęło. Tak naprawdę warto sobie po prostu samemu poszukać w Internecie kołysanek i się ich nauczyć – by umieć je zaśpiewać dziecku. Zresztą tak naprawdę nie zawsze musi to być „typowa” kołysanka. Szymon lubi najbardziej, gdy ja lub moja żona śpiewamy mu „Strażaka Sama”. Mało tego – ostatnio zaczął nawet cichutko podśpiewywać sobie razem ze mną, lub z mamą.

 

6. Po prostu przytul

Dzieci lubią bliskość – to chyba oczywiste dla wszystkich. Ile to razy słyszeliśmy od Szymona słowa: „bo ja tu nikogo nie mam”. I czasem wystarczy dwie, trzy minutki (przyznaję, że czasem trochę dłużej) po prostu poleżeć obok dziecka, czy posiedzieć na krawędzi jego łóżeczka, by zasnęło. Niech czuje, że jest obok, że jesteśmy z nim. Szymon szczególnie lubi ten sposób „usypiania”, często jeszcze prosząc jeszcze dodatkowo o to, by go pokołysać lub pogłaskać.

To takie podstawowe triki i zasady związane z usypianiem. Czasem nawet one nie pomogą, gdy dziecko miało w ciągu dnia wyjątkowo dużo emocji, albo po prostu gdy ma „gorszy dzień”. Częściej jednak są w pełni skuteczne. Gdy będziemy się ich trzymać, usypianie naszego dziecka stanie się łatwiejsze, a nasze wieczory znów staną się naprawdę „nasze”.

A jakie Wy macie sposoby na to, by „odzyskać” swój wieczór?

 

Żdjęcie : Fotolia by remiii all rights reserved


Autor

Tata Szymona

Prywatnie mąż, a od 2009 r. również ojciec. Urodził się w sierpniu 1982-ego. Żyje i pracuje dzieląc różne pasje. Z wykształcenia i zawodu pedagog i grafik, z zamiłowania pisarz-amator.

Wolne chwile spędza pisząc prozę na nieodłącznej komórce. Gdy nie pisze, czyta polską fantastykę, słucha muzyki albo spędza czas z synkiem na placu zabaw. Prowadzi również bloga: www.tataszymona.blogujacy.pl

Komentarze
29-09-2016
Ocena:
Moja nie zaśnie dopóki nie utulisz, wiem że to nie najlepsze rozwiązanie ale nie ma innego wyjścia.
przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!