Pójście dziecka do szkoły jest dużym wydarzeniem w życiu rodziny. Pierwszoklasiście trzeba zakupić wyprawkę szkolną, ale także pomyśleć o modyfikacjach w jego pokoju. Nie ważne jaką dysponujemy przestrzenią, najważniejsze, aby urządzić ją atrakcyjnie i funkcjonalnie. Musimy także pamiętać o przygotowaniu odpowiedniego miejsca do nauki.
Projektując pokój dla ucznia musimy wziąć pod uwagę, że dziecko spędza w nim dużo czasu - bawi się, uczy i wypoczywa. Aranżacja wnętrza, szczególnie dla 6-7 latka nie jest prosta jednak wystarczy pobudzić wyobraźnię swoją i co najważniejsze dziecka, żeby stworzyć odpowiednie miejsce do działania i relaksu. Powinniśmy też zrobić wszystko, aby dziecko w odświeżonym pokoju czuło się bezpiecznie, komfortowo i swobodnie.
Dziecko zaczyna cechować się coraz większą indywidualnością i niezależnością. Może chcieć ją wyrazić poprzez zupełną zmianę kolorystyki obecnej w pokoju. Pamiętajmy wtedy o umiarze, gdyż mocny kolor może się szybko znudzić. To początek nauki dla naszego smyka, więc pokój musi zostać przearanżowany. Najważniejszą zasadą zmian jest podział pomieszczenia na dwie strefy. Strefę pracy oraz strefę relaksu, tak jak pokazuje to poniższy projekt pokoju dziecięcego.
W części pierwszej powinno znaleźć się biurko oraz wygodne i przystosowane do długiej pracy krzesło. Warto, aby wraz z książkami, zeszytami i przyborami szkolnymi pojawiły się również nowe meble do ich przechowywania, takie jak regał, komoda lub kontener z szufladami. Ważną sprawą staje się oświetlenie - powinno być odpowiednie zarówno do nauki jak i codziennej zabawy.
W części przeznaczonej do odpoczynku ustawiamy łóżko oraz wszystkie zabawki. Szafę lub komody ustawiamy według uznania, pamiętając o tym, aby nie blokowały swobodnego poruszania się. Nie musimy stosować dosłownego podziału i nie odgradzamy niczym jednej części pokoju od drugiej, chodzi o oddzielenie pewnych funkcji użytkowych.
W późniejszym czasie możemy dziecku wstawić do pokoju sprzęt muzyczny oraz komputer.
Kluczowym miejscem w pokoju ucznia powinno być miejsce do nauki. Nasza pociecha z każdym rokiem będzie coraz dłużej spędzać czas przy biurku, dlatego już na początku jego szkolnej drogi powinniśmy zainwestować w duże biurko i wygodne krzesło. Nie możemy zapomnieć też o dobrym oświetleniu, aby dziecko nie nadwyrężało sobie wzroku. Jeśli rodzice zgodzą się, aby komputer był od początku nauki w szkole w pokoju dziecka należy zwrócić uwagę, aby monitor był ustawiony na wprost dziecka, na odległość jego wyciągniętej ręki, a górna krawędź monitora na linii jego wzroku. Dodatkowo klawiatura powinna być położona na specjalnej półce. O czym jeszcze warto pamiętać urządzając miejsce do nauki dziecka znajdziecie w poniższej infografice.
Projekt: Anna Siarkiewicz
Zdjęcie: Fotolia.pl
Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.