Data modyfikacji:

Kłótnia o zabawki

Autor: Katarzyna Michniewska

Zapewne i Twój szkrab chciałby dostać wszystko co znajduje się w zasięgu jego wzroku. To zupełnie normalne. Dzieci mają mocne poczucie własności i żyją w przekonaniu, że· rzeczy które je otaczają stworzone są tylko dla nich. Dla małego Piotrusia ulubione auto jest tak ważne jak jego ręka, czy nóżka. Gdy inny smyk spróbuje odebrać mu samochód rozpęta się prawdziwe piekło.

 

klotnia-o-zabawki

 

Poczucie własności u dzieci

Dziecięce zabawki są częstą przyczyną konfliktów tak między rodzeństwem, jak i rówieśnikami. Maluchy niechętnie dzielą się swoimi rzeczami, a gdy ktoś chce im je zabrać głośno protestują wyrywając swoją rzecz i płacząc. Wprawdzie smyk czasami pożyczy koledze samolot, a koleżance da pobawić się misiem, ale to raczej za namową rodziców niż z własnej woli. Choć dwulatek pomału zauważa, że jest różnica pomiędzy tym co moje, a tym co cudze to i tak niechętnie odda Ani jej lalkę. Dlaczego? Bo nie! Potrzeba akcentowania swojej niezależności sprawia, że dziecko za wszelką cenę próbuje postawić na swoim.

Około trzeciego roku życia sytuacja nieco ulega zmianie. Wówczas pomału pojmuje czym jest wspólna zabawa i dobre relacje pomiędzy rówieśnikami, a czteroletnie dziecko potrafi już doskonale współpracować.

 

Jak rozmawiać z dzieckiem?

Mimo, że rozhisteryzowany maluch niechętnie słucha Twoich argumentów to postaraj się  konsekwentnie tłumaczyć mu, że zabawkami należy się dzielić. Poza tym szkrab musi mieć pewność, że jeśli coś komuś pożyczy to na pewno dostanie to z powrotem. Tłumacz dziecku, że dając koledze pobawić się swoimi grabkami sprawia mu ogromną radość. Chwal szkraba, gdy chętnie pożyczy koleżance swoje wiaderko i zwróci koledze jego samolot. Choć początkowo będziesz miała wrażenie, że szkrab kompletnie nie rozumie w czym rzecz, to z czasem zauważysz postępy.

 


Jak rozwiązywać kłótnie o zabawkę?

Twój maluszek nie rozumie, że zabierając koledze zabawkę sprawi mu przykrość. Dlatego za każdym razem tłumacz mu spokojnie, że tak nie wolno, bo sam czułby się niemiło gdyby ktoś zabrał mu coś co należy do niego. Ponadto jeśli bardzo chce pobawić się autem Krzysia, to w zamian musi pożyczyć mu swój samochód.

 

Jeśli dzieci koniecznie chcą bawić się tym samym misiem i nie ma możliwości, aby któryś maluch ustąpił, zaproponuj im zabawę na zmianę. Daj pluszaka Piotrusiowi i poinformuj go, że za 5 minut dasz misia jego koledze, a ten po kolejnych 5 minutach znów mu go odda. Zapewne po 2-3 zmianach dzieciom znudzi się ta zabawa.

 

Gdy mimo kilu prób złagodzenia konfliktu maluchy dalej kłócą się o zabawkę zabierz ją. Oczywiście wcześniej ostrzeż maluchy, że to zrobisz jeśli nie dojdą do porozumienia.  Jeśli podczas wizyty na placu zabaw jakieś dziecko chce siłą odebrać maluchowi zabawkę stanowczo zwróć mu uwagę. Szkrab powinien czuć się bezpieczne i musi wiedzieć, że zasady które przez długi czas mu wpajałaś obowiązują w każdej sytuacji. 

Zanim Twoje dziecko pozna zasady życia w społeczeństwie minie sporo czasu. Proces uspołeczniania malucha jest długotrwały i niełatwy. Ucząc go reguł gry nie zapomnij o jego autonomii i poszanowaniu jego własność. Przecież nawet kilkulatek ma prawo do swojego zdania, a uszanowanie jego wyborów z pewnością zaowocuje w przyszłości poczuciem bezpieczeństwa i pewnością siebie.

 

Zdjęcie: Fotolia by © nyul All right reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!