Data publikacji:

Czy Twoje dzieci też się ciągle kłócą? Zobacz jak to zmienić!

Autor: Agnieszka Wojdałowicz - Pedagog Specjalny

Ciągłe starcia między rodzeństwem, walka o zabawki, czy uwagę rodzica, przepychanki, niemiłe słowa? Jeśli masz wrażenie, że wasze życie tak właśnie wygląda, spróbuj się przyjrzeć zasadom panującym w domu. Niektóre starcia są nieuniknione i nic na to nie poradzimy. Nawet najbardziej grzecznym dzieciom zdarza się prowokować kłótnie i bójki. Ale do bardzo wielu konfliktów możemy nie dopuścić, właściwie postępując z dziećmi i ustalając zasady, których wszyscy członkowie rodziny będą się trzymać. Co konkretnie warto wprowadzić do naszego życia? Jak reagować w takich sytuacjach?

 

Jeśli rodzeńswto ciągle się kłóci i jest na siebie obrażone,

 

1. Starszy może ustąpić - podstawowy błąd, który robimy wszyscy

Gdy młodsze dziecko coś chce, szczególnie wymuszając płaczem lub krzykiem, często próbujemy odwołać się do poczucia odpowiedzialności starszego dziecka bez jakiejkolwiek próby wyjaśnienia sytuacji (bez spytania o co chodziło, do kogo należy ta zabawka, kto nią faktycznie się bawił itd.). Ot, na szybko, aby tylko był spokój, nakazujemy starszemu oddać zabawkę. Pojawia się: „Ustąp młodszemu”, „Jesteś starszy, powinieneś być mądrzejszy”, "Co Ci zależy on tak bardzo chce" - wszyscy znamy to z dzieciństwa, a może czasem z własnego rodzicielstwa? Rodzice chcąc natychmiast zażegnać konflikt, zapominają jednak o działaniu długofalowym.

 

Dla chwilowego świętego spokoju, nieświadomie dają młodszemu dziecku do zrozumienia, że jest na wygranej pozycji – starszy brat lub siostra musi mu przecież ustąpić, bo jest starszy. Młodsze oczywiście będzie zadowolone, ale w starszym rodzi się niechęć do młodszego rodzeństwa i poczucie niesprawiedliwości. Jeśli sytuacje takie będą się powtarzać, robi się coraz gorzej - narastające emocje i poczucie pokrzywdzenia budzi agresję w stosunku do młodszego dzieckaWłaśnie dlatego pierwszym etapem reakcji na konflikt między dziećmi musi być próba wyjaśnienia zdarzenia, a dopiero później konkretne działanie.

 

2. Kupując nową zabawkę od razu ustal zasady

Jako dobrzy rodzice pewne rzeczy powinniśmy przewidywać i podjąć odpowiednie kroki zanim dojdzie do konfliktu. I tak np.: kupując dzieciom wspólną wymarzoną zabawkę czy grę, ustalmy od razu, w jakiej kolejności dzieci będą się nią bawić i kontrolujmy, czy tego przestrzegają. Oczekującemu na swą kolej dziecku możemy w tym czasie zapewnić inną rozrywkę – znudzone długim oczekiwaniem na pewno zacznie zaczepiać i przeszkadzać drugiemu, a stąd jest już bardzo krótka droga do niepotrzebnej kłótni.

 

3. Pobawmy się w empatię

Gdy dzieci są starsze, można spróbować zabaw edukacyjnych, kształtujących empatię i pomagających radzić sobie z negatywnymi emocjami. Gry są proste i zazwyczaj polegają na przedstawieniu i nazwaniu swoich uczuć. Możemy to zrobić np. przy pomocy rysunków lub prostych scenek do odegrania. Dzięki temu, że dziecko wciela się w rolę strony pokrzywdzonej w konflikcie, zaczyna rozumieć, jakie uczucia towarzyszą podczas bójki drugiemu z rodzeństwa.

 

4. Rodzicu, daj dobry przykład!

Na koniec ostatnia, najważniejsza kwestia, o której wiedzą wszyscy, ale większość niestety zapomina. Dzieci wiernie odwzorowują zachowanie dorosłych, zwłaszcza rodziców. Jeśli ci lekceważą się nawzajem, wyzywają lub są agresywni, dzieci bardzo szybko uczą się tego typu reakcji przez naśladownictwo czy inaczej „społeczne uczenie się”. Część z Was pewnie słyszała o głośnym eksperymencie psychologa Alberta Bandury. Pozwalał dzieciom obserwować jak dorosły znęca się nad gumową zabawką – nadmuchiwanym klaunem. Dzieci odwzorowywały zachowania, których były świadkami, bijąc i przewracając ją w dokładnie taki sam sposób.

 

Dbaj więc o to, by nie prowadzić ostrej wymiany zdań przy dzieciach, nie wspominając już o agresji fizycznej. Regularne obserwowanie kłótni rodziców nie tylko uczy ich takich samych zachowań, ale też burzy poczucie bezpieczeństwa. A przecież dom rodzinny powinien być miejscem bezpiecznym i wolnym od agresji czy to między dziećmi, czy rodzicami.

 

Przeczytaj również:

Zgodne rodzeństwo - jak wspierać więź między dziećmi >>>

Zdjęcie: Fotolia by © Robert Kneschke


Autor

Agnieszka Wojdałowicz - Pedagog Specjalny

Z wykształcenia jestem pedagogiem specjalnym. Ma doświadczenie w pracy z dziećmi i trudną młodzieżą. Moją drugą pasją jest marketing - na co dzień pracuję w agencji reklamowej.

bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.