10 zasad jak być lepszym rodzicem

Data:

Nieważne czy jesteście już rodzicami, czy dopiero szykujecie się, aby przywitać swoje potomstwo na świecie zapewne chcielibyście tak je wychować, aby dziecko było szczęśliwe i radosne. Częstym problemem są trudne sytuacje. Jak się w nich zachować, aby dziecko czuło rodzicielską miłość, ale żeby jej za mocno nie wykorzystywało. Przedstawiamy Wam 10 zasad jak być lepszym rodzicem.

 

Bycie rodzicem to trudna droga, która nigdy się nie kończy. Jednak wystarczy 10 zasad, aby poczuć się lepszym rodzicem!


Na początek, pamiętaj, że każde dziecko jest indywidualne, ma niepowtarzalny charakter i osobowość. Oczywiście w niektórych kwestiach będzie bardziej przypominało mamę, w innych jest podobne do taty, ale jest zupełnie odrębną jednostką. Najważniejsze, aby obserwować swoje dziecko i małymi krokami odkrywać jego wrażliwość, uczucia i potrzeby. Tylko w ten sposób możecie lepiej je zrozumieć, zbudujecie trwałe relacje i sprawicie, że wychowywanie nie okaże się aż takie trudne. Co możecie zrobić aby przyśpieszyć ten proces?

 

1. Kiedyś też byliśmy dziećmi

Kiedy dziecko zachowuje się źle, nie słucha i jedyne na co masz ochotę, to dać mu klapsa - wtedy przypomnij sobie, że przecież też kiedyś byliśmy dziećmi. Sięgnij pamięcią do lat dzieciństwa, chwil napięcia i sytuacji trudnych. Jak rodzice postępowali z Tobą w takich momentach? Jak się wtedy czułaś? Dobrym pomysłem jest szukanie odpowiedzi w poradnikach. Możesz w nich znaleźć wiele cennych podpowiedzi. Ale pamiętaj ...! Nie korzystajcie z książkowych porad "na ślepo”. Jeśli jakaś metoda wychowawcza Cię nie przekonuje lub wydaje Ci się zła, nie korzystaj z niej. Jeśli ją zastosujesz, a mentalnie się z nią nie zgadzasz, przepadłaś. Dziecko to wyczuje i będzie się buntować.

 

2. Stawiaj relację dziecko-rodzic na pierwszym miejscu

Dziecko i jego emocje, powinno być dla Ciebie najważniejsze, szczególnie w trudnych momentach. Mówi się, że dziecko potrzebuje najwięcej miłości, właśnie wtedy gdy na nią najmniej zasługuje. Coś w tym jest. Niezależnie od tego jak bardzo jesteś wściekła, dziecko musi wiedzieć, że kiedy rodzic jest przy nim, może czuć się bezpiecznie i nie bać się. Cokolwiek dzieje się złego, jesteś zmęczona - dziecka nie możesz atakować.

 

3. Patrz, ale też działaj

Dziecko będzie cię testować, to pewne. Kiedy jest grzeczne, zazwyczaj nie zwracamy na nie uwagi, bo się ładnie bawi, nie przeszkadza. Jeśli jest niegrzeczne, to co innego. Zwraca Twoją uwagę. Nie patrz więc biernie na to, co dziecko robi i jak się zachowuje. Jeśli to co widzisz, Ci się podoba - chwal, jeśli nie - za złe zachowanie trzeba wyciągać konsekwencje. Ale to nie wystarczy. Spróbuj dotrzeć do przyczyny złego zachowania, nie oceniaj, a wysłuchaj i zrozum co dziecko chce Ci przez to postępowanie powiedzieć - może po prostu brakuje mu Twojej uwagi?

 

 

4. Szanuj dziecko

Nigdy o tym nie zapominaj. Każdy człowiek, nieważne czy młody czy stary zasługuje na szacunek. Nie śmiej się z dziecka, nie drwij z niego, dotrzymuj obietnic i umów. Przez to zbudujesz w dziecku zaufanie, a wzajemny szacunek sprawi, że staniecie się najlepszymi przyjaciółmi.

 

5. Nie oszukuj

Dziecko jest jak gąbka, chłonie nasze emocje. Jeśli będziemy je na siłę ukrywać, dziecko i tak je wyczuje. Małe człowieczki widzą dużo więcej, niż nam się wydaje. Dlatego jeśli płaczesz, wytłumacz dziecku co się stało, a nie udawaj, że wszystko jest w porządku.

 

6. Zadawaj pytania

Rodzice mają tendencję, aby dużo mówić do dziecka. Czasem aż za dużo. Jeśli nie rozumiesz jakiegoś zachowania dziecka, nie oceniaj go z góry, nie zalewaj też potokiem słów. Wystarczy go zapytać, a dowiesz się z jakiego powodu coś zrobiło. Dzięki temu, po pierwsze, dziecko musi zastanowić się nad swoim zachowaniem i przeanalizować je. Po drugie, Tobie łatwiej będzie zrozumieć powody działania dziecka i wytłumaczyć dlaczego coś Ci się nie podoba i nie chcesz aby się to powtórzyło w przyszłości.

 

7. Dostosuj wymagania do wieku dziecka

Czego innego wymagaj od dziecka półrocznego, a innego od pięciolatka. Niby oczywiste, a jednak ... Im starsze dziecko, tym więcej powinniśmy wymagać. Pamiętaj także, że dzieci nie są w stanie być uważne cały czas, w sensie ciągle być grzeczne i słuchać się wszystkich poleceń. Taki już urok dziecka - ma prawo do wyrażania swoich emocji, powiedzmy, energicznie.

 

8. Stosuj domniemanie niewinności

Nie oceniaj dziecka, nie wiedząc co się stało. Kiedy poznasz wszystkie fakty, dopiero wtedy stwierdź czy czemuś zawiniło. W końcu nawet najgorszemu przestępcy trzeba najpierw udowodnić winę, takie same prawo ma dziecko. Najpierw zrób śledztwo, potem wydaj wyrok ;-)

 

9. Daj się uwieść

Dziecko czasami czaruje nas, aby coś dostać - pójść później spać, pograć 5 minut dłużej na komputerze. Nie nadużywaj stwierdzenia - nie, bo nie. Od czasu do czasu pójdź z dzieckiem na kompromis, zmień zdanie i pozwól mu zjeść dodatkowy kawałek czekolady. Na tym w końcu polega dzieciństwo.

 

10. Nie spiesz się

Ustal z dzieckiem rytm dnia, aby nie musieć ciągle się denerwować i go pospieszać. Z pomocą może przyjść tablica i zapisanie punkt po punkcie planu dnia. To będą Wasze ramy, drogowskaz. Ale z drugiej strony nie groź i nie szantażuj, kiedy ten rytm zostanie zakłócony. Staraj się być elastyczna, czasami nie można wszystkiego przewidzieć, czasami dla komfortu psychicznego wszystkich domowników, lepiej z czegoś zrezygnować ;-)

 

Zdjęcie: Pexels.com

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.