Data modyfikacji:

10 zasad jak być lepszym rodzicem

Autor: Magdalena Szewczyk

Nieważne czy jesteście już rodzicami, czy dopiero szykujecie się, aby przywitać swoje potomstwo na świecie zapewne chcielibyście tak je wychować, aby dziecko było szczęśliwe i radosne. Częstym problemem są trudne sytuacje. Jak się w nich zachować, aby dziecko czuło rodzicielską miłość, ale żeby jej za mocno nie wykorzystywało. Przedstawiamy Wam 10 zasad jak być lepszym rodzicem.

 

Bycie rodzicem to trudna droga, która nigdy się nie kończy.


Na początek, pamiętaj, że każde dziecko jest indywidualne, ma niepowtarzalny charakter i osobowość. Oczywiście w niektórych kwestiach będzie bardziej przypominało mamę, w innych jest podobne do taty, ale jest zupełnie odrębną jednostką. Najważniejsze, aby obserwować swoje dziecko i małymi krokami odkrywać jego wrażliwość, uczucia i potrzeby. Tylko w ten sposób możecie lepiej je zrozumieć, zbudujecie trwałe relacje i sprawicie, że wychowywanie nie okaże się aż takie trudne. Co możecie zrobić aby przyśpieszyć ten proces?

 

1. Kiedyś też byliśmy dziećmi

Kiedy dziecko zachowuje się źle, nie słucha i jedyne na co masz ochotę, to dać mu klapsa - wtedy przypomnij sobie, że przecież też kiedyś byliśmy dziećmi. Sięgnij pamięcią do lat dzieciństwa, chwil napięcia i sytuacji trudnych. Jak rodzice postępowali z Tobą w takich momentach? Jak się wtedy czułaś? Dobrym pomysłem jest szukanie odpowiedzi w poradnikach. Możesz w nich znaleźć wiele cennych podpowiedzi. Ale pamiętaj ...! Nie korzystajcie z książkowych porad "na ślepo”. Jeśli jakaś metoda wychowawcza Cię nie przekonuje lub wydaje Ci się zła, nie korzystaj z niej. Jeśli ją zastosujesz, a mentalnie się z nią nie zgadzasz, przepadłaś. Dziecko to wyczuje i będzie się buntować.

 

2. Stawiaj relację dziecko-rodzic na pierwszym miejscu

Dziecko i jego emocje, powinno być dla Ciebie najważniejsze, szczególnie w trudnych momentach. Mówi się, że dziecko potrzebuje najwięcej miłości, właśnie wtedy gdy na nią najmniej zasługuje. Coś w tym jest. Niezależnie od tego jak bardzo jesteś wściekła, dziecko musi wiedzieć, że kiedy rodzic jest przy nim, może czuć się bezpiecznie i nie bać się. Cokolwiek dzieje się złego, jesteś zmęczona - dziecka nie możesz atakować.

 


3. Patrz, ale też działaj

Dziecko będzie cię testować, to pewne. Kiedy jest grzeczne, zazwyczaj nie zwracamy na nie uwagi, bo się ładnie bawi, nie przeszkadza. Jeśli jest niegrzeczne, to co innego. Zwraca Twoją uwagę. Nie patrz więc biernie na to, co dziecko robi i jak się zachowuje. Jeśli to co widzisz, Ci się podoba - chwal, jeśli nie - za złe zachowanie trzeba wyciągać konsekwencje. Ale to nie wystarczy. Spróbuj dotrzeć do przyczyny złego zachowania, nie oceniaj, a wysłuchaj i zrozum co dziecko chce Ci przez to postępowanie powiedzieć - może po prostu brakuje mu Twojej uwagi?

 

 

4. Szanuj dziecko

Nigdy o tym nie zapominaj. Każdy człowiek, nieważne czy młody czy stary zasługuje na szacunek. Nie śmiej się z dziecka, nie drwij z niego, dotrzymuj obietnic i umów. Przez to zbudujesz w dziecku zaufanie, a wzajemny szacunek sprawi, że staniecie się najlepszymi przyjaciółmi.

 

5. Nie oszukuj

Dziecko jest jak gąbka, chłonie nasze emocje. Jeśli będziemy je na siłę ukrywać, dziecko i tak je wyczuje. Małe człowieczki widzą dużo więcej, niż nam się wydaje. Dlatego jeśli płaczesz, wytłumacz dziecku co się stało, a nie udawaj, że wszystko jest w porządku.

 


6. Zadawaj pytania

Rodzice mają tendencję, aby dużo mówić do dziecka. Czasem aż za dużo. Jeśli nie rozumiesz jakiegoś zachowania dziecka, nie oceniaj go z góry, nie zalewaj też potokiem słów. Wystarczy go zapytać, a dowiesz się z jakiego powodu coś zrobiło. Dzięki temu, po pierwsze, dziecko musi zastanowić się nad swoim zachowaniem i przeanalizować je. Po drugie, Tobie łatwiej będzie zrozumieć powody działania dziecka i wytłumaczyć dlaczego coś Ci się nie podoba i nie chcesz aby się to powtórzyło w przyszłości.

 

7. Dostosuj wymagania do wieku dziecka

Czego innego wymagaj od dziecka półrocznego, a innego od pięciolatka. Niby oczywiste, a jednak ... Im starsze dziecko, tym więcej powinniśmy wymagać. Pamiętaj także, że dzieci nie są w stanie być uważne cały czas, w sensie ciągle być grzeczne i słuchać się wszystkich poleceń. Taki już urok dziecka - ma prawo do wyrażania swoich emocji, powiedzmy, energicznie.

 

8. Stosuj domniemanie niewinności

Nie oceniaj dziecka, nie wiedząc co się stało. Kiedy poznasz wszystkie fakty, dopiero wtedy stwierdź czy czemuś zawiniło. W końcu nawet najgorszemu przestępcy trzeba najpierw udowodnić winę, takie same prawo ma dziecko. Najpierw zrób śledztwo, potem wydaj wyrok ;-)

 


9. Daj się uwieść

Dziecko czasami czaruje nas, aby coś dostać - pójść później spać, pograć 5 minut dłużej na komputerze. Nie nadużywaj stwierdzenia - nie, bo nie. Od czasu do czasu pójdź z dzieckiem na kompromis, zmień zdanie i pozwól mu zjeść dodatkowy kawałek czekolady. Na tym w końcu polega dzieciństwo.

 

10. Nie spiesz się

Ustal z dzieckiem rytm dnia, aby nie musieć ciągle się denerwować i go pospieszać. Z pomocą może przyjść tablica i zapisanie punkt po punkcie planu dnia. To będą Wasze ramy, drogowskaz. Ale z drugiej strony nie groź i nie szantażuj, kiedy ten rytm zostanie zakłócony. Staraj się być elastyczna, czasami nie można wszystkiego przewidzieć, czasami dla komfortu psychicznego wszystkich domowników, lepiej z czegoś zrezygnować ;-)

 

Zdjęcie: Pexels.com


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.