Data publikacji:

Inteligencja dzieci

Autor: Katarzyna Michniewska

Małe dzieci wydają się być „głupiutkimi” istotami. Nie potrafią mówić, robią śmieszne miny i płaczą z byle powodu. Tymczasem naukowcy twierdzą, że IQ dzieci do 5. roku życia wynosi około 500 punktów. Biorąc pod uwagę, że iloraz inteligencji przeciętnego dorosłego to 100 punktów, wynik jest naprawdę imponujący.

 

IQ_duze

 

 

Inteligencja dzieci

Pierwsze pięć lat swojego życia dziecko przyswaja ogromne ilości informacji, zdobywa nowe umiejętności i ciągle się doskonali. Maluchy uczą się z niezwykłą łatwością. W szybkim tempie zdobywają wiedzę, na której przyswojenie dorosły potrzebowałby kilkakrotnie więcej czasu. Przełomowym momentem jest piąty rok życia. Wówczas masowo obumierają nieużywane komórki nerwowe, a mózg dziecka staje się coraz bardziej podobny do mózgu dorosłego człowieka. Dlatego tak istotne jest, aby maluchowi dostarczać jak najwięcej różnorodnych wrażeń.

 

Jak rozwijać IQ dziecka

Aby inteligencja dziecka mogła się w pełni rozwinąć:

  • Pozwalaj maluchowi na swobodną zabawę, nawet jeśli pobrudzi przy tym rączki, czy rozleje coś na podłogę.
  • Zachęcaj go do eksperymentowania i poznawania nowych rzeczy.
  • Pokazuj dziecku świat. Zabieraj je do muzeum, oceanarium, pojedźcie nad morze i wybierzcie się w góry. Nawet u małego dziecka takie wrażenia kształtują wrażliwość, stymulują prace mózgu i rozwijają IQ dziecka.
  • Pozwól szkrabowi biegać na boso po trawie, niech skacze w kałuży, bawi się w błocie, siedzi przy ognisku, zrywa polne kwiaty i spaceruje brzegiem morza. Stymulowanie zmysłów sprzyja tworzeniu nowych połączeń w mózgu.
  • Puszczaj dziecku rytmiczną muzykę oraz muzykę instrumentalną (głównie muzykę baroku i utwory Mozarta).
  • Dużo rozmawiaj z maluchem. Odpowiadaj na jego pytania (nawet te najgłupsze).
  • Pobudzaj jego wyobraźnię. Niech opowie Ci co by zrobił gdyby miał zaczarowany ołówek, albo jak wyobraża sobie świat za kilka lat.
  • Bawcie się w zgadywanki, rebusy, rymowanki.
  • Ćwicz dziecięcą pamięć ucząc smyka wierszyków i piosenek.
  • Rozwijaj dziecięce zdolności manualne. Rysujcie, lepcie z plasteliny, przyklejajcie naklejki i nawlekajcie koraliki.
  • Tańczcie, skaczcie, kręćcie się na karuzeli, biegajcie i fikajcie koziołki. Najkorzystniejsze dla mózgu są te formy aktywności, które wymuszają naprzemienny ruch kończyn: pływanie, jazda na rowerze, taniec, zabawy na czworaka.

Ponieważ inteligencja dziecka zależy głównie od liczby połączeń między neuronami w mózgu warto ciągle stymulować je do pracy. Nowe połączenia między komórkami nerwowymi tworzą się w trakcie zabawy, nauki oraz podczas doświadczania nowych bodźców. Dlatego w okresie największej chłonności mózgu warto poświęcić dziecku jak najwięcej czasu i uwagi, ćwicząc z nim nowe umiejętności, bawiąc się, podróżując i wspólnie odkrywając świat.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Andrii IURLOV All right reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!