Inteligencja dzieci

Data:

Małe dzieci wydają się być „głupiutkimi” istotami. Nie potrafią mówić, robią śmieszne miny i płaczą z byle powodu. Tymczasem naukowcy twierdzą, że IQ dzieci do 5. roku życia wynosi około 500 punktów. Biorąc pod uwagę, że iloraz inteligencji przeciętnego dorosłego to 100 punktów, wynik jest naprawdę imponujący.

 

IQ_duze

 

 

Inteligencja dzieci

Pierwsze pięć lat swojego życia dziecko przyswaja ogromne ilości informacji, zdobywa nowe umiejętności i ciągle się doskonali. Maluchy uczą się z niezwykłą łatwością. W szybkim tempie zdobywają wiedzę, na której przyswojenie dorosły potrzebowałby kilkakrotnie więcej czasu. Przełomowym momentem jest piąty rok życia. Wówczas masowo obumierają nieużywane komórki nerwowe, a mózg dziecka staje się coraz bardziej podobny do mózgu dorosłego człowieka. Dlatego tak istotne jest, aby maluchowi dostarczać jak najwięcej różnorodnych wrażeń.

 

Jak rozwijać IQ dziecka

Aby inteligencja dziecka mogła się w pełni rozwinąć:

 • Pozwalaj maluchowi na swobodną zabawę, nawet jeśli pobrudzi przy tym rączki, czy rozleje coś na podłogę.
 • Zachęcaj go do eksperymentowania i poznawania nowych rzeczy.
 • Pokazuj dziecku świat. Zabieraj je do muzeum, oceanarium, pojedźcie nad morze i wybierzcie się w góry. Nawet u małego dziecka takie wrażenia kształtują wrażliwość, stymulują prace mózgu i rozwijają IQ dziecka.
 • Pozwól szkrabowi biegać na boso po trawie, niech skacze w kałuży, bawi się w błocie, siedzi przy ognisku, zrywa polne kwiaty i spaceruje brzegiem morza. Stymulowanie zmysłów sprzyja tworzeniu nowych połączeń w mózgu.
 • Puszczaj dziecku rytmiczną muzykę oraz muzykę instrumentalną (głównie muzykę baroku i utwory Mozarta).
 • Dużo rozmawiaj z maluchem. Odpowiadaj na jego pytania (nawet te najgłupsze).
 • Pobudzaj jego wyobraźnię. Niech opowie Ci co by zrobił gdyby miał zaczarowany ołówek, albo jak wyobraża sobie świat za kilka lat.
 • Bawcie się w zgadywanki, rebusy, rymowanki.
 • Ćwicz dziecięcą pamięć ucząc smyka wierszyków i piosenek.
 • Rozwijaj dziecięce zdolności manualne. Rysujcie, lepcie z plasteliny, przyklejajcie naklejki i nawlekajcie koraliki.
 • Tańczcie, skaczcie, kręćcie się na karuzeli, biegajcie i fikajcie koziołki. Najkorzystniejsze dla mózgu są te formy aktywności, które wymuszają naprzemienny ruch kończyn: pływanie, jazda na rowerze, taniec, zabawy na czworaka.

Ponieważ inteligencja dziecka zależy głównie od liczby połączeń między neuronami w mózgu warto ciągle stymulować je do pracy. Nowe połączenia między komórkami nerwowymi tworzą się w trakcie zabawy, nauki oraz podczas doświadczania nowych bodźców. Dlatego w okresie największej chłonności mózgu warto poświęcić dziecku jak najwięcej czasu i uwagi, ćwicząc z nim nowe umiejętności, bawiąc się, podróżując i wspólnie odkrywając świat.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Andrii IURLOV All right reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.