Małe dzieci wydają się być „głupiutkimi” istotami. Nie potrafią mówić, robią śmieszne miny i płaczą z byle powodu. Tymczasem naukowcy twierdzą, że IQ dzieci do 5. roku życia wynosi około 500 punktów. Biorąc pod uwagę, że iloraz inteligencji przeciętnego dorosłego to 100 punktów, wynik jest naprawdę imponujący.
Pierwsze pięć lat swojego życia dziecko przyswaja ogromne ilości informacji, zdobywa nowe umiejętności i ciągle się doskonali. Maluchy uczą się z niezwykłą łatwością. W szybkim tempie zdobywają wiedzę, na której przyswojenie dorosły potrzebowałby kilkakrotnie więcej czasu. Przełomowym momentem jest piąty rok życia. Wówczas masowo obumierają nieużywane komórki nerwowe, a mózg dziecka staje się coraz bardziej podobny do mózgu dorosłego człowieka. Dlatego tak istotne jest, aby maluchowi dostarczać jak najwięcej różnorodnych wrażeń.
Aby inteligencja dziecka mogła się w pełni rozwinąć:
Ponieważ inteligencja dziecka zależy głównie od liczby połączeń między neuronami w mózgu warto ciągle stymulować je do pracy. Nowe połączenia między komórkami nerwowymi tworzą się w trakcie zabawy, nauki oraz podczas doświadczania nowych bodźców. Dlatego w okresie największej chłonności mózgu warto poświęcić dziecku jak najwięcej czasu i uwagi, ćwicząc z nim nowe umiejętności, bawiąc się, podróżując i wspólnie odkrywając świat.
Zdjęcie: Fotolia by © Andrii IURLOV All right reserved
Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.