Oddychanie przez usta jest naturalne i normalne tylko w momencie kiedy jesteśmy przeziębieni i mamy katar. Poza tymi dniami powinniśmy oddychać przez nos po to aby nawilżyć, ogrzać i oczyścić wdychane przez nas powietrze. Dzieci oddychają przez usta właśnie kiedy są chore, ale zdarza się, że nie tylko. Jeśli zauważysz u dziecka, że na co dzień zaczyna oddychać przez usta, przyjrzyj mu się bliżej gdyż taki sposób oddychania nie tylko jest dla niego niezdrowy ale na dłuższą metę może być niebezpieczny.
Często dzieci zaczynają oddychać przez usta kiedy oddychanie przez nos staje się dla nich trudne lub niemożliwe. Do takich sytuacji dochodzi gdy maluch ma powiększone migdały, niedrożny nos przy alergii lub z powodu zatkania go ciałem obcym. Problemy z oddychaniem nosem mogą pojawić się także przy obniżonym napięciu mięśniowym ust. W takiej sytuacji usta dziecka są stale rozwarte, a maluch naturalnie zaczyna przez nie oddychać. Wszystkie te przypadki są nieprawidłowe i powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem aby im przeciwdziałać. Dlaczego?
1. Rozleniwia język
Pozycja języka w spoczynku, przy oddychaniu nosem jest pionowa - przednia jego część jest przyklejona do podniebienia twardego. Inaczej sytuacja wygląda podczas oddychania ustami. Język spoczywa wtedy na dnie jamy ustnej i „rozleniwia się”. Taki leniwy język słabo się pionizuje podczas mówienia, a to uniemożliwia prawidłową wymowę głosek wysokich, takich jak: "l", "sz", "rz", "cz", "dż", "s", "z", "c", "dz", "r", "t", "d", "n", "ś", "ź", "ć", "dź" i "ń". Poza tym język, który leży na dnie jamy ustnej ma tendencję do wychodzenia za linię zębów a to sprzyja powstawaniu seplenienia oraz wady zgryzu. Te z kolei tworzą nowe zaburzenia mówienia i koło się zamyka.
2. Może powodować częstsze infekcje
Oddychanie przez usta sprzyja powstawaniu zapaleń i chorób górnych dróg oddechowych. Dzieje się tak ponieważ powietrze, które przepływa przez usta, nie ma gdzie się oczyścić, ogrzać i nawilżyć. Takie suche i zimne powietrze przepływa przez gardło i wnika bezpośrednio do płuc. Temu, jak choroby górnych dróg oddechowych wpływają na rozwój wady wymowy, poświęciłam osobny artykuł.
3. Rozluźniają mięsień okrężny ust
Oddychanie przez usta może być spowodowane słabym napięciem mięśniowym w okolicy ust, ale może je także powodować. Stale rozchylone usta mogą utrudniać wymawianie głosek, które wymagają zaokrąglenia warg - "u" i "o", a także tych, które wymagają ich zwarcia - "p", "b", "m".
4. Niedotlenienie
Oddychanie przez usta jest mniej efektywne niż robienie tego przez nos. Do płuc dociera mniej powietrza, pęcherzyki nie wypełniają się w pełni i dochodzi do lekkiego niedotlenienia organizmu, w tym również mózgu.
Jak widzicie oddychanie przez nos jest bardzo ważne. Dlatego zwróć uwagę jak Twoje dziecko oddycha i jeśli trzeba wspieraj je, i zachęcaj do prawidłowego sposobu oddychania. W szczególności:
I na koniec życzę Wam jak najwięcej zdrowia i zdrowego oddechu, zawsze przez nos :)
Zdjęcie: Pixabay.com CC0