Data modyfikacji:

Nie pozwól dziecku oddychać przez usta! To prowadzi do poważnych konsekwencji

Autor: Aleksandra Bartczak - Logopeda

Oddychanie przez usta jest naturalne i normalne tylko w momencie kiedy jesteśmy przeziębieni i mamy katar. Poza tymi dniami powinniśmy oddychać przez nos po to aby nawilżyć, ogrzać i oczyścić wdychane przez nas powietrze. Dzieci oddychają przez usta właśnie kiedy są chore, ale zdarza się, że nie tylko. Jeśli zauważysz u dziecka, że na co dzień zaczyna oddychać przez usta, przyjrzyj mu się bliżej gdyż taki sposób oddychania nie tylko jest dla niego niezdrowy ale na dłuższą metę może być niebezpieczny.

 

Dziewczynka ma zapchany nos, oddycha przez usta. Dlaczego od

 

Kiedy dzieci nie są przeziębiona a oddychają przez usta?

Często dzieci zaczynają oddychać przez usta kiedy oddychanie przez nos staje się dla nich trudne lub niemożliwe. Do takich sytuacji dochodzi gdy maluch ma powiększone migdały, niedrożny nos przy alergii lub z powodu zatkania go ciałem obcym. Problemy z oddychaniem nosem mogą pojawić się także przy obniżonym napięciu mięśniowym ust. W takiej sytuacji usta dziecka są stale rozwarte, a maluch naturalnie zaczyna przez nie oddychać. Wszystkie te przypadki są nieprawidłowe i powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem aby im przeciwdziałać. Dlaczego?

 

Dlaczego oddychanie przez usta jest nieprawidłowe?

1. Rozleniwia język

Pozycja języka w spoczynku, przy oddychaniu nosem jest pionowa - przednia jego część jest przyklejona do podniebienia twardego. Inaczej sytuacja wygląda podczas oddychania ustami. Język spoczywa wtedy na dnie jamy ustnej i „rozleniwia się”. Taki leniwy język słabo się pionizuje podczas mówienia, a to uniemożliwia prawidłową wymowę głosek wysokich, takich jak: "l", "sz", "rz", "cz", "dż", "s", "z", "c", "dz", "r", "t", "d", "n", "ś", "ź", "ć", "dź" i "ń". Poza tym język, który leży na dnie jamy ustnej ma tendencję do wychodzenia za linię zębów a to sprzyja powstawaniu seplenienia oraz wady zgryzu. Te z kolei tworzą nowe zaburzenia mówienia i koło się zamyka.

 


2. Może powodować częstsze infekcje

Oddychanie przez usta sprzyja powstawaniu zapaleń i chorób górnych dróg oddechowych. Dzieje się tak ponieważ powietrze, które przepływa przez usta, nie ma gdzie się oczyścić, ogrzać i nawilżyć. Takie suche i zimne powietrze przepływa przez gardło i wnika bezpośrednio do płuc. Temu, jak choroby górnych dróg oddechowych wpływają na rozwój wady wymowy, poświęciłam osobny artykuł.

 

3. Rozluźniają mięsień okrężny ust

Oddychanie przez usta może być spowodowane słabym napięciem mięśniowym w okolicy ust, ale może je także powodować. Stale rozchylone usta mogą utrudniać wymawianie głosek, które wymagają zaokrąglenia warg - "u" i "o", a także tych, które wymagają ich zwarcia - "p", "b", "m".

 

4. Niedotlenienie

Oddychanie przez usta jest mniej efektywne niż robienie tego przez nos. Do płuc dociera mniej powietrza, pęcherzyki nie wypełniają się w pełni i dochodzi do lekkiego niedotlenienia organizmu, w tym również mózgu.

 


Jak wspierać oddychanie przez nos?

Jak widzicie oddychanie przez nos jest bardzo ważne. Dlatego zwróć uwagę jak Twoje dziecko oddycha i jeśli trzeba wspieraj je, i zachęcaj do prawidłowego sposobu oddychania. W szczególności:

  • Uważaj na to jak układasz niemowlę do snu. Nie wolno układać główki zbyt wysoko.
  • Najlepsze dla dziecka, także dla tego jak będzie oddychało, jest karmienie go piersią. Jeśli karmisz butelką wybierz najlepszy smoczek, dostępny na rynku. Czyli taki, który będzie imitował kobiecy sutek.
  • Już we wczesnym dzieciństwie kontroluj czy malec oddycha przez nos. W nocy zamykaj otwarte usta, na spacer używaj czapki wiązanej pod szyją.
  • Ubieraj dziecko tak, aby miało zapewniony swobodny ruch klatki piersiowej.
  • Zapchany nosek udrażniaj specjalną gruszką lub aspiratorem.
  • Małe dziecko naucz jak prawidłowo opróżniać nos i pilnuj, aby, nauczone, robiło to podczas przeziębienia.
  • Lecz każde zapalenie uszu i górnych dróg oddechowych do samego końca. Nie zostawiaj dziecka niedoleczonego!
  • Pilnuj czy dziecko w ciągu dnia nie oddycha przez usta. Starsze dziecko jest się w stanie samo kontrolować, jeśli zwrócisz mu na to uwagę. Jeśli pociecha oddycha przez usta notorycznie, znajdź powód i wyeliminuj go!
  • Ćwicz z dzieckiem. Parskajcie jak koń, malujcie językiem kropki na podniebieniu a potem „zmywajcie” je językiem, liczcie czubkiem języka zęby, spróbujcie dotknąć nim nosa a następnie dotknąć brody. Kląskajcie, oblizujcie szeroko otwarte usta, przesyłajcie całusy i uśmiechajcie się na zmianę, przerzucajcie powietrze nadymając to jeden to drugi policzek a potem wciągajcie policzki do środka jamy ustnej. Wdychajcie powietrze ustami, wypuszczajcie nosem, nabierzcie do ust wody i oddychajcie nosem. Przesadnie wymawiajcie samogłoski.

I na koniec życzę Wam jak najwięcej zdrowia i zdrowego oddechu, zawsze przez nos :)

 

Zdjęcie: Pixabay.com CC0


Autor

Aleksandra Bartczak - Logopeda

Od dziecka jestem nianią,  wolontariuszką i nauczycielką, prowadziłam zajęcia umuzykalniające dla maluchów. Dla Dzidziusiowo.pl piszę od połowy 2016 roku. Poza tym jestem logopedą i trenerem umiejętności społecznych. Uwielbiam się uczyć i kocham dzieci.

Komentarze
10-07-2018
Ocena:
A do tego wszystkiego,co ważne dla chłopców-nie,, wypełniona''/wypukła/ klatka piersiowa, tylko taka płaska, jakby zapadnięta...ODDYCHAJ PRZEZ NOS !!!
10-07-2018
Ocena:
Gdy dziecko oddycha ustami to sprawdż, czy to przerosniety migdał,,krzywa przegroda nosa, pozostały nawyk po ssaniu kciuka,infekcja, alergia,cialo obce,itp... Grozi to: nie tylko infekcjami,ale i deformacjom twarzy-twarz ,,obwisła''-oczy,policzki,podbródek i gotyckim,waskim podniebieniem,brzydkim profilem-cofnięta bródka,wysuniete zeby górne,uśmiech dziąsłowy,wady wymowy
13-03-2018
Ocena:
Wiedziałam, że powinno się oddychać przez nos i że tak jest najzdrowiej, bo powietrze się ociepla i oczyszcza, ale nie sądziłam, że ma to aż taki wpływ na naukę i rozwój mówienia! Dziękuję za ten artykuł, jest bardzo wartościowy.
16-02-2017
Ocena:
Jest dokładnie tak jak napisała pani Aleksandra. My z Sandrą miałyśmy problemy z mówieniem, jak była malutka bardzo często choroała. Wady wymowy wg naszej Pani doktor mogły się wziąć z tych częstych infekcji i oddychania przez nos właśnie :(
01-01-2017
Ocena:
Wow, nie wiedziałam, że spraw mooże być tak poważna. Dziękuję za ten artykuł
azotyny w moczu dziecka

Co oznaczają azotyny w moczu dziecka?

2023-03-22
Gdy badanie wskazuje na azotyny w moczu u dziecka, najczęściej świadczy to o infekcji o charakterze bakteryjnym – w większości przypadków wywołanych przez bakterie E. Coli. Infekcji bardzo często towarzyszą charakterystyczne objawy, takie jak gorączka, ból w czasie oddawania moczu czy brak apetytu. Czy i jakie leczenie należy w takim przypadku zastosować?
objawy przegrzania organizmu

Objawy przegrzania dziecka. Ile trwa przegrzanie organizmu?

2023-03-20
Przegrzanie dziecka przez rodziców zdarza się dość często. Zazwyczaj jest to przegrzanie wynikające ze zbyt grubego ubrania maluszka, które skutkuje pogorszeniem się nastroju niemowlęcia i pojawieniem się na jego skórze potówek. Skutki przegrzania dziecka na słońcu, w wysokich temperaturach, mogą być już znacznie poważniejsze – to między innymi zagrażający życiu udar cieplny. Sprawdź, jak rozpoznać objawy takiego przegrzania i co robić, gdy się pojawią.
ugryzienia roztoczy

Ugryzienia roztoczy: jak wyglądają? Jak pozbyć się roztoczy?

2023-03-15
Roztocza to mikroskopijne organizmy, które żyją w naszych mieszkaniach, a w szczególności w naszych łóżkach, pościelach, materacach i kocach. Choć ugryzienia roztoczy nie są możliwe (organizmy te żywią się przede wszystkim martwym naskórkiem), to warto wiedzieć, że mogą one powodować wiele nieprzyjemnych przypadłości – takich jak objawy alergii, atopowego zapalenia skóry czy trudności ze swobodnym oddychaniem. Sprawdź, jak się pozbyć roztoczy.
jakie powinno być crp u dziecka

Jakie powinno być CRP u dziecka? Jaki poziom jest niepokojący?

2023-03-06
Badanie CRP określa poziom stężenia białka C-reaktywnego, który rośnie w przypadku pojawienia się w organizmie stanu zapalnego. W zależności od nasilenia infekcji, CRP u dziecka może być lekko albo znacznie podwyższone. Sprawdź, jakie są wskazania do zbadania CRP, jaki wynik uznaje się za prawidłowy i o czym może świadczyć zwiększanie się CRP mimo braku objawów infekcji.
tiki nerwowe u dzieci

Tiki nerwowe u dzieci: jak je leczyć?

2023-03-05
Tiki nerwowe u dzieci występują dość często – szacuje się, że cierpi na nie nawet u 20% kilkulatków. Mogą mieć charakter ruchowy (wykonywanie nagłych, powtarzalnych, niekontrolowanych ruchów) albo wokalny (wydawanie charakterystycznych dźwięków). Przyczyny występowania tików u dzieci nie są do końca znane, wiadomo jednak, że czynnikiem ryzyka jest między innymi ADHD oraz silny stres. Sprawdź, jak wycisza się tiki u dzieci i kiedy warto skontaktować się w tej kwestii z lekarzem.
bielactwo u dzieci

Bielactwo u dzieci: jakie mogą być przyczyny?

2023-03-02
Istnieją dwa typy bielactwa u dzieci – wrodzone i nabyte. Wystąpienie choroby wrodzonej jest oczywiste od razu po przyjściu noworodka na świat i nie ma wątpliwości co do jej przyczyn. Inaczej jest w przypadku pojawienia się objawów zwiastujących bielactwo u starszych dzieci. Powody pojawienia się problemu wciąż nie są w pełni wyjaśnione, wiadomo jednak jaki jest mechanizm działania choroby i jak wygląda jej rozwój. Dowiedz się więcej na temat tych charakterystycznych zmian na skórze.
ropiejące oczy u dziecka

Ropiejące oczy u dziecka: jakie są przyczyny? Jak leczyć?

2023-02-27
Ropiejące oczy u dziecka mogą być jednym z objawów infekcji bakteryjnej lub wirusowej, skutkiem urazu lub symptomem alergii. Co powinieneś zrobić, kiedy zauważysz wydzielinę? Udaj się do pediatry, który fachowym okiem oceni prawdopodobną przyczynę tego problemu. Dzięki temu będzie mógł skierować małego pacjenta do specjalisty lub przepisze odpowiednie krople. Ze względu na naturalną wrażliwość narządu wzroku zaropiałych oczu u dziecka nie powinno się ignorować.