Nie pozwól dziecku oddychać przez usta! To prowadzi do poważnych konsekwencji

Data:

Oddychanie przez usta jest naturalne i normalne tylko w momencie kiedy jesteśmy przeziębieni i mamy katar. Poza tymi dniami powinniśmy oddychać przez nos po to aby nawilżyć, ogrzać i oczyścić wdychane przez nas powietrze. Dzieci oddychają przez usta właśnie kiedy są chore, ale zdarza się, że nie tylko. Jeśli zauważysz u dziecka, że na co dzień zaczyna oddychać przez usta, przyjrzyj mu się bliżej gdyż taki sposób oddychania nie tylko jest dla niego niezdrowy ale na dłuższą metę może być niebezpieczny.

 

Dziewczynka ma zapchany nos, oddycha przez usta. Dlaczego oddychanie przez usta jest nieprawidłowe i jak oddychać prawidłowo?

 

Kiedy dzieci nie są przeziębiona a oddychają przez usta?

Często dzieci zaczynają oddychać przez usta kiedy oddychanie przez nos staje się dla nich trudne lub niemożliwe. Do takich sytuacji dochodzi gdy maluch ma powiększone migdały, niedrożny nos przy alergii lub z powodu zatkania go ciałem obcym. Problemy z oddychaniem nosem mogą pojawić się także przy obniżonym napięciu mięśniowym ust. W takiej sytuacji usta dziecka są stale rozwarte, a maluch naturalnie zaczyna przez nie oddychać. Wszystkie te przypadki są nieprawidłowe i powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem aby im przeciwdziałać. Dlaczego?

 

Dlaczego oddychanie przez usta jest nieprawidłowe?

1. Rozleniwia język

Pozycja języka w spoczynku, przy oddychaniu nosem jest pionowa - przednia jego część jest przyklejona do podniebienia twardego. Inaczej sytuacja wygląda podczas oddychania ustami. Język spoczywa wtedy na dnie jamy ustnej i „rozleniwia się”. Taki leniwy język słabo się pionizuje podczas mówienia, a to uniemożliwia prawidłową wymowę głosek wysokich, takich jak: "l", "sz", "rz", "cz", "dż", "s", "z", "c", "dz", "r", "t", "d", "n", "ś", "ź", "ć", "dź" i "ń". Poza tym język, który leży na dnie jamy ustnej ma tendencję do wychodzenia za linię zębów a to sprzyja powstawaniu seplenienia oraz wady zgryzu. Te z kolei tworzą nowe zaburzenia mówienia i koło się zamyka.

 

2. Może powodować częstsze infekcje

Oddychanie przez usta sprzyja powstawaniu zapaleń i chorób górnych dróg oddechowych. Dzieje się tak ponieważ powietrze, które przepływa przez usta, nie ma gdzie się oczyścić, ogrzać i nawilżyć. Takie suche i zimne powietrze przepływa przez gardło i wnika bezpośrednio do płuc. Temu, jak choroby górnych dróg oddechowych wpływają na rozwój wady wymowy, poświęciłam osobny artykuł.

 

3. Rozluźniają mięsień okrężny ust

Oddychanie przez usta może być spowodowane słabym napięciem mięśniowym w okolicy ust, ale może je także powodować. Stale rozchylone usta mogą utrudniać wymawianie głosek, które wymagają zaokrąglenia warg - "u" i "o", a także tych, które wymagają ich zwarcia - "p", "b", "m".

 

4. Niedotlenienie

Oddychanie przez usta jest mniej efektywne niż robienie tego przez nos. Do płuc dociera mniej powietrza, pęcherzyki nie wypełniają się w pełni i dochodzi do lekkiego niedotlenienia organizmu, w tym również mózgu.

 

Jak wspierać oddychanie przez nos?

Jak widzicie oddychanie przez nos jest bardzo ważne. Dlatego zwróć uwagę jak Twoje dziecko oddycha i jeśli trzeba wspieraj je, i zachęcaj do prawidłowego sposobu oddychania. W szczególności:

  • Uważaj na to jak układasz niemowlę do snu. Nie wolno układać główki zbyt wysoko.
  • Najlepsze dla dziecka, także dla tego jak będzie oddychało, jest karmienie go piersią. Jeśli karmisz butelką wybierz najlepszy smoczek, dostępny na rynku. Czyli taki, który będzie imitował kobiecy sutek.
  • Już we wczesnym dzieciństwie kontroluj czy malec oddycha przez nos. W nocy zamykaj otwarte usta, na spacer używaj czapki wiązanej pod szyją.
  • Ubieraj dziecko tak, aby miało zapewniony swobodny ruch klatki piersiowej.
  • Zapchany nosek udrażniaj specjalną gruszką lub aspiratorem.
  • Małe dziecko naucz jak prawidłowo opróżniać nos i pilnuj, aby, nauczone, robiło to podczas przeziębienia.
  • Lecz każde zapalenie uszu i górnych dróg oddechowych do samego końca. Nie zostawiaj dziecka niedoleczonego!
  • Pilnuj czy dziecko w ciągu dnia nie oddycha przez usta. Starsze dziecko jest się w stanie samo kontrolować, jeśli zwrócisz mu na to uwagę. Jeśli pociecha oddycha przez usta notorycznie, znajdź powód i wyeliminuj go!
  • Ćwicz z dzieckiem. Parskajcie jak koń, malujcie językiem kropki na podniebieniu a potem „zmywajcie” je językiem, liczcie czubkiem języka zęby, spróbujcie dotknąć nim nosa a następnie dotknąć brody. Kląskajcie, oblizujcie szeroko otwarte usta, przesyłajcie całusy i uśmiechajcie się na zmianę, przerzucajcie powietrze nadymając to jeden to drugi policzek a potem wciągajcie policzki do środka jamy ustnej. Wdychajcie powietrze ustami, wypuszczajcie nosem, nabierzcie do ust wody i oddychajcie nosem. Przesadnie wymawiajcie samogłoski.

I na koniec życzę Wam jak najwięcej zdrowia i zdrowego oddechu, zawsze przez nos :)

 

Zdjęcie: Pixabay.com CC0

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
10-7-2018
Ocena:
A do tego wszystkiego,co ważne dla chłopców-nie,, wypełniona''/wypukła/ klatka piersiowa, tylko taka płaska, jakby zapadnięta...ODDYCHAJ PRZEZ NOS !!!
10-7-2018
Ocena:
Gdy dziecko oddycha ustami to sprawdż, czy to przerosniety migdał,,krzywa przegroda nosa, pozostały nawyk po ssaniu kciuka,infekcja, alergia,cialo obce,itp... Grozi to: nie tylko infekcjami,ale i deformacjom twarzy-twarz ,,obwisła''-oczy,policzki,podbródek i gotyckim,waskim podniebieniem,brzydkim profilem-cofnięta bródka,wysuniete zeby górne,uśmiech dziąsłowy,wady wymowy
13-3-2018
Ocena:
Wiedziałam, że powinno się oddychać przez nos i że tak jest najzdrowiej, bo powietrze się ociepla i oczyszcza, ale nie sądziłam, że ma to aż taki wpływ na naukę i rozwój mówienia! Dziękuję za ten artykuł, jest bardzo wartościowy.
16-2-2017
Ocena:
Jest dokładnie tak jak napisała pani Aleksandra. My z Sandrą miałyśmy problemy z mówieniem, jak była malutka bardzo często choroała. Wady wymowy wg naszej Pani doktor mogły się wziąć z tych częstych infekcji i oddychania przez nos właśnie :(
1-1-2017
Ocena:
Wow, nie wiedziałam, że spraw mooże być tak poważna. Dziękuję za ten artykuł