Wege mama wege dzidzia

Data:

Dieta wegetariańska ma z pewnością wiele zalet, jednak jak każda dieta wykluczająca jakąś grupę pokarmów, ma również wady. Czy jest ona odpowiednia dla kobiety w ciąży a potem dla małego dziecka? W tej kwestii opinie są bardzo różne.

 

wege-mama-wege-dzidzia-dieta-wegetarianizm-dziecko-550x350

 

Wege mama

W pierwszej kolejności warto pochylić się nad problemem wegetarianek oczekujących dziecka. Oczywiście jest możliwe, że kobieta dostarczy organizmowi większości potrzebnych składników, jednak trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że jest to dość trudne. Wielu dietetyków zaleca aby odżywianie w ciąży nie wykluczało zupełnie produktów pochodzenia zwierzęcego, ponieważ wielu z substancji w nich zawartych zwyczajnie nie można zastąpić. Jednym z takich składników jest chociażby cholesterol - niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka. Dlatego jeśli jesteś wegetarianką, w tym szczególnym czasie rozważ wszelkie za i przeciw, i bardzo uważaj na swoją dietę. Najlepiej udaj się do lekarza lub dietetyka, który pomoże Ci dobrze ułożyć Twoje codzienne menu.

 

Wege dzidzia

Rozmawiając o jakiejkolwiek diecie dla malucha pamiętajmy, że dziecko nie jest „małym dorosłym” i to, co dobrze wpływa na dorosłego może mu szkodzić. Lekarze są zdania, że najlepsza dieta dla małego dziecka to ta, która zawiera wszystkie składniki odżywcze zarówno roślinne, jak i zwierzęce. Niestety nie wszystkie konieczne malcowi substancje znajdują się w diecie wegetariańskiej lub są tam w formie łatwo przyswajalnej. Przykładem może być żelazo. Mikroelement ten pełni ważną rolę w procesie oddychania organizmu. Najlepiej przyswajalne żelazo występuje w czerwonym mięsie. Można zastąpić je żelazem występującym w roślinach, ale pierwiastek ten znacznie trudniej się wchłania, co dość często jest powodem anemii u maluchów. Podobnie sytuacja wygląda z cholesterolem czy białkami.

Należy zaznaczyć, że wprowadzenie diety wegetariańskiej u małych dzieci jest możliwe, ale wymaga bardzo dużego wysiłku ze strony rodziców, aby dostarczyć malcowi wszelkich niezbędnych składników pokarmowych. Bardzo ważne jest również poinformowanie o tym lekarza pediatry, który będzie kontrolował zdrowie szkraba. Dlatego zanim zdecydujemy się na zastosowanie u dziecka diety wegetariańskiej, należy bardzo dobrze zastanowić się i przemyśleć czy to na pewno mu wyjdzie na zdrowie.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Monkey Business

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
28-1-2021
Ocena:
dobre jakościowo produkty to podstawa, np Holle to ok wybór, ale jak ja widzę, jak początkujący wege jedzą pomidory z marketu z zerowymi wartościami odzywczymi i myslą, ze dzieki temu beda zdrowsi, to az mnie skręca. ..
24-9-2020
Ocena:
ja przygotowuje sie do bycia wege, przygotowuje tez moje dzieci. zawsze byliśmy raczej ekologiczni (bio produkty, kaszki Holle, soki jednodniowe) ale teraz idziemy o poziom wyżej;) konsultujemy się z dietetykiem i sprawdzamy, czy dobrze sie czujemy bez mięsa. pozdrawiam wszystkich vege!:)
8-2-2018
Ocena:
Dopiero po przejściu na wegetarianizm moje żelazo jest ok.. moje problemy z jelitami tez się uspokoiły. Słabo państwo się orientują co do zawartości roślinnych składników odżywczych. Nie zdajecie sobie sprawy jak bardzo dieta mięsna jest wyniszczająca dla człowieka ale to temat rzeka..
4-9-2017
Ocena:
Witam, ten artykuł niestety ma strasznie zły wydźwięk. Szkoda, że nie napisali Państwo, że zaleca się kontakt z dietetykiem, który pomoże rozplanować dietę niemowlaka. Wbrew pozorom dieta wege nie jest tak wymagająca, jak Państwo piszą zwłaszcza dla osób, które już w tym siedzą.
26-11-2014
Ocena:
Ostatnio czytałam jakieś badania, zgodnie z którymi jadłospis wegetariański jest w pełni wystarczający dla dobrego funkcjonowania naszego organizmu.