Data publikacji:

Jakie pieluchy dla noworodka wybrać?

Nieodłącznym elementem wyprawki dla dziecka są pieluszki. Wydawałoby się, że ich zakup nie powinien nastręczać trudności, w istocie jednak łatwo się pogubić pośród różnych rodzajów i rozmiarów pieluch. Wyjaśniamy, jakie pieluchy dla noworodka warto wziąć pod uwagę.

pieluchy

Jakie pieluchy dla noworodka? Zalety i wady jednorazówek

Pytając, jakie pieluchy dla noworodka kupić, być może masz na myśli wybór między jednorazowymi a wielorazowymi. Spójrzmy na ich wady oraz zalety. Najważniejsza zaletą pieluszek jednorazowych jest oczywiście wygoda ich użytkowania. Taką pieluszkę zakłada się w kilka sekund, a gdy zostanie zużyta – wystarczy ją zdjąć, zwinąć i wyrzucić do kosza na śmieci. Kontakt z odchodami czy moczem jest ograniczony do minimum – rodzic nie musi niczego zdejmować, spłukiwać czy skrobać.

Kolejna zaleta pieluszek jednorazowych to łatwe dopasowanie ich do ciała dziecka. Nawet za duże pampersy można łatwo ściągnąć przy pomocy rzepów. Oczywiście warto wspomnieć również o tym, że pieluszki jednorazowe są bardzo przyjazne dla skóry. Przede wszystkim są bardzo chłonne, a zatem kontakt skóry dziecka z wilgocią jest minimalny. To z kolei oznacza, że maluszek jest w małym stopniu narażony na wystąpienie odparzeń.

Oczywiście pieluchy jednorazowe mają również minusy. Przede wszystkim – nie są ekologiczne. Jedna taka pieluszka rozkłada się około 300 lat, a dziecko brudzi ich nawet kilkanaście dziennie. Jednorazówki są też zwyczajnie drogie.

Jakie pieluchy dla noworodka? Zalety i wady pieluch wielorazowych

Coraz modniejsze pieluchy wielorazowe również mają sporo zalet i kilka wad. Za co lubią je rodzice, a co ich zniechęca?

Przede wszystkim należy zauważyć, że choć pieluszki same w sobie są droższe od jednorazówek, to w dłuższej perspektywie są one rozwiązaniem znacznie tańszym. Ponadto pieluszki są ekologiczne – używający ich rodzice nie przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska.

Oczywiście pieluszki wielorazowe mają również wady. Przede wszystkim przed włożeniem ich do pralki należy oczyścić je z kału, co dla niektórych rodziców jest na dłuższa metę nie do zaakceptowania. Po drugie, małe dzieci zużywają wiele pieluszek dziennie – należy zatem przygotować się na góry prania (i zakup specjalistycznego, delikatnego proszku). Po trzecie, wielorazowe pieluszki, choć o wiele chłonniejsze niż używana kiedyś tetra, nigdy nie zapewnią takiej chłonności, jak te jednorazowe. To niestety może oznaczać, że zanim rodzic nabierze wprawy w korzystaniu z wielorazówek, na skórze dziecka nieco częściej będą pojawiały się podrażnienia i zaczerwienienia.

Jakie pampersy dla noworodka?

Choć pieluszki wielorazowe mają wiele zalet, na początku rodzicielskiej drogi zaleca się korzystanie z jednorazówek. Wszystko dlatego, że opiekowanie się maluszkiem w pierwszych tygodniach bywa naprawdę bardzo, bardzo trudne – pranie wielorazówek może okazać się obowiązkiem ponad siły świeżo upieczonego rodzica. Z czasem, gdy poznasz już swoje dziecko, jego rytm dnia i potrzeby, możesz swobodnie „przeskoczyć” na bardziej ekologiczne i ekonomiczne wielorazówki.

Oczywiście jednorazowe pieluszki bywają bardzo różne – jak zatem wybrać te najlepsze? Otóż zastanawiając się, jakie pampersy dla noworodka wybrać, możesz wziąć pod uwagę opinie w sklepach internetowych. Możesz też od razu zdecydować się na pieluszki najpopularniejsze, czyli te od marki Pampers.

Uwaga! W pierwszych dniach życia dziecka warto kupić wygodne pieluszki ze specjalnym wycięciem na kikut pępowiny. Jeśli więc zastanawiasz się, jakie pampersy do szpitala będą najlepsze, to właśnie takie.

Jakie pampersy dla niemowlaka?

Po kilku miesiącach od przyjścia dziecka na świat niektóre mamy decydują się na przejście na pieluchy wielorazowe, inne wręcz przeciwnie – pozostają przy jednorazówkach. Jakie pampersy dla niemowlaka kupować, jeśli należysz do tej drugiej grupy?

Niestety trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie – pieluszki, które będą idealne dla jednego dziecka, u drugiego mogą wywoływać podrażnienia skóry. Warto zatem przetestować kilka rodzajów pieluch, następnie wybrać te, które są tolerowane przez skórę malca, a do tego cechują się miękkością i dużą chłonnością.

Jakie pieluszki wielorazowe dla noworodka?

Niektóre mamy chcą korzystać z pieluch wielorazowych już od pierwszego dnia życia dziecka. Jakie wybrać?

Na początek zdecydowanie warto zakupić otulacz, czyli pieluszkę, która ma nieprzemakalną warstwę zewnętrzną. W środku takiej pieluszki należy umieścić wkład chłonny w najmniejszym rozmiarze (zazwyczaj jest to „S”). Można wybrać między wkładami z mikrofibry, bambusa albo zdecydować się na prefoldy konopne. Za najbardziej chłonne uchodzą prefoldy bambusowo-konopne.

Warto pamiętać, że na okres noworodkowy wystarczy zaledwie 4-5 otulaczy i około 25 wkładów chłonnych. Nie ma sensu kupować więcej, ponieważ dziecko bardzo szybko z nich wyrośnie.

Jaki rozmiar pampersów dla noworodka?

Wielu rodziców zastanawia się, jaki rozmiar pieluch dla noworodka będzie najbardziej odpowiedni: 1 czy 2?

Tak naprawdę oba rozmiary będą pasowały. „Jedynki” to pieluszki dla dzieci o wadze od 2 do 5 kg. Z kolei „dwójki” to pampersy dla maluchów ważących od 3 do 6 kg. Jako że większość noworodków wazy około 3-3,5 kilograma, z pewnością oba rozmiary będą odpowiednie.

Jednocześnie warto wiedzieć, że w doborze odpowiedniego rozmiaru może pomóc przewidywana waga dziecka. Jeśli z badania ultrasonograficznego wynika, że maluch będzie ważył około 4 kg – wybierz „dwójki”. Jeśli lekarz uprzedza, że noworodek będzie raczej z tych mniejszych, kup pieluszki w rozmiarze „1”.

Autor: Robert Wojtaś