Data publikacji:

Jakie rozmiary dla noworodka? Dobór rozmiarów ubranek dziecięcych


Kiedy na świat przychodzi dziecko, jego rodzice wkraczają w świat zupełnie nowych rozmiarówek. Czasem naprawdę trudno się w tym odnaleźć, dlatego przygotowaliśmy małą ściągę. Sprawdź, jakie rozmiary dla noworodka będą najbardziej odpowiednie, jak kupić ubranko dla niemowlaka w oparciu o jego wiek i jak dobrać odpowiedni rozmiar czapki czy skarpetek.

Jakie rozmiary dla noworodka?


Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jakie rozmiary dla noworodków są najwłaściwsze. Niestety nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bo dzieci rodzą się różne: duże, małe albo po prostu średniej wielkości. Nawet badanie USG niewiele pomaga – błąd pomiaru może wynosić nawet kilkaset gramów. Jak zatem kupić odpowiedni rozmiar ubranek dla noworodków?

Najbardziej standardowy rozmiar to 56 – pasuje on jak ulał na dziecko przeciętnej wielkości, czyli ważące od 3 kg do 3,5 kg i mierzące około 55 cm. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku niektórych dzieci rozmiar ten może być już zbyt mały. Jeśli noworodek waży np. 3,9 kg i mierzy 57 cm, lepszy będzie dla niego rozmiar 62.

Pomocna może być informacja, że dzieci jednej kobiety bardzo często mają podobną wielkość urodzeniową. Jeżeli więc urodziłaś już jedno dziecko i było ono „średniaczkiem”, śmiało możesz kupić ubranka w rozmiarze 56 (i kilka większych – na wszelki wypadek). Jeśli twój pierwszy maluszek był dość spory, kup większość ubranek w rozmiarze 62 i kilka w rozmiarze 56 (również na wszelki wypadek).

Oczywiście pozostaje pytanie, jakie rozmiary dla noworodka powinna wybrać mama, która jeszcze nie rodziła. W takim przypadku najrozsądniej jest kierować się szacowanymi rozmiarami dziecka z badania USG. 

Rozmiarówka niemowlęca


Dzieci bardzo szybko rosną – ani się obejrzysz, a będziesz potrzebować informacji na temat rozmiarów dla starszych bobasów. Oto mała pomoc, czyli tabela rozmiarów niemowląt, która uwzględnia nie tylko wiek, ale i masę ciała dziecka, obwód jego klatki piersiowej oraz obwód brzuszka.

Rozmiar

Wiek dziecka

Masa ciała

Obwód klatki

Obwód brzuszka

56

0-1 miesiąc

3-3,5 kg

38 cm

36 cm

62

0-3 miesiące

ok. 6 kg

43 cm

40 cm

68

3-6 miesięcy

ok. 8 kg

46 cm

42 cm

74

6-9 miesięcy

ok. 10 kg

48 cm

43 cm

80

9-12 miesięcy

ok. 12 kg

50 cm

45 cm

86

12-18 miesięcy

ok. 14 kg

51 cm

46 cm


Jakie rozmiary dla noworodka i niemowlęcia? Czapki i skarpetki


A może zastanawiasz się, jakie rozmiary dla noworodka wybrać, ale masz na myśli czapeczkę lub skarpetki? Oto podpowiedzi.
Czapeczka:

Rozmiar ubranek

Wiek dziecka

Obwód głowy (rozmiar czapki)

Rozmiar skarpetek

56-62

0-3 miesiące

38-41

11/13

62-68

3-6 miesięcy

41-44

14/16

68-74

6-9 miesięcy

44-46

17/19

74-80

9-12 miesięcy

46-47

20/22

80-86

12-18 miesięcy

47-50

23/25


Zauważ, że rozmiarówka niemowlęca nie jest skomplikowana. Jeśli chcesz kupić czapkę swojemu dziecku (a nie np. dziecku szwagierki, w prezencie), to po prostu zmierz główkę maluszka i już – wiesz, jaki rozmiar okrycia wybrać.

Rozmiary dla noworodków urodzonych przedwcześnie


Jeśli dziecko przyjdzie na świat sporo przed terminem porodu, będzie potrzebowało oczywiście znaczniej mniejszych ubrań. Jaki rozmiar ubranek dla noworodka o tak specjalnych potrzebach wybrać?

Możesz wybierać między rozmiarami: 32 cm (dla skrajnych wcześniaków), 38 cm, 44 cm oraz 50 cm. Pamiętaj jednak, że tak malutkie ubranka trudno kupić w sklepach stacjonarnych – jeśli więc masz taką możliwość, dokonaj zakupów przez internet.

Rozmiar ubranek dla noworodków i niemowląt – co w razie pomyłki?


Dość często zdarza się, że rozmiary ubranek dla niemowlaka okazują się nietrafione. Co w takiej sytuacji można zrobić?

Jeśli ciuszki są zbyt duże, to wystarczy poczekać kilka tygodni – noworodki szybko rosną, więc ubranko i tak wkrótce się przyda. Gorszy wariant to zbyt mały ciuszek. Jeśli został zakupiony online, to pamiętaj, że masz aż 2 tygodnie, aby go zwrócić – niezależnie od powodów tej decyzji. Jeśli natomiast produkty zostały zakupione stacjonarnie, można zapytać personel sklepu o możliwość zwrotu lub wymiany. 
  • Jak ubrać niemowlę do snu jesienią i wiosną?

Jeśli chodzi o kwestie tego, jak ubierać dziecko do snu jesienią i wiosną, czyli w przejściowe pory roku, to i tutaj stosuje zasadę: temperatura od 18 do 21 stopni Celsjusza = jedna warstwa ubranek + śpiworek średniej grubości.

Jak ubierać roczne dziecko do snu?


Roczne dziecko to już nie niemowlę, więc możecie pożegnać wszelakie pajacyki i bodziaki – czas na urocze piżamki! Jak ubrać roczne dziecko do snu, by było mu wygodnie, a jednocześnie odpowiednio ciepło?

  • Jeśli temperatura w pokoju wynosi między 18 a 19 stopni Celsjusza, dziecko powinno mieć na sobie piżamkę z nieco grubszej, mięsistej bawełny – długie spodnie i koszulkę z długimi rękawami.
  • Jeśli temperatura w pokoju wynosi między 20 a 21 stopni Celsjusza, dziecko powinno mieć na sobie piżamkę z dłuższymi nogawkami i długimi rękawkami, ale już z cieńszej bawełny.
  • Latem, gdy temperatury stają się wyższe, mała dziewczynka może mieć na sobie koszulkę nocną na ramiączkach, a mały chłopiec – cienką koszulkę z krótkimi rękawami i krótkie spodenki.

Uwaga! Starsze dzieci w upalne dni często pragną spać na majtkach albo po prostu same się rozbierają. Należy im na to pozwolić. Zdrowy dwulatek czy trzylatek naprawdę potrafi ocenić, czy jest mu za gorąco, czy za zimno. 

Ubranka dla noworodków i niemowląt – na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze?


Kupując ciuszki dla noworodka bądź niemowlęcia, zwróć uwagę nie tylko na rozmiar, ale również jakość i wygodę. Oto kilka konkretnych wskazówek:

  • Wybierz ubranka z bawełny organicznej

Tego typu ubrania produkowane są z bawełny pochodzącej z kontrolowanych upraw. Zakładając je dziecku, masz pewność, że nie będzie ono miało kontaktu z pestycydami czy szkodliwymi środkami ochrony roślin. Bawełna organiczna jest też przyjemniejsza w dotyku i bardziej miękka.

  • Sprawdzaj skład

Skoro mowa o bawełnie – zawsze przed zakupem upewniaj się, czy dany bodziak albo koszulka rzeczywiście są z niej zrobione (w 100%). Ubranka dla malutkich dzieci nie powinny mieć w składzie żadnych syntetycznych dodatków – uniemożliwiają one skórze swobodne „oddychanie” i zwiększają ryzyko pojawienia się na niej oznak podrażnienia.

  • Łatwe zakładanie

Jeśli chcesz kupić body dla noworodka, to zwróć uwagę na sposób zakładania ubranka. Najwygodniejsze są bodziaki kopertowe, których nie trzeba przekładać przed głowę. Starszemu niemowlęciu można już kupić klasyczne body z zakładkami przy dekolcie. 
  • Uwaga na dodatki

Niemowlę, zwłaszcza malutkie, większość czasu spędza w pozycji leżącej. Dlatego też jego ubranka muszą być tak wygodne, jak to tylko możliwe. Nie kupuj takich, które maja kokardki, ozdobne guziki albo wkładki z koronki – wszystkie one negatywnie wpływają na komfort noszenia. Kiedy tylko dziecko urośnie i zacznie być bardziej aktywne, możesz już zacząć zwracać większą uwagę na atrakcyjne dodatki.
Autorka: Robert Wojtaś