Lejący katar u niemowlaka może mieć podłoże alergiczne. Jeśli dziecko ma kontakt z czynnikiem uczulającym, dodatkowo można zaobserwować u niego częste kichanie czy zaczerwienienie spojówek oczu.
Oczywiście katar może być wywołany także przez bakterie. W przebiegu zakażenia bakteriami wydzielina ma charakterystyczny kolor – jest biało-żółta albo wręcz zielona. Zawsze jest też dość gęsta. W przypadku wystąpienia takiego kataru należy koniecznie udać się z dzieckiem do lekarza – maluszek musi rozpocząć antybiotykoterapię.
Katar będący objawem infekcji wirusowej rzeczywiście najczęściej trwa nie dłużej niż kilka dni, ewentualnie może wydłużyć się do około dziesięciu dni. Jeśli jednak dojdzie do powikłań infekcji, a tym samym do nadkażenia bakteryjnego, wydzielina nie zniknie, ale zmieni swój wygląd (stanie się gęsta i zielonkawa).
Lejący katar u dziecka, który stanowi reakcję alergiczną, może nie znikać nawet przez wiele tygodni. Poprawę stanu zdrowia dziecka można zauważyć dopiero, gdy znika alergen.
Po kilku minutach od nawilżenia noska zacznij oczyszczanie przy pomocy aspiratora. Pamiętaj, żeby używać go bardzo ostrożnie, delikatnie – w przeciwnym razie możesz uszkodzić delikatną błonę śluzową jamy nosowej.
Uwaga! Niezależnie od tego, czy chcesz usunąć katar u 3-miesięcznego dziecka, czy u roczniaka, nie używaj tzw. „gruszki”. Gadżet ten nie jest groźny, ale jego skuteczność jest naprawdę znikoma. Aspirator, niezależnie od modelu, zawsze jest lepszym rozwiązaniem.
Pamiętaj również o odpowiedniej temperaturze. Najkorzystniejsza dla organizmu – w tym również organizmu dziecka, jest temperatura o wysokości 19 - 20 stopni Celsjusza.
Pamiętaj jednak, że malutkim dzieciom pod żadnym pozorom nie wolno podawać kropli dla dorosłych – z łatwością mogą one uszkodzić delikatną śluzówkę nosa. O odpowiedni produkt – bezpieczny dla rocznego dziecka, poproś farmaceutę. Jeśli kupujesz w aptece online, zwróć uwagę na oznaczenie na opakowaniu.
Powyższe metody możesz zastosować również już na katar u 3-miesięcznego dziecka. Z jeszcze młodszym maluszkiem udaj się do lekarza – u tak młodych niemowląt infekcja szybko może się rozprzestrzenić.