Data publikacji:

Co na katar u rocznego dziecka?

Według niektórych statystyk małe dzieci „łapią” katar nawet dwa razy w miesiącu – zwłaszcza gdy uczęszczają do placówek opiekuńczych. Dolegliwość ta, choć niegroźna, jest źródłem dużego dyskomfortu maluszka – dlatego warto ją zwalczać. Sprawdź, co na katar u rocznego dziecka najlepiej się sprawdza, jakie są przyczyny tej dolegliwości i kiedy należy już udać się z maluchem do lekarza.
katar u rocznego dziecka

Katar u rocznego dziecka – przyczyny

Zarówno katar u rocznego dziecka, jak i u kilkumiesięcznego czy kilkutygodniowego, może mieć różne przyczyny. Zdecydowanie najczęstszą z nich jest infekcja wirusowa, czyli zwyczajne przeziębienie. W takim przypadku można wyróżnić pewne fazy – najpierw katar jest lejący i przezroczysty, później stopniowo staje się coraz bardziej gęsty i żółtawy.

Lejący katar u niemowlaka może mieć podłoże alergiczne. Jeśli dziecko ma kontakt z czynnikiem uczulającym, dodatkowo można zaobserwować u niego częste kichanie czy zaczerwienienie spojówek oczu.

Oczywiście katar może być wywołany także przez bakterie. W przebiegu zakażenia bakteriami wydzielina ma charakterystyczny kolor – jest biało-żółta albo wręcz zielona. Zawsze jest też dość gęsta. W przypadku wystąpienia takiego kataru należy koniecznie udać się z dzieckiem do lekarza – maluszek musi rozpocząć antybiotykoterapię.

Ile trwa katar u dziecka?

Mówi się, że nieleczony katar trwa siedem dni, a leczony – tydzień. W istocie jednak odpowiedź na pytanie, ile trwa katar u dziecka, nie jest jednoznaczna.

Katar będący objawem infekcji wirusowej rzeczywiście najczęściej trwa nie dłużej niż kilka dni, ewentualnie może wydłużyć się do około dziesięciu dni. Jeśli jednak dojdzie do powikłań infekcji, a tym samym do nadkażenia bakteryjnego, wydzielina nie zniknie, ale zmieni swój wygląd (stanie się gęsta i zielonkawa).

Lejący katar u dziecka, który stanowi reakcję alergiczną, może nie znikać nawet przez wiele tygodni. Poprawę stanu zdrowia dziecka można zauważyć dopiero, gdy znika alergen.

Co na katar u rocznego dziecka?

Nie tylko katar u 3-miesięcznego dziecka, ale również u rocznego, może być źródłem ogromnego dyskomfortu. Taki malec nie potrafi samodzielnie wyczyścić noska, a przez jego zablokowanie nie może swobodnie spać, jeść ani pić. Co można w takiej sytuacji zrobić?

Oczyszczaj nosek dziecka

Dla poprawienia komfortu dziecka bardzo ważne jest regularne oczyszczanie jego noska – oczywiście należy robić to w prawidłowy sposób. Zanim zabierzesz się za usuwanie kataru, wkropl do każdej dziurki nosa dwie kropelki soli fizjologicznej (możesz również użyć wody morskiej w aerozolu). Ten drobny zabieg nawilży błonę śluzową i rozluźni wydzielinę, dzięki czemu łatwiej będzie ją później usunąć.

Po kilku minutach od nawilżenia noska zacznij oczyszczanie przy pomocy aspiratora. Pamiętaj, żeby używać go bardzo ostrożnie, delikatnie – w przeciwnym razie możesz uszkodzić delikatną błonę śluzową jamy nosowej.

Uwaga! Niezależnie od tego, czy chcesz usunąć katar u 3-miesięcznego dziecka, czy u roczniaka, nie używaj tzw. „gruszki”. Gadżet ten nie jest groźny, ale jego skuteczność jest naprawdę znikoma. Aspirator, niezależnie od modelu, zawsze jest lepszym rozwiązaniem.

Smaruj skórę pod nosem

Jako że spływający z nosa katar podrażnia skórę pod noskiem, należy ją zabezpieczyć. Po każdym zabiegu oczyszczania noska posmaruj skórę malca maścią majerankową albo wazeliną.

Nawilżaj powietrze

Powietrze o dużej wilgotności skutecznie rozrzedza wydzielinę, dzięki czemu staje się ona łatwiejsza do usunięcia. Jeśli nie masz profesjonalnego urządzenia nawilżającego, możesz rozwiesić mokre ręczniki na kaloryferach albo po prostu rozwiesić pranie w pokoju.

Pamiętaj również o odpowiedniej temperaturze. Najkorzystniejsza dla organizmu – w tym również organizmu dziecka, jest temperatura o wysokości 19 - 20 stopni Celsjusza.

Inhaluj dziecko

Katar u rocznego dziecka szybciej minie, jeżeli będziesz codziennie je inhalować przy pomocy nebulizatora. Nie dodawaj do urządzenia żadnych leków czy ziół, jeśli lekarz ich nie zalecił – wystarczy zwykła sól fizjologiczna. Inhalacje możesz przeprowadzać nawet dwa razy dziennie, z pewnością nie zaszkodzą maluszkowi.

Podawaj dziecku specjalistyczne krople

Czasem domowe sposoby na udrożnienie noska nie sprawdzają się – mimo ich zastosowania dziecko nie chce pić, nie chce jeść i nie może spać. W takiej sytuacji nie należy zastanawiać się nad zasadnością podania specjalnych kropli udrażniających – są jak najbardziej wskazane.

Pamiętaj jednak, że malutkim dzieciom pod żadnym pozorom nie wolno podawać kropli dla dorosłych – z łatwością mogą one uszkodzić delikatną śluzówkę nosa. O odpowiedni produkt – bezpieczny dla rocznego dziecka, poproś farmaceutę. Jeśli kupujesz w aptece online, zwróć uwagę na oznaczenie na opakowaniu.

Dbaj o nawodnienie dziecka

Pamiętaj, żeby często poić niemowlę. Katar będzie wówczas bardziej rozrzedzony, a i samo dziecko będzie lepiej się czuło. Maluszek może pić wodę, a jeśli nie chce – słodką herbatę. Niech butelka ciągle znajduje się w pobliżu.

Pamiętaj o spacerach

Katar i kaszel u niemowlaka – bez gorączki, nie stanowi przeciwwskazania do wychodzenia na spacery. Jeśli tylko maluszek ogólnie czuje się dobrze, nie płacze, nie marudzi, nie jest senny – śmiało wychodź z nim na świeże powietrze, które znacząco ułatwi mu oddychanie. Na spacery z zakatarzonym dzieckiem możesz chodzić nawet zimą.

Powyższe metody możesz zastosować również już na katar u 3-miesięcznego dziecka. Z jeszcze młodszym maluszkiem udaj się do lekarza – u tak młodych niemowląt infekcja szybko może się rozprzestrzenić.

Autor: Robert Wojtaś