Data publikacji:

Łożysko na przedniej ścianie macicy

Termin „łożysko na przedniej ścianie macicy” określa położenie łożyska – struktury, która odżywia płód w łonie matki. Takie ułożenie nie jest związane z żadnymi nieprawidłowościami, jak to jest w przypadku łożyska przodującego. Wyjaśniamy, czy łożysko na przedniej ścianie wpływa na odczuwanie ruchów płodu i wielkość brzucha oraz czy jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia.
Łożysko na przedniej ścianie macicy

Co to znaczy „łożysko na przedniej ścianie macicy”?

Termin „łożysko na przedniej ścianie macicy” oznacza, że łożysko – struktura, która odpowiada za odżywianie płodu, umieściła się na w tej części brzucha, która znajduje się najbliżej brzucha matki. Gdyby łożysko umiejscowiło się w tylnej części macicy, oznaczałoby to, że znajduje się ono bliżej kręgosłupa. 

Innymi słowy, jeśli masz łożysko na przedniej ścianie, oznacza to, że znajduje się ono tam, gdzie najczęściej głaszczesz swój zaokrąglony brzuszek. Nie musisz jednak martwić się, że przez tę dodatkową strukturę dziecko nie wyczuje twoich ruchów – z pewnością zauważa te miłe próby kontaktu, ponadto ciągle słyszy twój głos. 

Czy łożysko na przedniej ścianie to to samo, co łożysko przodujące?

Kobiety w ciąży, które słyszą, że mają łożysko na przedniej stronie, często odczuwają duży niepokój. Wynika to z faktu, że termin ten często mylony jest z nieprawidłowością medyczną, jaką jest łożysko przodujące. 

Łożysko przodujące to takie, które przesłania szyjkę macicy. Stwarza to spore zagrożenie podczas porodu, dlatego u kobiet, u których stwierdza się taką nieprawidłowość, przeprowadza się planowane cesarskie cięcie. Warto też wiedzieć, że w przypadku łożyska przodującego, w czasie ciąży nie wolno uprawiać seksu ani podejmować aktywności fizycznej – zwiększa to ryzyko wystąpienia krwawienia. 

Czy łożysko na przedniej ścianie oznacza większe zagrożenie dla dziecka?

Jeśli zastanawiasz się, czy łożysko na przedniej ścianie macicy w jakikolwiek sposób zagraża twojemu dziecku, to odpowiedź brzmi: nie. To zupełnie naturalne i prawidłowe umiejscowienie łożyska, które nie wiąże się z żadnymi komplikacjami ani w ciąży, ani podczas porodu.

Łożysko na przednie ścianie macicy: najczęstsze wątpliwości przyszłych mam

Łożysko na przedniej ścianie macicy to temat, który budzi wiele wątpliwości. Oto najczęstsze z nich (wraz z wyjaśnieniami).
  • Łożysko na przedniej ścianie a cesarka
Łożysko znajdujące się na przedniej ścianie macicy nie jest wskazaniem do cesarskiego cięcia – jest to zupełnie prawidłowo umiejscowiona struktura, która nie powoduje żadnych komplikacji przy porodzie. Wskazaniami do cesarskiego cięcia są: nieprawidłowe ułożenie płodu, wady anatomiczne miednicy, bardzo duża masa ciała płodu, wady płodu, aktywna opryszczka narządów płciowych, a w niektórych przypadkach również tokofobia. 
  • Łożysko na przedniej ścianie a ruchy
Takie umiejscowienie łożyska rzeczywiście może powodować, że ruchy dziecka będą słabiej odczuwane przez przyszłą mamę. Wynika to z prostej przyczyny: pomiędzy płodem a brzuchem znajduje się dodatkowa, całkiem sporej grubości struktura. Ciężarne, które mają łożysko na przedniej ścianie, mogą odczuwać ruchy dziecka nie tylko słabiej, ale i później. 
  • Łożysko na przedniej ścianie a wielkość brzucha
Sam fakt, że łożysko znajduje się na przedniej ścianie brzucha, nie powinien mieć specjalnego wpływu na jego wielkość. Warto zaznaczyć, że rozmiar brzucha zależy od wielkości dziecka, ukształtowania brzucha, wielkości samej ciężarnej, wagi dziecka, ilości wód płodowych oraz uwarunkowań genetycznych. 
  • Łożysko na przedniej ścianie a blizna po CC
Wśród kobiet, które są w ciąży i u których stwierdzono przednią lokalizację łożyska, część stanowią te, które wcześniej rodziły poprzez cesarskie cięcie. I tutaj pojawia się pytanie: czy takie kobiety mogą rodzić naturalnie? 

Blizna po cesarce w połączeniu z łożyskiem umiejscowionym z przodu nie tworzą żadnego niebezpiecznego pod względem medycznym połączenia. Wskazaniem do cesarskiego cięcia nie jest również sam fakt, że ciężarna rodziła już jeden raz tym sposobem. 
  • Łożysko na przedniej ścianie a współżycie
Łożysko zlokalizowane na przedniej ścianie łożyska nie stanowi żadnego przeciwwskazania do współżycia seksualnego. Przyszłej mamie odradza się taką aktywność jedynie w sytuacjach, gdy u jednego z partnerów zdiagnozowano infekcję okolic intymnych (albo pojawiają się jej objawy) albo gdy ciąża jest zagrożona. 
  • Łożysko na przedniej ścianie a uderzenie
Obawy przyszłych mam nierzadko budzi również kwestia ewentualnego, nawet lekkiego uderzenia w brzuch. Czy taka sytuacja nie jest groźna, to znaczy, czy może spowodować odklejenie się łożyska? 

Na szczęście nie ma powodów do obaw. Niejednej mamie zdarza się lekko uderzyć w brzuch. Aby jednak ryzyko odklejenia się łożyska rzeczywiście wzrosło, uderzenie musiałoby być naprawdę silne. Warto dodać, że także kopniaki płodu w łożysko nie powodują jego odklejenia się czy jakiegokolwiek uszkodzenia 
  • Łożysko na przedniej ścianie a poród
Omawiana lokalizacja łożyska nie ma żadnego wpływu na termin rozpoczęcia się porodu, czas trwania akcji porodowej ani na jej przebieg. Przednie umiejscowienie się łożyska nie zwiększa również (ani nie zmniejsza) ryzyka wystąpienia komplikacji okołoporodowych. 

Podsumowując: łożysko na przedniej ścianie macicy nie jest patologią, a prawidłowym umiejscowieniem. Jeśli lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań (związanych np. z cukrzycą, krwawieniami, rozwieraniem się szyjki), przyszła mama może podejmować aktywność fizyczną, współżyć, może pracować (w określonych warunkach) i żyć zupełnie „normalnie”. 
Autor: Robert Wojtaś