Data publikacji:

Warsztaty karmienia piersią

Autor: Agnieszka Pytlińska

Niejednokrotnie, to co wydaje się zupełnie proste i naturalne wcale takim nie jest. Często przekonują się o tym młode mamy w chwili kiedy nie wiedzą jak poradzić sobie z karmieniem noworodka – co wbrew pozorom wcale nie jest takie proste. Stąd też powstał pomysł na warsztaty karmienia piersią.

 

Karmienie piersią dziecko

 

Warsztaty karmienia piersią

Warsztaty karmienia piersią są organizowane między innymi przez firmy produkujące akcesoria dla niemowląt i ich mam czy szkoły rodzenia. Odbywają się najczęściej w dużych miastach, aczkolwiek nie tylko. Ich program obejmuje wiele różnorodnych zagadnień dotyczących, bądź co bądź, trudnej sztuki jaką jest karmienie piersią. Skierowane są przede wszystkich do kobiet, które po raz pierwszy zostały mamami, ale nie tylko. Tematyka ta jest bowiem tak rozległa, że wiele zyskają na uczestnictwie w tych warsztatach także doświadczone mamy oraz ojcowie.

 

Czego można dowiedzieć się uczestnicząc w warsztatach?

Przede wszystkim na zajęciach warsztatowych poruszany jest temat „Jak karmić piersią?”. Jak pewnie wiele mam wie, to wcale nie taka prosta sprawa, choćby dlatego, że wcale nie łatwo przystawić odpowiednio noworodka do piersi. Często malec chwyta pierś w zły sposób, albo mama nie potrafi dobrze trzymać smyka przy piersi. Tego wszystkiego jednakże można się nauczyć, między innymi właśnie na warsztatach.

 

Kolejnym tematem poruszanym na tego typu zajęciach jest dieta karmiącej matki. W tej kwestii również wiele młodych mam narzeka na niedobór informacji. Wprawdzie w poradnikach i na stronach internetowych da się przeczytać, co można a czego nie wolno jeść, ale w ostatecznym rozrachunku i tak w tym temacie brak jest wiarygodnych wiadomości.
 

Warsztaty nie tylko dla kobiet z problemami

Warto również wspomnieć, że na warsztatach można uzyskać odpowiedzi na pytania nurtujące wiele kobiet karmiących piersią np.: jak pobudzić laktację, czym jest nawał pokarmu i jak sobie z tym radzić, jak zapobiegać zapaleniu piersi albo czy podczas choroby można karmić.

Ponieważ wiele warsztatów organizują bądź sponsorują firmy produkujące akcesoria dla niemowląt oraz młodych mam, na zajęciach warsztatowych można poznać również wiele przedmiotów ułatwiających życie kobiecie podczas laktacji. Można tam zobaczyć popularne już laktatory, kapturki na sutki a nawet specjalne pojemniki do przechowywania i mrożenia mleka.

Jak z pewnością już wiesz dzieci karmione piersią są zdrowsze i lepiej się rozwijają należy zatem mimo trudności, jakie niekiedy pojawiają się, powalczyć o to by karmić szkraba jak najdłużej. Temu właśnie mają służyć warsztaty karmienia piersią i dlatego też warto w nich brać czynny udział.

 

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Alena Yakusheva


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
10-07-2019
Ocena:
Sylwia, ja widziałam dużą różnice od trzeciego dnia stosowania. Uwolnił moją głowę od stresu i ciągłego myślenia o laktacji. Niby nic wielkiego, a wszystko się zmienia i pokarmu jest więcej.
21-06-2019
Ocena:
Mi lactosan mama zdecydowanie wpłynął na zwiększenie ilości mleka. Początkowo piłam go z ciekawości, a teraz dla podtrzymania regularności karmień. Dzięki temu synek szybko przybiera na wadze i nie płacze, tak jak to miało miejsce trzy tygodnie temu.
20-11-2018
Ocena:
Weroniko, on jest naprawdę smaczny. Myślałam, że t kolejna dziwna mieszanka, ale jestem bardzo mile zaskoczona. Takie przyjemne z pożytecznym. Dziecko szczęśliwe i najedzone a ja mam przyjemny napój.
27-10-2018
Ocena:
Mój synek tak sobie upodobał cyca, że chce na nim spać, ssać go i generalnie prowadzić egzystencję, mając go 3 cm od swojej twarzy. Wszystko się zmieniło po piciu wspomnianego produkty na laktację. Tak mi się poprawił, że teraz mogę część pokarmu zamrażać.
26-09-2018
Ocena:
Warsztaty - genialna myśl. Natura naturą, ale przynajmniej mnie szło kiepsko na początku. Bardzo mi pomogła siostra, który wykarmiła swoją trójkę i ma ogromne doświadczenie, których chętnie się podzieliła. A kiedy czuję, że mleka jest mniej, przez stres, zmęczenie, itd. to przez kilka dni piję lactosan mama ze słodem jęczmiennym i owocem kopru i znów wszystko wraca do normy.
12-10-2015
Ocena:
karmie na siedzaco na supermami poduszce typu 7.. nie wyobrazam sobie innej pozycji ani innej poduszki.. dodatkowo ta poduszka sprawdza sie takzne do snu
gorset laktacyjny

Gorset laktacyjny do karmienia. Jak działa i jaki wybrać?

2024-06-27
Korzystanie z laktatora bez użycia rąk? To możliwe. Wystarczy, że zainwestujesz w specjalny gorset do odprowadzania pokarmu, dzięki któremu będziesz mogła w tym czasie robić inne rzeczy – sprzątać czy odpoczywać. Jest bezpieczny i wygodny w użyciu, przez co coraz więcej mam dodaje go na listę rzeczy, których potrzebuje. Jak działa gorset laktacyjny i jaki model wybrać? Zapraszamy do lektury.
kolektor na mleko

Kolektor na mleko. Jak poprawnie używać i co to właściwie jest?

2024-06-24
Jesteś po porodzie? Zainteresuj się kolektorem na mleko, który zdobywa coraz większą popularność wśród mam. To dość tanie i jednocześnie szalenie pomocne rozwiązanie, dzięki któremu będziesz w stanie zbierać i magazynować pokarm, który bez niego mógłby się zmarnować. Co to jest kolektor na mleko i jak go używać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym poradniku.
rogal czy kura

Rogal czy kura, czyli najlepsze poduszki do karmienia

2024-06-10
Szukasz najlepszej poduszki do karmienia? Zastanawiasz się nad tym, czy rogal, czy kura do karmienia będzie lepsze? Nie wiesz, jak używać poduszki do karmienia? Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedziałaś twierdząco – koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
podrażniona brodawka piersiowa

Podrażniona brodawka sutkowa. Jak pielęgnować? Jaki balsam?

2024-05-29
Wbrew pozorom podrażnione, pękające, a nawet pogryzione brodawki sutkowe są powszechnym problemem wielu świeżo upieczonych mam. Dla niektórych kobiet problem jest tak dotkliwy, że rezygnują z karmienia. Jak sobie z tym radzić? Przeczytaj nasz przewodnik, w którym podpowiadamy, jak pielęgnować brodawkę sutkową i łagodzić ewentualne podrażnienia i ból.
przechowywanie mleka matki

Przechowywanie mleka matki. Jak to robić?

2024-05-27
Karmienie piersią jest powszechnie uznawane za najlepszy sposób dostarczania niemowlętom niezbędnych składników odżywczych, które wspierają ich rozwój i zdrowie. Nie zawsze jednak mama ma możliwość bezpośrednio karmić piersią swoje maleństwo. Podczas nieobecności rodzicielki, dobrym rozwiązaniem odciąganie mleka. Należy jednak pamiętać o tym, że bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie mleka matki, aby było bezpieczne dla maleństwa i pełne wartości odżywczych. Jak przechowywać mleko matki? Ile może stać odciągnięte mleko? Jak rozmrażać mleko matki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
jak używać kompresów żelowych na piersi

Jak używać kompresów żelowych na piersi? Które mają dobre opinie?

2024-05-20
Karmienie piersią – choć jest najlepszym sposobem na stworzenie więzi matki z dzieckiem i zapewnienie mu ochrony – bywa także bolesnym doświadczeniem. Podrażnienia, obrzęki czy zatkane przewody pokarmowe są nieprzyjemnymi, ale dość powszechnymi problemami, z którymi borykają się świeżo upieczone mamy. Jak sobie z nimi radzić? Jednym ze sposobów na przyniesienie ulgi są kompresy żelowe na piersi. Podpowiadamy, jak ich używać i które z nich warto kupić.
sns karmienie piersią

Czym jest SNS, czyli system wspomagający karmienie piersią?

2024-05-17
Nieważne, jak skrupulatnie zaplanowałaś karmienie maluszka – życie często weryfikuje plany i sprawia, że coś idzie nie tak. Co zrobić w sytuacji, gdy jest to utrudnione lub niemożliwe? Na szczęście współcześnie mamy nie są pozostawione same sobie, a zamiast tego mogą wybierać spośród wielu różnych rozwiązań i pomocy. Wśród nich czeka system wspomagający karmienie piersią, czyli SNS. Co to takiego i jak wygląda karmienie z jego pomocą? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.