Data publikacji:

Skarb w rękach, czyli kruchy maluszek

Autor: Marek Pisarczyk

Pamiętam sytuację z pierwszych godziny po narodzinach – żona unieruchomiona na łóżku szpitalnym, żadnej pielęgniarki w pobliżu i płaczący w wózku szpitalnym synek. Zastanawiałem się wtedy: czy jak sprowadzę pielęgniarkę tylko po to, by podała synka żonie, nie zostanę wyśmiany?

tata-pierwszy-raz-dziecko-po-porodzie-550x350


Minęło dobrych kilka chwil zanim odważyłem się wziąć go na ręce i podać do karmienia. Nieważne, że przenosiłem go niemal minutę i musiałem wyglądać bardzo komicznie. Najważniejsze, że ten „pierwszy raz” miałem za sobą.

 

Jak trzymać maleństwo

Opieka nad noworodkiem wymaga ze strony rodzica najwyższej uwagi. Trzeba pamiętać głównie o jednej zasadzie: do ok. 3, 4 miesiąca życia należy podtrzymywać główkę dziecka – jego słabo rozwinięte mięśnie nie są bowiem w stanie utrzymać jej w pionie. Zasada ta obowiązuje niezależnie od tego czy dziecko jest trzymane w pozycji poziomej czy pionowej. Póki mięśnie dziecka się nie rozwiną, jego główka jest bezwładna i należy zapewnić jej stabilną pozycję. Reszta zasad jest oczywista (unikanie gwałtownych ruchów, pewne trzymanie dziecka w rękach) a cała trudność w obchodzeniu się z noworodkiem sprowadza się głównie do ciągłej czujności. Będzie ona szczególnie potrzebna, gdy po kilku miesiącach, dziecko nabrawszy sił, będzie w stanie zaskoczyć nas swoimi akrobatycznymi osiągnięciami.

 

Trudne początki

W praktyce najtrudniejsze są pierwsze momenty. I choć stanowią pewne wyzwanie wymagając od mężczyzny niecodziennej delikatności, wyczucia i ostrożności, odwlekanie ich do niczego nie prowadzi. Prędzej lub później będzie trzeba samemu zmienić pieluchę czy zostać z maluszkiem sam na sam w domu. A na koniec jedna rada – lepiej ten „pierwszy raz” wybrać samemu w dogodnych warunkach, niż zostać do niego zmuszonym przez sytuację.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © VladimirS


Autor

Marek Pisarczyk

Szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Z wykształcenia i zamiłowania humanista zainteresowany wszystkim, co służy dobru człowieka. Pasjonat historii i dobrej literatury, meloman.

Komentarze
11-05-2018
Ocena:
Bardzo ważna chwila w życiu :)
głużenie a gaworzenie

Głużenie a gaworzenie. Co to jest? Jaka jest różnica?

2023-05-23
Noworodek od pierwszych chwil życia wydaje z siebie dźwięki. Najpierw jest płacz i krzyk, a zaraz po nich, już między drugim a trzecim miesiącem życia, pojawia się głużenie. Chociaż dźwięki wydawane na tym etapie przez dziecko nie są przez nie kontrolowane, to pierwszy ważny etap przygotowujący aparat mowy do przyszłej pracy. Dopiero około 6. miesiąca życia niemowlę zaczyna gaworzyć, powtarzając dźwięki zasłyszane z otoczenia. Co jeszcze musisz wiedzieć o głużeniu i gaworzeniu?
szerokie pieluchowanie

Szerokie pieluchowanie pampersem: ile godzin dziennie?

2022-12-06
Dawniej szerokie pieluchowanie było powszechnie stosowane, między innymi w celach profilaktycznych oraz samego leczenia dysplazji stawów biodrowych. W obecnych czasach zdrowym dzieciom absolutnie się tego już nie zaleca. Szerokie pieluchowanie polega na zakładaniu pieluchy w specjalny sposób, ale tylko przy wyraźnym zaleceniu lekarza ortopedy. Proces wymaga systematyczności oraz okresowej kontroli specjalisty.
śpiące dziecko

W czym powinien spać noworodek zimą?

2022-11-23
Świeżo upieczeni rodzice zazwyczaj mają wiele dylematów. Jeden z nich to ten, w czym powinien spać noworodek zimą. Zdaniem specjalistów najlepiej sprawdza się bezpieczny śpiworek (otulacz), który zapewnia dziecku ciepło i – w przeciwieństwie do kocyka, nie zsuwa się z malca. Niezalecana jest natomiast kołderka, która może zsunąć się na twarz niemowlęcia, co będzie groziło jego uduszeniem się. Przygotowując malca do snu, należy też pamiętać o jego odpowiednim ubraniu – czyli o wygodnym pajacyku albo śpioszkach i body.
niemowlę macha rączkami przy zasypianiu

Niemowlę macha rączkami przy zasypianiu – co to oznacza?

2022-10-21
Świeżo upieczeni rodzice zawsze bacznie przyglądają się swojemu maleństwu, obserwując jego zachowania, reakcje na różne bodźce i budowanie świadomości własnego ciała. Zdarza się, że niektóre sytuacje wydają się niepokojące i wywołują wątpliwości – czy na pewno z dzieckiem wszystko jest w porządku? Przykładem mogą być momenty, gdy niemowlę macha rączkami przy zasypianiu. Warto pamiętać, że różne nieskoordynowane ruchy w pierwszych miesiącach życia są zupełnie naturalne i świadczą o rozwijaniu się układu nerwowego u malucha. Czasami niespokojne zachowania mogą świadczyć o problemach rozwojowych, należy więc przyglądać się swojemu malcowi, a wątpliwości konsultować z lekarzem. 
Ulewanie u noworodka

Ulewanie u noworodka. Jakie są przyczyny i co robić?

2022-10-04
Niemalże wszystko, co dotyczy nowonarodzonego dziecka wzbudza, przynajmniej początkowo, pewien niepokój. Zwykle trudno jest ocenić czy jakaś dolegliwość jest przejściowa i niegroźna, czy też sygnalizuje, że dzieje się coś złego. Podobnie w przypadku ulewania. Przypadłość dotyka zarówno maluszki karmione naturalnie, jak i mlekiem modyfikowanym. Jakie są więc przyczyny ulewania u noworodka, czy jest to niebezpieczne i czy można temu zapobiec?
stopa dziecka

Nożyczki dla niemowląt. Jaki zestaw do paznokci dla niemowlaka wybrać?

2022-07-01
Kto nie lubi dziecięcych, słodkich stópek? Niektórzy widząc je, myślą o… tym, jak trudnym wyzwaniem jest obcinanie paznokci u najmłodszych. Każdy rodzic pragnie, by obcinanie paznokci u niemowlęcia przebiegało sprawnie. Jakie nożyczki dla niemowląt będą najlepszym wyborem? Omawiamy pielęgnację paznokci u niemowląt, by stała się łatwa i przyjemna! Niech stópki naszych pociech znów kojarzą się tylko z całusami!
spacer z niemowlakiem

Jak ubierać niemowlaka na spacer?

2022-06-18
Jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie młodzi rodzice, brzmi: jak ubierać niemowlaka na spacer? Co zakładać maluszkowi wiosną, co zimą, a co latem? Jak sprawdzić, czy nie jest mu za zimno albo za gorąco? Po przeczytaniu tego tekstu będzie ci łatwiej skompletować garderobę dla niemowlaka i właściwie go ubrać.