Data publikacji:

Skarb w rękach, czyli kruchy maluszek

Autor: Marek Pisarczyk

Pamiętam sytuację z pierwszych godziny po narodzinach – żona unieruchomiona na łóżku szpitalnym, żadnej pielęgniarki w pobliżu i płaczący w wózku szpitalnym synek. Zastanawiałem się wtedy: czy jak sprowadzę pielęgniarkę tylko po to, by podała synka żonie, nie zostanę wyśmiany?

tata-pierwszy-raz-dziecko-po-porodzie-550x350


Minęło dobrych kilka chwil zanim odważyłem się wziąć go na ręce i podać do karmienia. Nieważne, że przenosiłem go niemal minutę i musiałem wyglądać bardzo komicznie. Najważniejsze, że ten „pierwszy raz” miałem za sobą.

 

Jak trzymać maleństwo

Opieka nad noworodkiem wymaga ze strony rodzica najwyższej uwagi. Trzeba pamiętać głównie o jednej zasadzie: do ok. 3, 4 miesiąca życia należy podtrzymywać główkę dziecka – jego słabo rozwinięte mięśnie nie są bowiem w stanie utrzymać jej w pionie. Zasada ta obowiązuje niezależnie od tego czy dziecko jest trzymane w pozycji poziomej czy pionowej. Póki mięśnie dziecka się nie rozwiną, jego główka jest bezwładna i należy zapewnić jej stabilną pozycję. Reszta zasad jest oczywista (unikanie gwałtownych ruchów, pewne trzymanie dziecka w rękach) a cała trudność w obchodzeniu się z noworodkiem sprowadza się głównie do ciągłej czujności. Będzie ona szczególnie potrzebna, gdy po kilku miesiącach, dziecko nabrawszy sił, będzie w stanie zaskoczyć nas swoimi akrobatycznymi osiągnięciami.

 

Trudne początki

W praktyce najtrudniejsze są pierwsze momenty. I choć stanowią pewne wyzwanie wymagając od mężczyzny niecodziennej delikatności, wyczucia i ostrożności, odwlekanie ich do niczego nie prowadzi. Prędzej lub później będzie trzeba samemu zmienić pieluchę czy zostać z maluszkiem sam na sam w domu. A na koniec jedna rada – lepiej ten „pierwszy raz” wybrać samemu w dogodnych warunkach, niż zostać do niego zmuszonym przez sytuację.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © VladimirS


Autor

Marek Pisarczyk

Szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Z wykształcenia i zamiłowania humanista zainteresowany wszystkim, co służy dobru człowieka. Pasjonat historii i dobrej literatury, meloman.

Komentarze
11-05-2018
Ocena:
Bardzo ważna chwila w życiu :)
ciemieniucha

Najlepsze kosmetyki na ciemieniuchę – jak zadbać o skórę głowy malucha?

2025-02-19
Ciemieniucha to częsty problem skórny u najmłodszych, który może budzić niepokój u niedoświadczonych rodziców. Choć nie jest groźna, jej obecność bywa uciążliwa i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wyjaśniamy, co to tak naprawdę jest ciemieniucha, jak wygląda, kiedy się pojawia, a przede wszystkim – co na ciemieniuchę sprawdzi się najlepiej. Poznaj najlepsze kosmetyki na ciemieniuchę oraz skuteczne domowe sposoby walki z tym kłopotem.
rodzicielstwo bliskości

Czym jest rodzicielstwo bliskości?

2025-02-12
Wśród różnych filozofii wychowawczych, które zyskały popularność w ostatnich latach, wyróżnia się rodzicielstwo bliskości. Koncepcja ta stawia na pierwszym miejscu budowanie silnej więzi emocjonalnej między rodzicami a dziećmi, dzięki czemu pociechy są w stanie lepiej radzić sobie w różnych aspektach życia. Czym dokładniej jest rodzicielstwo bliskości? Na jakich założeniach się opiera?
niemowlak na basenie

Niemowlak na basenie. Jak się przygotować i co zabrać? 

2025-01-22
Pływanie niemowlaka to nie tylko świetna zabawa, ale także sposób na wspieranie jego rozwoju fizycznego i emocjonalnego. Jednak pierwszy raz na basen z niemowlakiem wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy. Kiedy najlepiej zacząć przychodzić z niemowlakiem na basenie? Jakie akcesoria są niezbędne? Odpowiedzi na te i kilka innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.
Bezpieczne zabawy dla dzieci 6-9 miesięcznych

Zabawy z niemowlakiem 6-9 miesięcy: Jak wspierać rozwój malucha?

2024-12-06
Między 6. a 9. miesiącem życia dziecko zaczyna coraz bardziej eksplorować świat. Pełzanie, pierwsze próby siadania i stawiania kroków to kluczowe momenty w jego rozwoju. Poprzez zabawy z niemowlakiem możesz wspierać te umiejętności, a jednocześnie budować silniejszą więź. Zobacz, jakie zabawy są najlepsze dla maluchów w tym wieku!
Zabawy z niemowlakiem 9-12 miesięcy

Zabawy z niemowlakiem 9-12 miesięcy: Jak wspierać rozwój malucha w tym okresie?

2024-12-04
Między 9. a 12. miesiącem życia dziecko robi ogromne postępy w rozwoju ruchowym i poznawczym. Zaczyna raczkować, stawiać pierwsze kroki, a także coraz więcej rozumieć. Zabawy z niemowlakiem w tym wieku to nie tylko sposób na spędzanie wspólnego czasu, ale przede wszystkim kluczowy element wspierający jego rozwój. Poznaj najlepsze propozycje zabaw dla maluchów w tym okresie!
zabawa z dzieckiem 3-6 miesięcy

Jakie zabawy dla niemowlaka w wieku 3-6 miesięcy? Pomysły na rozwijającą zabawę z dzieckiem

2024-11-29
Twój maluszek właśnie przekroczył trzeci miesiąc życia i z każdym dniem staje się coraz bardziej ciekawy świata? To idealny moment, by poprzez zabawę wspierać jego rozwój. W artykule znajdziesz pomysły na zabawy z niemowlakiem w wieku od 3 do 6 miesięcy, które nie tylko dostarczą mu radości, ale też pomogą w rozwijaniu zdolności motorycznych i poznawczych.
zabawa z dzieckiem 0-3 misiąca

Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące: Jak wspierać rozwój noworodka?

2024-11-27
Pierwsze trzy miesiące życia dziecka to okres intensywnego rozwoju i budowania więzi z rodzicami. Choć noworodek większość czasu spędza na spaniu i jedzeniu, warto już wtedy wprowadzać proste zabawy, które będą wspierać jego zmysły i umiejętności motoryczne. Dowiedz się, jakie zabawy z niemowlakiem w wieku 0-3 miesięcy możesz bezpiecznie wprowadzić, aby wspomagać rozwój Twojego malucha.