Pierwsze dni z noworodkiem

Data:

Wydawać by się mogło, że okres ciąży jest wystarczająco długi, by świadomie zaplanować pierwsze dni z nowonarodzonym maluszkiem. Po porodzie chyba każda mama marzy tylko o tym, by wrócić do domu i wreszcie poczuć się komfortowo „u siebie”. Ale często plany czy założenia biorą w łeb z najróżniejszych powodów. Jak przetrwać te pierwsze dni z noworodkiem w domu? Na co zwrócić uwagę? Zapraszam do zapoznania się z kilkoma poradami.

 

Pierwsze dni z noworodkiem

 

1. Powrót do domu - zmiany, zmiany, zmiany

Na powrót do domu trzeba przygotować wszystkich członków rodziny – w pierwszej kolejności świeżo upieczonego tatę ;), ale również rodzeństwo malucha, dziadków czy domowe zwierzaki. Ich świadoma pomoc oraz opieka nad mamą i noworodkiem pomoże przetrwać najtrudniejszy, początkowy okres.

Warto również wspomnieć o wizytach położnej, która odwiedza mamę i malucha – takie odwiedziny mogą być dużym wsparciem dla młodych rodziców więc dobrze wcześniej je zaplanować. Chociażby organizując w tym czasie opiekę dla starszego dziecka by nie przeszkadzało, czy spisując listę najważniejszych pytań do położnej.

 

2. Podstawa – dbałość o skórę

Najważniejszą rzeczą, na jaką muszą zwrócić uwagę młodzi rodzice jest skóra noworodka. Jest ona nawet 5 razy cieńsza niż skóra dorosłego człowieka, dlatego od samego początku wymaga intensywnej uwagi oraz nadzorowania. Skóra noworodka jest wyjątkowo wrażliwa, a przez to narażona na podrażnienia. Drażniące dla dziecka mogą być: ubranka - zarówno rodzaj materiału, jak i szwy, środki piorące, pieluszki, kosmetyki czy żele do mycia ciała. Oczywiście zaczynamy od tych najdelikatniejszych (najlepiej wybierać te same serie) i obserwujemy jak reaguje na nie skóra dziecka. Warto także mieć pod ręką kremy łagodzące podrażnienia np. na pieluszkowe zapalenie skóry.

 

3. Zmiana pieluszki...

Nie ma się co oszukiwać – zmiana pieluszki, to czynność, którą rodzice będą w pierwszych tygodniach życia wykonywać dosłownie co chwilę. Nawet 14 razy na dobę - tak naprawdę im częściej, tym lepiej. Pielucha powinna być zawsze sucha z uwagi na wrażliwą skórę.

Początkowo wizja zmiany pieluchy może spędzać nam sen z czoła, ale uwierzcie z czasem (wystarczą 1-2 dni) dojdziecie do takiej wprawy, że zmiana będzie zajmowała dosłownie chwilę. Na rynku dostępnych jest wiele marek pieluszek i te pierwsze tygodnie z noworodkiem będą okazją do tego, by przekonać się, które z nich sprawdzą się najlepiej w przypadku Waszego malucha.

4. Pępek naszego świata...

Nasz noworodek z pewnością jest naszym pępkiem świata. Jest dla nas najważniejszy i na nim skupiamy swoją uwagę. Musimy jednak pamiętać również o jego pępku, który zaraz w pierwszych dniach po powrocie ze szpitala wymaga szczególnej uwagi. Musimy o niego dbać, by spokojnie się zagoił, wysuszył i odpadł. Jak to robić? Tak naprawdę wytyczne do tego, czy należy pielęgnować go spirytusem i moczyć podczas kąpieli, co chwilę się zmieniają. Zastosujmy się więc do aktualnych i do tego co mówił lekarz, położna. Najważniejsze, by jeżeli pojawi się zaczerwienie, obrzęk lub sączenie ropnej wydzieliny, udać się niezwłocznie do lekarza. Pępek naszego „pępka świata” to bardzo ważna sprawa!

 

5. Do wanny i... już?

Kąpiel, ta pierwsza, potrafi napędzić rodzicom niemałego stracha. Powinna odbyć się jeszcze tego samego dnia po powrocie ze szpitala i należy się do niej dobrze przygotować. Poza tym „kąpiel” niekoniecznie musi oznaczać to co my robimy w wannie - czyli woda po szyję, mydło i szorowanie – najlepszym rozwiązaniem jest położenie naszego maluszka na tetrowej pieluszce zanurzonej w wodzie. Ciałko możemy dosłownie opłukać wodą z płynem kilkoma sprawnymi ruchami. Do umycia twarzy, oczu oraz uszu najlepiej użyć wacików kosmetycznych - a mycie tych partii ciała przeprowadzić na przewijaku.

Oczywiście, to tylko podstawowe punkty, na które warto zwrócić uwagę, by nasza „nowa droga życia” przysporzyła nam jak najmniej stresu. Pierwsze dni z noworodkiem w domu, to trudny okres. Młodych rodziców będą czekały obawy o zdrowie dziecka, o to czy wszystko robią dobrze, czy dziecko odpowiednio je itd. Do tego dochodzą jeszcze nieprzespane noce. Ale z drugiej strony wypełniać będzie ich bezgraniczna miłość, szczęście, duma i radość z posiadania dziecka.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Zbyszek Nowak

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
14-1-2018
Ocena:
Z tą pierwszą kąpielą to bym się tak nie napinała. W innych krajach można z tym poczekać kilka dni.
I ogólnie trochę luzu nie zaszkodzi.
12-10-2015
Ocena:
początkowo.. kiedy mała plakala ukladalam ją w kojcu supermami.. w nim się uspokajala i czula się bezpiecznie..
27-7-2015
Ocena:
jak i dla dziecka tak i dla nas te pierwsze dni sa trudne, trzeba sie wzajemnie ze soba oswoic, przyzwyczaic.. pozniej juz jest tylko lepiej