Data publikacji:

Pierwsze dni z noworodkiem

Wyczekane, wytęsknione, ale też zwyczajnie trudne – takie są właśnie pierwsze dni z noworodkiem. Jeśli chcesz się na nie jak najlepiej przygotować, koniecznie przeczytaj ten tekst. Wyjaśniamy, jakie akcesoria są niezbędne podczas tych pierwszych dni, jak opiekować się maluszkiem i jak zadbać o swój dobrostan psychiczny.

pierwsze dni z noworodkiem

Pierwsze dni z noworodkiem w domu – kiedy właściwie następują?

Prawdziwie pierwsze dni z noworodkiem następują oczywiście jeszcze w szpitalu. Z jednej strony pobyt w placówce jest męczący, z drugiej – warto wykorzystać ten czas i uzyskać jak najwięcej informacji od personelu. Miła i życzliwa położna pomoże nie tylko w kwestii karmienia piersią, ale też doradzi, jak pielęgnować krocze czy ranę po cesarskim cięciu. Jeśli ją poprosisz, wytłumaczy ci także, jak dbać o skórę noworodka.

Oczywiście większość mam i tak zadaje sobie pytanie, jak długo będzie trzeba przebywać z noworodkiem w szpitalu. Odpowiedź brzmi: to zależy. W większości przypadków, gdy poród odbył się siłami natury, a wyniki badań krwi dziecka są dobre, wypis następuje w trzeciej dobie. Jeśli mama urodziła poprzez cesarskie cięcie, na pierwsze dni z noworodkiem w domu będzie musiała poczekać trochę dłużej – w takiej sytuacji wypisuje się maluszka w czwartej lub piątej dobie.

Pierwsze dni z noworodkiem – co będzie potrzebne?

Pierwsze dni z noworodkiem będą zdecydowanie łatwiejsze, jeśli odpowiednio się przygotujesz, tj. zakupisz niezbędne produkty. Które akcesoria naprawdę warto mieć?
  • Poduszka do karmienia
Specjalna poduszka do karmienia znakomicie ułatwia świeżo upieczonej mamie karmienie piersią, ale jest przydatna także przy karmieniu mlekiem modyfikowanym. Ma ona kształt rogala i „obejmuje” brzuch matki, stanowiąc idealne podparcie dla ciała noworodka.
  • Laktator
Wielu młodym mamom pierwsze dni z noworodkiem kojarzą się tylko z jednym – nawałem pokarmu i powiększonym, bardzo obolałym biustem. Warto pamiętać, że w tym szczególnym okresie noworodek rzadko jest w stanie opróżnić piersi, dlatego naprawdę warto mieć pod ręką laktator.

Tylko od ciebie zależy, czy wybierzesz model ręczny, czy może elektryczny. Pierwszy z wymienionych jest zdecydowanie tańszy, ale mleko ściąga się nim wolniej i wymaga to pewnego wysiłku. Laktator elektroniczny jest o wiele bardziej polecany przez młode matki, ale kupując go, trzeba liczyć się z większym wydatkiem.
  • Smoczek
Pierwsze dni z noworodkiem mogą być trudne z uwagi na to, że dzieci rodzą się z bardzo silnym odruchem ssania – jest on im niezbędny do przeżycia. To właśnie dlatego malutkie dziecko pragnie długo przebywać przy piersi, nawet jeżeli w tym czasie nie ssie.

Aby ułatwić sprawę dziecku oraz sobie, warto podać maluszkowi smoczek do ssania. Powinien być to specjalny produkt, który nie zaburzy odruchu ssania. Jeśli zostanie odstawiony w odpowiednim czasie, tj. przed 5. miesiącem życia dziecka, nie powinien negatywnie wpłynąć na jego zgryz.
  • Maść na obolałe brodawki
Pierwsze dni karmienia piersią mogą wiązać się z bólem brodawek – piersi potrzebują czasu, by się „zahartować”. Aby nieco załagodzić dolegliwość, warto smarować brodawki specjalną maścią, taką jak np. Bepanthen. Później, gdy nie będziesz już potrzebowała tego produktu, będziesz mogła użyć go do pielęgnacji pupy dziecka.
  • Wkładki laktacyjne
Nie pozwól, by pierwsze dni z noworodkiem kojarzyły ci się z ciągle mokrą bluzką. Możesz temu zapobiec, kupując wcześniej wkładki laktacyjne. Są dyskretne i przyjemne w dotyku, a przy tym wszystkim – niezwykle chłonne.
  • Pieluszki
Pamiętaj, żeby wybrać takie pieluszki, które mają specjalne wycięcie na kikut pępowinowy – ułatwi ci to pielęgnację maluszka i oszczędzi zmartwień. Odpowiedni na początek rozmiar pieluszek to ten o numerze „2” (lub mniejszy, jeżeli dziecko urodziło się przedwcześnie). Pamiętaj jednak, by nie kupować takich produktów w dużych ilościach – niemowlęta bardzo szybko rosną.
  • Chusteczki
Noworodek zazwyczaj wypróżnia się po każdym karmieniu, czyli nawet kilkanaście razy na dobę. Aby czyszczenie jego pupy przebiegało sprawnie i szybko, warto mieć przy sobie znaczną ilość chusteczek nawilżanych. Jako że skóra tak małego dziecka jest wyjątkowo wrażliwa, najlepiej kupić produkty cechujące się jak najbardziej naturalnym składem, koniecznie z dodatkiem lanoliny i bez substancji zapachowych.
  • Woda i przekąski dla mamy
Pierwsze dni noworodka w domu oznaczają pewne „uziemienie”, dlatego warto zadbać również o pełną lodówkę. Poza zapasem dań, pieczywa i owoców warto zadbać o odpowiednie (czyli po prostu duże) ilości wody oraz przekąsek: herbatników czy np. orzechów.

Pierwsze dni noworodka: pielęgnacja

Kwestią, która spędza wielu przyszłym rodzicom sen z powiek, jest pielęgnacja noworodka, gdy pojawi się on już w domu. O jakich zasadach warto pamiętać?
  • Kąpiel
Pierwsze dni z noworodkiem oznaczają również pierwszą kąpiel. Pamiętaj, że woda powinna wynosić około 37 stopni Celsjusza – wówczas jest najbardziej przyjemna dla dziecka i bezpieczna dla jego skóry. Wkładaj maluszka do wody, rozpoczynając od nóżek i delikatnie polewając coraz wyższe partie ciała.

Jeśli najbardziej martwi cię to, jak trzymać dziecko, to musisz wiedzieć, że istnieje bezpieczny i zarazem bardzo prosty chwyt. Wystarczy, że wsuniesz rękę pod głowę dziecka, opierając ją na swoim przedramieniu. Dłonią tej samej ręki obejmij ramię niemowlaka. Dzięki temu maluszek może swobodnie ruszać głową, ty natomiast możesz swobodnie myć go drugą ręką.

Uwaga! Jeśli mimo wszystko boisz się, że dziecko ci się wyślizgnie, dla spokoju i bezpieczeństwa zakup specjalną wkładkę kąpielową z gąbki.
  • Karmienie
Zazwyczaj pierwsze dni z noworodkiem sprowadzają się do jego ciągłego karmienia. Nie odmawiaj tego maluszkowi – później sytuacja znacząco się poprawi. Pamiętaj jedynie, żeby po każdym karmieniu układać malca w pozycji „do odbicia”.
  • Sen
Układając noworodka do snu, pamiętaj, że powinien on spać na pleckach, ewentualnie na boczku. Jeśli bardzo boisz się, że dziecko zakrztusi się w trakcie snu ulaną treścią pokarmową, to możesz położyć je na specjalnej poduszce-klinie albo podłożyć pod nóżki łóżeczka (od strony główki) kilka książek.

Pierwsze dni z noworodkiem: dlaczego bywają trudne?

Przygotowując się na pierwsze dni z noworodkiem, pomyśl nie tylko o niezbędnych akcesoriach i sprzętach, ale również o swojej psychice. Musisz przygotować się na to, że może być trudno. Daj sobie przyzwolenie na brak wiedzy i niezrozumienie. Sam fakt, że dziecko będzie dużo płakać, nie oznacza, że ma kiepskich rodziców, tylko że samo dopiero „odnajduje się” w tym nowym świecie. Z czasem, już zaledwie po dwóch czy trzech tygodniach, sytuacja naprawdę stanie się o wiele łatwiejsza.

Pamiętaj również, że pierwsze dni noworodka to naprawdę nie jest czas na odwiedziny bliskich i znajomych, a co się z tym wiąże – na sprzątanie domu i przygotowywanie przekąsek. Uprzedź wszystkich, że potrzebujecie co najmniej kilku dni na poznanie się i oswojenie się z nową sytuacją, a potem przeznaczcie cały swój wolny czas na potrzeby dziecka oraz na odpoczynek. Na spotkania z członkami rodziny naprawdę przyjdzie jeszcze odpowiedni moment.
Autor: Robert Wojtaś