Data publikacji:

Szum - sprawdzony sposób na sen malucha

Autor: Katarzyna Moryc

Jak skutecznie uśpić niemowlę? Niektórzy rodzice przekonują, że najlepszym sposobem jest zupełna cisza i brak hałasów, które zakłóciłyby spokojny sen dziecka. Istnieje też druga szkoła. Jej zwolennicy starają się od początku przyzwyczaić noworodki do naturalnych, domowych odgłosów podczas drzemki. Ostatnio jednak coraz popularniejsze stają się metody przywołania snu dziecka za pomocą szumów i jednostajnych dźwięków. Czy to chwilowa moda czy raczej rewolucyjne odkrycie?

 

Szum - sprawdzony sposób na sen malucha

 

Spokojny, zdrowy sen malucha pozwala mu nie tylko rozwijać się i regenerować siły do dalszego poznawania świata. Sen dziecka potrzebny jest również rodzicom, którzy w tym czasie mogą w końcu odpocząć lub zająć się innymi, domowymi obowiązkami. Kiedy więc maluch ma problemy z zasypianiem rozpoczyna się rodzinne poszukiwanie skutecznych sposobów na drzemkę.

 

Naukowcy to potwierdzają

Na ten temat można poczytać w Internecie wiele niezwykłych historii. Są dzieci, na które działa tylko tulenie w ramionach, inne potrzebują przejażdżki samochodem wokół osiedla, nawet w środku nocy. Niektórzy rodzice przypadkowo odkryli, że kojący wpływ na dziecko mają wyłącznie wirujący bęben pralki lub włączony odkurzacz. Choć tego typu opowieści zwykle traktowane były z przymrużeniem oka, w dobie Internetu okazało się, że zwolenników tego typu metod wcale nie brakuje.

W serwisie YouTube wielogodzinne filmy z dźwiękami deszczu, odkurzacza, silników samochodów czy suszarki mają wiele milionów odsłon. Jeśli zauważysz, że ten sposób to ulubiona metoda twojego malucha na zaśnięcie, możesz również zainwestować w „szumiące” płyty CD i specjalne misie, które pełnią nie tylko rolę przytulanek, ale są również źródłem kojących dźwięków.

 

Przykładowy link: https://www.youtube.com/watch?v=KmfdRiumuCk

 

O szumie, który uspokaja i usypia niemowlęta, a nawet zapobiega kolkom mówi się coraz częściej. Brytyjscy naukowcy wzięli to zjawisko na swój badawczy warsztat już w latach 90-tych. Obserwacji poddano łącznie 40 noworodków, które podzielono na dwie grupy. Aż 80% dzieci, które poddano ekspozycji na tzw. biały szum zasnęło w przeciągu dwóch minut. W grupie, której zapewniono całkowitą ciszę zasnęło jedynie 25% noworodków. Co ciekawe dźwięki miały wpływ na uspokojenie akcji serca dzieci i wyrównanie tętna.

 

Kolor szumu ma znaczenie

Jak tłumaczą naukowcy, wynika to z faktu, że maluchy już w łonie mamy otoczone są szumem i różnorodnymi dźwiękami, a cisza to dla nich zupełnie nienaturalny stan. Jeszcze przed przyjściem na świat maluch wsłuchiwał się w bicie serca mamy, szum krwi, a nawet odgłosy jej pracujących jelit. Okazuje się więc, że dbając o zupełną ciszę przy usypianiu dziecka możesz je bardziej zestresować niż pomóc w drzemce. Dobrze też pamiętać, że noworodki nie słyszą dźwięków poniżej 40 decybeli.

 

Przykładowy link: https://www.youtube.com/watch?v=wJNuf_eo0eY

 

Choć terminem „biały szum” określa się popularnie wszystkie jednostajne, miarowe dźwięki, tak naprawdę akustycy zwracają jednak uwagę, że chodzi o szum niemal doskonały, zawierający wszystkie możliwe częstotliwości o równej mocy. W ten sposób eksperci definiują pojęcie białego szumu w ujęciu teoretycznym, a na wykresie przedstawiają je jako zupełnie płaskie widmo.

Wyróżnia się jeszcze inne kolory szumów, w zależności od ich częstotliwościowi i intensywności. Jest więc m.in. szum czerwony, różowy, szary, a nawet fioletowy. Kiedy więc okaże się, że Twój maluch nie reaguje na biały szum, wypróbuj też dźwięki o innych barwach.

 

Ostrożności nigdy za wiele

Kiedy już znajdziesz ulubiony dźwięk swojego smyka, pamiętaj, aby zadbać o jego bezpieczeństwo i higienę słuchu. Stawiając odkurzacz w pobliżu łóżeczka, uruchamiając suszarkę lub płytę z nagraniami pamiętaj, by tony nie były zbyt wysokie, a dźwięk nazbyt głośny (niebezpieczne jest już narażenie dziecka na dłuższą ekspozycję dźwięków powyżej 50 decybeli).

Ostrożnie postępować należy również z radami osób, które twierdzą, że im głośniej dziecko płacze, tym głośniej należy regulować poziom dźwięku. W pewnym momencie może się okazać, że zamiast pomagać, poważnie szkodzisz maluchowi.

Co jakiś czas warto też przetestować, czy dziecko wciąż jeszcze potrzebuje źródła szumu, by spokojnie zasnąć. Może się okazać, że „wyrósł” już z tej potrzeby, a Ty nawet tego nie zauważyłaś. Sprawdzaj też, czy przypadkiem od dźwięków wirującej pralki nie woli Twojego śpiewu lub czułego przemawiania.

 

 

 

Jak przygotować malucha do „szumiącej” drzemki?

Pamiętaj, że głównymi przeszkodami spokojnego snu są:

  • głód,
  • mokra pieluszka
  • nadmiar wrażeń
  • potrzeba bliskości.

 

Zanim więc uruchomisz suszarkę, warto upewnić się, że brzuszek dziecka jest pełen, a pielucha czysta i sucha. Ulubiony szum odkurzacza też nie pomoże, jeśli marudzący maluch ponad wszystko potrzebuje Twojej czułości i opiekuńczych ramion.

 

A jak jest u Was? Czy szum to coś, czego wasze dzieci potrzebują? Jaki dźwięk sprawdza się u Was najbardziej?

 

 

Autor: Agnieszka Stefaniak-Zubko

 

 

Zdjęcie: unsplash.com

Komentarze
04-08-2020
Ocena:
na moje dziecko pomaga :)
Krem do pupy dla noworodka

Krem do pupy dla noworodka – ranking

2021-09-16
Zabezpiecza skórę maluszka i chroni ją przed odparzeniami – to dwa główne zadania, jakie powinien spełniać krem do pupy dla noworodka. Ranking, który znajdziesz poniżej, z pewnością pomoże ci wybrać ten najlepszy. Zapraszamy do lektury!
kapiel

Jaki płyn do kąpieli dla noworodka wybrać?

2021-09-10
Odpowiednio dobrany płyn do kąpieli noworodka czy niemowlęcia sprawi, że skóra dziecka będzie miękka, nawilżona, gładka i pachnąca. Stosowanie kiepskiej jakości produktu może natomiast sprzyjać podrażnieniom, suchości, swędzeniu oraz reakcjom alergicznym. Krótko mówiąc – to, na jaki kosmetyk się zdecydujesz, ma naprawdę duże znaczenie. Sprawdź więc, jaki płyn do kąpieli noworodka wybrać i jakich produktów się wystrzegać.
Jaki krem do pupy dla noworodka do szpitala

Jaki krem do pupy dla noworodka do szpitala wybrać?

2021-08-30
Skóra noworodka jest wyjątkowo wrażliwa, dlatego potrzebuje szczególnej pielęgnacji już od pierwszego dnia życia. Dotyczy to zwłaszcza okolic pośladków i miejsc intymnych, które ciągle narażone są na drażniące działanie moczu i kału. Sprawdź, jaki krem do pupy dla noworodka do szpitala wybrać, jaki powinien być skład takiego preparatu i czym różni się krem pielęgnacyjny od tego na odparzenia.
pampers

Jakie pampersy wybrać dla noworodka?

2021-08-23
Pieluszki to jeden z produktów, które wraz z przyjściem na świat dziecka stają się nieodłączną częścią codzienności. Nic dziwnego zatem, że młodzi rodzice czasami długo zastanawiają się, jakie pampersy dla noworodka wybrać. Powinny być wygodne, chłonne, a jednocześnie bardzo delikatne dla skóry dziecka. Warto zasięgnąć opinii innych rodziców, ale także wypróbować różne rodzaje pieluch, dzięki czemu znajdziemy te, które najbardziej odpowiadają nam i naszemu niemowlęciu.
kalendarz ząbkowania

Kalendarz ząbkowania u dzieci. O czym pamiętać?

2021-08-17
Niemal każdy rodzic z ogromną niecierpliwością wyczekuje u swojego dziecka pierwszego ząbka. Nie sposób precyzyjnie przewidzieć momentu, w którym on się pojawi, już dawno ustalono natomiast widełki czasowe, w których dzieje się to u większości niemowląt. Sprawdź, jak wygląda kalendarz ząbkowania, by w odpowiednim momencie mieć w szafce zapas łagodzącego żelu oraz paracetamolu.
pieluchy ekologiczne

Jakie pieluchy ekologiczne dla niemowlaka wybrać? Jednorazowe czy wielokrotnego użytku?

2021-08-09
W Polsce już od kilkunastu lat rośnie świadomość ekologiczna, coraz bardziej popularne stają się również zachowania mające na celu ochronę środowiska. Jednym z takich zachowań jest kupowanie pieluszek, które nie szkodzą naturze. Sprawdź, czym dokładnie charakteryzują się pieluchy ekologiczne i jak je wybrać.
obcinanie paznokci u noworodka

Obcinanie paznokci u noworodka – jak i kiedy to zrobić?

2021-05-28
Obcinanie paznokci u noworodka jest jednym z najbardziej stresujących zabiegów, których muszą podjąć się młodzi rodzice. Nie warto jednak z nim zwlekać, ponieważ zbyt długie paznokcie stają się siedliskiem brudu i bakterii, a także mogą prowadzić do bolesnych zadrapań. Dłonie noworodka są delikatne, ale wystarczy zastosować się do kilku porad, aby bezpiecznie skrócić paznokcie dziecka. Należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, przystosowany do potrzeb niemowląt i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Sprawdź, kiedy i jak należy obciąć paznokcie noworodka.