Data publikacji:

Szum - sprawdzony sposób na sen malucha

Autor: Katarzyna Moryc

Jak skutecznie uśpić niemowlę? Niektórzy rodzice przekonują, że najlepszym sposobem jest zupełna cisza i brak hałasów, które zakłóciłyby spokojny sen dziecka. Istnieje też druga szkoła. Jej zwolennicy starają się od początku przyzwyczaić noworodki do naturalnych, domowych odgłosów podczas drzemki. Ostatnio jednak coraz popularniejsze stają się metody przywołania snu dziecka za pomocą szumów i jednostajnych dźwięków. Czy to chwilowa moda czy raczej rewolucyjne odkrycie?

 

Szum - sprawdzony sposób na sen malucha

 

Spokojny, zdrowy sen malucha pozwala mu nie tylko rozwijać się i regenerować siły do dalszego poznawania świata. Sen dziecka potrzebny jest również rodzicom, którzy w tym czasie mogą w końcu odpocząć lub zająć się innymi, domowymi obowiązkami. Kiedy więc maluch ma problemy z zasypianiem rozpoczyna się rodzinne poszukiwanie skutecznych sposobów na drzemkę.

 

Naukowcy to potwierdzają

Na ten temat można poczytać w Internecie wiele niezwykłych historii. Są dzieci, na które działa tylko tulenie w ramionach, inne potrzebują przejażdżki samochodem wokół osiedla, nawet w środku nocy. Niektórzy rodzice przypadkowo odkryli, że kojący wpływ na dziecko mają wyłącznie wirujący bęben pralki lub włączony odkurzacz. Choć tego typu opowieści zwykle traktowane były z przymrużeniem oka, w dobie Internetu okazało się, że zwolenników tego typu metod wcale nie brakuje.

W serwisie YouTube wielogodzinne filmy z dźwiękami deszczu, odkurzacza, silników samochodów czy suszarki mają wiele milionów odsłon. Jeśli zauważysz, że ten sposób to ulubiona metoda twojego malucha na zaśnięcie, możesz również zainwestować w „szumiące” płyty CD i specjalne misie, które pełnią nie tylko rolę przytulanek, ale są również źródłem kojących dźwięków.

 

Przykładowy link: https://www.youtube.com/watch?v=KmfdRiumuCk

 

O szumie, który uspokaja i usypia niemowlęta, a nawet zapobiega kolkom mówi się coraz częściej. Brytyjscy naukowcy wzięli to zjawisko na swój badawczy warsztat już w latach 90-tych. Obserwacji poddano łącznie 40 noworodków, które podzielono na dwie grupy. Aż 80% dzieci, które poddano ekspozycji na tzw. biały szum zasnęło w przeciągu dwóch minut. W grupie, której zapewniono całkowitą ciszę zasnęło jedynie 25% noworodków. Co ciekawe dźwięki miały wpływ na uspokojenie akcji serca dzieci i wyrównanie tętna.

 

Kolor szumu ma znaczenie

Jak tłumaczą naukowcy, wynika to z faktu, że maluchy już w łonie mamy otoczone są szumem i różnorodnymi dźwiękami, a cisza to dla nich zupełnie nienaturalny stan. Jeszcze przed przyjściem na świat maluch wsłuchiwał się w bicie serca mamy, szum krwi, a nawet odgłosy jej pracujących jelit. Okazuje się więc, że dbając o zupełną ciszę przy usypianiu dziecka możesz je bardziej zestresować niż pomóc w drzemce. Dobrze też pamiętać, że noworodki nie słyszą dźwięków poniżej 40 decybeli.

 

Przykładowy link: https://www.youtube.com/watch?v=wJNuf_eo0eY

 

Choć terminem „biały szum” określa się popularnie wszystkie jednostajne, miarowe dźwięki, tak naprawdę akustycy zwracają jednak uwagę, że chodzi o szum niemal doskonały, zawierający wszystkie możliwe częstotliwości o równej mocy. W ten sposób eksperci definiują pojęcie białego szumu w ujęciu teoretycznym, a na wykresie przedstawiają je jako zupełnie płaskie widmo.

Wyróżnia się jeszcze inne kolory szumów, w zależności od ich częstotliwościowi i intensywności. Jest więc m.in. szum czerwony, różowy, szary, a nawet fioletowy. Kiedy więc okaże się, że Twój maluch nie reaguje na biały szum, wypróbuj też dźwięki o innych barwach.

 

Ostrożności nigdy za wiele

Kiedy już znajdziesz ulubiony dźwięk swojego smyka, pamiętaj, aby zadbać o jego bezpieczeństwo i higienę słuchu. Stawiając odkurzacz w pobliżu łóżeczka, uruchamiając suszarkę lub płytę z nagraniami pamiętaj, by tony nie były zbyt wysokie, a dźwięk nazbyt głośny (niebezpieczne jest już narażenie dziecka na dłuższą ekspozycję dźwięków powyżej 50 decybeli).

Ostrożnie postępować należy również z radami osób, które twierdzą, że im głośniej dziecko płacze, tym głośniej należy regulować poziom dźwięku. W pewnym momencie może się okazać, że zamiast pomagać, poważnie szkodzisz maluchowi.

Co jakiś czas warto też przetestować, czy dziecko wciąż jeszcze potrzebuje źródła szumu, by spokojnie zasnąć. Może się okazać, że „wyrósł” już z tej potrzeby, a Ty nawet tego nie zauważyłaś. Sprawdzaj też, czy przypadkiem od dźwięków wirującej pralki nie woli Twojego śpiewu lub czułego przemawiania.

 

 

 

Jak przygotować malucha do „szumiącej” drzemki?

Pamiętaj, że głównymi przeszkodami spokojnego snu są:

  • głód,
  • mokra pieluszka
  • nadmiar wrażeń
  • potrzeba bliskości.

 

Zanim więc uruchomisz suszarkę, warto upewnić się, że brzuszek dziecka jest pełen, a pielucha czysta i sucha. Ulubiony szum odkurzacza też nie pomoże, jeśli marudzący maluch ponad wszystko potrzebuje Twojej czułości i opiekuńczych ramion.

 

A jak jest u Was? Czy szum to coś, czego wasze dzieci potrzebują? Jaki dźwięk sprawdza się u Was najbardziej?

 

 

Autor: Agnieszka Stefaniak-Zubko

 

 

Zdjęcie: unsplash.com

Komentarze
04-08-2020
Ocena:
na moje dziecko pomaga :)
spacer z niemowlakiem

Jak ubierać niemowlaka na spacer?

2022-06-18
Jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie młodzi rodzice, brzmi: jak ubierać niemowlaka na spacer? Co zakładać maluszkowi wiosną, co zimą, a co latem? Jak sprawdzić, czy nie jest mu za zimno albo za gorąco? Po przeczytaniu tego tekstu będzie ci łatwiej skompletować garderobę dla niemowlaka i właściwie go ubrać.
niemowle

Poduszka ortopedyczna dla niemowląt: jaką wybrać? Ranking najlepszych produktów

2022-05-21
Świeżo upieczeni rodzice noworodka chcą zapewnić mu jak najlepsze warunki, które przyczynią się do prawidłowego rozwoju i wzrostu malucha. Wśród tysiąca produktów, które przystosowane są do użycia już podczas pierwszych dni życia dziecka, znaleźć można komplety pościeli do dziecięcego łóżeczka. Chociaż małe poduszki i kołderki przyciągają swoim urokiem, nie zawsze jest to najlepszy wybór do łóżeczka noworodka. Ciało tak małego dziecka znacznie różni się od ciała dorosłego człowieka. Czaszka oraz cały układ kostny są bardzo delikatne, a przez to narażone na odkształcenia. Zdaniem najlepszych specjalistów, optymalna pozycja w łóżeczku dla noworodka to ta, która pozwala na ułożenie ciała dziecka w linii prostej.
niemowlak

Niemowlę nie może głęboko zasnąć: jaka może być przyczyna? Poradnik

2022-05-18
Temat zasypiania niemowląt przewija się nieustannie w rozmowach świeżo upieczonych rodziców, znajduje się bowiem w samym centrum ich uwagi. Od tego, czy dziecko dobrze śpi w dzień i w nocy, zależy samopoczucie niemowlaka, ale też zmęczonego rodzica. Specjaliści podkreślają również wagę jakości snu w kontekście rozwoju umysłowego i fizycznego. Sytuacja, gdy niemowlę nie może głęboko zasnąć, jest niezwykle frustrująca. Co można zrobić, żeby pomóc dziecku?
jakie buty do nauki chodzenia

Jakie buty do nauki chodzenia wybrać?

2022-04-13
Pierwszy krok dziecka. Czekasz na to tak samo niecierpliwie, jak na pierwsze słowo? Wypatrujesz chwili, kiedy twój maluch zacznie dążyć do samodzielnego przemieszczania się? Nawet jeśli trzymasz na rękach półrocznego niemowlaka, to pewnie już po głowie chodzi ci pytanie: jakie buty do nauki chodzenia wybrać? Podpowiadamy, jakie są najlepsze buty do nauki chodzenia, jak wybrać, aby stopa dziecka miała komfort i możliwość prawidłowego rozwoju, na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszych kapci do chodzenia.
niemowlak

Jak uśpić niemowlę?

2022-03-04
Uśpienie małego dziecka bardzo często sprawia trudność młodym rodzicom. Na szczęście są sposoby, aby ten proces znacznie ułatwić i przyspieszyć. Sprawdź, jak uśpić niemowlę i które metody usypiania są obecnie odradzane przez specjalistów.
co do kąpieli dla noworodka

Co do kąpieli dla noworodka? Jakie produkty do kąpieli noworodka warto użyć?

2022-02-18
Kąpiel noworodka zawsze jest dla młodych rodziców pewnym wyzwaniem. Powodów do stresów będzie jednak mniej, jeśli odpowiednio się przygotujesz. Sprawdź, co do kąpieli dla noworodka jest najbardziej przydatne – zarówno w kontekście akcesoriów, jak i kosmetyków.
raczkowanie

Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

2021-10-29
Raczkowanie stanowi niezwykle ważny etap rozwoju małego człowieka. W trakcie naprzemiennego ruchu górnych i dolnych kończyn tworzą się zupełnie nowe połączenia w mózgu, kształtuje się kręgosłup, a mięśnie całego ciała ulegają wzmocnieniu. Sprawdź, kiedy dziecko zaczyna raczkować i jak je do tej czynności zachęcić.