Data publikacji:

Czkawka u niemowlaka

Autor: Katarzyna Michniewska

Czkawka u niemowlaka - każdy młody rodzic jest zdziwiony, gdy pojawia się ona u dziecka pierwszy raz. W ogromnej większości przypadków nie ma jednak powodów do niepokoju. To całkowicie naturalne zjawisko.  Zobacz czym jest czkawka i skąd się bierze.

 

Czkawka u niemowlaka

Zdjęcie: pixabay.com

Czkawka u niemowlaka – co to jest?

Czkawka jest odruchem, czyli mimowolną odpowiedzią organizmu na jakiś bodziec. Sama czkawka polega na powtarzających się, rytmicznych skurczach przepony (często tylko jej jednej połowy) i mięśni międzyżebrowych, z następnym zamknięciem głośni (część krtani). Efektem takiej sekwencji zdarzeń jest rozpoczęcie wdechu, który zostaje nagle przerwany - przepływ powietrza ustaje na poziomie krtani, czemu towarzyszy powstanie charakterystycznego dźwięku („czknięcia”). Częstotliwość czkawki może wynosić od 2 do nawet 60 razy na minutę i podobnie jak jej „głośność” jest raczej indywidualną i zmienną cechą u dziecka.

Czemu to ma właściwie służyć? Tak naprawdę nie wiadomo. Jest jednak kilka hipotez, z których chyba najbardziej prawdopodobną jest ta, że czkawka pomaga ssakom usunąć nadmiar powietrza z przewodu pokarmowego, które dostało się tam przypadkowo w czasie jedzenia i nadmiernie rozciąga ściany żołądka. Ale to tylko hipoteza.

 

Co może być przyczyną czkawki u niemowląt?

Bezpośrednią przyczyną czkawki u niemowlaka jest stymulacja zakończeń nerwu błędnego, przeponowego i nerwów współczulnych unerwiających narządy klatki piersiowej, jamę brzuszną, ucho, nos i gardło lub (rzadziej) bezpośrednie pobudzenie ośrodka czkawki w ośrodkowym układzie nerwowym (rdzeniu kręgowym).

Co to właściwie oznacza? Najpierw należy podkreślić, że ogromna większość epizodów czkawki u niemowląt przechodzi samoistnie (bez absolutnie żadnych dodatkowych działań) w ciągu kilku - kilkunastu minut i nie są one związane z żadną patologią.

Najczęściej czkawka pojawia się w następstwie niegroźnych i codziennych wydarzeń takich jak:

  • [najczęściej] Nadmierne wypełnienie żołądka po posiłku - np. kiedy dziecko jest bardzo głodne i je „łapczywie”, bardzo szybko. (Można próbować unikać takich sytuacji, i na ile to możliwe karmić dziecko, gdy jest spokojne).
  • Nagła zmiana temperatury otoczenia - np. w czasie przebierania, kąpieli itp.
  • Nagła zmiana temperatury treści w żołądku - np. po wypiciu chłodnego płynu.

Istnieją też przyczyny psychogenne - np. gdy dziecko się przestraszy lub bardzo zdenerwuje.

Niekiedy czkawka, zwłaszcza przedłużająca się, może być objawem choroby. Kilka możliwych przyczyn to:

 

 

Kiedy rodzice powinni się niepokoić czkawką u dziecka?

Po pierwsze, gdy czkawka trwa zbyt długo. „Czkawka przedłużającą się” trwa powyżej 48 godzin. Jest to oczywiście granica umowna, a nawracające epizody czkawki u niemowlaka, trwające godzinami, a nie spełniające tego kryterium również są niepokojące i należy zgłosić to lekarzowi. Ponadto, jeśli czkawka powoduje u dziecka problemy z karmieniem, a w konsekwencji utratę masy ciała lub problemy ze snem i przewlekłe zmęczenie, również należy skonsultować się z pediatrą, w celu rozpoczęcia diagnostyki i ewentualnego leczenia.

Czkawka u niemowląt jest najczęściej niegroźnym zjawiskiem, trwa kilka - kilkanaście minut i nie ma żadnych negatywnych konsekwencji dla zdrowia dziecka. Najlepszym postępowaniem będzie po prostu poczekanie aż samoistnie ustąpi. Jeżeli czkawka u noworodka lub niemowlaka nawraca, trwa bardzo długo (kilkanaście godzin) i powoduje u dziecka zaburzenia odżywienia i/lub snu należy zgłosić się do pediatry.

 

Komentarze
05-10-2018
Ocena:
ja to się zawsze śmieję, jak takie maluchy czkają, to jest zabawne, i one same się wydają zdziwione
07-06-2018
Ocena:
Niektórzy mówią, że czkawka się pojawia od zimna
Krem do pupy dla noworodka

Krem do pupy dla noworodka – ranking

2021-09-16
Zabezpiecza skórę maluszka i chroni ją przed odparzeniami – to dwa główne zadania, jakie powinien spełniać krem do pupy dla noworodka. Ranking, który znajdziesz poniżej, z pewnością pomoże ci wybrać ten najlepszy. Zapraszamy do lektury!
kapiel

Jaki płyn do kąpieli dla noworodka wybrać?

2021-09-10
Odpowiednio dobrany płyn do kąpieli noworodka czy niemowlęcia sprawi, że skóra dziecka będzie miękka, nawilżona, gładka i pachnąca. Stosowanie kiepskiej jakości produktu może natomiast sprzyjać podrażnieniom, suchości, swędzeniu oraz reakcjom alergicznym. Krótko mówiąc – to, na jaki kosmetyk się zdecydujesz, ma naprawdę duże znaczenie. Sprawdź więc, jaki płyn do kąpieli noworodka wybrać i jakich produktów się wystrzegać.
Jaki krem do pupy dla noworodka do szpitala

Jaki krem do pupy dla noworodka do szpitala wybrać?

2021-08-30
Skóra noworodka jest wyjątkowo wrażliwa, dlatego potrzebuje szczególnej pielęgnacji już od pierwszego dnia życia. Dotyczy to zwłaszcza okolic pośladków i miejsc intymnych, które ciągle narażone są na drażniące działanie moczu i kału. Sprawdź, jaki krem do pupy dla noworodka do szpitala wybrać, jaki powinien być skład takiego preparatu i czym różni się krem pielęgnacyjny od tego na odparzenia.
pampers

Jakie pampersy wybrać dla noworodka?

2021-08-23
Pieluszki to jeden z produktów, które wraz z przyjściem na świat dziecka stają się nieodłączną częścią codzienności. Nic dziwnego zatem, że młodzi rodzice czasami długo zastanawiają się, jakie pampersy dla noworodka wybrać. Powinny być wygodne, chłonne, a jednocześnie bardzo delikatne dla skóry dziecka. Warto zasięgnąć opinii innych rodziców, ale także wypróbować różne rodzaje pieluch, dzięki czemu znajdziemy te, które najbardziej odpowiadają nam i naszemu niemowlęciu.
kalendarz ząbkowania

Kalendarz ząbkowania u dzieci. O czym pamiętać?

2021-08-17
Niemal każdy rodzic z ogromną niecierpliwością wyczekuje u swojego dziecka pierwszego ząbka. Nie sposób precyzyjnie przewidzieć momentu, w którym on się pojawi, już dawno ustalono natomiast widełki czasowe, w których dzieje się to u większości niemowląt. Sprawdź, jak wygląda kalendarz ząbkowania, by w odpowiednim momencie mieć w szafce zapas łagodzącego żelu oraz paracetamolu.
pieluchy ekologiczne

Jakie pieluchy ekologiczne dla niemowlaka wybrać? Jednorazowe czy wielokrotnego użytku?

2021-08-09
W Polsce już od kilkunastu lat rośnie świadomość ekologiczna, coraz bardziej popularne stają się również zachowania mające na celu ochronę środowiska. Jednym z takich zachowań jest kupowanie pieluszek, które nie szkodzą naturze. Sprawdź, czym dokładnie charakteryzują się pieluchy ekologiczne i jak je wybrać.
obcinanie paznokci u noworodka

Obcinanie paznokci u noworodka – jak i kiedy to zrobić?

2021-05-28
Obcinanie paznokci u noworodka jest jednym z najbardziej stresujących zabiegów, których muszą podjąć się młodzi rodzice. Nie warto jednak z nim zwlekać, ponieważ zbyt długie paznokcie stają się siedliskiem brudu i bakterii, a także mogą prowadzić do bolesnych zadrapań. Dłonie noworodka są delikatne, ale wystarczy zastosować się do kilku porad, aby bezpiecznie skrócić paznokcie dziecka. Należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, przystosowany do potrzeb niemowląt i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Sprawdź, kiedy i jak należy obciąć paznokcie noworodka.