Data publikacji:

Refluks żołądkowo - przełykowy u dzieci

Autor: Katarzyna Michniewska

Refluks żołądkowo-przełykowy to zespół objawów, które powstają w następstwie cofania się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. U niemowląt refluks to zjawisko fizjologiczne, które jest wynikiem niedojrzałości układu pokarmowego.

 

refluks żołądkowy

 

Przyczyny refluksu żołądkowego

Refluks u niemowląt spowodowany jest niewydolnością dolnego zwieracza przełyku lub mięśni części wypustowej żołądka. Spożyty przez dziecko pokarm cofa się do przełyku. Następnie ponownie wraca do żołądka, zalega w przełyku lub jest przez dziecko ulewany. Refluks żołądkowy u małych dzieci jest zazwyczaj niegroźny i ustępuje samoistnie wraz z dojrzewaniem przewodu pokarmowego (najpóźniej do 12. miesiąca życia).

 

Refluks u niemowląt - objawy

U niemowląt głównym objawem refluksu żołądkowo-przełykowego jest ulewanie częściowo strawionej treści pokarmowej. Nie jest to dla dziecka bolesne i nie powinno być przyczyną niepokoju. Natomiast wizyta u lekarza jest konieczna gdy obok ulewania u Twojego dziecka dojdzie do:

- utraty masy ciała;

- zaburzeń połykania;

- napadów  kaszlu, duszności lub bezdechów.

 

Refluks żołądkowo-przełykowy u niemowląt –profilaktyka

 Aby ograniczyć cofanie się treści żołądkowej:

- noś dziecko w pozycji pionowej po każdym posiłku, aż do momentu odbicia;

- po posiłku połóż malucha z lekko uniesioną główką;

- jak najdłużej karm piersią;

- karmić dziecko często ale małymi ilościami pokarmu.

 

W sprzedaży dostępne są mieszanki mleczne zapobiegające cofaniu się pokarmu (oznaczone symbolem AR).

 

Zdjęcie: Fotolia by © locha All rights reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

co na biegunkę u dziecka

Co na biegunkę u dziecka?

16.07.2025
Biegunka u dziecka to jeden z najczęstszych powodów wizyt u pediatry. Choć zazwyczaj nie jest groźna, potrafi wywołać sporo niepokoju. Maluchy, zwłaszcza te najmłodsze, są bardziej podatne na odwodnienie, dlatego szybka i właściwa reakcja rodzica ma tak duże znaczenie. Co więc robić, gdy nasza pociecha zaczyna mieć częste, luźne stolce? Co na biegunkę u dziecka sprawdzi się najlepiej? Wyjaśniamy!
okulary przeciwsłoneczne dla niemowląt

Jakie okulary przeciwsłoneczne dla niemowląt i kiedy je nosić?

14.07.2025
Czy niemowlę potrzebuje okularów przeciwsłonecznych? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców – zarówno tych, którzy właśnie usłyszeli zalecenie od lekarza, jak i tych, którzy po prostu chcą jak najlepiej zadbać o zdrowie swojego maluszka. Ochrona oczu dziecka przed słońcem to nie moda, ale realna potrzeba. W tym artykule rozwiewam wątpliwości i podpowiadam, jak dobrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne dla niemowląt i kiedy warto zacząć je stosować.
skaza białkowa

Skaza białkowa u niemowlaka

09.07.2025
Skaza białkowa to określenie, które potrafi wywołać sporo emocji – szczególnie u świeżo upieczonych rodziców. Często pojawia się przy okazji pierwszych problemów skórnych u dziecka, nietolerancji pokarmowej czy problemów z karmieniem. Czy zmiany skórne u niemowlaka zawsze oznaczają skazę białkową? Czy to to samo, co alergia na białko mleka krowiego? A może to „tylko” potówki? W tym artykule wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane ze skazą białkową – zarówno dla tych, którzy już zetknęli się z tym tematem, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją rodzicielską przygodę.
zaparcia u dzieci

Zaparcia u dzieci. Jak sobie radzić z zatwardzeniem u dziecka?

19.05.2025
Zaparcia u dzieci to częsty problem, który może powodować ból i dyskomfort u malucha, a u jego rodziców wzbudzać niepokój. Choć w większości przypadków zaparcia nie są powodem do poważnych obaw, warto znać skuteczne metody radzenia sobie z tym problemem. W artykule wyjaśnimy, jakie są przyczyny zaparć, jak im zapobiegać i jakie sposoby pomagają w ich leczeniu.
raczkowanie i czworakowanie

Raczkowanie a czworakowanie. Czym się różnią?

16.05.2025
Podczas nauki chodzenia dziecka, wiele osób używa terminów „raczkowanie” i „czworakowanie” zamiennie. Nie oznaczają one jednak tego samego. Czym się zatem różnią? Dlaczego warto znać ich znaczenie? Jak raczkowanie, a jak czworakowanie wpływa na rozwój pociechy? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.
alergia na białko mleka krowiego

Alergia na białko mleka krowiego –objawy i postępowanie

30.04.2025
Alergia na białko mleka krowiego jest jedną z najczęstszych alergii pokarmowych u niemowląt i małych dzieci, choć może również występować także u osób dorosłych. Szacuje się, że dotyczy od 2% do 3% niemowląt, a jej objawy mogą mieć różne nasilenie – od łagodnych symptomów aż do ciężkich reakcji anafilaktycznych. Dowiedz się więcej na temat objawów alergii na BMK oraz postępowania w przypadku jej zdiagnozowania.
zespół williamsa

Zespół Williamsa – czym jest?

10.03.2025
Zespół Williamsa, znany również jako syndrom Williamsa lub zespół Williamsa–Beurena, to rzadka choroba genetyczna spowodowana delecją, czyli ubytkiem fragmentu chromosomu 7. Schorzenie to wpływa na rozwój fizyczny i intelektualny człowieka, prowadząc do charakterystycznych cech wyglądu, specyficznych zachowań oraz problemów zdrowotnych. W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest zespół Williamsa, jakie są jego objawy, jaka jest długość życia osób z tym syndromem oraz czy istnieją metody leczenia.