Refluks żołądkowo-przełykowy to zespół objawów, które powstają w następstwie cofania się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. U niemowląt refluks to zjawisko fizjologiczne, które jest wynikiem niedojrzałości układu pokarmowego.
Refluks u niemowląt spowodowany jest niewydolnością dolnego zwieracza przełyku lub mięśni części wypustowej żołądka. Spożyty przez dziecko pokarm cofa się do przełyku. Następnie ponownie wraca do żołądka, zalega w przełyku lub jest przez dziecko ulewany. Refluks żołądkowy u małych dzieci jest zazwyczaj niegroźny i ustępuje samoistnie wraz z dojrzewaniem przewodu pokarmowego (najpóźniej do 12. miesiąca życia).
U niemowląt głównym objawem refluksu żołądkowo-przełykowego jest ulewanie częściowo strawionej treści pokarmowej. Nie jest to dla dziecka bolesne i nie powinno być przyczyną niepokoju. Natomiast wizyta u lekarza jest konieczna gdy obok ulewania u Twojego dziecka dojdzie do:
- utraty masy ciała;
- zaburzeń połykania;
- napadów kaszlu, duszności lub bezdechów.
Aby ograniczyć cofanie się treści żołądkowej:
- noś dziecko w pozycji pionowej po każdym posiłku, aż do momentu odbicia;
- po posiłku połóż malucha z lekko uniesioną główką;
- jak najdłużej karm piersią;
- karmić dziecko często ale małymi ilościami pokarmu.
W sprzedaży dostępne są mieszanki mleczne zapobiegające cofaniu się pokarmu (oznaczone symbolem AR).
Zdjęcie: Fotolia by © locha All rights reserved
Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.