Data publikacji:

Skaza białkowa

Autor: Tamara Rosłoń

Jak wskazują liczne dane statystyczne, niemal z roku na rok, zwiększa się populacja osób zapadających na różnego rodzaju alergie. Problem jest o tyle poważny, że dotyka on coraz częściej małe dzieci. Przyczyny nasilenia się zjawisk alergii, wynikają głównie z zanieczyszczeń środowiska naturalnego oraz niewłaściwej higieny spożywanych pokarmów. W przypadku dzieci, najczęściej spotykaną formą uczuleń jest alergia pokarmowa.

 

skaza białkowa

 

Skaza białkowa – co to takiego?

Alergia pokarmowa występująca u małych dzieci, określana jest, jako skaza białkowa. Swoją nazwę, zawdzięcza ona substancji uczulającej, jaką jest białko zawarte w mleku krowim, będącym podstawą menu dziecięcego. Objawy, które mogą świadczyć o występowaniu skazy białkowej to przede wszystkim zmiany skórne: u niemowląt jest to nienaturalne zaczerwienienie policzków oraz ich błyszczenie się; u dzieci nieco starszych są to swędzące zmiany w buzi, na skórze rąk, szyi oraz całego tułowia. Objawy te, pojawiają się po podaniu dziecku szkodliwego produktu. Obecność choroby, może potwierdzić jedynie lekarz!

 

Mleko modyfikowane dla alergika

Życie z małym alergikiem nie należy do zadań najłatwiejszych. Rodzice, którzy wiedzą, że ich pociecha cierpi na skazę białkową, muszą bardzo ostrożnie dobierać wszelkiego rodzaju produkty żywnościowe. Z pomocą tym rodzicom przychodzą producenci artykułów spożywczych przeznaczonych dla małych milusińskich. Produktem, który doskonale radzi sobie z problemem skazy białkowej u maluchów jest mleko modyfikowane a konkretnie mówiąc jego specjalna formuła stworzona dla małych alergików.

 

Mieszanki modyfikowane dla dzieci z alergią pokarmową, w swoim składzie posiadają białko roślinne, które pozyskiwane jest z soi. Poza tym, mieszanki te są tak opracowane składnikowo, by nie znalazły się w nich nawet najmniejsze ilości szkodliwych dla dzieci z alergią pokarmową produktów, czyli: laktozy, fruktozy, galaktozy. Mieszanki takie są ogólnodostępne w sklepach z żywnością dla dzieci. Są one dość przyjemne w smaku i występują w lekkiej konsystencji.

 

Zdjęcie: Fotolia by © zergkind All right reserved


Autor

Komentarze
02-12-2013
Ocena:
niestety z soja sprawa nie jest prosta, bo bardzo często uczula tak samo jak mleko krowie. najlepszym rozwiązaniem sa hydrolizaty, np. nutramigen. nie pachną ładnie, smak mają też raczej kiepski, ale moja córka piła nutramigen chętnie. podawałam jej tez probiotyk latopic, żeby wspomóc jej niedojrzały do końca układ pokarmowy. w sumie skaza minęła u córki po 2 urodzinach.
niemowlak

Krzywa główka u niemowlaka: jakie mogą być przyczyny? Poradnik

2022-05-19
Krzywa główka u niemowlaka może niepokoić rodziców, szczególnie tych, którzy doczekali się pierwszego dziecka. W pierwszych miesiącach życia delikatna główka dziecka narażona jest na odkształcenia. Dzieje się tak, ponieważ kości czaszki w pierwszych miesiącach życia są wyjątkowo delikatne i wrażliwe, a szwy czaszki są wówczas bardzo elastyczne. Odkształcenia główki dziecka mogą być wywołane wieloma czynnikami. Można je podzielić na przyczyny prenatalne oraz poporodowe.
krostki na policzkach u dzieci

Krostki na policzkach u dziecka: przyczyny i leczenie

2022-05-11
Dziecko w okresie niemowlęcym narażone jest na szereg różnych schorzeń, które mogą okazać się bardziej lub mniej poważne. Każda zmiana skórna, która pojawia się na delikatnej skórze dziecka, wywołuje lęk u rodziców. Zmiany skórne, które można zauważyć na skórze dziecka, mogą przybierać różne formy: wysypki, zaczerwienienia, malutkie krostki, obrzęki lub inne. Przyczyny powstania takich problematycznych stanów mogą być różne, dlatego w przypadku zaawansowanego rozwoju takiego schorzenia należy udać się do lekarza specjalisty zajmującego się leczeniem skóry niemowląt. Chociaż pojawiające się na policzkach dziecka krostki nie zawsze muszą zwiastować rozwój poważnej choroby, to lepiej ich nie ignorować i podjąć kroki w celu zniwelowania takiego stanu.
niemowle

Kiedy noworodek widzi? Rozwój wzroku dziecka

2022-04-20
Gdy dziecko przychodzi na świat, nie wszystkie jego zmysły funkcjonują na jednakowym poziomie. Te najważniejsze dla noworodka – smak i dotyk – od samego początku działają dobrze, jednak inne, jak np. wzrok, potrzebują więcej czasu, by w pełni się wykształcić. Kiedy noworodek widzi tak, jak dorosły człowiek? I co zrobić, aby stymulować rozwój wzroku maluszka?
anemia u niemowlaka

Anemia u niemowlaka – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

2022-04-07
Bladość i osłabienie maluchów to objawy, które skłaniają ich rodziców do odbycia spotkania z pediatrą. Bardzo słusznie, ponieważ są to typowe symptomy anemii u niemowlaka – choroby, która może powodować bardzo groźne powikłania. Sprawdź, kiedy podejrzewać anemie u dziecka, jak ją leczyć i jak jej przeciwdziałać.
napiecie miesniowe u niemowlaka

Napięcie mięśniowe u niemowlaka: jakie są przyczyny

2022-03-18
Przyjście dziecka na świat jest bardzo ważnym wydarzeniem dla większości rodziców. Niestety nie zawsze nasze maluchy są zdrowe. Jednym z problemów wieku noworodkowego jest napięcie mięśniowe u niemowlaka. Sprawdźmy zatem, czym ono jest, jakie są jego przyczyny oraz w jaki sposób jako rodzice możemy je leczyć.
objawy odwodnienia u niemowlaka

Objawy odwodnienia u niemowlaka

2022-01-28
Odwodnienie u malutkiego dziecka to wyjątkowo niebezpieczny stan, który może zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu. Dowiedz się, jakie są przyczyny i objawy odwodnienia u niemowlaka oraz co należy robić, gdy dziecko wymiotuje albo ma biegunkę.
sapka u noworodka

Sapka u noworodka – przyczyny i sposoby leczenia

2021-12-01
Twój nowo narodzony maluch wydaje niepokojące dźwięki przypominające sapanie? Najpewniej jest to sapka – przypadłość popularna wśród małych dzieci. Z reguły jest niegroźna i mija samoistnie w ciągu kilku tygodni, jednak nigdy nie należy jej bagatelizować. Sprawdź, jak rozpoznać sapkę u noworodka i jak z nią postępować.