Kolejne charakterystyczne objawy odwodnienia u niemowlaka to przesuszenie skóry i zmniejszenie się jej napięcia. Aby sprawdzić, czy u dziecka występuje taka przypadłość, należy złapać mały fałd jego skóry, lekko go unieść, a następnie puścić. Jeśli organizm jest nawodniony, skóra natychmiast wróci na swoje miejsce. Jeśli tak się nie dzieje, warto udać się z malcem do lekarza.
- Zapadnięcie się ciemiączka
Dość typowym objawem odwodnienia u niemowlaka – zwłaszcza do 7. miesiąca życia, jest zapadnięcie się ciemiączka, czyli delikatnego, miękkiego, niezrośniętego miejsca na czubku głowy.
Uwaga! Aby rozpoznać, czy ciemiączko jest zapadnięte, wystarczy delikatnie przesunąć dłonią po główce dziecka. Ciemiączka pod żadnym pozorem nie wolno naciskać.
Kolejny symptom odwodnienia to płacz bez łez. Należy jednak pamiętać, że taka przypadłość może mieć również inne, niegroźne przyczyny. Jeśli zatem dziecko poza płaczem bez łez nie wykazuje objawów odwodnienia, nie ma powodów do paniki.
- Zmiana nastroju u dziecka
Odwodnienie niemowlaka może sugerować również zmiana zachowania. Spadek poziomu wody w organizmie nie jest dla dziecka przyjemny, zatem maluszek może częściej płakać, być marudny, mieć problemy ze snem, ale także odwrotnie – może stać się apatyczny, osłabiony, ciągle śpiący.