Data publikacji:

USG bioderek dziecka. Kiedy się wybrać na USG stawów biodrowych?

Badanie USG pozwala na ocenę tkanek miękkich otaczających stawy biodrowe, jak i samej tkanki chrzęstnej, która buduje staw. To doskonałe badanie dodatkowe, które pozwala potwierdzić lub wykluczyć schorzenia bioderek. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o badaniu stawów biodrowych u niemowląt.

Przeczytaj również: Napięcie mięśniowe u niemowlaka

USG stawów biodrowych u niemowląt

USG stawów biodrowych u niemowląt – po co się robi USG bioderek?

Badanie ultrasonograficzne bioderek u dziecka wykonuje się w celu oceny stawów biodrowych, by potwierdzić lub najczęściej wykluczyć dysplazję stawów biodrowych. Specjalista ocenia wówczas wygląd panewki, głowy kości udowej oraz ich stosunek wobec siebie.

Takie badanie pozwala na wykluczenie wad wrodzonych lub nabytych, w tym zwichnięcia lub podwinięcia stawów. Technika pozwala na ocenę nie tylko samych stawów, ale także okolicznych tkanek.

Jak wygląda badanie bioderek niemowlaka?

Badanie USG stawów biodrowych u niemowlaka trwa zazwyczaj około 10-20 minut i przeprowadza je lekarz ortopeda przy użyciu aparatu USG z odpowiednią głowicą. To normalne, że badanie jest przeprowadzane w ciemnych pokoju. Lekarz może oceniać wszystkie struktury na bieżąco za pomocą monitora, który wyświetla obraz rzeczywisty. Istnieje też możliwość zapisania zdjęć w aparaturze i je wydrukować.

Badanie rozpoczyna się krótkim wywiadem. Lekarz lub pielęgniarka zadaje rutynowe pytania opiekunowi dotyczące porodu oraz samych bioderek. Następnie lekarz nakłada na skórę dziecka specjalny żel, który pozwoli na lepsze i bardziej dokładne zobrazowanie bioderek za pomocą aparatu USG. Specjalista przykłada głowicę do skóry dziecka na wysokości bioderek po jednej stronie i przesuwa ją po skórze, a następnie rozpoczyna tę samą procedurę na drugim stawie.

Lekarz porusza nóżkami pod różnym kątem, by dobrze obejrzeć staw za pomocą aparatury USG i sprawdzić ruchomość bioderek. Po zakończeniu badania lekarz przygotowuje opis badania, który opiekun może zabrać ze sobą.

Czy USG bioderek jest badaniem inwazyjnym?

Nie. Fale ultradźwiękowe, które emituje aparat USG, są niegroźne dla zdrowia i życia człowieka, dlatego nie musisz się obawiać o swojego maluszka. Badanie nie boli i nie wiąże się z bolesnością. Jedyny dyskomfort, jaki dziecko może odczuwać, to ten związany z uciskiem głowicy aparatu USG na staw i uczucie chłodu na skórze po kontakcie z nią żelu do badania USG.

Kiedy USG bioderek u niemowlaka?

Pierwsze badanie bioderek przeprowadza się zazwyczaj w 6. tygodniu życia maluszka. Oczywiście, jeśli dziecko jest chore lub z innych powodów badanie nie może odbyć się w terminie, należy porozmawiać z lekarzem lub pielęgniarką o tym i umówić się nieco wcześniej lub później, na przykład w 7. tygodniu życia niemowlęcia.

Czasem, jeśli istnieją ku temu wskazania, lekarz może zalecić badanie wcześniej. Dotyczy to dzieci z ciąży mnogich, niemowląt urodzonych z ułożenia miednicowego i u wszystkich innych, u których w rodzinie występują wrodzone choroby stawów biodrowych. Wtedy takie badanie zaleca się wykonać, gdy maluszek ma 2-3 tygodnie.

Jeśli pierwsze badanie wykazało jakieś nieprawidłowości, lekarz zawsze kieruje dziecko na badanie kontrolne za kolejne 6 tygodni. Warto jednak wiedzieć, że badanie kontrolne jest zalecane nawet wtedy, gdy pierwsze nie wykazało jakichkolwiek odchyleń od normy. Trzecie badanie bioderek lekarze zalecają, gdy dziecko zaczęło lub zaczyna chodzić.

Jak ubrać dziecko do badania bioderek?

Badanie USG bioderek polega na bezpośrednim kontakcie głowicy ze skórą dziecka, dlatego przed samym wyjściem z domu na badanie warto ubrać maluszka w coś, co łatwo i szybko będziesz w stanie zdjąć i następnie założyć po zakończeniu badania.

Zdjęcie: Pexels